Урок -презентація тема: М. М. Коцюбинський. Життєвий І творчий шлях. Повість «Дорогою ціною» Мета: ознайомити



Скачати 135.73 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір135.73 Kb.
УРОК -ПРЕЗЕНТАЦІЯ
Тема: М.М.Коцюбинський. Життєвий і творчий шлях.

Повість «Дорогою ціною»
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом М.Коцюбинського; викликати бажання знати більше про цю людину, його творчість, вміти викладати свої погляди на життя; з’ясувати особливості жанру та історичний контекст повісті «Дорогою ціною», розкрити смислову та ідейну сутність вступу до твору; виховувати прагнення до самопізнання та самовдосконалення на прикладі життя і діяльності видатних людей, інтерес до історичного минулого рідного краю; розвивати навички виділення головного, сприйняття інформації на слух, коментування прочитаного, культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, самостійність, спостережливість учнів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з використанням ІКТ.
Методи і прийоми: метод проектів, дослідницький, проблемно-пошуковий; еврестична бесіда, презентація, міні-дискусія; робота в групах; метод «незакінченого речення», прийом самооцінки.
Обладнання: портрет М.М. Коцюбинського, презентація уроку з використанням: фотоматеріалів, ілюстрацій, видання повісті «Дорогою ціною»; підручник, публікація «Повороти долі», проектор, мультимедійна дошка, комп’ютер (або ноутбук).
Міжпредметні зв’язки: українська мова, світова література, історія, географія.

Теорія літератури: повість, оповідання, імпресіонізм.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Учитель. Доброго дня діти. Отже, розпочинаємо наш урок. Cьогодні на уроці, ми відкриваємо нову сторінку української літератури кінця ХІХ – початку ХХ століття, пов`язану з ім`ям славетного українського письменника Михайла Коцюбинського (слайд № 1). Ми розпочинаємо вивчення творчості надзвичайно цікавого письменника. Чим саме цікавого? Думаю, кожен із вас знайде свою відповідь на це запитання наприкінці нашого уроку. Тому, запишіть, будь ласка, число, класна робота і тему уроку в робочих зошитах (слайд № 2).

Мета нашого уроку: з’ясувати основні моменти життя письменника, особливості його творчості та розпочати знайомство з повістю «Дорогою ціною» (слайд № 3).


ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. Михайло Михайлович Коцюбинський – особистість дуже неординарна. Він був видатним українським письменником, високоосвіченою людиною, гордістю українського народу. Ви вже знайомилися з його творчістю починаючи з початкових класів, тому я пропоную вам пригадати деякі його твори.

(орієнтовні відповіді учнів):

  • «Харитя» - оповідання, про нелегку долю матері та її доньки (4 клас);

  • «Ялинка» - розповідь про пригоди маленького Василька і про те, як батькові прийшлося продати його ялинку, яку він подарував Василькові за гарне навчання (5 клас);

  • «Маленький грішник» - про нелегку долю місцевих дітей (5 клас – позакласне читання).



Сьогодні на уроці ви сидите групами дослідників – це група «Родина», група «Журналісти», група «Літературознавців» і група «Туроператорів». Зрозуміло, що кожна група готувала вдома заздалегідь отримане завдання - це повідомлення про життя й творчість Михайла Коцюбинського. Сподіваюся, після знайомства з результатами ваших досліджень, кожен зробить висновок: чого можна повчитися у Михайла Коцюбинського?
ІІІ. Основна частина уроку. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Огляд життя і творчості письменника.

1.1. Презентація підготовлених повідомлень.
Учитель. Отже, розпочинаємо знайомство з письменником з його родинних зв’язків, і тому надаю слово групі «Родина».
Група «Родина». Повідомлення № 1.
Учень № 1 Михайло Коцюбинський народився 17 вересня 1864 року у місті Вінниця (слайд № 4), в родині дрібного службовця Михайла Матвійовича Коцюбинського. Біля будинку, в якому народився маленький Михайлик, завжди було багато квітів (слайд № 5). Кімната в якій знаходився і зростав Михась була скромною, але затишною (слайд № 6).

Учень № 2 Традиційно родинний зв'язок прийнято бачити у вигляді дерева. Так і ми наш проект назвали «Без коріння нема насіння» (слайд № 7), де хотіли б показати, які риси характеру подарували у спадок Михайлові його батьки (слайд № 8).

Учень № 3 Своїм вихованням Михайло Коцюбинський зобов`язаний матері. Гликерія Максимівна з тонкою і душевною організацією, добра, надзвичайно любляча, здатна на самопожертву, мала добрий смак, благородні погляди, любила літературу. Вона і передала синові «любов і розуміння природи», «тонку і глибоку душевну організацію», «інтерес до читання».

Учень № 4 Батько, Михайло Матвійович, був від природи людина неспокійна, не зносив утисків начальства, тому часто змінював місце роботи. Від нього у Михайлика виявилися «прагнення до справедливості», «наполегливість», «любов до подорожей».

Під час розповіді члени групи демонструють презентацію, а всі учні занотовують відповідні риси в зошитах у вигляді таблиці «Вплив родини».
Учитель. Дякую. Наступне слово групі «Журналістів».
Група «Журналісти». Повідомлення № 2.
Учитель: група «Журналістів» нам презентуватиме газету «Повороти долі» (слайд № 9), в якій зібрано цікаві факти з життя Михайла Коцюбинського.
Журналіст 1. Перша історія нас кличе у часи, коли Михайликові виповнилося 9 років. У родині тоді розмовляли виключно російською мовою. А коли хлопчик тяжко захворів, то в маренні він почав говорити українською. Безумовно, у Коцюбинських жили українці: - це була нянька Хима, і сліпий дід Купріян – їхня розмова і вплинула на Михайлика. Але нам здалося, що на генетичному рівні він уже був українцем. Після цієї історії Коцюбинський почав писати українські пісні на зразок народних. Літературний талант у хлопчика помітив учитель російської літератури ще у другому класі бурси Шаргородського духовного училища (слайд № 10). Йому не лише сподобався твір Михайла про різдвяні канікули, але вчитель захистив свого учня від звинувачень інших у плагіаті, чим дав поштовх для розвитку таланту.

Журналіст 2. Не лише підтримка вчителя, а й кохання може підштовхнути до книги. Так, Коцюбинський в 11 років покохав 16-річну дівчину і, щоб вона звернула на нього увагу, почав читати багато книжок, зокрема твори Шевченка і Марка Вовчка (слайд № 11).

Усі добре знають, що Коцюбинський часто виїжджав на лікування за кордон, де йому довелося скористатися «нетрадиційним методом» лікування. Під час виверження Везувію він знепритомнів, а коли привели його до тями, то звідкись навіть знайшовся апетит.

Шукаючи матеріал для своїх творів, Коцюбинський навіть хотів піти у монастир Кузьми-Дем’яна поблизу Алушти (слайд № 12). Але не пощастило: монастир переробили на жіночий, тому матеріалу вистачило лише на оповідання «У грішний світ».

Журналіст 3. Дуже романтична і досить неординарна історія кохання Михайла Коцюбинського. Він у 1895 році познайомився зі своєю майбутньою дружиною Вірою Устимівною Дейшею (слайд № 13). Його захопили її розумні очі. Вони одружилися. У них було четверо дітей: Юрій, Оксана, Ірина, Роман (слайд № 14). Але, коли Михайлові Михайловичу виповнилося 40 років, він працював у статистичному бюро Чернігівського земства і зустрів там Олександру Іванівну Аплаксіну (слайд № 15), яка була молодшою за письменника на 16 років. Довго Коцюбинський розривався між почуттям і обов’язком, врешті обрав обов’язок. Аплаксіна набагато пережила письменника. А коли проводжали його в останню путь, у труну хтось поклав вінок із цвіту яблуні, сплетений Олександрою. Вона зберігала вірність письменникові усе своє життя.
Учитель. Зрозуміло, що таку історію спричинила саме «тонка душевна організація» Коцюбинського, успадкована від матері. І ми почуємо відгомін цього кохання в багатьох творах письменника, зокрема і в повісті «Дорогою ціною».
Журналіст 4. Як було вже сказано, Коцюбинський тяжко хворів. Спочатку хвороба проявилася у філоксерній комісії, яка боролася із шкідником виноградників (філоксерою) в Молдавії та Криму (слайд № 16). Письменник думав, що то хвороба ніг, а виявилося – нерви та серце. Нервові перевантаження і вплинули на досить коротке життя Коцюбинського (він прожив усього 49 років). Серед подій, які скорочували його життя були: 1) руйнація виноградників, які були сенсом життя їх господарів; 2) жорстокі розправи над мирним населенням, які він бачив під час революції 1905 року; 3) побачені ним тяжкі страждання і смерть близьких друзів, зокрема І.Я.Франка.

А ще Коцюбинський переймався питанням: чому у нас не вміють шанувати письменників? Адже він бачив в Італії, як скидали шапки і віталися з італійським літератором. А у нас шана приходить хіба що після смерті.


Учитель. Дякую. Сідайте.

Михайло Коцюбинський був дуже уважним до інших, тому прагнення до справедливості, успадковане ним від батька, привело його свого часу до революційних та просвітницьких організацій таких, як «Народна воля» і «Братство тарасівців». А що ж ми можемо сказати про його творчість? Тому слово надамо групі «Літературознавців».


Група «Літературознавці». Повідомлення № 3.
Учень 1 Усе своє свідоме і коротке життя Михайло Михайлович Коцюбинський присвятив творчості. Тому епіграфом до нашого повідомлення ми взяли такі його слова: “… Щось сильне тягне мене до літературної праці – і літературі я відданий цілою душею” (слайд № 17).

На його смаки в літературі вплинули, в першу чергу, українські письменники: Т.Г.Шевченко, Марко Вовчок, І.С.Нечуй-Левицький, Панас Мирний, Василь Стефаник (слайд № 18). Але йому дуже подобалися і європейські письменники, такі як: Гамсун, Шніцлер, Стріндберг, Метерлінк, Мопассан, Ібсен (слайд № 19). Про це він писав у своїх листах друзям та видавцям.



Учень 2 Перші спроби в літературі (слайд № 20) виявилися невдалими. Критики дали негативну рецензію на оповідання “Андрій Соловейко, або Вченіє світ, а невченіє тьма” і не надрукували його. Так само не були опубліковані наступні оповідання “21-го грудня, на Введеніє”, “Дядько та тітка”. Першим надрукованим у львівському журналі “Дзвінок” став вірш Коцюбинського “Наша хатка” (слайд № 21). Рання творчість пройшла під впливом І.С.Нечуя-Левицького та Панаса Мирного. Найхарактернішими для неї є дитячі оповідання та твори на тему села. На другому етапі Коцюбинський ще зберігає сюжетні твори, проте експериментує із їх жанрами (нариси, образки тощо).

Учень 3 Третій етап найхарактерніший, оскільки в цей час написані найвідоміші психологічні новели “Лялечка”, “В дорозі”, “Невідомий”, “Коні не винні”, “Intermezzo”, акварель “На камені”, етюд “Цвіт яблуні”, повість “Fata morgana”, поезії в прозі – цикл “З глибини” (слайд № 22). Для цього періоду притаманний стиль імпресіонізм – тобто звернення до почуттів, внутрішнього світу, вражень людини.

Останній період характеризується композиційною гармонією у творах. У цей час написана відома повість «Тіні забутих предків» (слайд № 23).



(Упродовж розповіді демонструється презентація).
Учитель. Дякую. Сідайте. Наступна група нам розкриє таку характерну рису М.Коцюбинського, як любов до подорожей. Тому запрошується група «Туроператорів».
Група «Туроператори». Повідомлення № 4.
Учень 1 Ми, представники туристичної фірми «Літературні шляхи», пропонуємо вам ексклюзивний тур - подорож «Стежками М.М. Коцюбинського» (слайд № 24). Ви побачите різні міста України де жив і працював М.Коцюбинський. Отже, Вінниця (слайд № 25), де знаходиться музей-садиба письменника; Шаргород (слайд № 26), де він навчався в бурсі (духовному училищі); Кам’янець-Подільський (слайд № 27), де Михайло жив рік після закінчення бурси; Чернігов (слайд № 28), де довгий час жив зі своєю сім’єю, працював у Чернігівському земстві, і де зустрівся з Олександрою Іванівною Аплаксіною; Житомир (слайд № 29), будинок де жив Михайло Коцюбинський, і де Коцюбинський працював у газеті «Волинь» (слайд № 30).

Учень 2 Ми також пропонуємо відвідати європейські країни, де Коцюбинський лікувався: Італія, зокрема острів Капрі (слайди № 31), де він зустрічався з Максимом Горьким (слайд № 32); Німеччина (слайд № 33), Швейцарія (слайд № 34), Австрія (слайд № 35).

Учень 3 А тим, хто хоче відчути атмосферу юності письменника, пропонуємо завітати на виноградники Криму (слайд № 36) та Молдови (слайд № 37), де свого часу Михайло Коцюбинський працював у філоксерній комісії (знищуючи філоксеру – шкідника виноградників) (слайд № 38). Наша подорож завершена.
Учитель. Дякую вам, дуже цікава подорож. Сідайте.
2. Знайомство з повістю «Дорогою ціною».

2.1. Визначення жанру. Міні-дискусія.
Учитель. А тепер перейдемо безпосередньо до твору М.Коцюбинського «Дорогою ціною» (слайд № 39). Літературознавці й досі сперечаються: оповідання це чи повість? Спробуємо з’ясувати, до якого жанру його віднести.

  • Що таке оповідання? (слайд № 40)



Учень 1. Оповідання – невеликий розповідний твір, в якому йде мова про якусь одну чи декілька подій у житті однієї чи не багатьох дійових осіб.

  • Що таке повість? (слайд № 41)



Учениця. Повість – більший від оповідання розповідний твір, у якому досить широко змальовано життя одного чи кількох героїв протягом досить тривалого або важливого подіями часу.
Учитель. Отже, між визначенням оповідання та повість дуже незначна різниця, але вона є. То до якого жанру можна віднести твір «Дорогою ціною»?
Учень 2. Я вважаю, що це оповідання, тому що мова йде про одну подію – втечу Остапа Мандрики від пана за Дунай. Він і є головним героєм твору.
Учень 3. А на мою думку, це повість, бо, окрім Остапа, важливою героїнею є і Соломія, ми дізнаємося і про її життя, ще про життя Івана Котигорошка, їхнього земляка, та про долю циганської родини, куди Остап і Соломія потрапили під час втечі.
Учениця. Можна ще сказати, що тут, окрім теми здобуття волі, дуже широко розкривається тема кохання Остапа і Соломії.
Учень 4. Ще ми бачимо Остапа в кінці твору вже старим, вже минуло кілька років, тобто час не обмежений.
Учитель. Як ви думаєте, до якого етапу творчості належить повість «Дорогою ціною»? (До другого, коли ще зберігається сюжет твору).
Таким чином, ми з’ясували, що «Дорогою ціною» - це повість. Оскільки декілька головних героїв, декілька важливих подій, необмежений час, та ще й події розгортаються в історичному контексті. Це і є ще один невидимий герой твору – тобто час.
2.2. Історична основа твору. Еврестична бесіда.
Учитель. Ви вдома уважно прочитали пролог до повісті «Дорогою ціною». Скажіть, в які часи відбуваються події твору?
Учениця. «Діялось се в тридцятих роках минулого століття», - так пише Коцюбинський. Оскільки твір написано 1901 року, тому це 30-ті роки ХІХ століття.
Учитель. Добре. А скажіть, будь ласка, який стан життя був тоді на Україні?
Учень. На той час в Україні було кріпацтво, селяни мали працювати на панщині.
Учитель. Чи мирилися селяни з таким становищем?
Учень 2. Ні, вони не хотіли з цим миритися?
Учитель. Що ж вони робили?
Учень 3. Вони тікали від панів за Дунай, як Остап.
Учитель. Але ж не тільки. Ще протести селян виявлялися у різних формах: вони спалювали садиби панів, псували знаряддя праці, вбивали панів, відмовлялися відробляти панщину, виступали зі зброєю проти царських військ. Про одне з таких кривавих повстань згадується у повісті «Дорогою ціною». Що це за повстання?
Учениця. «Ще недавно, вмившись в Умані власною кров’ю і накидавши в Кодні стіжок гайдамацьких голів, пан смакував перемогу…». Тут йдеться про повстання під назвою Коліївщина.

Учитель. Хто був на чолі повстанців? Коли і де ми зустрічалися з цією особою?
Учень 4. Це Максим Залізняк. Ми знайомилися з ним, коли вивчали на початку навчального року історичну пісню «Максим козак Залізняк».
Учитель. Кого у творі називають гайдамакою і чому?
Учень 5. Остапа Мандрику так називає пан, тому що Остап «людей баламутить», тобто кличе їх до непокори панові.
Учитель. Дякую. Ми з’ясували історичну основу повісті і на наступних уроках більш детально розглянемо її сюжет, визначимо проблематику, охарактеризуємо образи.
IV. Узагальнення вивченого.
Учитель. На початку уроку ви почули ще одне питання, відповідь на яке намагалися знайти, слухаючи новий матеріал. Отже, чого б ви хотіли навчитися у Коцюбинського? (Відповіді: прагнення до самопізнання, інтересу до читання, вмінню складати цікаві твори, подорожувати). Прочитавши пролог повісті, чи привабила вас повість «Дорогою ціною» ? і Чим? (історичністю, романтичністю, чистим коханням).
VI. Оцінювання учнів

У кожного з вас на парті лежить «Картка самооцінки учня». Оцініть свою роботу на уроці, виставивши бали в цих картках. Загальний бал і буде вашою оцінкою.


Карта самооцінки учня


Критерії

Оцінка (від 0 до 2)

1. Підготовка до уроку (біографія письменника, робота в групі)




2. Підготовка до уроку (читання прологу повісті «Дорогою ціною»)




3. Активна участь на уроці




4. Увага до нового матеріалу, запам’ятовування




5. Внесення цікавих ідей




6. Виконання всіх поставлених завдань




Загальна оцінка:



Запишіть домашнє завдання. (слайд № 42)


VІ. Домашнє завдання.
1) Дочитати повість «Дорогою ціною» до кінця с. 212–224.

2) Визначити основні проблеми повісті, записати їх у вигляді простого плану, дібрати цитати.

3) Намалювати малюнки до повісті (по бажанню).
V. Підсумок уроку (застосування методу «незакінчене речення») (слайд № 43)
- я сьогодні взнав нового….

- мені сподобалось на уроці…

- я навчився…

- мені запам`яталося…


Отже, наш урок закінчився. Дякую всім за плідну роботу! (слайд № 44)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка