Урок №1 Інтегрований урок математики в 1 класі



Скачати 424.67 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір424.67 Kb.
Помічнянська загальноосвітня школа I-III ступенів №3

Добровеличківської райдержадміністрації Кіровоградської області

Розробки уроків


Підготувала:

вчитель початкових класів



Ткаченко Людмила

Вікторівна

м. Помічна

Урок №1

Інтегрований урок математики в 1 класі ( з елементами ознайомлення

з навколишнім світом)
Тема. Число 8. Цифра 8. Склад числа 8.

Мета. Познайомити учнів з числом і цифрою 8. Повторити і закріпити навички рахунку в межах 7. Розвивати логічне мислення, мову, творчі здібності. Збагачувати знання про навколишній світ. Виховувати пізнавальний інтерес до предмету математики.

Тип уроку: комбінований урок.
ХІД УРОКУ
I Організаційна частина.

Вчитель. – Встаньте, діти, усміхніться



І до сонця потягніться,

До сусіда поверніться,

Один одному всміхніться.

Гостей наших привітаймо

І навчання починаймо.
Створення позитивно-сприятливого мікроклімату на уроці.

Сьогодні на уроці нас чекає багато цікавої роботи. Просигналізуйте, будь ласка, за допомогою зображень смайликів свій настрій до роботи.
смайлики от aiwan (колобки) довольные смайлики спящие и уставшие смайлики

Діти, мені приємно, що у вас чудовий настрій. З такими учнями ми подолаємо будь які перешкоди.
Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 1 класі

Учні просто молодці!
II Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

1. Усний рахунок



-Сьогодні до нас на урок, разом з осінню, завітав їжачок- лісовичок. Він вас запрошує в подорож на лісову галявину. Подивіться скільки в нього друзів.

- Як їх можна порахувати? Що треба зробити?- Хто стоїть третім? Шостим?

- Яким по порядку стоїть зайчик? Ведмедик?

-Назвіть звірів, які розташувались правіше від вовчика?Лівіше?

i?id=75660164-37-72&n=21 i?id=535265309-29-72&n=17 i?id=275703754-55-72&n=17 i?id=42452853-64-72&n=21


i?id=347875568-01-72&n=21 i?id=277841428-44-72&n=21http://newsoftek.at.ua/c/aladin/29f57367bc92.gif

- Звірі на галявині грали. Але ж ви, дітки, знаєте, що восени часто йдуть дощі. А після дощу чого багато з’являється в лісі?
-Подивіться і скажіть, яка краплинка впала на який гриб? Чому?
5 7 4 6

http://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=288059354-15-72&n=21


i?id=288059354-15-72&n=21i?id=288059354-15-72&n=21
http://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=288059354-15-72&n=21

-Після осені розпочинається зима. І звірі готуються до холодів. Як це вони роблять? Подивіться білочка запасла собі грибів. А чи всі вони однакові?

Що в них спільне? Чим відрізняються?Який наступний гриб?

i?id=527625605-23-72&n=21 i?id=184063140-26-72&n=21 i?id=205392740-59-72&n=21 http://im6-tub-ua.yandex.net/i?id=184063140-26-72&n=21

Послухайте, яким дбайливим господарем виявився їжачок. Носить на зиму у свою комірку і бурячки, і грибочки. Розв’яжемо віршовані задачі.




Що, скажіть-но, малюки, їдять взимку їжаки?


Ішов їжак, знайшов буряк,

Знайшов ще шість –

З сім’єю з’їсть.

Ну, то скільки буряків

Усього у їжаків?


2+5=7




У лісочку на горбочку

Вдень зявились два грибочки.

А під вечір знову пять.

Хто зумів порахувать?


3+4=7






Три грибочки білка швидко

Понесла в своє дупло.

А у ньому зберігалось

Чотири грибочки вже давно.

А тепер скажіть ви нам:

Скільки всіх грибочків там?



Фізкультхвилинка « Боровик».
Вийшов в поле боровик,

Та й узявся в боки,

Бо він, бачите не звик-

Обрії широкі.

Покрутився на нозі,

Реготом залився,

Танцюристці-бабочці

В пояс уклонився.

Довго зайчика ганяв,

Виспавсь на пісочку,

Коли вечір вже настав-

Викупавсь в струмочку.
III Оголошення теми, мети уроку.

1. Створення проблемної ситуації.

-Діти, до їжачка в гості прийшло 7 друзів. А якщо ми порахуємо ще й їжачка, то скільки звірів буде? А як отримали 8?

То над якою темою ми з вами сьогодні будемо працювати?

-Число 8. Цифра 8. Склад числа.
IV Робота над новою темою.

1.Пояснення вчителя. (вчитель демонструє малюнки, предмети)


Цифра вісім-два кільця

Без початку і кінця.

Вісім пелюсток у квітки.

Вісім в кубика вершин.

Вже о восьмій учні в школі, не порушують режим.

Припиняйте, друзі, галас!

Цифру вісім пишем зараз.
2. Хвилинка каліграфії.( Робота в зошитах )

-Починаємо чаклувати…

Вісімку, як два писати. 8

Біля нижньої лінії хвостик назад закругляємо

І обидва кінці дуже вправно з’єднаємо.

Пошук закономірності і продовження написання цифр.


3. Робота в парах.(моделювання на фішках доміно складу числа 8)

- Розгляньте плитки доміно. Знаючи, що сума кружків повинна дорівнювати восьми, домалюйте кружечки.
4. Узагальнення виконаної роботи.

-Дітки, зробіть висновок, як можна отримати 8?
-Їжачок щиро дякує вам за роботу.

-І просить вас ще йому допомогти зробити запаси на зиму.

V Виготовлення з пластиліну грибів, яблучок( групова робота) під музику.
Учні виготовили цілий кошик подарунків для їжачка.

Їжачок дарує всім смачні яблучка, бо в цих фруктах - вітаміни, які дуже корисні для дітей.

i?id=617266488-48-72&n=21

VI Самооцінка.

-Просигналізуйте смайликами свій настрій в кінці уроку. Поясніть, чому.




Урок №2

Урок навчання грамоти (читання) в 1 класі.
Тема: Звук [ Х ], позначення його буквою Х «ха».
Мета: ознайомити учнів з буквою «х» («ха»), її алфавітною назвою, звуковим значенням; вчити їх правильно артикулювати звук [х]; виробляти навички читання складів, слів з буквою «х»; розвивати уміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; читати деформовані речення; збагачувати словниковий запас учнів.
Обладнання: каса букв, предметні малюнки.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Хоч за вікнами метелиця гуляє,

Гарно вчитись нам вона не заважає.

Ми за парти тихо сіли,

На перерві всі спочили.

До уроку ми готові,

Букви вивчим незнайомі.

То ж часу не гаємо –

Урок розпочинаємо!

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку

А у нас сьогодні гість.

Дуже гарні щічки має,

Все зерно туди ховає.

Не наїсться він ніяк.

Звати як його?...



(Хом’як )

c:\users\люда\desktop\i.jpg

Цей гість на урок до нас завітав,

Завдання цікаві для вас підібрав.

Із ним познайомтесь, завдання зробіть,

І букву нову для себе знайдіть !
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
Хом’як на зиму в нірку

Приніс зерняток гірку.

В мороз сидів собі, читав,

Із зерняток слова складав.

Ви звуки дружно повторіть

І нові слова складіть.




  1. Гра « Конструктор»


ВУ ТИ

КВІ КА

ЛИС ЛИК

КАЧ КА

ГО ТОК

ГОЛ РА


  1. Гра « Встав пропущені букви»

Хом’як книжечку читав,

Та проблему одну мав:

Дивні в книжці є слова –

Букви є або нема.

Хом’яку допоможіть –

Букви необхідні ви знайдіть.

Тоді слова ми прочитаємо,

Малюнки теж порозглядаємо.
Л…Л…КА В…С…ЛКА c:\users\люда\desktop\5759d714cef0.jpg
j0160590 Б…Р…ЗА

О…УЛЯ КО…А



j0107090 c:\users\люда\desktop\article109799.jpg
3. Анаграми

Наш Хом’як завзятий дуже,

Цікаве усе йому не байдуже.

Вам пропонує він теж міркувати

І анаграми оці прочитати.

СМОЛА ПИЛКА НАСОС

3 1 5 4 2 3 2 1 4 5 4 5 3 2 1


ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
-Діти, якою буквою розпочинається слово «хом’як» («х»)

- Сьогодні на уроці ми познайомимось із буквою, яка позначає цей звук.


1. Ознайомлення із буквою

2.Гра «Послухай і скажи»

Загубив хамелеон

В темній хащі телефон.

І прохає двох ворон

Розшукати телефон.

ФІЗКУЛЬТХФИЛИНКА

В казковому лісі розминка.

Настала фізична хвилинка.

Втому проженем руками

Вгору їх піднімем з вами.

Потім присядемо дружно,

Ноги згинаємо пружно,

Руки, мов крила, розправим

І до плечей їх поставим.

Коло вперед покрутили,

Потім назад повторили.

Голову вниз опустили,

Потім назад нахилили,

Потім наліво поклали,

Потім направо. І стали.

Рівно і струнко.

Швидко скінчилась хвилинка.

Нас збадьорила розминка.


3. Відшукай букву у словах

Хом’як завдання вам приготував –

У деяких словах він букву заховав.

Ви здогадайтесь, дітвора:

Де буква «ха» стоїть нова.
ГОРО…. …УСТИНА …МІЛЬ

…ЛІБ …ОБОТ ЗАПА…



4. Утворення та читання слів.

В небі хмарка пролітала,

На собі склади несла.

Дуже, діти, вас прохала

Прочитати всі слова.


ха

хо

х



тка




тина

лва

лів

мара

р

врах

ліб

V. РОБОТА З БУКВАРЕМ


  1. Читання колонки слів, лексична робота.

  2. Читання слів на зіставлення звукових значень букв (г)-(х)

Сміх – сніг

Холод – голод



  1. Робота з ілюстрацією. Хвилинка фантазії

Читання тексту

  • самостійне читання тексту

  • вибіркове читання

  • читання в особах



VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Наш Хом’як додому поспішає,

Адже на дворі зима ще гуляє,

Він в нірці своїй ще поспить,

А весною до нас прибіжить.

Давайте йому нагадаємо –

Яку букву ми вже знаємо…

Слова із нею ми назвем,

І на перерву всі підем.

Урок №3

Урок природознавства в 1 класі
Тема. Якою буває природа. Збережемо природу.
Мета: формувати в учнів поняття „природа”, „нежива природа”, „жива природа”; вчити дітей розрізняти живу і неживу природу; поглибити їх знання про значення природи для життя рослин, тварин і людей; формувати вміння спостерігати, робити висновки; виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.

Хід уроку



І. Організація класу.

Дзвінко продзвенів дзвінок,

Всім пора нам на урок,

Все у нас уже на місці –

Залишились тільки сісти!
ІІ. Хвилинка спостережень

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Що ви можете сказати про небо?

- Чи є надворі вітер?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Діти, поспостерігайте, що знаходиться навколо нас?

(яскраве сонце, свіжий вітер, квіти, птахи, люди...)
Ребус

З




т=п

- Отже, як ви думаєте якою буде тема нашого сьогоднішнього уроку?

- Для чого нам це вчити?



ІV. Робота над темою уроку.
1.Метод розвитку критичного мислення

метод “Гронування”
На дошці записано слово природа

- Як ви думаєте, що таке природа?



Діти називають все що на їх думку належить до природи. Записую на дошці в декілька колонок: рослини, тварин, нежива природа і якщо діти називають те, що зроблено руками людини, то записую в іншу колонку.
Проблемна ситуація

  • Що це за групи?

Діти називають групи: тварини, рослини, нежива природа.

- Зверніть увагу, що рослини я записала поряд з тваринами. Чому? (Бо вони належать до живої природи.)

- Чому слова мотоцикл, будинки ... я записала найдалі від слова природа?

Висновки дітей.


2. Бесіда про природу

- Жива природа – це все, що народжується, дихає, живиться, росте, розмножується, вмирає. Що це?

(Це рослини, тварини, гриби, бактерії, віруси, а також люди.)

Усе живе дістає від неживої природи необхідні йому для життя тепло, світло, поживні речовини, воду, повітря.

- Давайте здійснимо уявну подорож парком, подихаємо свіжим повітрям...

- До якої природи належить повітря?

- Подивіться на сонечко. Воно пестить нас своїм теплом, ніжним промінням. До якої природи воно належить?

- Вгорі на небі пливуть білі хмаринки...

- Як ви думаєте, до якої природи належать вони? Чому?

- Повертаймося назад до школи.

- Як ви гадаєте: школа, житловий будинок, що знаходиться біля неї належать до природи? Чому?

- А якщо ми візьмемо автомобіль, кран...?



Висновок.

Отже, природа – це все, що нас оточує, крім того, що зроблено людиною.




  1. Інтерактивний метод “2, 4, всі разом”

  2. 1) Робота в парах

Розгляд парою 1 ілюстрації рослин, тварин, людей, предметів неживої природи або предметів, зроблених руками людьми.

Висновок про те, до якої групи належить те, що зображено на малюнку.

Після цього діти об’єднуються в групи: 1 - тварини, 2 - рослини,3 - гриби, 4 - нежива природа, 5 - те, що зроблено руками людини.
Працюємо разом. Захищаємо думку кожної групи. Об’єднуємо ілюстрації в більші групи: жива + нежива природа = природа, і окремо, те, що зроблено руками людини.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота за підручником:

а) читання статті „Що таке природа?”,

б)відповіді на запитання після тексту;

в) словникова робота:



МІКРОСКОП – оптичний прилад із системою збільшуючи стекол для розглядання предметів, невидимих неозброєним оком. (демонстрація)

БАКТЕРІЇ – мікроскопічні одноклітинні організми;

г) читання статті „Якою буває природа”;

д) відповіді на запитання;

е) складання схеми „Значення природи”.




Значення природи



Все, що потрібно для життя



Здоров’я

Почуття

Пізнання


  1. Слухання вірша

Ворон шепче воронятку:

- Мій біленький.

Слон говорить слоненятку

:- Мій маленький.

Заєць каже зайченяті:

- Мій хвостатий.

Гуска ніжно гусеняті:

- Мій крилатий.

- Про кого говориться у вірші? До якої природи вони відносяться? Чому?


В небі, чистім і прозорім,

Сонце сяє.

Наче в морі, в жовтім житі

Хвиля грає.

- Про яку природу розповідається у цьому вірші?


4. Перегляд презентації на компютері “Природа”

Діти плещуть в долоні, якщо демонструється предмет живої природи.

Капкан”. Деякі малюнки містять предмети живої і неживої природи.

- То за якими ознаками ми розрізняємо живу і неживу природу?




  1. Робота в зошиті


6. Інтерактивний метод „ПРЕСС”.

(розв’язання логічних завдань „Що зайве? Чому?”)

- Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, карта.

- Дуб, камінь, Сонце, повітря.

- Слон, ластівка, робітник, земля, комар.
7. Цікаві факти.

- Чи знаєте ви, що:

* 1 га лісу виділяє стільки кисню, що його вистачає на рік для споживання 200 землянам, очищає за рік від пилу та вуглекислого газу 10-20 м3 повітря, дає 150 м3 деревини.


* коли кожен школяр лише нашої країни за рік здасть державі 10 кг макулатури, з неї можна буде виготовити 1 млрд.575 млн. Учнівських зошитів.
* з 1 кг сухого листя кропиви виготовляється 1 л екстракту, його достатньо для того,щоб зупинити кровотечу у 30 хворих.
Чим допомагає людині жива і нежива природа?

Чи потрібно її захищати? Чому?




VІ. Підсумок уроку.
1. - Що таке природа? Що належить до неживої природи?

- Що належить до живої природи? Чим жива природа відрізняється від неживої?

- До якої природи належить людина? Чому? Що дає природа людям?

- Як потрібно ставитись до природи?


2. Інтерактивний метод „МІКРОФОН”:

- Як ви повинні берегти природу?


VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати статті з підручника. Дібрати по три загадки про предмети живої і неживої природи.



Урок №4

Урок навчання грамоти (читання) в 1 класі.
ТЕМА: Звук «в», позначення його буквами В, в (ве).
МЕТА: Ознайомити учнів з артикуляцією звука «в» та буквою, що його позначає; вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і слова з вивченими буквами. Розвивати мовлення учнів, уміння слухати, відтворювати прослухане. Виховувати товариськість, любов до природи.
ОБЛАДНАННЯ: Макет дерева, листочки зі складами, фішки для звукових моделей, куб, мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.

- Добрий день, мої малята,

Любі хлопчики й дівчата.

Знов нас кличе на урок

Чарівний наш друг – дзвінок!

Щоб не гаять часу даром:

Приготуємо Букварик,

Зошити, пенали, фішки.

Баритися не будем ані трішки.

На уроці ми, малята,

Будем з вами мандрувати.

То ж налаштовуємо вуха

І уважно будем слухать.

Всі рівнесенько сідаєм

І урок розпочинаєм.
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.


  • Починаючи мандрівку,

Ми виходим на доріжку.

Ця доріжка чарівна,

Бо Дорогою Всезнайок

Називається вона.


c:\users\люда\desktop\322353.jpg


  1. Питання для повторення:

  • Які звуки є в українській мові?

  • Скільки є голосних? Назвати їх.

  • Які є приголосні звуки?

  • Як визначити, скільки у слові складів?

  • Скласти речення за картинкою. Визначити кількість слів у реченні.


c:\users\люда\desktop\0_95df6_5561d7be_xl.jpg



  • Що виражає речення?

  • Який знак можна поставити в кінці речення?

  • З якої букви будемо писати речення?

  • Які ще слова пишуться з великої букви?




  1. Читання складів на листочках дерева.

МА, МО, МУ, МИ, МІ, АМ, ОМ, УМ, ИМ, ІМ, НАМ, МНУ, НУМО.

i

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Молодці, мої Всезнайки.

Помандруєм з вами далі.

Нас зустрічає Ведмежатко,

Ведмежатко – Весельчатко.

Поведе воно усіх

У Великий темний ліс.
1. Знайомство з маршрутом мандрівки. (Мультимедійна презентація)

- Доріжка Всезнайок.

- Весняна лука.

- Загадкова Верба.

- Вовчий чагарник.

- Куточок відпочинку.

- Дуб – Велетень.

- Весела галявина.

- Ведмежий барліг.

2. Вилучення звука «в» зі слів – назв маршрутів.

3. Характеристика звука.

4. Позначення на письмі. На що схожа буква?


ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.


  • До Великого темного лісу

Через Луку весняну підемо.

Помилуємось її красою,

Корисну інформацію зберемо.


  1. Утворення складів зі звуком «в».

  • На слух.

  • Читання складів на квітах.

http://www.abc-color.com/image/coloring/flowers/001/daisy-wheel/daisy-wheel-picture-color.png

V. ЗАГАДКОВА ВЕРБА
- В кінці Луки над водою

Зупинимось під Вербою.

Ведмежатко просить нас

Відгадать загадки враз.

До вербички підійдемо

І відгадки там знайдемо.


1. Дощ пройшов з грозою –

Вмите сонце сяє.

Небо над рікою

Рушничок квітчає.

Рушничок спустився

Прямо в нашу річку.

Потім простелився

В лузі ніби стрічка.


2. Лісом він котився з ревом,

На кущі, траву, дерева.

А коли напивсь води –

Стих і згаснув назавжди.

3. Вус зелений я зав’ю,

В грона сонечка наллю.

І діткам – малюкам

Все до капельки віддам.


4. Дві ноги у швидкого коня,

Має він одне око і роги.

Я катаюсь на ньому щодня,

Хоч і добре натомлюю ноги.




  1. Хто це закотив до нас

Бабу снігову у клас.

Була баба на узліссі,

А для нас – це цифра …
VІ. ВОВЧИЙ ЧАГАРНИК.
- Сонячний промінчик раптом зник.

Нас зустрічає чагарник.

Чагарник цей Вовчим звуть.

Невже тут лиш вовки живуть?

Нам назустріч Вовчик йде,

Може він нас проведе?




  1. Тлумачення слова чагарник.

  2. Робота в парах.

«Буква заховалась».

  1. Друкування букви В в зошитах.


VІІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА З ВЕДМЕЖАТКОМ.

- Позаду хащі непрохідні залишилось,

А наші малята вже трохи стомились.

Тож зайдемо на хвилинку

У куточок відпочинку.

Тут вже музика лунає,

Нас до танцю закликає.
(Повторення рухів за вчителем під спокійну музику)


  • Ведмежатко вайлувате

Дуже любить танцювати.

Крок уліво, крок управо –

Потанцюємо на славу.

Кругом себе покрутились,

Вперед, назад нахилились.

Потупали ніжками,

Поплескали ручками.

До сусіда повернулись,

Весело йому всміхнулись.

Пострибали і присіли.

Та й за парти тихо сіли.
VІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО.


Дуб – Велетень чекає нас.

Ми під дубом тим пограємось,

Один з одним позмагаємось.

І в Буквариках своїх

Склади і слова прочитаємо.


  1. Гра «Злови своє слово».

1 ряд – слова зі звуком «в» на початку слова;

2 ряд - в середині слова;

3 ряд – в кінці слова.

Вода, дерево, лев, ворона, корова, сова, рів, віл, вікно, трава, залив, квіти, волошка,пароплав, водолаз, Київ.




  1. Складовий аукціон. Вправа «Мікрофон».

Ва – (Ваня, Валя, вафлі, валянки…)

Во – (Вова, воля, вода, волосся…)

Ві – (Вітя, віник, відро, Віра, Вісник…)

Ве – (весна, велосипед, весло, вечір…)

Ву – (вудка, вулиця, вулик, вуж…)
3. Робота з Букварем .
ІХ. ВЕСЕЛА ГАЛЯВИНА.


  • Дуб – Велетень позаду залишився.

На галявині весь клас наш опинився.

Називається Веселою поляна.

Що тут нас чекає – зараз глянемо.


  • На галявині зібралися звірі: Ведмежатко – Весельчатко, Вовчик – Пустунець, Зайчик –Вуханчик, Білочка – Варварка, Кабан – Вернидуб, Їжак – Василько.

А ви нічого не помітили в їхніх іменах?.

1. Звірята вирішили влаштувати святкову вечерю. Умова: у назвах всіх страв має бути звук «в».

(виноград, вишні, ватрушки, вареники, сливи, ковбаса, вінегрет, варення, морква, плов, кава,квас, морозиво, халва, квасоля, печиво, ківі, кавун, узвар, вода, вермишель).



  1. Повний аналіз слова.

Вареники – одна із національних страв українців.
Х. ПІДСУМОК УРОКУ.

- Повечерявши на славу,

Ми підемо, друзі, далі.

Ось тут у нас, неподалік,

Ведмежий розташований барліг.

Тільки Ведмежатко знає,

Що в барлозі нас чекає.


  1. Тлумачення слова барліг.

  2. Інтерактивна вправа «Кубування».

  • Що ми робили сьогодні на уроці?

  • З яким звуком познайомились?

  • Який це звук? Чому?

  • Якою буквою позначається на письмі?

  • Чи сподобався вам урок?

  • Хто був головним героєм уроку?

Ведмежа подякувати хоче,

Всім, хто працював охоче.

Хто старався, не лінився.

З відповідями не барився.

Всім відомо – діти ці

Звуться справжні молодці.

Їм за це солодкий приз,

І від Ведмедика сюрприз.



(Вручення сюрпризів)

Урок №5
Урок з Я і України 1 клас
Тема. Що належить до природи. Природа жива і нежива

Мета: розширити знання учнів про різноманітність природи; формувати уявлення про живу та неживу природу, про перетворювальну діяльність людини; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів; розвивати вміння групувати предмети за певними ознаками (належить, не належить до природи), порівнювати предмети живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними; учити аргументувати та доводити свої думки про живу та неживу природу; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи, речей створених людиною.
Обладнання: презентація з використанням мультимедійної дошки, роздатковий індивідуальний матеріал, картки для опитування.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.
Хід уроку
І.Організація класу і корекція знань.

Ви почули всі дзвінок,

він покликав на урок.

Всі тихесенько сідаймо

І урок наш починаймо!


  • Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?

  • Яке небо?

  • Які опади?

  • Який вітер?

  • Яка температура повітря?

  • Що змінилося порівняно з минулим тижнем?


ІІ. Актуалізація знань. Слайд 1

Повітря, земля і вода – це Природа.

Природа – це Я. І ти – це Природа.

Пустелі і гори, поля і ліси.

І ми – тільки частка цієї краси.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Слайд2 –тема уроку,

Слайд 3 – мета уроку


  • Дізнаєтеся про те, що належить, а що не належить до природи;

  • Навчитеся розрізняти живу і неживу природу;

  • Складете правило, як потрібно ставитися до природи та речей, створених людьми.



ІV. Вивчення нового матеріалу. Слайд 4 (допоміжні слова для складання речення:

будинки, машини, дерева, люди, сонце, місяць, сік, молоко, берізки, зорі, місяць, у воді)



  1. Гра «Я почну, а ти закінчуй»

  • Сьогодні по дорозі до школи я бачив…

  • Нашу землю вдень освітлює…

  • Ми п’ємо…

  • Ми дихаємо…

  • Біля школи росте…

  • У ночі я бачила на небі…

  • Риби живуть у …



  1. Пояснення вчителя

—Усе про що ви мені розповіли, оточує нас. Тобто є навколо нас. Це довкілля. Як ви могли б пояснити це слово? (діти висловлюються)

Учитель узагальнює міркування учнів. Колективно роблять висновок: природа або довкілля – це середовище, в якому живе людина.




  1. Релаксаційна пауза. Слайд 5 (зображення хмаринок)

Учитель: Сядьте зручніше, заплющте очі. Я хочу запросити вас у мандрівку на хмаринці. (Звучить музика)

Уявіть, що ви стрибнули на білу пухнасту хмаринку, схожу на м’яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші ноги, спина зручно розташувалися на цій великій подушці. Мандрівка починається. (пауза) Наша хмаринка повільно піднімається на синє небо. Відчуваєте, як вітерець обвіває обличчя?





Слайд 6. Ми піднялися до хмаринки на якій зображено: пташечка, тигренятко,їжачок, півник, єнотик. Одним словом це… (тварини).

Слайд 7. На наступній хмаринці: кущик, квіти, травичка, дерева…

До якої групи можна об’єднати ці предмети? (рослини)



  • Чи ростуть люди, тварини, рослини?

  • А чим живляться?(доведіть думку зразком)

  • Всі вони розмножуються, але й помирають. Усе живе у природі живиться, росте, розмножується і помирає. Тому усе це жива природа.

  • Що ми можемо віднести до живої природи?

  • Які основні ознаки живої природи?


Слайд 8.

- Ми наближаємося до наступної хмаринки, яка розкаже про те, що нашу землю освітлює сонце, місяць, зорі. Ми знаємо, що люди п’ють воду, дихають повітрям. А чи ви чули, щоб сонце, зірки чи повітря просили їсти? Чи бачили ви колись на небі кілька сонць чи місяців? А чи було таке, щоб сонце чи місяць зникли назавжди?

Висновок: сонце, місяць, зорі, вода не живляться, на ростуть, не розмножуються. Тому належать до неживої природи.

Під час пояснення вчитель на дошці утворює запис блок- схеми:


Природа

Жива природа нежива природа




  • Що ми відносимо до неживої природи?


V.Фізкультхвилинка Слайд 9

Добре те, що сонце світить.

Добре те, що вітер віє.

Добре те, що цей ось ліс з нами ріс і ріс.

Добре те, що в нашій річці тепла, не брудна водичка.

Добре бігати у дворі.

Добре вчитися у школі.
VІ.Продовження вивчення теми уроку. Слайд 10

Наступна хмаринка розповість нам:



  • Нас також оточують предмети, які людина створила своїми руками. (Діти називають, що створено руками людини: будинки, машини, меблі, шкільне приладдя тощо)

Висновок: усе, що створене руками людини, - це рукотворний світ навколо нас.

(Вчитель окремо в блок-схемі додає «рукотворний світ»).

Речі, які створили людина руками не належать до природи. Але більшість матеріалу для речей люди беруть саме з природи або живої, або неживої.

Наприклад: воду, пісок, камінь – для будівлі будинків, дерево - для столярних виробів: вікон, дверей, меблів, для одержання паперу. Метал – для виготовлення, цвяхів, гайок, машин.




А не жива природа може змінитися від втручання людини: жива природа – може зменшитися в кількості і зникнути. Тому людство повинно бережливо ставитися до природи, навколишнього середовища.


VІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів
Повернення з подорожі по хмаринках. Слайд 11.

  1. Робота з підручником Учні розглядають нижній малюнок.

- Що зайве у першому ряду? (Праска) Чому? (У цьому рядку зображено рослини, а праска – це річ, яку виготовила людина). Що зайве у другому рядку? (Морква – це рослина. Глечик, батон, настільна лампа – це речі, зроблені людиною.)
2. Фізкультхвилинка

3. Розв’язування логічних завдань «Що зайве? Чому?»

Діти одержують роздатковий матеріал, читають слова , визначають зайве слово в рядку, пояснюють свою думку.

- Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, карта.

- Дуб, камінь, Сонце, повітря.

- Вітер, річка, білка, веселка, дощ.

- Вовк, лисиця, лікар, чашка, комар.
4. Гра «До якої природи належать ілюстрації». Робота в парах.

На столах перед учнями лежать картинки з предметами живої і неживої природи, речі створені людиною. По варіантам діти обговорюють і пояснюють до якої групи природи належать ілюстрації.



  1. Гра «Розгубилися слова».

На екрані диференційоване речення. Діти складають правильне речення, пояснюють його розуміння.

Учитель: Діти, упродовж уроку ви здобули нові знання про природу і про речі, що створені людьми. А тепер у групах складіть речення, як потрібно ставитися до природи та речей, створених людьми.



Слайд 12


Висновок: Потрібно (1) шанувати (2) природу (3) і (4) речі (5), створені (6) людиною (7).
VІІІ. Підсумок уроку

  • Що таке природа?

  • Що належить до не живої природи? До живої природи?

  • Чим жива природа відрізняється від не живої?

  • До якої природи належить людина?

  • Що належить до предметів, створених руками людини?

  • Я к потрібно ставитися до природи?

  • Як необхідно ставитися до речей, створених людиною?


Помічнянська загальноосвітня школа I-III ступенів №3

Добровеличківської райдержадміністрації Кіровоградської області

Виховний захід

« Твори добро на радість людям»

Підготувала:

вчитель початкових класів



Ткаченко Людмила

Вікторівна

м. Помічна

Виховний захід у4класіl:\eb2a831fb166652e60a66d488c732e74eebad8ec.jpg

« Твори добро на радість людям»

Мета: Формувати в учнів уявлення про морально-етичні відношення у навколишньому середовищі; вчити виявляти шанобливе ставлення до батьків, старших, піклування про молодших; розвивати почуття чуйності і доброзичливості; узагальнювати знання про правила поведінки вдома, в школі, в громадських місцях; виховувати людяність, чесність, милосердя в душах дітей.

Обладнання: презентація до теми: "Що таке добре, а що таке погане", ілюстрації, плакати, музичний супровід.

План заходу

  1. Вступне слово вчителя.

  2. Ввічливі слова.

  3. З історії вітання.

  4. Про справжню дружбу.

  5. Про добро і зло. Конкурс «Знавців усної народної творчості»

  6. Дорогою добра.

  7. Підсумок

Хід заходу

І. Організаційний момент

У нас сьогодні справжнє свято,

Гостей зібралося багато.

Ану ж, на мене подивіться

І веселенько усміхніться.

ІІ. Вступне слово вчителя:

а). - Врятує світ краса —

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта.

Бо однієї вже краси занадто мало,

Бо стільки всюди зла — людина вже не та.l:\43428183_studio_morningdiscovery.jpg

Тож, люди на землі!

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла,

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

б). Вправа «Очікування»


- Діти,що ви чекаєте від нашого заняття? (Учні по черзі висловлюють свої очікування).

в). Оголошення теми і завдань заняття:


- Сьогодні ми з вами будемо говорити про доброту, з’ясуємо її значення в житті людини.

1-й учень. - Все: із доброго чи злого,

Починається з малого.

Листя виросте з листочка,

З нитки витчеться сорочка.

Хліб — з маленької зернини,

Дощ — із чистої краплини.



Учитель: - Здавна на землі люди цінували чесність, щирість, відкритість, вчили своїх діток утримуватися від поганих вчинків, лихих намірів. Зло, як відомо, породжує зло. А от добро породжує добро і обов’язково повертається до людини у сто крат більшим добром. Не давайте злу взяти над вами перевагу. Щоб люди вас поважали, приязно ставилися до вас, ніколи не забувайте і завжди дотримуйтесь золотого правила вихованості: ставтеся до людей так, як би ви хотіли, щоб люди ставилися до вас.
ІІІ. Про ввічливі словаl:\b52f00aca12ea34df1acd6650e9d6bb1.jpg

а) Учитель: - Мудрець сказав:

Живи, добро звершай

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи й звіра.

Нехай ця істина стара:

Людина починається з добра.



Учитель: - Людина не може жити одна. Найбільше щастя і радість людини - це спілкування з іншими людьми.

2-й учень. - До всіх сердець, як до дверей,

Є ключики малі.

І кожен легко підбере.

Якщо йому не лінь.

Ти, друже, мусиш знати їх,

Запам'ятать неважко —

Маленькі ключики твої —

«Спасибі» і «Будь ласка».



3-й учень. - Зеленіє навіть пень,

Як почує «Добрий день».

Коли згасає сонце у росі

Й зоря лягає лагідно на плечі,

Серед знайомих рідних голосів

Ми чуємо привітне «Добрий вечір».

Щоб знову зустрітись в годину призначену,

Щиро кажу я усім: «До побачення».



4-й учень. - «Будь ласка», «Спасибі» і « Будьте здорові»—

Слова необхідні й корисні у мові.

Приємно їх чути і в школі, і вдома,

Від мами, учителя й просто знайомих.

Тож радьмо: частіше їх, друзі, вживайте,

Даруйте сміливіше радісний настрій.

І кожен свій день, як завжди, починайте

Зі слів «Добрий вечір», «Вітаю» і «Здрастуй».

б) Складання «Асоціативного куща» « Вітання». ( Робота в групах)

l:\7af33ea483551fd55de788d758d1d8ac.jpg

( Опора на таблицю з перекладом на українську мову).

в) Учитель: - «Добрий день» — так вітається людина не раз упродовж дня. Ми, мабуть, здивувалися б, якби замість «Добрий день» почули: «Ви сьогодні їли?». Або: «Чи здорова ваша худоба?». Але саме так у давнину віталися в Китаї, Монголії, Єгипті.

Це запитання про худобу стосувалося добробуту в домі, адже основою життя монгола-кочівника було стадо. От вони і бажали здоров'я худобі та родині.

Мир вам і достаток — у цьому був первісний зміст вітання.

Не привітатися, або не відповісти на привітання в усі часи, в усіх народів вважалося невихованістю та неповагою.

Привітний той, хто виявляє доброзичливість. Бути привітним — означає радіти іншому, бути доброзичливим — бажати добра.

в) Обговорення ситуацій.



  • На зупинці чимало людей. Ти станеш у чергу, чи проберешся, щоб бути першим?

  • Ти сидиш в автобусі, а на зупинці до салону ввійшов дідусь (бабуся). Твої дії?

г) Гра «Ввічливо — неввічливо».

  • Привітатися під час зустрічі.l:\family.jpg

  • Штовхнути і не вибачитись.

  • Допомогти підняти річ.

  • До всіх у родині бути уважним і ласкавим.

  • Робити всім тільки приємне.

  • Інколи обманювати товариша.

  • Не дотримуватися традицій родини, школи.

  • Бути скромним.

  • Знімати рукавиці під час вітання.

  • Хлопчикам знімати головні убори в приміщеннях.

д) Учитель: - Ви знаєте, кого називають лицарем? Чому ?

( Відповіді учнів: - Лицарем називають людину, котра здатна на подвиг заради іншої людини.



  • Лицар той, хто вміє дотримуватись даного слова, хто заступається за слабших і йде на допомогу людині, яка потрапила в біду.

  • Лицар той, кого не лякає важка праця, хто уважний до своїх близьких, у кого в грудях б'ється благородне серце.)

5-й учень. - Клянемось лицарями бути,

А отже, доброті служити.

За слабких заступатися

І дарма не битися.

ІV. Про справжню дружбу

а) Учитель: - Цінуйте справжню дружбу. Будьте тактовні, ввічливі. А що таке такт? (Такт — це результат виховання, в його основі повага до тих, хто тебе оточує.)

Неввічливим вважається той, хто, поводиться нетактовно: галасує в громадських місцях, читає чужі листи, підслуховує чужі розмови, нав'язує свої думки, втручається в чужі справи…

6-й учень. - Вірність шануйте,l:\01.06 sokoigaaksuzdvfktklifisg 1.jpg

Дружбу шануйте,

Не ображайте їх словом лихим.

Радість даруйте,

В ногу крокуйте

Із другом щирим, вірним, палким.

Учитель: - Послухайте поради, якими ми всі повинні користуватися.

Хлопчик:

Для хлопців завжди дуже радий l:\73166124_185ec9075dadt.jpg

Я дати ось які поради:

Увагу, щоб звернуть на себе,

Як слід навчитися нам треба

Не смикати дівчат за коси,

Робити все, що вони просять.

Не будь хвалько і задавака,

Не змушуй меншого заплакать.

Коли врахуєш ці поради,

Вона дружить з тобою рада.

Дівчинка:

У дівчат свої секрети.

Слід їм знати ці куплети,l:\22748264_html_13aaa87f.png

Чисті руки, одяг, щічки,

В косах гарні білі стрічки.

Все важливе для дівчаток

З голови до самих п'яток.

Так віддавна й дотепер

Цінять правильні манери.

А грубити, з кимось битися

Для дівчаток не годиться.

Хлопчик: - Найбільше хлопці не люблять ябід і плакс.

Будеш все це пам'ятати, зможеш гарним другом стати.

б) Гра « Так чи не так»

Учитель: - Якщо ви виховані, то знайдіть у реченнях помилки.

- Проходити на своє місце в кінотеатрі треба спиною до тих, хто сидить.

- Чемний хлопчик завжди смикає дівчаток за коси.

- Ввічливі діти ніколи не поступаються місцем старшим.

- Виховані діти обгортку від цукерки викидають на тротуар.

- Усі діти переходять вулицю на жовте світло світлофора.



- Чемний завжди поспішає першим сісти за стіл.

- Вихований не розмовляє під час вживання їжі.

- Ввічливий не перебиває того, хто говорить.

- Чемний не забуває вибачитися, якщо когось випадково штовхнув.

- Вихований поступайся місцем людям похилого віку.

в) Розв’язання морально-етичних задачl:\_nxggr_gjca.jpg



1. Тарасові на день народження батько подарував велосипед. Хлопчик був радий. (Як він міг виразити свою радість?)

2. До Тані на день народження прийшли друзі. Вони вітають її, вручають подарунки. Побачивши книгу, Таня засмучено відповідає: «У мене вже є така!». Взявши коробку цукерок, каже: «Я такі не люблю». ( Як вона мала вчинити?).



V. Про добро і зло.

а). Конкурс « Знавців усної народної творчості»


- З давніх-давен народ у своїх казках піднімав питання, що таке добро і що таке зло. Давайте допоможемо Буратіно відповісти на запитання Мальвіни.
- Які казки ви знаєте, де добро перемагає зло? («Кирило Кожум'яка», «Котигорошко», «Івасик - Телесик», «Кривенька качечка», «Снігова Королева», «Попелюшка», «Кіт у чоботях», «Вовк і семеро козенят»...)
б). Острів «Народної мудрості» (Кадр острова)
Учитель.  - У характері нашого народу доброта й чуйність, співпереживання і милосердя, уміння розділити чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину, розрадити у горі й біді.
 З давніх-давен гарні стосунки між людьми, взаємопідтримка, були основними у житті. І про це говорить народна мудрість:

(Учні читають вислови на плакаті.)

Народ скаже, як зав'яже. l:\98448357_0.jpg

Добро довго пам'ятається.

Хто людям добра бажає, той і собі має.

Роби добро, не кайся, робиш зло — зла й сподівайся.

Перший крок до добра — не роби зла.

Все добре пам'ятай, а зла уникай.

Добре серце, як сонечко в небі.


  • Які ще ви знаєте народні вислови про добро і зло?

( За добро добром платять.

Стережися злого, чини добре.

Із добрим дружись, а лихих стережись.

Як хочеш, щоб з тобою чинили люди, так і ти вчиняй з ними. 

Життя дано людині на добрі справи.)

Учитель. - Людина прийшла в цей світ, щоб робити добро і добру пам'ять

залишити по собі. Якими ж позитивними моральними якостями повинна

володіти людина, щоб бути доброчинною? ( Відповіді учнів)

в). Вправа «Сонце доброти». ( Робота в групах.)


- Давайте засвітимо «Сонце доброти». Для цього на промінцях напишіть риси, які притаманні добрій людині. (Діти пишуть на сонячних промінцях).

Учитель. - Правильно, це:
Доброта
Благородство
Великодушність
Делікатність
Співчуття
Совість
Чуйність
Чесність
Порядність
Тактовність
- Тож візьмемо із собою усі ці риси характеру, щоб вони допомагали нам у житті.l:\38812231_solnuyshko.jpg

в). В.Сухомлинський « Як виховати справжню людину»



Учитель: - На уроках читання ми знайомилися з творами українських письменників, для яких тема добра стала основною темою їх творчості. Серед них перше місце, на мою думку, займають твори В.О.Сухомлинського. У своїй книзі "Як виховати справжню людину"

В.Сухомлинський назвав 9 негідних речей, які повинен пам'ятати і не робити кожен з нас. Давайте перечитаємо їх і запам’ятаємо назавжди:

( Учні зачитують правила з окремих листів і прикріпляють їх потім до

дошки)


  1. Негідно отримувати своє благополуччя, радість, спокій за рахунок утисків та приниження інших людей.

  2. Негідно залишати товариша в біді, бути байдужим до чужого горя.

  3. Негідно привласнювати результати праці інших, ховатися за чужі спини.

  4. Негідно бути байдужим, боязливим. Відступати перед труднощами.

  5. Негідно задовольняти лише власні потреби, пристрасті. Умій володіти ними, щоб мати духовне піднесення.

  6. Негідно мовчати, коли твоє слово — чесність, благородність і мужність, бо мовчання — малодушність і підлість.

  7. Негідно справжній людині не тільки брехати, лицемірити, пристосовуватися до будь-чого, а й не мати власної думки, погляду, свого обличчя.

  8. Негідно легковажно кидатися словами, давати невиконувані обіцянки.

  9. Негідно надмірно жаліти самого себе, як і безжально і байдуже ставитись до іншої людини. (В.О.Сухомлинський. Як виховати справжню людину. Вибр. твори. У 5 т. - К., 1997. - Т.5. - С.297-306).

Висновок:. - Живучи в суспільстві, ми будемо пам'ятати це і навчимося розрізняти гідні і негідні вчинки.

VІ. Дорогою добра

Учитель: - Діти, перед вами квітка. Давайте на її пелюстках розмістимо правила поведінки, які ми завжди виконуємо.

( Учні складають ромашку, на пелюстках якої пишуть правила моральної поведінки:

  1. Дотримуюсь режиму дня.

  2. У транспорті чемно поводжуся.

  3. Поважаю старших, не ображаю слабких.

  4. Вживаю ввічливі слова.

  5. Відповідаю за кожен свій вчинок.

  6. Небайдужий до чужої біди.

  7. Слідкую за порядком вдома і в школі.

  8. Радію за успіхи товаришів…




Слідкую за поряд-ком вдома і в школі

У тран-спорті чемно пово-жуся



Дотримуюсь режиму дня



Правила

поведінки



Поважаю старших, не ображаю слабких

Радію за успіхи товарищів



Вживаю

ввічливі слова



Відповідаю за кожен свій вчинок

Небайдужий до чужої біди


VІІ. Підсумок заходу

  • Учитель: - Сьогодні ви протоптали стежку доброти, бажаю вам, діти, щоб ця стежка перетворилась на широкий шлях, яким ви будете йти впевнено, даруючи усім радість і любов.

На доброті існує світ, l:\unled1zi.jpg

Із добротою пахне хліб,


І мирне небо.

В школу йти, це також вияв доброти.


І до людей любов свята –

Це чистота і доброта.

(Д. Павленко )

Література:



  1. Барабаш О.Д. Свята і розваги в дитячому садку: Навчально-методичий

посібник. – К.: Освіта, 1995.

  1. Візінська М.С. Шкільний календар: родинні свята. – Х.: «Основа», 2007.

  2. Досяк І.М. Шкільні свята від вересня до травня. Посібник для вчителя. Х.:

«Основа», 2007.

  1. Досяк І.М. Сценарії позакласних заходів для 1-4 класів. Х.: «Основа», 2007.

  2. Сухомлинський В.О. Вибрані твори. В 5-ти т. Т.2. – Радянська школа,

1996.

6. Красоткіна Н.Г. Виховні заходи. 1-4 класи. – Тернопіль: Мандрівець,



2008.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка