Урок №1 тема. І для чого ми вивчаємо природознавство



Сторінка1/17
Дата конвертації21.02.2016
Розмір4.32 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17












































Вступ

УРОК 1

ТЕМА. І ДЛЯ ЧОГО МИ ВИВЧАЄМО ПРИРОДОЗНАВСТВО.

Мета: дати уявлення про природознавство як життєвий простір людини, тварини, рослини; розвивати мислення, мовлення та кругозір учнів; виховувати бажання пізнавати навколишній світ та любити книгу як джерело знань; прищеплювати любов до природи.

Обладнання: мультимедійна презентація «Картини природи», макет підручника «Природознавство. 1 клас».

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Слово вчителя

На цьому уроці ми познайомимось із природознавством як наукою, яка вивчає все те, що оточує людину і не зроблено її руками.



III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

Ми звикли кожен день бачити різні картини природи та чути її голоси, тому не звертаємо увагу на прості речі.

Пропоную вам переглянути наведені зображення та іншими очима подивитися на природу, яка нас оточує.

IV.СПІЛЬНЕ ВІКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Мультимедійна презентація

Учитель організовує перегляд мультимедійної презентації із зображеннями природи та звуками лісу, річки, моря.



Бесіда

  1. Як ви вважаєте, Сонце і Місяць, зорі та різні планети є частинами природи? (Учні висловлюють свої припущення та доходять висновку, що все це не створено руками людини, тому є природою)

  2. Які ще частини природи ви бачили на екрані? (Рослини, тварини.)

Робота з підручником

Слово вчителя

Допомагати вивчати природу протягом року буде підручник з природознавства. Познайомимося з ним ближче та полюбимо з першого уроку, оскільки підручник буде нашим другом і помічником у вивченні природи.



Інсценізація значення книжки для навчання та виховання дитини

До класу заходить учень старших класів, «одягнений» у палітурку підручника з природознавства.

Слова учня

Я — підручник про природу, Був берізкою, дубочком,

І про Сонце, і про гай. Шелестів зелений лист. :

Я — підручник про погоду А тепер листок біленький,

І про вітер-ураган. Бережи його щодня.

Мій папір м'який, шовковий, В ньому праця немаленька,

Був він деревом колись. Він лісів шумних дитя!
Первинне закріплення

— То чому, діти, потрібно берегти підручник?



Робота з підручником

Опрацюйте текст та малюнки підручника за запитаннями.



  1. Що вивчає природознавство?

  2. Як називають людину, яка вивчає природу?,


Фізкультхвилинка
Робота із зошитом

Зараз ми познайомимося ще з одним помічником, який буде допомагати нам вивчати природознавство. Це наш зошит. (Учитель демонструє учням робочий зошит.) Для того щоб працювати в ньому, кожного уроку потрібно мати на парті кольорові олівці, ножиці та клей.



Робота в групах

Учитель об'єднує учнів у п'ять груп і пропонує їм самостійно вибрати назви. Потім учитель знайомить учнів з правилами роботи в групах (можливість ставити запитання одне одному та допомагати членам групи під час роботи) та пропонує виконати завдання на с. 4 у зошиті.



Правила роботи в групах

Ти у групі чемним будь –

Та про друзів не забудь.

Ближньому — допоможи

Та рішення підкажи.
Не варто зупиняти учнів під час обговорення певного питання, щоб дати їм можливість розговоритися та зацікавитися роботою в групах.

Робота в зошиті

Самостійно виконайте завдання на с. 2—3 у зошиті.


V. ПІДСУМОК УРОКУ

Слово вчителя

Ми сьогодні вчилися працювати в групах та слухати відповіді своїх однокласників. Вчилися підтримувати друзів та допомагати їм полюбити природу.


А тепер послухаємо віршик Анатолія Камінчука «Світлячок» та визначимо, про які частини природи та про яку книжечку-помічницюв ньому йдеться.
Спить метелик-біланець, А маленький світлячок

Спить зелений стрибунець, Не лягає на бочок.

Спить ромашка і кульбабка, Вій засвічує ліхтарик

Під листком заснула жабка. І чита собі букварик.


Бесіда

  1. То про які частини природи ідеться у віршику?

  2. Навіщо потрібно вивчати природознавство?

  3. Хто такі природодослідники?

Тема І. Світ, у якому ти живеш

УРОК 2

ТЕМА. ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ПРИРОДУ. ЖИВА І НЕЖИВА ПРИРОДА.

Мета: зацікавити учнів запитаннями, що стосуються знайомих їм предметів і явищ; дата уявлення про тіла живої та неживої природи; розвивати міркування та образне мислення; виховувати почуття колективізму та любов до природи.

Обладнання: мультимедійна презентація «Живі та неживі тіла».

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Сядьте, дітки, ви тихенько.

Та послухайте гарненько.

Про живе та неживе,

Що оточує мене.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда


  • Що належить до природи?

III. СПІЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Усе, що нас оточує, ми називаємо тілами.



Мультимедійна презентація «Живі та неживі тіла»

( перегляд презентації та подальше обговорення за запитанням)

— У чому полягає різниця між тілами природи, які ви побачили на екрані?

Висновок. Одні із цих тіл живі, інші —: неживі. Живі тіла народжуються, живляться, ростуть, дихать, дають потомство та відмирають.

Робота з підручником


  1. Розгляньте фотографії в підручнику. Що на них зображено?

  2. Які ж з цих тіл живі? -

  3. Чому ми відносимо їх до живих тіл?

Робота в парах

Робота організовується за завданням у підручнику.



Фізкультхвилинка. Гра «Злови тіло»

Учитель називає тіла живої та неживої природи. Учні, які стоять біля своїх робочих місць, тіла живої природи показують піднятими вгору руками та плесканням у долоні. Тіла неживої природи «ловляться» знизу оплесками долоньок.



Робота в зошиті

  1. Якого кольору в природі найбільше? (Зеленого.)

  2. Зафарбуйте зеленим кольором кружечки біля малюнків із живою природою.


IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Бесіда

  1. Як називається все, що оточує нас у природі?

  2. Які бувають тіла?

  3. Як ви вважаєте, чому потрібно берегти тіла живої та неживої природи?

  4. Як до них треба ставитись? (Бережно, лагідно, співчутливо.)


УРОК З

ТЕМА. ЯК ЛЮДИНА ПІЗНАЄ СВІТ.

Мета: ознайомити учнів з органами чуттів людини та виявити їх значення для пізнання природи; розвивати кругозір учнів; виховувати бережне ставлення до своїх органів чуттів та до природи.

Обладнання: фрукти, овочі, цукерки, парфуми, іграшки, різнокольорові квіти, дві склянки з теплою та холодною водою.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

Учитель звертає увагу учнів на свій стіл, де лежать тіла живої та неживої природи — фрукти, овочі, цукерки, парфуми, іграшки, різнокольорові квіти, стоять склянки з водою.



  1. Що ми в природі називаємо тілами?

  2. Виберіть тіла живої природи. Чому вони живі?

  3. Чому іграшки ми віднесли до неживих тіл?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Бесіда.

  1. Що вам допомогло вибрати ці тіла?

  1. То що для людини є найближчими помічниками у вивченні природи? (Органи чуттів людини.)

IV. СПІЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Немовля одразу після народження починає спостерігати та пізнавати оточуючий світ. Він для неї такий цікавий, різнокольоровий, зі своїми запахами та звуками, тому не завжди зрозумілий.

Зараз ми з вами повернемося в минуле, коли ви були дуже маленькими, та спробуємо дослідити тіла, які лежать у вас на партах, за допомогою органів чуттів.

Робота в групах

Учитель пропонує учням об'єднатися в групи (див. урок № 1), спільно з дітьми пригадує їхні назви та повторює правила роботи в групах.

Завдання для всіх груп


  1. За командою вчителя підніміть будь-яку іграшку.

  2. Покладіть руку на м'яке тіло на парті.

  3. Понюхайте живе тіло, яке є у вас перед очима.

  4. Заплющте очі та візьміть у руки склянку з теплою водою.

  5. Покуштуйте лимон.

Підсумок

Навіщо людині такі «помічники»?



Фізкультхвилинка

Робота з підручником

Опрацюйте матеріал підручника на с. 8—9.



Висновок

  1. Якими органами людина бачить?

  2. Чим ми чуємо?

  3. Що людині допомагає відчути тіло на дотик? (Пальчики, або орган дотику.) "

  4. Як у темряві дізнатися, де полуниця, а де парфуми?


Робота в зошиті

Виконайте завдання на с. 5.


V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота в групах

Ми сьогодні дізналися про найголовніших «помічників» людини. А тепер в групах складемо про них казки: група 1 — про орган зору; група 2 — про орган нюху; група 3 — про орган слуху; група 4 — про орган дотику; група 5 — про орган смаку.

Якщо всі учні не встигнуть розповісти свої казки, то завдання доцільно виконати на наступному уроці.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Бесіда


  1. Які солодкі ласощі ви полюбляєте?

  2. Що вам допомагає визначити смак їжі?

  3. Які кислі ласощі вам подобаються?


Додатковий матеріал

Чутливе вушко

Сядь-но тихо, мій читачу, Звідки звуки долинають,

І прислухайся на мить: Догадався ти чи ні?

Правда ж, чути, десь неначе То в цій книжці витинають

Дивна музика бринить? Музиканти чарівні.



(В. Земной)

Відгадай


Дві «дірочки» голови А нам треба відгадати,

Усе чують, навкруги. Як їх будем називати?



(Вуха)

Кожному потрібен ніс

Щоб понюхать ніжну квітку — Кожному потрібен ніс:

Незабудку чи нагідку, Нявчикові й барану,

Сон, півонію, жасмин, Неквапливому слону,

Цикламен, ромен, полин, І коневі, і свині,

Ще настурцію, нарцис, І Данилкові, й мені.

(С. Цушко)

УРОК 4

ТЕМА. СПОСТЕРЕЖЕННЯ І ДОСЛІДИ.

Мета: навчити учнів вести спостереження за природою та проводити прості досліди; розвивати винахідливість,- уважність та спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи та до своїх органів чуттів.

Обладнання: лінійка, бінокль, годинник, терези, термометр, лупа, склянка з водою, фарби для малювання, таблетки активованого вугілля, магніт.

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Наголосити учням, що робота протягом уроку буде проводитись у групах. Пригадати назви груп. Звернути увагу учнів на дотримання правил поведінки у групах. (На учнівських партах лежить обладнання для дослідів, накрите серветками.)



II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

Про яких «помічників» ми говорили на попередньому уроці?



III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

Кожна група працювала над своєю казкою «Хто з помічників найголовніший?». Дослухаємо наших казкарів.

Зразок казки. (Зібрання І. В. Дехтяренко)

Жили собі на світі вушка, очки, язичок, носик та пальчики. Були вони чудовими сусідами, та тільки зустрічалися дуже зрідка. То очки прийдуть до ручок та попросять намалювати, як сходить Сонечко. То носик захоче понюхати спіле яблучко та поділитися ним з язичком. Але ніколи вони всі разом не зустрічалися. Тільки одного разу довелося їм зустрітися одночасно, коли маленька дівчинка пішла до школи та захотіла пізнати природу. Вона бачила друзів у класі, чула дзвоник на урок, понюхала запах смачних пиріжків у їдальні та смакувала ними. А спритні маленькі ручки виводили букви у зошиті та малювали кумедних тваринок.

І з того часу всі «помічники» почали дружити між собою та допомагати дівчинці навчатись. А маленька учениця берегла їх та любила. Так і живуть вони разом по сьогоднішній день.

IV. .СПІЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Розповідь учителя

Органи чуттів людини добре все відчувають у природі, але у тварин вони розвинені ще сильніше. Наприклад, собака чує у сім разів краще, ніж людина. Кішка за запахом може знайти своїх малят навіть на дуже великій відстані. Птахи завдяки своїм «помічникам» можуть летіти у вирій в інші країни та не заблукати.



Бесіда

1. Завдяки чому людина може відчути наближення дощу? (Спостереження за природою, використання різних приладів.)

2. Які ви знаєте прилади, що допомагають людині досліджувати
природу?

Робота в зошиті

Виконайте завдання на с. 6

Висновки

1. Які тіла притягує магніт?

2.. Як лупа змінює букви в зошиті?
V. ПІДСУМОК УРОКУ

Бесіда


  1. Чому людина має бути спостережливою?

  1. Послухайте загадку та здогадайтесь, про який прилад ідеться. (І. В. Дехтяренко)

Хоч ходити я не вмію,
Ручок, ніжок я не маю,
Та весь час подорожую
Я у часі разом з вами.
, (Годинник)

3. Удома разом з батьками проведіть дослід з магнітом та закінчіть


виконання завдань у зошиті нас. 6.

УРОК 5

ТЕМА. ПРИРОДНІ ТА РУКОТВОРНІ ТІЛА.

Мета: навчити учнів розрізняти природні та рукотворні тіла; розвивати логічне мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: демонстраційний кросворд, малюнки природних і рукотворних тіл.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Дзвінко пролунав дзвінок,

Вам пора всім на урок.

Групи вже у нас на місці —

Залишилось тільки сісти!

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

0Робота з кросвордом

1 — На дорозі їх багато, 2 — Голуба вода тече,

їде на колесах хата. В'ється, наче стрічка.

Двері ти скоріш відчиниш, Здогадалися, що ж це?

На дивані відпочинеш, Це глибока...

А вона в єдину мить (річка)

Хоч куди тебе домчить! (Автомобіль)
З — Я у кожній є квартирі, 4 — У вінку зеленолистім,
Сидіння та ноги чотири, У червоному намисті

Для зручності спинку маю, Видивляюсь я у воду •?

Багато місця не займаю. На свою хорошу вроду.

(Стілець) (Калина)

Яке слово у нас утворилося?

Сьогодні на уроці ми з вами навчимося визначати, що є природним тілом, а що — рукотворним.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Бесіда


  1. Одягаючись до школи, на що ви звертаєте увагу в першу чергу? (На погоду, чи йде дощ, сніг, тощо.)

  2. Назвіть, будь ласка, що ви бачите дорогою до школи. (Будинки, машини, дерева, кущі, людей тощо.)

Слово вчителя

Усе те, за чим ви спостерігаєте, і все те, що ви бачите, є природними та рукотворними тілами.

Рукотворні тіла — це тіла, що створені людиною, а природні - це ті, що виникли без втручання людини.

IV. СПІЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Робота з підручником

1. Розкрийте свої підручники на сторінці 12. Подивіться уважно на малюнки. Що на них зображено? (Автомобіль, велосипед, будинки, іграшки, телевізор тощо.)

2. Розгляньте фото нижче. На якому з них зображені тіла живої природи? Що зображено на іншому малюнку?

Висновок. Отже, усе, що людина зробила своїми руками, називають рукотворними тілами.
Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце, Встали — сіли, встали — сіли,

Зазирнуло у віконце. Бачте, як розвеселіли.

Ми до нього потяглися, Стало сонце танцювати,

За промінчики взялися. Нас до танцю припрошати.

Будем дружно присідати, Нумо разом, нумо всі,

Сонечко розвеселяти: Потанцюймо по росі.
Робота в зошиті


  1. Розкрийте свої робочі зошити на сторінці 7, прочитайте завдання 1.

  2. Що ви віднесли до природних тіл? до рукотворних?

  3. Візьміть зелені та коричневі олівці та виконайте завдання 2.

  4. Прочитайте завдання 3. У ньому вам потрібно підкреслити лише рукотворні тіла.


Робота з підручником

  1. Перед вами два ряди малюнків. Як ви вважаєте, що у них зайве? Чому?

  2. Розгляньте фото нижче. Що між ними спільного? Чим вони відрізняються? Чи можете ви придумати свою пару?

Висновок. У світі природи все взаємопов'язане. Для життя рос
линам і тваринам потрібні земля, Сонце, повітря, вода. Без неживої
природи організми загинуть. .-- „

Природа дає людині повітря, воду, сонячне тепло і світло, їжу, одяг. Тому обов'язок людей — берегти природу!



V. ПІДСУМОК УРОКУ

Робота за варіантами

Зараз ми перевіримо, наскільки добре ви вмієте відрізняти природні та рукотворні тіла. Перший ряд буде ланцюжком називати природні тіла, а другий — рукотворні.

Додатковий матеріал

Хвостом воду бере, Як вогонь розбушувався,

Хвостом випускає, Його поливає.

(Пожежна машина)
Лежать у порядку Не беріте, діти,

Дерев'яні малятка; їх на забавки,

Сидять у коробці Бо можна згоріти.

Укупочці хлопці. Що це?


Хто хоче світити — (Сірники)

Готові служити.



УРОК 6
ТЕМА. ЕКСКУРСІЯ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ОБ'ЄКТАМИ І НЕЖИВОЇ ТА ЖИВОЇ ПРИРОДИ.

Мета: вчити учнів бачити прекрасне у природі, розрізняти живі і неживі тіла; розвивати почуття колективізму та образне мислення; виховувати любов до рідного краю та бережне ставлення до природи.

Обладнання: фотоапарат, зображення дерев на картинках (різні для груп), лупа для кожної групи.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

У приміщенні класу учні об'єднуються в групи та призначають командирів груп, які отримують у конвертах завдання. Потім учитель виходить з учнями на місце проведення екскурсії.



II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

  1. Як ми Називаємо все, що нас оточує?

  2. Чому ми відносимо дерево до живої природи?

  1. Погляньте довкола та назвіть тіла неживої природи. (Дорога, хмара, каміння, будинки, труби.)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Ігрова діяльність (І. В. Дехтяренко)

Учні стають у велике коло та беруться за руки. Учитель пропонує всім показати:



  • як високо хмарки у небі літають;

  • як низенько бджілки на квітку сідають;

  • як водичка у річці хвилюється;

  • як шепочуть квіти у полі та граються діти надворі;

  • як білочка скаче швиденько;

  • як киця крадеться легенько;

  • як гавкає цуцик маленький;

  • як пташка летить височенько.


IV. СПІЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Робота в групах

Командири груп оголошують завдання, яке вони отримали в конвертах.



Група 1. За малюнком відшукати дерево на території школи (береза, горіх, горобина, яблуня). До якої природи належить кожне з них?

Група 2. Знайти тіла трьох різних кольорів. До якої природи вони належать?

Група 3. Дати відповіді на запитання:

  1. Які запахи ви відчуваєте надворі?

  2. Які тіла їх видають — живої чи неживої природи?

  3. Який із запахів вам неприємний? (Вихлопні гази автомобіля.)

  4. Які запахи вам приємні?

Група 4. Під лупу розглянути опалі листочки і розказати,, що побачили на них.

За єдиним сигналом учні підходять до вчителя, командири доповідають про виконання роботи.



Передбачення погоди за народними прикметами

  • Якщо на горобині багато ягід — буде холодна зима.

  • Як восени випаде ранній сніг (до Покрови), то він зразу розтане і не буде його ще 40 днів.

  • Якщо гримить у жовтні, то зима буде малосніжною та короткою.

  • Якщо голуб ховає одну ніжку в пір'я — чекати похолодання.

  • Сова кричить — буде холодно.

  • Якщо восени довго не зникають мухи, то осінь затягнеться та сніг ляже пізно.

У. підсумок уроку

Бесіда

  1. Чому рослини і тварин ми називаємо разом, коли запитуємо про живу природу?

  1. Якими словами можна описати дерево, квітку, сонечко?


Додатковий матеріал

Вінок для сонечка

Ще дрімають гори і долини, Он шпаки розучують веснянку,

Сплять тумани сиві край ріки, Соловейка спів, немов дзвінок,

А з гайка весела пісня лине — Це ж вони дарують на світанку

Першими прокинулись пташки. Із пісень для сонечка вінок.

(В. Кучерук)
Я сьогодні заспіваю

Я сьогодні заспіваю: І посипав сніг лапатий,

«Ой, лети, лети, сніжок! Вітер лютий в очі дме,

Чобітки новенькі маю Замело усі Карпати,

Й вишиваний кожушок. Та мене він не пройме.

Білий, білий, як сніжок, Для моїх узутих ніг

Мій хороший кожушок!» Не страшний найбільший сніг!

Турчинська)



УРОК 7

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка