Урок 1 Тема. Маленька Україна чи велика



Скачати 454.84 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір454.84 Kb.
Урок 1

Тема. Маленька Україна чи велика...

Мета: розширити знання учнів про свою країну; виховувати моральні риси характеру та поведінки, любов до Батьківщи-

ни, історії рідного краю.

Хід уроку

I. О рганізаційний момент

Виростай, дитино, й пам’ятай:

Батьківщина — то найкращий край.

Д. Павличко

II. Повідомлення теми і мети уроку

1. С лухання вірша Марійки Підгірянки «Україна»

УКРАЇНА


Краю милішого, ріднішого,

Як Україна,— в світі нема.

Слова солодшого, зручнішого,

Як Україна,— в світі нема.



Марійка Підгірянка

2. С лово вчителя

— Ви зрозуміли, що ми поведемо мову про нашу Батьківщину — Україну. Наша родина — то вся Україна. Адже у кожного з нас є часточка землі, яка найдорожча у світі, і де б ми не були, ми завжди пам’ятаємо про свій отчий дім,

про свою Батьківщину, про те місце де народились і виросли.

III. Р обота над новим матеріалом

1. Р обота з мапою України

— Подивіться уважно на мапу України. Яка наша країна? Де вам доводилося бувати? Що вам запам’яталося?



2. Р обота за підручником

Опрацювання статті «Маленька Україна чи велика...».



3. Р обота з прислів’ями

— Відновіть прислів’я.

• За рідний край... (життя віддай).

• Рідний край — земний... (рай).

• Батьківщина — мати, умій за неї... (постояти).

• Та земля мила,... (де мати народила).

• Людина без Вітчизни — як соловей... (без пісні).

• Кожна травичка на своєму... (корені росте).



4. Гра «Наповни скриньку»

Фізкультхвилинка

Руки вгору піднімаєм,

Потім ми їх опускаєм,

А тоді скоріш-скоріш

Плещи, плещи веселіш!

Руки вгору піднімаєм,

А тоді скоріш-скоріш

Тупай, тупай веселіш!



IV. Закріплення нового матеріалу

1. С лухання легенди «Наша Земля»

Колись давно Бог створив народи і кожного з них наділив землею. Наші ж предки пішли до Господа пізніше, але землі їм вже не дісталося. От вони прийшли до Бога, а Він у цей час молився, і вони не сміли Йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні,— відповіли наші предки,— там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю. Там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте: якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні — ворога». Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня.

А країну назвали Україна.

— Про що ця легенда?

— Яка земля дісталася нашим предкам?

— Як вони назвали свою країну?



2. С кладання «павутинки» до слів Батьківщина, Україна, рідний край Батьківщина Україна

Рідний край

Батьківщина — найкраща, найрідніша, наймиліша, найсвітліша, найдорожча.

Україна — суверенна, демократична, незалежна, соціальна, правова.

Рідний край — тато, мама, ліс, струмок, стежка, пісня.

3. Т ворча робота

— Запишіть пояснення до слів.

Говерла — Донецьк — Київ — Дністер — Дніпро — Писанка — Карпати — Т. Шевченко — Тополя — Мальви —

Чорне море — Калина —



4. Р обота в зошиті

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

Скласти твір про найдорожчий куточок України.


Урок 2

Тема. Людина — частина природи. Що відрізняє людину від тварини (мовлення, мислення, праця)

Мета: формувати в учнів поняття, що людина — частина природи; дати уявлення про суть взаємовідносин людини та суспільства; сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання світу та людини як соціальної і біологічної істоти; виховувати працелюбність, взаємоповагу.

Хід уроку



I. О рганізаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

С творення колективного альбому «Подорожуємо Україною»

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Гра «Закресли зайве слово»

На дошці — предметні малюнки: котик, орел, книга, хлопчик, бджола, гори.

Учні поступово вилучають книгу — предмет, що створений працею людей (решта предмети природи); гори — предмет неживої природи.

— Що об’єднує предмети живої природи? (Народжуються, розвиваються, дихають, живляться, помирають)



Хлопчик — людина. (Решта предметів живої природи належать до тварин.)

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Отже, ми сьогодні будемо говорити про людину та спробуємо дати відповіді на запитання:

• Хто така людина?

• Які умови потрібні для того, щоб стати людиною?



V. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда «Людина — частина природи»

— Чому людина належить до живої природи?

— Що відрізняє людину від тварин?

Висновок. Людина мислить, говорить, працює.

2. П роблемна ситуація

— Птахи ліплять гнізда, бджоли ліплять стільники. Чи це праця? Що є властивим для людської праці? (



3. Р обота за підручником

Р озглядування ілюстрації на с. 6

— До якої казки ця ілюстрація?

— Ви всі бачили мультфільм. Яким був Мауглі, коли жив із звірами?

VI. Фізкультхвилинка

Руки вгору піднімаєм,

Швидко вниз їх опускаєм.

Нахил вправо, нахил вліво.

Повторяєм знову вміло.

VII. Закріплення нового матеріалу

1. С амостійна робота (за картками)

Поняття відповідні пригадай

І до тлумачень їх додай.

Речення неповні прочитай

І слова, що випали, додай.

Картка 1

1) Рослини, тварини, гори, повітря, вода — це ________.

2) Без ________ з людьми дитинча виростає звірятком.

Слова для довідок: природа, спілкування.

Картка 2

1) Їжа, повітря, тепло, сон, житло, продовження роду — це ________.

2) На земній кулі є дві життєві основи: ________ і ________ .

Слова для довідок: суспільство, природа, потреби людини.

2. Цікава хвилинка. Відгадування загадок

3. С лухання казки «Жменя пшениці»

Старий хлібороб дід Карпо привіз до млина мішок пшениці.

Ось уже й черга його підійшла.

Приніс дід мішок до коша, розв’язав і став пересипати з долоні на долоню

добірну пшеницю. У його очах сяяла усмішка.

Тоді висипав зерно у кіш і аж зітхнув, немов розлучався з дорогим другом.

Коли пшениці в коші було вже мало, дід узяв жменю зерна й висипав собі

в кишеню.

Удома скопав грядку, висіяв ту пшеницю з кишені й сказав зерняткам:

— Живіть...

— Для чого дід Карпо це зробив? (Щоб був новий урожай.)

— А тварини можуть це зробити? (Ні. Вони не вміють працювати.)



4. Гра «Відгадай, чий голосок»

Звучить запис різних звуків: шум вітру, моря, спів птахів, уривок пісні.

— Що з почутого ви зрозуміли? (Уривок пісні) Чому? (

5. Читання статті підручника (с. 6–8)

VIII. Підсумок уроку

IX. Домашнє завдання

Підготувати відповіді на запитання у підручнику (с. 8).




урок 3

Тема. Розвиток людини після народження

Мета: дати учням поняття про те, як росте і розвивається людина; вчити практично визначати масу тіла та зріст; розви-

вати увагу; сприяти формуванню потреби до пізнання світу та людини в ньому; виховувати почуття власного «Я», віру

у свої сили.

Хід уроку



I. О рганізаційний момент

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому уроці ми вивчатимемо розвиток людини після народження.



IІІ. Актуалізація опорних знань

— Кожна людина — це окреме «Я», це особистість, мало чим подібна до сусіда по парті. Ви по-різному говорите, по-різному думаєте і висловлюєтесь, мирно живете, уболіваєте одне за одного, іноді сперечаєтесь.

Але чи завжди ви були такими?

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення з таблицею «Вікові періоди життя людини»

— Народилася маленька дитина. Як ви вважаєте, що вона вміє робити?

— Ви знаєте, що дитина не може залишатися на все життя такою, якою народилась. Вона росте, розвивається, навчається сидіти, повзати, ходити, розмовляти, самостійно їсти, одягатися... Життя людини — це безперервний процес росту і розвитку. Весь життєвий цикл людини поділяється на періоди. Між ними немає меж.

Вікові періоди життя людини

1 Період новонародженості — перші 10 днів

2 Грудний період — 10 днів – 1 рік

3 Раннє дитинство — 1–3 роки

4 Перше дитинство — 4–7 років

5 Друге дитинство: хлопчики — 8–12 років; дівчатка — 8–11 років

6 Підлітковий період: хлопці — 13–16 років; дівчатка — 12–15 років

7 Юнацький період: юнаки — 17–21 рік; дівчата — 16–20 років

8 Зрілий вік. 1-й період: чоловіки — 22–35 років; жінки — 21–35 років

9 Зрілий вік. 2-й період: чоловіки — 36–60 років; жінки — 36–55 років

10 Похилий вік: чоловіки — 61–74 роки; жінки — 56–74 роки

11 Старечий вік — 75–90 років

12 Довгожителі — 90 років і більше

2. Бесіда за запитаннями

— Скільки вам років?

— Ви вже дорослі чи ще маленькі?

— Чи хотілося б вам залишитися на все життя дитиною?

— Чи бачили ви новонароджених дітей? Які вони?

— Пригадайте щось цікаве, таке, що запам’яталося вам, коли ви були ма-

ленькими.

3. П овідомлення вчителя про індивідуальні особливості розвитку дівчаток і хлопчиків

— Протягом життя існує певний ритм росту. Для дівчаток і хлопчиків він різний. До 5–6 років хлопчики і дівчатка ростуть однаково. Потім настає період уповільненого росту. У хлопчиків він триває до 10–12 років, а у дівчаток —

до 10 років. Після деякої перерви знову починається прискорений ріст. У здорової, добре розвиненої людини маса тіла (вага) повинна відповідати її зросту. І зараз ми з вами довідаємося, чи все у вас гаразд. (Вимірювання росту

та маси тіла.)

4. П рактична робота

— Стань на ваги і подивися, скільки ти важиш.

— Виміряй свій зріст за допомогою товариша.

Фізкультхвилинка

Люблю я свій розум,

Увагу та пам’ять.

Працює мій мозок,

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

І мислю логічно,

Вчителя слово

Здійснюю практично.

5. П оміркуйте і поясніть

V. Підсумок уроку

— Що нового ви дізналися?

— Як росте і розвивається людина?

— Як визначається зріст і маса тіла людини?



VI. Домашнє завдання

1) Знати, як росте і розвивається людина.

2) Попросіть батьків поділити число кілограмів вашої ваги на число дециметрів

зросту.


Якщо результат більше трьох, значить, ти важиш саме стільки, скільки по-

трібно. Якщо менше трьох, ти важиш малувато. Якщо ж результат більше чоти-

рьох — теж недобре: у тебе почала накопичуватися зайва, не потрібна тобі вага.

Потрібно більше бігати, грати в рухливі ігри, працювати на повітрі.


Урок 4

Тема. Школа. Історія школи. Збереження шкільних традицій

Мета: ознайомити учнів з історією школи; стимулювати роздуми учнів про роль навчання у житті людини; формувати

переконання про знання як неоціненний скарб; запобігати спаду інтересу учнів до навчання.

Хід уроку

I. О рганізаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

1. В ідгадування загадки

• Вчить писати, рахувати,

І писати, і співати

Всіх дітей довкола

Наша люба... (школа).

2. С лово вчителя

— Як ви вже здогадалися, тема нашого уроку «Школа. Історія школи. Збереження шкільних традицій».



III. Р обота над темою уроку

1. С ловникова робота

Школа — навчально-виховний загальноосвітній заклад, покликаний здійснювати розумове, моральне, фізичне, трудове й естетичне виховання молодого покоління; приміщення, де він розташований. — Школа — це шлях у науку, у життя. Без знань життя є неможливим. Знання для людини — це сонце для життя. Перші школи з’явились на світі багато тисяч років тому, спочатку у Стародавній Греції, а 1000 років тому — на наших слов’янських землях.

2. Р обота в групах

— Наш народ завжди поважав знання. Про це свідчать прислів’я й притчі.



Гра «Додай словечко»

• Вік живи — вік... (учись).

• ... вчить, як на світі жить. (Книга)

• Чого навчишся, того за ... не носити. (Плечима)

• ... не на те, щоб лише кашкет носити. (Голова)

• Пташка красна пір’ям, а ...— розумом і вмінням. (Людина)

• Одна голова добре, а дві — ... (краще).

• Учення — світло, невчення — ... (тьма).

• Учись ... — на старість знадобиться. (Замолоду)

• Краще з ... загубити, ніж з дурнем знайти. (Розумним)

• Здобудеш ...— побачиш більше світу. (Освіту)

3. Р обота за підручником (с. 8–13)

4. М етод «Мікрофон»

У чому полягають таємниці успіху? Як його досягти?



5. С лово вчителя

— Людська мудрість каже: «Усі перемоги починаються з перемог над самим собою». Із цим важко не погодитись.

Шлях до успіху в кожного може бути свій. Письменник Лев Толстой, наприклад, за життя написав 90 томів книг, до того ж, учив дітей, зустрічався з молодими письменниками. Близько 38 тисяч творів мистецтва залишив після себе художник Пабло Пікассо.

— Хто хоче розповісти про свої успіхи?



Фізкультхвилинка

6. Т естування

1. Чи легко вам учитися?

а) Так; б) ні; в) не дуже.

2. Чи цікавий для вас процес навчання?

а) Так; б) ні; в) вчуся без емоцій.

3. Чи багато зусиль прикладаєте ви для навчання?

а) Так; б) ні; в) не дуже.

4. Як часто ви готуєте домашні завдання?

а) Систематично; б) час від часу; в) не готую.

Аналіз результатів опитування.



7. М іркування

— Усі ви любите і знаєте чимало народних прислів’їв та приказок, в яких,

як відомо, слів мало, а розуму — на цілі томи. Перевіримо, чи не розучилися ви

мислити.


• Розум без книг, що птах без крил.

• Де хотіння, там і вміння.

• Світоч Усесвіту — сонце, світоч людини — знання.

Слухання міркувань учнів.



8. Узагальнення міркувань учнів

— Молодці! Радує те, що ви тверезо мислите. Справді, як колос без зерна порожній, так і голова — без знань. Людина не народжується мудрою, навіть якщо б успадкувала гени найталановитіших батьків. Без навчання не розвинеться жоден талант. Якщо людина досягла чогось великого в науці, чи в мистецтві, чи у спорті, — це, зазвичай, результат великої праці і мудрості. Дехто з вас зізнався, що вчитися їм не цікаво. А чи запитували ви себе, чому

вам не цікаво? Чому іншим цікаво, а вам — ні? І коли це почалося? Чи не тоді, коли ви відступали перед труднощами, які потрібно було подолати? Лінь породила відставання, зневіру. Якщо ви помітили, що над вами починає брати гору небажання працювати, лінь,— мобілізуйте свої сили, волю, щоб подолати цей стан. Не відкладайте на падіння, і чим далі, тим важче буде піднятися. Якщо самому важко надолужити прогаяне, звертайтеся по допомогу. У вас є друзі серед ровесників, дорослих, є рідні, які завжди прийдуть на допомогу. Але найважливіше — перемога над собою.
Алгоритм досягнення успіху

1) Послідовність і систематичність. 6) Уміння слухати.

2) Ритм. 7) Зміна виду діяльності.

3) Порядок. 8) Самоконтроль.

4) Зосередженість. 9) Самостійність мислення.

5) Зібраність.

— Якщо ви користуватиметесь цим алгоритмом та досягнете успіху, то на

запитання: «Що важливіше — оцінка чи знання?» — вам буде легко відповісти.

Адже саме знання — це дерево, а діло — плоди.

• Без науки — як без очей.

• Знання злодій не вкраде, в огні не згорить і у воді не втоне.

9. С лухання та обговорення притчі «Невичерпний скарб»

НЕВИЧЕРПНИЙ СКАРБ

Жив один надзвичайно вмілий, талановитий лікар. Його знання і вміння не раз рятували людям життя, повертали сили, красу, радість. По допомогу до слав нозвісного цілителя зверталися всі: і бідні, й багаті, навіть королі. Вдячні, вони

не шкодували золота та інших дарів, тому лікар був досить заможною людиною. Мав лікар двох синів. Він намагався передати їм свої знання з медицини, навчити того, що вмів, але старший син мало цікавився медициною, йому більше

подобалося витрачати батькові гроші на всілякі розваги. Молодший уважно придивлявся до всього, що робив батько, переймав його досвід і знання. Коли лікар постарів та помер, сини поділили спадок. Старший узяв собі все

золото і коштовності, молодшому дісталися книги з медицини та різне лікарське приладдя. Радів старший брат, що молодшому не спало на думку ділити багатство порівну. Адже всі гроші дісталися йому, було за що розважатися! І старший брат вирушив подорожувати. А молодший тим часом багато працював. До знань, отриманих від батька,

додався власний досвід, і незабаром слава про молодого талановитого лікаря облетіла весь світ. Минуло кілька років. Витративши весь батьків спадок, повернувся з мандрів старший брат. Побачивши, що молодший став не тільки відомим і шанованим, а ще й багатим, він зрозумів, що справжнє багатство — це знання і вміння. Цей скарб — невичерпний!

10. Правила поведінки в школі

— Школа — це ваш другий дім. Ви багато часу проводите тут з однокласниками, вчителями. Поговоримо про правила, яких необхідно дотримуватись у школі. • Не запізнюйся, виходь із дому завчасно. Якщо ж спізнився, тихенько посту-

кай у двері і спитай дозволу ввійти: «Вибачте, будь ласка, можна ввійти?» • Старанно вчись, відвідуй уроки.

• Беззаперечно виконуй розпорядження вчителів, уповноважених шкільного та класного колективу.

• Під час уроку сиди прямо, не спирайся на парту і не розлягайся, уважно слухай, не займайся сторонніми справами.

• Якщо знаєш відповідь на запитання, мовчки підведи руку. Не «тягнись» і не вигукуй — будь скромним.

• Уважно слухай відповіді товаришів, не глузуй з товариша, що припустився помилки.

• Користуйся словами ввічливості, вибачайся, якщо навмисно вчинив якусь прикрість.

• Допомагай товаришеві у навчанні.

• Тримай у чистоті й порядку своє робоче місце в класі.

• Не затримуй хід уроку, не став запитань, які не стосуються теми.

• Виправляй відповідь товариша у доброзичливій формі, не підкреслюй своєї переваги.

• Якщо не підготувався до уроку, скажи про це і не намагайся відповідати, цим ти збережеш час і для себе, і для товаришів.

• Ідучи коридором, тримайся правої сторони.

• Вітайся з усіма дорослими, які працюють у вашій школі.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота за картками

— Оберіть правильну відповідь.



Картка 1

1. Перші школи були створені у:

а) Стародавній Греції; б) Стародавньому Римі.

2. Перші школи відвідували:

а) хлопчики і дівчатка; в) лише дівчатка.

б) лише хлопчики;

3. Пронумеруй за порядком, чого навчали в перших школах.

 Військової справи;

 читати, писати, лічити;

 співів, музики, поезії.



Картка 2

1. Що відрізняє людину від тварини?

а) Розум; б) сила.

2. У якому місті було створено першу в Європі школу для дівчат?

а) У Києві; б) у Харкові.

3. Королевою якої країни була дочка Ярослава Мудрого Анна?

а) Франції; б) Англії.

2. В ідповіді на запитання

— Діти, саме навчання для вас є основною, важливою працею.

А навчання в колективі — ще й задоволення.

Дайте відповіді на запитання:

1) Чи подобається тобі твій клас?

2) Кого у класі найбільше поважаєш?

3) Чи подобається тобі вчитель?

4) Про що ти мрієш?



3. Узагальнення вчителя

— Слухаючи мамину колискову чи бабусину казку, ви вже вчилися. У перший клас ви прийшли, уже маючи великий запас слів, уміючи спілкуватися, висловлювати думки. Це велика і непроста наука і, засвоївши її, ви тим самим

довели свої здібності до навчання. Навчаючись, людина розвивається. І за свій шкільний вік не тільки здобуває

певну кількість знань, а й досягає того рівня розвитку, коли вона вже здатна аналізувати, давати оцінку тому, що її оточує, що вона чує або читає. Ви вже давно зрозуміли, що навчання — це праця, і праця нелегка, вона по-

требує багато часу, наполегливості та сили волі.

4. Хвилинка гумору

— Пригадаймо жарти про школу!

ДОТЕПНА МАТЕМАТИКА

— Татусю, допоможи мені задачу розв’язати.

— А ти над нею вже думав?

— Так.


— І що ж придумав?

— Що краще у тебе спитати!

ВЕСЕЛА МОВА

— Дай мені твоєю ручкою пописати!

— А хіба твоя зіпсувалася?

— Та ні, вона багато помилок робить.

— Отже, діти, потрібно добре вчитися.

Навчання — ваш головний обов’язок. Воно вимагає вміння жити в колективі, довіряючи один одному; організованості, дисципліни, відповідальності за свої вчинки. Саме у школі ви вчитеся підпорядковувати свої інтереси інтересам кла-

су, шанобливості до старших, довіри й поваги до товаришів. Якби люди були неуважні одне до одного, не раділи успіхам своїх товаришів, не співчували їм у невдачах, життя стало б нестерпно важким і сумним. Вам ще довго доведеться крокувати з класу в клас пліч-о-пліч. Перед вами поставатиме безліч проблем, але сподіваюсь, що ви пронесете у своїх серцях віру до людей, добро, вміння дорожити дружбою.

V. Підсумок уроку

— Наш урок добігає кінця, і на завершення я пропоную вам послухати поради, хай вони будуть настановою у вашому шкільному житті.

А щоб їх почути, ви маєте прочитати записи на частинах розрізаного прямокутника. Коли ми його складемо, отримаємо девіз нашого класу.

• Сиди — рівно. Говори — чітко. Пиши — охайно.

• Частіше кажи: нумо дружити, нумо гратися, ходімо разом!

• Працюй завжди залюбки.

• Не нашіптуй за спиною товаришів.

• Не бери чужого. Ділись із другом тим, що у тебе є.

• Не ображайся без причини.

• Покличуть грати — йди. Не покличуть — сам просися, адже це не соромно.

• Іди до школи, і хай вона буде тобі в радість!

VІ. Домашнє завдання

Записати невеличку розповідь про історію своєї школи та її традиції.



Урок 5

Тема. Навчання як складова життєвого успіху

Мета: розширити поняття учнів про те, що знання — найбільший скарб у світі, а шлях до нього — вміння вчитися, що

основу знань люди отримують у школі; переконати дітей у тому, що тільки освічена людина може забезпечити собі

і своїй сім’ї фінансово, емоційно і морально достатнє життя; розвивати інтерес до навчання; виховувати любов до книги

як джерела знань.

Хід уроку

I. О рганізаційний момент

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель, лікар, науковець,

Банкір, письменник і шахтар —

Всі називають головною

Одну професію — школяр!

— Які професії згадуються у вірші?

— Яку професію називають головною?

— Яким є основне заняття кожного школяра?

— Сьогодні на уроці ми поговоримо про значення знань у житті людини.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

— То для чого ми щодня зустрічаємось у школі? Для чого вам потрібні знання?

— Звичайно, щоб ставати мудрішими, більше знати, а здобуті знання вміти застосовувати у житті. Право на обов’язкову і безкоштовну освіту записано і гарантовано кожному з вас Основним Законом нашої держави — Конституцією.

У кожній групі є її примірник, прочитайте Закон про освіту в Україні.

— Цікавою є історія виникнення школи. Про неї ми дізнаємося з підручника.

2. Р обота за підручником

Опрацювання тексту «Здрастуй, школо!» (с. 8)

3. Читання й обговорення української народної казки «Розумна дівчина»

РОЗУМНА ДІВЧИНА

Було двоє братів: один бідний, а другий багатий. Пожалів багатий брат бідного і подарував корову. Через якийсь час роздумав і велів бідному повернути корову. Бідний сказав, що не віддасть, бо діти звикли до молока. Багач повів бідного до пана, щоб той їх розсудив. Пан каже: «Хто скаже, що найсолодше в світі, того корова». Багач приніс

панові мед. А бідний передав слова своєї доньки: «Найсолодше в світі — сон». Пан погодився зі словами розумної дівчинки і говорить біднякові: «Ось тобі п’ятнадцять яєць, і щоб назавтра твоя розумниця їх висиділа і принесла курчат,

тоді вже корова твоя». Дівчинка яйця взяла, всмажила, а татові каже: «Іди до пана і скажи, що курчата будуть, але хай він сьогодні поле виоре, посіє просо, завтра скосить, вимолотить, зробить пшоно, щоби курчата мали що їсти».

Пан визнав, що йому не перемогти таку розумну дівчинку, і віддав корову бідному братові.



4. Читання прислів’їв (за записом на дошці)

• Голова без розуму, як ліхтарик без свічки.

• Ученому — світ, невченому — тьма.

• Людина без розуму, як млин без води.

• Чого Івась не навчиться, того Іван не буде знати.

• Без труда плода немає,—

Мудрість так нас научає,

Щоб чогось тобі навчитись,

Треба добре потрудитись!

• Хочеш їсти калачі,—

Не просиджуй на печі!

Лінь жени від себе сміло

І скоріш берись за діло.

• Не бреди у світ навмання,

Здобувай скоріш знання.

Що научишся робити —

За плечима не носити.

• Кажуть люди недарма:

Вчення — світ, невчення — тьма.

Учні в групах пояснюють значення прислів’їв.



Фізкультхвилинка

Озирніться всі навкруг. (Звичайна ходьба.)

Нас вітай, весняний луг!

Ми травичку не зімнемо — (Ходьба на носочках.)

На носочках всі підемо.

Ноги вище піднімаємо, (Ходьба з високим підніманням колін.)

Кущики ми не ламаємо!

А квіточки обійдемо, (Ходьба змійкою.)

Красу луків збережемо,

То йдемо, то біжимо, (Легкий біг.)

У лісочок спішимо.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

— Знання допоможе перемогти грубу силу і знайти друзів.



1. Обговорення і розв’язування ситуацій (підручник, с. 8–9)

2. Доповнення прислів’їв

• Сила перед розумом... (поступається).

• Не маєш друга —... (шукай), а знайшов —... (бережи)!

— Здобути знання вам допомагає школа, вчителі. Але є ще один помічник, про якого ми сьогодні не можемо не згадати. Хто він? Відгадайте загадку.

• Не говорить, мовчить,

Але розуму навчить.

— Звичайно, це книга — життєдайне і чисте джерело мудрості, без якого не обійтись нікому, бо в ній зібрані всі знання людства. Вона з нами — від першого класу (згадайте свій Букварик) і до старості. Бо, як каже народне прислів’я:

«Учися не тільки до старості, але й до смерті». А це означає, що вчитись людині потрібно все життя.



3. Робота за підручником

Учні опрацьовують у групах тексти «Найсильніша зброя», «Держава освічених людей»; відповідають на запитання за змістом.



4. Р обота у зошитах (с. 2–4)

V. Підсумок уроку

— Послухайте вірш Ю. Федьковича, запам’ятайте побажання, висловлені у вірші, намагайтесь виконувати їх у своїй навчальній діяльності.

Учітеся, діти любі, читайте, гадайте,

Як та бджілка медок з квітки, розуму збирайте.

Бо в мудрого й на камінні пшениця уродить,

А дурному не вродить ніщо і в городі,

Бо в мудрого і кропива іде на ужиток,

А в дурного і пшениця обернеться в збиток.



Ю. Федькович

VI. Домашнє завдання

Опрацювати с. 15–17 підручника.



Тема. Вчимося вчитися

Мета: навчати дітей прийомів раціонального використання часу; виховувати потребу до пізнання світу та людини як

шляху до успіху; розвивати увагу, пам’ять, тренувати волю, зосередженість.

Хід уроку

I. О рганізаційний момент

II. Повідомлення теми і завдань уроку

В ступна бесіда

— Діти, а чи є у вас якась робота? У чому вона полягає?

— Чи знаєте ви, що доросла людина працює 7–8 годин. А учні? По 4–5 годин — у школі, та ще й вдома виконують домашні завдання. Але будь-яку роботу можна виконувати по-різному. Умілого учня можна порівняти з умілим

робітником, бо навчання — складна праця, що має свої правила. Той, хто вміє вчитися, організовує свою працю:

• обдумує, як краще її почати;

• знає, як швидко та правильно її виконати;

• перевіряє результат.

Організованість у навчанні — це вміння тримати в порядку своє робоче місце, розподіляти і берегти час, планувати та контролювати свої дії.



IІІ. Р обота над темою уроку

1. Р обота в групах

— Продовжіть прислів’я.

• Без муки немає... (науки).

• Тяжко знання... (добувати), зате носити його... (легко).

• Чого Івась не... (навчився), того Іван не... (знатиме).

• Вік живи — вік... (учись).

• Мудрим ніхто не вродився, а... (навчився).

• Пташка красна своїм пір’ям, а людина —... (знаннями).

— Отже, можна сказати, що знання — це скарб.

В ідгадування загадки

— Що біжить без спочинку, не стає ні на хвилинку, не старіє, не вмирає, а все нищить, забирає? (Час)



Гра «Хто швидше»

— Розташуйте слова в алфавітному порядку.



Зошит, лінійка, олівець, підручник, парта, учень, школяр, щоденник, портфель, гумка, альбом, фарби.

2. Р обота за підручником (с. 17–18)

— Прочитайте вголос текст «Пам’ять та увага».



3. В ивчення напам’ять вірша (с. 18)

Фізкультхвилинка

Пташка високо літає,

Зайчик високо стрибає,

Тихо лис десь пробіжить,

Їжачок в траві сидить,

Десь в барлозі спить ведмідь.

Всіх звіряток цих любіть!

4. Цікаві вправи на розвиток уваги

Учні працюють над завданням «Знайди 10 відмінностей» (малюнки на картках).



5. С амостійна робота

Завдання — на картках.

Прислів’їв половинки прочитай

Та лініями їх з’єднай.



Варіант 1

Якби чоловік знав, чого не знає побачиш більше світу.

Де сила візьме, то й мав би, чого не має.

Здобудеш освіту — а кажи — «навчусь».

Не кажи «не вмію», там розум допоможе.

Варіант 2

На те коня кують, літ не побавить.

Грамота — не хвороба, щоб не спотикався.

Вчення в щасті прикрашає, а практика — золото.

Наука — срібло, а в нещасті утішає.

6. Узагальнення вчителя «Як досягти успіху та успішності в навчанні»

— Як досягти успіху в житті? А в навчанні? Кожна людина в своєму житті раділа якомусь успіху, особливо якщо доклала до цього багато зусиль та праці. Успіхи різних людей не можуть бути однаковими. Та й не всі прагнуть успіхів.

Деякі їх бояться, вважаючи себе невартим цього. Дехто опускає руки, якщо не досяг успіху із легкістю, і зупиняється на половині шляху. Успіх — це не питання життя і смерті. Але кожний може досягти успіху, якщо буде наполегливо

працювати. Не потрібно вважати, що успіх мають лише щасливчики. Ніколи не втрачайте віру в себе.

Необхідно ризикнути, зробити крок уперед і працювати! • Щастя само не дається, а працею дістається.

7. П ’ять правил для досягнення високої успішності

• Навчайтеся співпрацювати;

• вчіться спілкуватися;

• не облишайте навчання;

• не втрачайте надію;

• отримуйте насолоду і від навчання, і від життя.



IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання. Скласти план роботи на один день.

Урок 7

Тема. Людське «Я»

Мета: формувати уявлення про людське «Я»; сприяти пізнанню себе, своїх внутрішніх характеристик; удосконалювати

мовленнєві вміння й навички дітей, комунікативні здібності; розвивати увагу, пам’ять, образне мислення; виховувати бажання самовдосконалюватися, змінювати себе і навколишній світ.

Хід уроку

I. О рганізаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Читання вірша «Хто ти?» (вірш записаний на дошці)

ХТО ТИ?


— Хто ти, хлопчику маленький?

— Син я України-неньки.

Українцем я зовуся

Й тою назвою горжуся!

— А по чім тебе пізнаю?

— По вкраїнському звичаю.

В мене вдача щира й сміла,

І відвага духа й тіла,

І душа моя здорова,

Українська в мене мова.



Ю. Шкрумеляк

— А як би ви відповіли на запитання поета? (Міркування дітей.)



IІІ. Вивчення нового матеріалу

1. М етод «Мікрофон»

Усі перемоги в світі починаються з перемоги над самим собою (давня мудрість).

Що таке людське «Я»?

Дайте відповідь на запитання «Хто я такий?»



2. Р озповідь учителя

Кожен із нас постійно використовує займенник «Я». Але хто такий цей «Я», який він має вигляд, як може вчинити в тій чи іншій ситуації, на скільки він розумний, рішучий, справедливий? Це «Я» живе в людині у вигляді уявлення про самого себе. «Я» — це те, ким уважає себе людина в думках, почуттях, діях. Наше «Я» багатогранне, воно виявляє себе в різних ситуаціях і обставинах по-різному: ви можете бути на уроці



тихим і сором’язливим, удома — грозою сім’ї, на вулиці — хорошим другом. Існує «Я», яке можна описати словами. У людині майже завжди бувають і хороші, й погані якості та, відповідно, уявлення про себе у вигляді двох основ: «Я» —хороше та «Я» — погане. Ви пам’ятаєте себе в минулому, відчуваєте в сьогоденні, уявляєте в майбутньому («Я» минуле, теперішнє, майбутнє). Іноді ви уявляєте себе в нереальних, фантастичних образах («Я» фантастичне). У вас є реальне «Я», яким ви є насправді, й ідеальне «Я», яким ви хотіли б себе бачити.

3. В права «Мій автопортрет»

За яке «Я» мене можна любити?

За яке «Я» мене можна посварити?

Яке «Я» можна змінити?

Яке «Я» іноді заважає в навчанні?

Яке «Я» рятує в різних життєвих ситуаціях?

Яке моє «Я» мені подобається?

4. Читання статті підручника (с. 18–19)

То що таке людське «Я»?



5. Т ворча робота

Намалюй себе всередині букви і напиши, який ти.



Фізкультхвилинка

6. Р обота у зошиті (с. 5)

7. В права «Я хочу бути...»

надійним другом справедливим чесним порядним відповідальним ввічливим

сміливим

байдужим

ледачим

добрим

Я хочу бу ти

злим

заздрісним

Як ий ти насправді ?

Я _____________________________________________________________

VI. Підсумок уроку

Який же висновок ви зробили для себе після сьогоднішнього уроку? (Від-



повіді учнів.)

Скільки «Я» має людина?

Про що говорить перше «Я»?

А друге «Я»?



V. Домашнє завдання

Скласти розповідь за темою «Яким я хочу бути».

Урок 8

Тема. Зовнішність людини

Мета: pозширювати поняття дітей про зовнішній, вигляд, акуратність; виховувати увагу; закріплювати навички гігієни, чистоти і акуратності; виховувати бажання створювати позитивну атмосферу навколо себе.

Хід уроку

I. О рганізаційний момент

II. Повідомлення теми і завдань уроку

IІІ. Р обота над темою уроку

1. В ідгадування загадок

Що дістає зубами потилицю? (Гребінець)

Мию шию без жалю,

Мию, там де брудно.

Хоч роботу я люблю,

Та від неї худну. (Мило)

Як дивлюся я у нього,



Бачу там себе самого. (Дзеркало)

Зубчики густі й рівненькі,



Причесали нас гладенько. (Гребінець)

Висить на гачку,



Теліпається,

Хто руки помиє —

За нього хапається. (Рушник)

Срібне полотно



Схоже на вікно.

Все, що перед ним —

Те й за ним. (Дзеркало)

Чистить одяг чи взуття,



А буває й для сміття.

Інша з пастою працює —

Їй роботи не бракує. (Щітка)

2. Р озповідь учителя про зовнішній вигляд людини

Охайно вдягнена, з акуратною зачіскою людина, в якої в порядку взуття, завжди приваблива. З такою людиною приємно говорити, разом кудись іти, сидіти поруч. І, навпаки, неакуратна, неохайна, брудна людина не викликає бажання мати з нею справи. — Хто з вас сьогодні перед тим, як вийти з дому, дивився на себе в дзеркало? І кого ж ви там побачили? Вам сподобалося побачене?



3. Читання статті підручника (с. 23–24) Обговорення прочитаного

Яка людина є привабливою?

Яка людина не викликає у вас симпатії?

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Р обота у зошиті (с. 7)

2. С амостійна робота. Поради з пропусками прочитай. Слова, що випали, додай.

Варіант 1

Чистим має бути ______. Весь ефект від твого зовнішнього вигляду зійде нанівець, якщо ти виймеш із кишені брудну ______. Треба щодня митися. ______ має дихати. Це можна робити у ______ чи під ______. Було б лише ______. ______ мий не менш як один раз на тиждень. Спочатку чиста ______ — потім чиста ______. У жодному разі не навпаки.

Слова для довідок: хустинку, шия, сорочка, все, бажання, душем, шкіра, ванні, волосся.

Варіант 2

Обов’язково чисть ______, щоб вони були здоровими. Завжди стеж за чистотою своїх ______. Однак, чи будуть вони чистими, якщо ти часто митимеш ______, а в ________ буде ________? Хай ________ на тобі буде не лише чистим, а й цілим. ______ треба чистити і в дощову погоду. Яка користь від чистих ______, якщо їх одягнено на брудні ______?

Слова для довідок: руки, сміття, нігтів, кишенях, туфлі, ноги, шкарпеток, все, зуби.

Фізкультхвилинка

3. Гра «Сонечко»

Кожна людина має позбутися поганих звичок. Треба зібрати всі свої сили і навчитися робити добро. Бо добро — це ясне сонечко, яке зігріває нашу землю. До нас завітало ясне сонечко але розгубило по дорозі свої промінці. Кожен промінець — добра звичка. Допоможіть сонечку знайти свої промінці. (На дошці прикріплене сонечко без промінців. Учні по черзі прикріпляють промінці.)

Вітатися. • Поступатися місцем. • Прибирати свої іграшки. • Гуляти на свіжому повітрі. • Вихвалятися.

Сваритися. • Штовхатися. • Розкидати свої речі. • Вживати грубі слова. • Говорити неправду.

Бути неохайним. • Щодня вмиватися. • Чистити зуби. • Прибирати постіль. • Мити руки перед тим, як сідаєш їсти.

Сонечку ви допомогли, але у нас ще є промінці із поганими звичками. Заховаємо їх у чарівну скриньку, щоб ніхто не знайшов та не скористався ними.



4. Р обота за підручником (с. 25–28)

Читання смішинки «Хитрий Івась» та вірша «Як то буває».

Охарактеризуйте героїв вірша і смішинки.

Прочитайте текст на с. 27–28 і випишіть з нього корисні поради.

V. Підсумок уроку

Яку людину називають охайною? — Що слід робити, щоб бути привабливими?



VI. Домашнє завдання. Скласти портрет гарної дівчинки і гарного хлопчика.

Урок 9

Тема. Перевірна робота за темою «Людина»

Мета: узагальнити і систематизувати вивчений матеріал за темою «Людина»; розвивати почуття гідності; виховувати працьовитість, наполегливість.

Хід уроку

I. О рганізаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми узагальнимо вивчений матеріал за темою «Людина», підіб’ємо підсумки вивченого з даної теми.



III. Перевірна робота

Варіант 1

П е р ш и й р і в е н ь

1. Україна — це:

а) область; б) держава; в) район.

2. Столиця України — місто:

а) Київ; б) Харків; в) Львів.

3. Як називають людину, яка ретельно виконує всі завдання?

а) Ледар; б) нахаба; в) працелюб.

Д р у г и й р і в е н ь

Доповнити прислів’я.

На те коня кують, щоб...

Не одяг прикрашає людину, а...

Здобудеш освіту — побачиш...

Т р е т і й р і в е н ь

Записати позитивні риси характеру.

Ч е т в е р т и й р і в е н ь

Скласти міркування за темою: «Де сила не візьме, там розум допоможе».

Варіант 2

П е р ш и й р і в е н ь

1. Найбільша річки України — це:

а) Дніпро; б) Дністер; в) Десна.

2. Київ — це:

а) село; б) столиця; в) річка.

3. Як називають людину, яка не любить працювати?

а) Ледар; б) працелюб; в) егоїст.

Д р у г и й р і в е н ь

Доповнити прислів’я.

Хто не чинить лихого, той...

Не кажи «не вмію», а кажи...

Я — не я, і...

Т р е т і й р і в е н ь

Продовжити речення: Людське «Я» — це...

Ч е т в е р т и й р і в е н ь

Склади міркування за поданим початком: «Щоб досягти успіху, потрібно...».

IV. Підсумок уроку

Додатковий матеріал

БАТЬКІВЩИНА

Є в світі й інші чудові країни,

Але Батьківщина одна.

Якщо народила тебе Україна,

Для тебе — як мати вона.

Тебе тут тримають солодкії пута.

Ніде так зоря не встає,

І так солов’ї не співають розкуто,

Бо все тут, до крихти, твоє.

Ніде тебе так не вітатимуть верби,

Ніде так не пахнуть сади.

І, де б ти не був, тебе тягне нестерпно

Якась дивна сила сюди.

Здається, ніде таких зоряних більше

На світі немає ночей.

І друзів таких ти ніде не зустрінеш,

Таких співчутливих очей.

Усе тут знайоме і рідне: і мова,

І небо, й земля тут — твої.

І пісня тут щира, і усмішка, й слово,

Бо ти тут у рідній сім’ї.

Якщо ти покинеш свою Батьківщину,

Втікач ти чи щастя шукач,

Потрапиш в чужу, незнайому родину,

Вигнанець, чужинець, блукач.

І буде завжди ностальгія з тобою,

Урок 10

Тема. Вияви характеру

Мета: вчити дітей розрізняти позитивні та негативні риси характеру, плекати добрі риси, порівнювати характери особистості; викликати бажання виховувати позитивні риси характеру.

ХІД УРО КУ

I. О рганізаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Діти, послухайте оповідання В. Сухомлинського.



Тато дав Андрійкові срібного карбованця і сказав:

Як ітимеш зі школи додому, зайдеш у крамницю, купиш цукру та масла. Андрійко поклав карбованця в кишеню піджака, та й забув про нього. На фізкультурі роздягався та й кинув піджак на траву, поки якісь вправи робив. Після уроків згадав, що потрібно зайти до крамниці. Засунув руку в кишеню, а карбованця немає. Злякався Андрійко, зблід, стоїть не може й слова промовити. Хлопці питають:

Що з тобою, Андрійко?

Розповів хлопчик про своє нещастя. Знали товариші, що батько в нього сердитий, битиме.

Допоможімо Андрійкові,— сказала Таня.— У кого є гроші,— давайте зберемо карбованець!



Кожен поліз до кишені. Хто дві, хто три, хто п’ять копійок знайшов. Один тільки Степан сказав:

Хай береже гроші. Сам загубив — сам хай і думає, що тепер робити. Не дам ні копійки. Сказав так і пішов додому... Підрахували зібрані гроші — дев’яносто дев’ять копійок. Пішли гуртом до крамниці, купили цукор, масло. Радісний повертався Андрійко додому. Наступного дня ніхто не захотів із Степаном сидіти за однією партою. Він залишився один. Тоді Степан поскаржився вчителеві:

Чого це зі мною ніхто не хоче сидіти?

Запитай у товаришів, — відповів учитель.



Обговорення оповідання

Чому зі Степаном ніхто не хотів сидіти?

Яким був Степан?

Яким бути краще?

Які риси характеру мав Степанко?

IІІ. О голошення теми уроку

Як ви вважаєте, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?



IV. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда про характер

Діти, а чи знаєте, що означає слово характер?

Характер з грецької означає «риса», «прикмета».

А як ви вважаєте, де виявляється характер?

Так, характер виявляється у поведінці і діяльності, ставленні до суспільства, до праці, до самого себе.

Назвіть позитивні риси характеру, що притаманні людині. (Працьовитість, правдивість, дисциплінованість, розсудливість, життєрадісність, вимогливість)

А ле, крім позитивних рис характеру, є ще й негативні. Які негативні риси характеру можуть бути у людини? (Безвідповідальність, агресивність, лінь, заздрощі, впертість)

А як ви вважаєте, добрий характер допомагає людині чи ні? А як саме?

(Всі люблять і поважають цю людину. Їй легко спілкуватися з іншими. Цій людині завжди допоможуть.)

А як бути з поганим характером? (Поганий характер потрібно змінювати на краще. Негативний характер діє проти його власника.)



2. Р обота з прислів’ями

Запис на дошці

Не одяг прикрашає людину, а добрі діла.

Хто не чинить лихого, тому не страшно нічого.

Я — не я, і хата не моя.



Діти читають прислів’я та пояснюють їх зміст.

Фізкультхвилинка

V. Р обота за підручником (с. 19–20)

Діти по черзі читають текст підручника.

Обговорення прочитаного

Які риси характеру притаманні першому хлопчикові?

А що ви можете сказати про другого хлопчика?

А чи могли б одразу сказати, який характер має кожний із цих хлопчиків?



(Ні. Потрібно побувати із цією людиною у різних ситуаціях.)

Яке прислів’я із тексту це підтверджує? (Щоб пізнати людину, потрібно



з’їсти з нею пуд солі.)

VI. Закріплення вивченого

1. Групова робота

Розв’язування кросвордів «Вияви характеру людини»

І група

П о г о р и з о н т а л і

1) А нтонім до слів обман, неправда.

(Правда)

2) Той, хто пов’язаний з ким-небудь

товариськими стосунками. (Друг)

П о в е р т и к а л і

3) Той, хто перебуває в стані ворожнечі

з ким-небудь, супротивник. (Ворог)

4) Володіння собою, вміння керувати

своїми діями. (Воля)

5) Що людина повинна залишити після

себе? (Слід)

ІІ група

П о г о р и з о н т а л і

1) Взаємне порозуміння, відсутність

ворожнечі, мир, злагода. (Згода)

2) Людина, яка над усе ставить свої

особисті інтереси. (Егоіст)

П о в е р т и к а л і

3) Щось погане, недобре, лихо. (Зло)

4) Усе позитивне в житті людей, що

відповідає їх інтересам, бажанням,

мріям, благо. (Добро)

5) Уміння спілкуватися культурно, не

ображаючи інших. (Такт)

2. Р обота у зошитах (с. 9)

Підкресліть у зошиті ті риси характеру, які ви намагаєтеся виховати в собі.



VII. Підсумок уроку

На аркуші записана частина прислів’я. Один учень читає свою частину, а решта стежать, у кого є друга частина.

VІІІ. Домашнє завдання

Скласти розповідь «Я виховую у себе такий характер...».


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка