Урок 1 Тема. Словесне літнє асорті. Тематична група слів про літо. Складання речень з цими словами



Сторінка1/6
Дата конвертації04.03.2016
Розмір1.1 Mb.
  1   2   3   4   5   6
Урок 1

Тема. Словесне літнє асорті. Тематична група слів про літо. Складання речень з цими словами.

Мета: дати уявлення про слово, вчити учнів розрізняти поняття „предмет” і „слово” як його назву; актуалізувати знання дітей про речення як складову частину зв’язного мовлення, вчити послідовного і логічно висловлювати думку, поповнювати словник дітей новими словами та образними висловами, вчити спостерігати за різними явищами і змінами в природі; розвивати творчі здібності, вміння будувати зі слів речення; виховувати інтерес до довкілля.

Обладнання: ілюстрації із зображенням картин літа, грамзапис голосів птахів, кольорова крейда, кольорові олівці.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

    1. Створення емоційного настрою.

(Розповідь казки вчителем)

Є на світі дуже дивна країна. І живуть у ній веселі, добрі жителі. Але трапляються з ними річні речі. То буває налетить лютий вітер, а чорна хмара розпустить своїх служниць і вкриють вони все білим-білим полотном. Або десь невідомо звідки візьметься квітуча красива галявина, встелена сліпучо-білим цвітом. Там голосно співають пташки галасливі, дзюрчить весело струмок. Згодом починаються золоті деньки для жителів: світить яскраво сонечко, всі рослини радіють йому і і розпускаються, бентежачи всіх неповторністю і красою. Інколи йде теплий дощ або бувають краплинки-росинки на листочках. А потім знову плаче хмарка, знов невеселий білий світ. Чомусь пташки сумні. Вони стурбовано дивляться у далину…

- Ось погляньте у віконечко! Ген-ген видніється чорна цяточка!

- Відгадали загадку?

- Скажіть, будь ласка, як зветься ця країна? (Пори року)


  1. Актуалізація опорних знань учнів

    1. 2.1. Прослуховування грамзапису „Пори року” П.І.Чайковського

  • То скільки пір року існує в природі?

  • Хто зможе назвати всі чотири пори року у відповідному порядку?

    1. 2.2. Відгадування загадки – добавлянки

- А зараз я пропоную відгадати загадку-добавлянку про одну із пір року.

В небі ластівка летить

З вітром листя шелестить

Воду пє лелека

Сонце палить спека

Дозріває жито

Яка пора року ?... (Літо)

    1. 2.3. Бесіда про літо

  • Коли до нас приходить літо за календарем?

  • Назвіть „синів” літа.

  • Чому в них такі імена?

- Сьогодні в гості завітало „Бабине літо”. Давайте пригадаємо, що трапилося з вами влітку?

  • Яким буває літо?

  • А звідки у літа стільки зоряних ночей, росяних ранків, спекотних днів?

  • А чи ви любите літо?

  • А за що ви його любите?

2.4. Створення „Асоціативного куща” за твором „Барви літа” (кольоровими олівцями чи фломастерами зобразити промінчики літнього сонечка).



Літо

2.5. Слово вчителя.

Протягом року ви ходили з батьками і вихователями в гості до Осені, Зими, Весни і Літа.

Осінь, Зима і Весна – час навчання в школі. А літо – щаслива пора канікул, цікавого відпочинку дітей у селі у бабусі з дідусем, в лісі з батьками чи на морі.

Кожна пора року має свій колір.



  • Давайте поміркуємо – якого кольору Зима?

  • А якого Осінь?

  • А у Весни який колір?

  • А якого кольору Літо?

  • А чи цікаво вам, скільки в літа кольорів?

Літо вчора я зустрів

Скільки в тебе кольорів?

Не лічило я ніколи.

Запитай колосся в полі

У берізки, квітів, річки,

У пташат, у дня і нічки…

А найкраще – в дітвори,

Ті – полічать кольори.

2.6. Гра „Барви літа”

  • Тож давайте ми пограємося у гру „Полічи барви Літа”

Умови гри.

Я називатиму будь-який колір або відтінок, а ви називатимете назви квітів.

Наприклад :

білий – ромашка, королиця;

рожевий – зозулинець, польова гвоздика;

жовтий – кульбабка, гусяча лапка;

синьо-фіолетовий –конюшина, дзвоник.

Фізкультхвилинка (за вибором )


  1. Повідомлення теми і мети уроку

  • Ми сьогодні на уроці ще більше дізнаємося про одну з найчудовіших пір року – Літо, доповнимо почуте і побачене власними спостереженнями, повчимося добирати слова про літо і складати речення.

  1. Робота з мовним матеріалом

    1. 4.1. Бесіда

  • Чи знаєте ви, де межа між літом і весною?

  • А між літом і осінню?

  • За календарем літо „приймає естафету” 1 червня. Це міжнародний день захисту дітей. Насправді воно настає з початком цвітіння конюшини і брусниці, а ще точніше – шипшини.

    1. 4.2. Розгляд ілюстрації із зображенням веселки

  • А чи знаєте ви, як називається це незвичне явище природи, яке можна спостерігати тільки влітку? (Веселка, райдуга)

  • Хто спостерігав коли буває веселка, яка вона, скільки в ній кольорів?

  • Веселка – це дуги різного кольору. Користуючись ілюстрацією назвіть ці кольори.

(Червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий)

  • А чи можна сказати, що літо має всі кольори веселки?

  • А зараз, використовуючи кольори літа, спробуйте оживити малюнок. (Розфарбовування малюнків)

    1. 4.3. Гра „Доповни речення”

У прекрасного літечка багато ознак.

Ясно світить й добре гріє … (сонечко)

Теплі й погожі … (дні)

На деревах красиві і зелені … (листочки)

Небо вкрите білими … (хмаринками)


    1. 4.4. Робота над „Джерелами усної народної творчості” про літо

4.4.1. Відгадування загадок про літо і складання речень із словами відгадками

4.4.2. Гра „Добери риму до прислівя”

Хто в червні байдикує, той взимку … ГОЛОДУЄ.

У червні люди раді літу, а бджоли … ЦВІТУ.

Коли влітку не ходив по малину, то взимку вже … ПІЗНО.

Літо тому зелениться, хто працювати … НЕ ЛІНИТЬСЯ.

У серпні спина мліє, а зерно … - СПІЄ.

У серпні як сіно косять, то дощів … НЕ ПРОСЯТЬ.


      1. Хвилинка рефлексії

  • Заплющіть оченята. Уявіть, що ви зараз знаходитеся у літньому садку. Вдихніть на повні груди повітря. Видихніть. Ще раз вдихніть. Розплющіть оченята.

  • То чим пахло літо?

4.4.4. Бесіда про спостережливість.

  • Тож ви вчіться завжди бачити в природі все прекрасне.

  • Українці - люди дуже спостережливі. І ось послухайте, що вони помітили в природі.

Якщо рясно цвіте малина – на тепле літо.

Якщо ворони каркають – буде негода

4.4.5. Робота над скоромовкою. Заучування.

Росте липа біля Пилипа.

Пилип біля липи очима глипа.

5. Підсумок уроку

5.1. Слово вчителя

Літнє сонечко несе на своїх промінцях тепло. Воно вливається в твою душу. Візьміть іскорку цього тепла і зігрійте ту людину, якій буває холодно і сумно. Тепло ваших сердець розтопить лід сумних душ. Прокидаючись щоранку, всміхайтеся сонечку і всьому прекрасному на землі.



5.2. Бесіда

- Над чим ми працювали на уроці?

- Що найбільше сподобалося?

- Що нового дізналися про літо?



Додатковий матеріал

Пахне літо”

На дзвінкій галявині теплим літом

Заквітчалась липка першим цвітом.

І сама страшенно здивувалась

„Та невже ж таке зі мною сталось?”

Зашуміли трави над землею

Здивувались також разом з нею.

Забриніли дзвоники ласкаві

„Ой же дух солодкий на галяві!”

Пелюстки у нас лілові й білі,

Та чомусь ми пахнути не в силі”…

Жовтим оком дивиться ромашка:

„Від такого цвіту дихать важко!”

І радіють бджоли –міхоноші

„А для нас ці квіточки - хороші!”

Повна липка радості і суму:

„Через що, - зітхає, - стільки шуму?”

І ховає квіточки розквітлі,

Миті в зливах, скупані у світлі.

В лісі меду теплого налито,

Пахне цвіт на липці, пахне літо. Марія Пригара


Літо, до побачення!

Літо, до побачення!

І за все спасибі –

За поля квітучії,

Ліс зеленокрилий.

На твоєму сонечку,

На твоєму хлібі

Скільки сил набрались ми,

Як поздоровіли.
Журавлі летять, курличуть.

Шлють останнє „прощавай”.

Літечко з собою кличуть,

Забирають в теплий край,

Ой, як жалко мені літа

І журавликів моїх!

Та не буду я тужити,

Бо весною стріну їх.



Літо

Я несу вам тепло, ягоди і квіти.

А дівчаткам по віночку

З хрещатого барвіночку,

А ще йдуть зі мною

Три парубки красні,

Три брати – місяці красні

З подарункамти своїми

Для всієї України.

Червень

Як настав я, Червень місяць

Все росте, як слід навкруг

Ягідочки червоніють



Спіє в полі щедрий колос.

Липень

А я Липнем називаюся

Липа цвіте, бджілка мед бере.

Колос наливається

Все навкруг всміхається.



Серпень

А я – Серпень

У місяці спекотнім цім

Жарко дуже нам усім



Серп гуляє по ниві

Дуже всі не хочуть зливи.



Загадки

Хтось над річкою Оріль

Із дощем розбив таріль.

Дощик вилився у річку,

По собі залишив стрічку.

Стрічка грає, виграє

Хто вгадає, що то є? (ВЕСЕЛКА)

Волохате і руде,

Влітку, мов літак,

Летить, гуде.

В полі, де цвітуть квітки,

Мед спиває залюбки. (ДЖМІЛЬ)


Ми дзвіночки білосніжні,

Аромат в нас ніжний – ніжний…

Хто це? Знаю, знаю я,

Лісова …. (КОНВАЛІЯ)

Поле вбралося в обнову,

Сукню одягло бузкову.

І над нею залюбки

Цілий день гудуть бджілки.

Пречудово в літню днину

Зацвітає … (КОНЮШИНА)

Сонце луг поцілувало -

Все довкола жовтим стало.

Добре сонечко пригріло -

Жовта фарба посіріла.

Літній вітерець повіяв –

Сірий килимок розсіяв. (КУЛЬБАБА)

Що то є за гість?

Ніжок в нього шість,

Яж чотири крильця має,

По квітках собі літає

Не бджола це і не джмелик

Ну, а зветься він … (МЕТЕЛИК)

Влітку першим прокидається

Із землицею вітається

Ну а взимку не спішить

Треба ж і йому спочить. (СОНЦЕ)

Ось і Літечко прийшло,

Різні барви принесло.

Стало Літо малювати,

Стало землю прикрашати.

Взяло фарбу золоту,

Потяглось у висоту,

Аж до сонечка дістало,

Промінців домалювало.

А блакитним Літу треба

Підфарбовувати небо.

Поки небо фарбувало,

Трохи фарби в річку впало -

Посинішала водичка,

І гарніша стала річка.

Сонце посміхається,

Промінцями грається.

Вишні сонечку радіють

Та ростуть і червоніють.

Гарно всюди, квітнуть квіти

І стають засмаглі діти.

Повно клопоту в птахів -

Доглядають малюків.

Підростають пташенята -

Треба добре годувати.

І усі звірині мами

Мають клопіт з малюками:

Їх годують, доглядають,

Усьому, що слід, навчають.

Пуголовок лап не мав,

Він батьків своїх не знав.

Плавав, лапки відростив,

Потім хвостик загубив,

Його вигляд геть змінився –

В жабку він перетворився.

Чекає жабка комара –

Жабці снідати пора.

Он на крилах барви грають -

То метелики літають.

Вони п'ють з квіток нектар -

Для метеликів - це дар.

А от їх сини і дочки

Увесь час гризуть листочки,

Бо ті діточки маленькі –

Це гусениці товстенькі.

А Літо працює, клопоче,

Спинитись нітрохи не хоче,

Бо врожай, це кожен знає,

Без турботи не буває.

Літо довго працювало –

Поки Осінь не настала.



Прислів’я

Влітку один тиждень рік годує.

Літо на зиму робить.

Готуй літом сани, а взимку воза.

Хто в Петрівку сіна не косить,

той зимою і в собак їсти просить.

Дощ у пору — золото.

У серпні серпи гріють, а вода студить.

Минув Спас — держи кожуха про запас.

Двічі літа не буває.

Раді люди літу, а бджоли цвіту.

Літо збирає, а зима з'їдає.

Літом ногою копнеш, а зимою рукою візьмеш.

Зима спита, де літом був.


Урок 2

Тема. Слова – назви овочів, фруктів та ягід

Мета: розширити знання учнів про овочі, фрукти та ягоди, збагачувати словниковий запас; вдосконалювати навички спілкування, уміння висловлювати думку; розвивати мовлення; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища, до свого здоров’я.

Обладнання: дидактичний та ілюстративний матеріали з теми уроку, тлумачні словники, картки завдань для індивідуальних та групових робіт, запис української народної пісні «Ходить гарбуз по городу».

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Актуалізація знань учнів

2.1. Вступне слово вчителя

За вікном зима. А у нас сьогодні цікава подорож лісами, садами та городами. Хто допоможе нам здійснити подорож, відгадайте:



Ой, набридло на віконці

Вже стільки сидіти,

Я візьму і покочуся,

Щоб побачити весь світ. (Колобок)

Нашим помічником буде Колобок.



    1. Гра «Відгадай, що у торбинці». Колобок приготував 3 торбинки. Що в них - вам, дітки, треба відгадати.

Отже, будьте уважні. Запрошуємо 3–х учасників. Гра проводиться тричі.

Правила гри.



  • Діти, вам треба дістати предмет із торбини та описати його за такою пам’яткою.

За розміром.

За формою.

За кольором.

За смаком.

Чи їдять їх?

Що з них готують?

Учитель.

  • Як назвати одним словом предмети першої торбини? (Овочі)

  • Другої торбини? (Фрукти)

  • Третьої? (Ягоди)

3. Оголошення теми і мети уроку

- На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося про овочі, фрукти та ягоди.



4. Вивчення нового матеріалу

4.1. Робота з тлумачним словником

Діти працюють в групах.

Перша група. Відшукайте значення слова «овочі». Овочі – це плоди городніх рослин, які можна їсти.

Друга група. Відшукайте значення слова «фрукти». Фрукти – це їстівні плоди деяких дерев і кущів.

Третя група. Значення слова «ягоди». Ягоди – це соковиті, найчастіше невеликого розміру, плоди дерев, кущів і трав.

4.2. Робота над віршем – наступне завдання від Колобка

Чим пахне літо

Чи знаєш ти, чим пахне літо?

У літа ніжний запах квітів,

Суниць, смородини, малини

Ромашки, м’яти і ожини.

Ще смачно пахне огірками,

І шовковицею, й грушками.

Але найкраще пахне в полі,

Де колоситься хліб на волі.

Про які ягоди згадується у вірші?



4.3. Гра «Мікрофон»

- Які ще ягоди вам відомі?



4.4. Виступи дітей пошукової групи

Що цікавого ви знаєте: про малину? смородину? суниці?



Малина – багаторічний гіллястий кущ. Ця рослина має надзвичайний смак та лікарські властивості. Її плоди вживають при застуді та для підсилення апетиту.

Смородина – теж гіллястий кущ. Народна медицина застосовує ягоди, листя та бруньки, як багате джерело вітамінів та протизастудний засіб.

Суниці – багаторічна трав’яниста рослина. Плоди суниць збуджують апетит, регулюють травлення добре втамовують спрагу.

4.5. Наступне завдання від Колобка

Діти працюють індивідуально, завдання на вибір.



4.5.1. Робота з картками. Підпиши назви ягід. Придумай речення про одну із ягід.

Побудуй його схему.



4.5.2. Складання загадок про ягоди. Робота в групах.

4.5.3. Презентація робіт

Фізхвилинка від Колобка

Зірви яблучко

Щоб нам яблучка зірвати,

То потрібно пострибати.

А вони на землю впали,

В руки щось нам не попали.

Тепер треба присідати.

І ті яблучка збирати.

4.6. Гра «Варю-варю борщик»

Діти стають у коло, утворюючи символічну «кастрюлю». Обирається група дітей, які будуть вибирати з кошика компоненти для борщу. Коли всі компоненти зберуться у колі, - «помилуємося» нашою стравою! Ну, як настрій? Нехай таким веселим, радісним буде весь день!



5. Наукові та цікаві повідомлення про овочі

5.1. Виступи учнів

Треба завжди дружити з цибулею й часником. Вони дуже корисні для людини, лікують та оберігають її від багатьох хвороб.

У нас з ранньої весни до пізньої осені багато зелені росте на городі: кріп, петрушка, шпинат, салат, цибуля, щавель, ревінь та інші. А ще можна вирощувати зелень на підвіконні.

Ось цибулька і часник –

Кожен з нас до них вже звик.

Як вживати їх частенько,

То й здоров’ячко міцненьке

Будем мати до ста літ.

Шлем цим овочам привіт!

5.2. Відгадування загадок.

І печуть мене, і варять,

І їдять мене, і хвалять,

Бо я дуже добра.

Звуть мене …(Картопля)

Він поважний, чепурний,

Він червоний і смачний,

Виглядає, як сеньйор.

Хто це, діти?(Помідор)

5.3. Казка від Колобка


  • Розгляньте малюнки і скажіть, про кого я буду читати казку.

  • З чого видно, що цей жанр буде саме казкою? (У Помідора і Картоплини є очі, рот, ніс.)

  • Як ви думаєте, про що вони можуть розмовляти?

  • А от тепер послухайте, чи саме про це казка, чи здійсняться ваші припущення?

Учитель читає казку.

Помідор і Картоплина

Червоний стиглий Помідор низько схилився під своєю вагою. Він радіс­но й щасливо посміхався. Неподалік з-під землі одним оком визирала Кар­топлина. Помідор прислухався до її сумної розповіді:

Я лежу весь час під землею, аж поки не виросту. А ти, Помідоре, завжди на свіжому повітрі і зігрітий теплим сонечком. Всі милуються твоєю гарною і ніжною шкірою.



А я? У мене така шершава бридка шкіра. Мене викопають — і куди, ти думаєш, відправлять?

У погріб, у сховища, — спокійно промовив Помідор.

Так, так. І знову я лежатиму там непомітно в темноті,— тремтячим голосом продовжувала Картоплина.

У Помідора зникла щаслива посмішка. Задумався так сильно, що ледве не лопнула його червона шкірочка.

Невже ти забула, що ти дуже корисна? — почав заспокоювати По­мідор.

Яке там корисна? Я також хочу бути таким гарним Помідором, як ти. Від заздрощів та роздратування шкіра Картоплини стала ще огиднішою. Помідору дуже хотілось її втішити, і він промовив:

Картоплю люди використовують набагато більше, ніж помідори. Ти дуже потрібна, і причому потрібна саме така, яка є. Адже про картоплю говорять, що це другий хліб. Без твоїх вітамінів не обійтися. Коли ти у людей на столі, ніхто не згадує про твою пошерхлу шкіру. Адже шкіра — це не головне.

Дякую тобі, Помідоре! Як ти мені допоміг! У мене і сум пройшов... Помідор ще більше засіяв. Йому стало приємно, що він зумів утішити Картоплину.

З тих пір помідори та картопля разом з іншими овочами радують лю­дей, приносячи їм велику користь.

Обговорення прочитаного.



5.4. Коло спілкування

Діти утворюють коло і розповідають про улюблені овочі їхніх сімей, чим вони корисні.



6. Робота над текстом

6.1. Прочитайте текст. Придумайте заголовок

Жила-була насінина гарбуза. Навесні вона поселилася на городі. Скоро з’явився маленький паросточок. Він притягував рученята до сонечка. А хмаринка з радості заплакала. Потім зникла надовго.

Гарбузовий пагінець глибше й глибше в землю пускав свій корінець. Скоро зелені пагони широко розкинулися по землі.

Прийшов час, і на ньому з’явилися квіти.

  • Летіть сюди, метелики, сонечки, оси, бджоли. Мої квіти – найкрасивіші і найдухмяніші, - запрошував комах до себе у гості гарбузовий паросток.

Невдовзі на місці квітки з’явилися маленькі гарбузики.

Про що ви дізналися із тексту?

А яку народну пісеньку ви знаєте?

Давайте її заспіваємо «Ходить гарбуз по городу…».



  • Із ким вів бесіду гарбуз?

7. Підсумок уроку

Колобок вручає нагороди за роботу. Кросворд «Плетінка».



Урок 3

Тема. Тематична група слів „Навчальне приладдя”

Мета: ознайомити учнів з походженням назв шкільного приладдя та його призначенням; вчити добирати слова на задану тематику. Збагачувати активний і пасивний словник учнів. Розвивати увагу, зв’язне мовлення. Продовжувати навчати дітей правильно сидіти за партою, користуватися навчальним приладдям. Виховувати охайність, відповідальність та дбайливе ставлення до навчального приладдя, до чужих і своїх речей.

Обладнання: ілюстрації предметів з теми „Навчальне приладдя”, схеми речень, зошит К.Пономарьової, кольорові олівці, демонстраційні таблиці „Шкільне приладдя”, предмети для гри „Збери портфелик”

Хід уроку

  1. Організація класу

Ви вже, діти, не малі,

Ви у школі – школярі!

Ви вчитеся вчитися

Й залюбки трудитися.

Наш девіз: ,,Граючись – навчаємось!”
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка