Урок №2 Ставлення населення і політиків до війниДата конвертації11.03.2016
Розмір17.7 Kb.
Урок №2-2. Ставлення населення

і політиків до війни

Уряди воюючих країн закликали своїх громадян захищати Батьківщину. Ніхто не хотів виглядати агресором. Росія оголосила, що оборонятиме інтереси слов’ян (присвоївши собі у такий спосіб верховенство над ними).

На початку Першої світової війни більшість українців Наддніпрянщини перейнялися проросійськими патріотичними настроями у сподіванні на те, що така позиція розширить їхні національні права у майбутньому. Фактично війна посилила протиріччя серед українців.

(С. Петлюра опублікував у московському журналі «Украинская жизнь» статтю, де закликав народи Росії виконати свій громадянський обов’язок перед державою, що дасть їм можливість у майбутньому розраховувати на «відповідні права». Київська газета «Рада» писала, що українці мають захистити Російську державу. Москвофіли, які перебралися з початком війни із західноукраїнських земель до Києва також підтримували Росію). «Товариство українських поступовців» (ТУП), що на початку війни рекомендувало українській інтелігенції дотримуватися нейтралітету.

Політики і національно свідома частина народу західноукраїнських земель розглядали початок війни як імовірність активізувати виборювання своєї держави. Лідери трьох політичних партій (Української національно-демократичної, Української радикальної та Української соціал-демократичної партії) 1 серпня 1914 р. створили у Львові міжпартійну організацію — Головну українську раду (ГУР). (К. Левицький став головою). Після довгих суперечок Рада вирішила підтримати Австро-Угорщину у протистоянні з Росією, оскільки остання проводила жорстку політику щодо українства. На думку лідерів ГУР, парламентські традиції Австро-Угорщини, на відміну від імперської Росії, давали шанс українській автономії.

Відродженням української державності разом з ГУР активно опікувався Союз визволення України (СВУ), створений у Львові 4 серпня 1914 р. політичними емігрантами з Наддніпрянщини (Д. Донцовим, В. Дорошенком, А . Жуком, М.Залізняком та ін.).

У зверненні СВУ «До українського народу в Росії» австрійців і німців називали «визволителями, котрі допоможуть розвалити тюрму народів, що зветься «Імперією царя». Така позиція привернула увагу німецького уряду, зацікавленого у послабленні Росії зсередини, і він надав фінансову підтримку лідерам СВУ.

Для відродження власної держави лідери нац.руху створили збройне формування: «Січові стрільці» ( УСС, 1913 p.).Історія України 10кл.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка