Урок 2014/2015 н р Виховна година, 2 клас Тема. Вчимося бути добрими людьми



Скачати 82.88 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір82.88 Kb.
Перший урок 2014/2015 н.р

Виховна година, 2 клас

Тема. Вчимося бути добрими людьми

Мета: ознайомити дітей з поняттями добра і зла, ласки, байдужості, жорстокості; формувати моральні уявлення і почуття; розвивати духовно-моральне мислення; сприяти вихованню бажання творити добро; засуджувати пліткарів, жорстоких, байдужих. Вчити дітей оцінювати власні дії та вчинки, вчинки інших людей; дати дітям уявлення про вчинок поваги.

Обладнання: твори В. Сухомлинського, картки для складання прислів’їв, твори відомих художників із зображенням дитячих обличчів, відео запис «Лёлик и Барбарики - У друзей нет выходных»,  пісня «Хай світом править доброта».

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

Учитель


  • Доброго ранку, — мовлю за звичаєм.

  • Доброго ранку, — кожному зичу я.

  • Кому дозволимо сісти першими? (Дівчаткам)

  • Так, спочатку — краса, а потім — сила.

II. Актуалізація опорних знань
1. Оголошення теми і мети уроку.

Діти, до нас у гості завітав Добродій. Завжди такий веселий, а сьогодні — засмучений. Сталося лихо. Злі сили — Жорстокість і Байдужість — захопили у полон Добро і Ласку, заховали їх у підземелля і не випускають. Невже ми залишимо цим злюкам наших друзів? Необхідно негайно їх визволяти. Але для того, щоб допомогти, необхідно виконати деякі завдання.

2. Девіз уроку.

Сказав мудрець: живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай!

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізняє від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!

III. Розкриття теми уроку

1.Уявне малювання.


  • Якими кольорами ви б зобразили добро? (Світлими: сонце, квітка, хліб.)

  • А зло? (Темними, чорними кольорами: хмара, підземелля, зброя.)

  • Давайте виженемо зло з наших сердечок, щоб воно ніколи не поселялося в наших душах.

2. Розглядання малюнкових виразів обличчя.




Уважний Радісний Сумний Злий



  • Знайдіть, який вираз підходить до наших персонажів. Поки добро — у неволі, у нього — ось такий вираз (Злий), адже воно знає, що люди без нього не можуть жити.

  • Який настрій? (Сумний)

  • Коли ми його визволимо, а добро і ласка переможуть зло, наче в казці, — настрій зміниться на такий... (Радісний)

  • А станеться це тоді, коли ви працюватимете з таким виразом. Яка це людина? (Уважна)

3.Фізкультхвилинка.

Я всміхаюсь сонечку: 


«Здрастуй, золоте!» 
Я всміхаюсь квіточці - 
Хай вона цвіте! 
Я всміхаюсь дощику — 
«Лийся, мов з відра!» 
Друзям усміхаюся — 
Зичу їм добра. 



  1. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Добре слово». (Читання оповідання).

В однієї жінки була маленька донька Оля. Коли дівчинці виповнилося п'ять років, вона тяжко захворіла: простудилась, почала кашляти й танула на очах. До нещасної матері почали приходити родичі: Олині тітки, дядьки, бабусі, дідусі. Кожен приносив щось смачне й поживне: липовий мед і солодке коров'яче масло, свіжі лісові ягоди й горіхи, перепелині яєчка й бульйон з курячого крильця. Кожен говорив: "Треба добре харчуватися, треба дихати свіжим повітрям і хвороба втече в ліси й на болота".

Оля їла мед у стільниках і солодке коров'яче масло, лісові ягоди й горіхи, перепелині яєчка й бульйон з курячого крильця. Але нічого не допомагало - дівчинка вже ледве вставала з ліжка.

Одного дня біля хворої зібрались усі родичі. Дідусь Опанас сказав:

- Чогось їй не вистачає. А чого - і сам не можу зрозуміти.

Раптом відчинились двері і в хату ввійшла прабабуся Олі - столітня Надія. Про неї родичі забули, бо багато років сиділа прабабуся Надія в хаті, нікуди не виходила. Але почувши про хворобу правнучки, вирішила навідати її.

Підійшла до ліжка, сіла на ослінчик, взяла Олину руку в свою, зморшкувату і маленьку, й сказала:

- Немає в мене ні медових стільників, ні солодкого коров'ячого масла, немає ні свіжих лісових ягід, ні горіхів, немає ні перепелиних яєчок, ні курячого крильця. Стара я стала, нічого не бачу. Принесла я тобі, мила моя правнучко, один-єдиний подарунок: сердечне бажання. Єдине бажання залишилось у мене в серці - щоб ти, моя квіточко, видужала й знову раділа ясному сонечкові.

Така величезна сила любові була в цьому доброму слові, що маленьке Олине серце забилось частіше, щічки порозовішали, а в очах засяяла радість.

- Ось чого не вистачало Олі,- сказав дід Опанас.- Доброго слова.

Подумайте над змістом прочитаного, дайте відповіді на питання, тоді Жорстокість, Зло, Байдужість випустять на волю Добро і Ласку.



  • Хто є героями оповідання?

  • Чому захворіла дівчинка?

  • Що приносили їй родичі?

  • Чи стала здоровою дівчинка?

  • Чого їй не вистачало?

  • Чи видужала Оля? Що їй допомогло?

Про нас кажуть, що ми неввічливі, якщо будемо поводитися нетактовно: галасувати в громадських місцях, читати чужі листи, підслуховувати чужі розмови, нав'язувати свої думки, втручатися в чужі справи.

Послухайте поради, якими ви повинні користуватися.



Хлопчик

Для хлопців завжди дуже радий

Я дати ось які поради:

Увагу щоб звернуть на себе,

Як слід навчитися нам треба

Не смикати дівчат за коси,

Робити все, що вони попросять.

Не будь хвалько і задавака,

Не змушуй меншого заплакати.

Коли врахуєш ці поради,

Вона дружить з тобою рада.

Дівчинка

У дівчат — свої секрети.

Слід їм знати ці куплети,

Чисті руки, одяг, щічки,

В косах гарні білі стрічки.

Все важливе для дівчаток

З голови до самих п'яток.

Та віддавна й дотепер

Цінять правильні манери.

А грубити, з кимось битись

Для дівчаток не годиться!
Звучить грамзапис з відео пісні «Лёлик и Барбарики - У друзей нет выходных» 
6. Робота в групах

На партах лежать конверти з розрізаними на частини прислів'ями (записані на картках).

— Хто швидше об'єднає половинки?

пізнаєш вірну людину

Добре ім'я

зліша від вовка

За добро

краще від багатства

добром платять

Зла людина

У лиху годину

Опрацювання пам'ятки. (запис на дошці):


  • Стережися злого, чини добре.

  • Добро, яке ми чинимо, збагачує всіх.

  • Не роби іншому того, чого собі не бажаєш.

  • За добро добром платять.

  • Добро далеко розходиться, а лихо — ще даті.

— А ось і наш Добродій. На його обличчі — усмішка, тому що Добро і Ласка завдяки нашим учням вийшли з підземелля. Вони забули про жорстокість і байдужість і щиро всміхаються сонечку.

Хлопчик: І ти, й твої товариші,

І ваші друзі всі по класу,

Живіть із сонечком в душі,

На ненависть не гайте часу!

Не тратьте часу на біду.

Це страшно, я скажу відразу.

Живіть, як пташечка в саду,

І не носіть в душі образу.

Дівчинка: З любов'ю в серці вчіться жити,

Умійте людям гріх прощати.

І навіть ворога любіть,

За себе вмійте постояти.

А доки ви іще малі,

Привчайтеся добро творити.

Бо ж ви людина на Землі,

З собою вчіться в мирі жити.

IV. Узагальнення матеріалу
Вчитель: —А тепер дайте відповіді на мої запитання.
- Коли вам краще жити:

Коли сміються діти?

А чи тоді, як всі кричать,

І їм не можна ради дать.

(Відповіді дітей.)

— Бабусі хлопчик допоміг.


Він, діти, добрий хлопчик?

(Так)


— Тепер усі скажіть мені:
У сварці жити добре?

(Ні)


— А як немає забіяк,
Тоді усім прекрасно?

(Так)


— А як серця у всіх ясні,
То вам погано, діти?

(Ні)


— Співає хлопчик гарно як!
А вам подобається?

(Так)


— А як обличчя всіх пісні,
Похмурі, злі? Вам добре?

(Ні)


— Реве і трощить все чудак,
Це теж погано, діти?

(Так)


— Тоді іще скажіть мені:
Як діти б'ються, добре?

(Ні)


— Звичайно, краще в мирі жити
І з усіма дітьми дружити.

Щоб всі веселими були,

У мирі й злагоді жили!

7. Зображення дерев Добра і Зла.

На дошці на окремих великих аркушах паперу намальовані стовбури дерев із написами «Добро» і «Зло». На окремих картках слова добра і зла написані кольоровими буквами. Слова добра — яскраві, слова зла — похмурі, темні.

(Діти підходять до дошки, знімають картки зі словами і прикріплюють їх на відповідні дерева.)

— Діти, погляньте, який вигляд у цих дерев. Яке вам більше до вподоби? (Діти висловлюються.)



8. Варто задуматись!

— Один рік має 365 днів.


Кожен день — 24 години.
Кожна година — 60 хвилин.
Отже, рік має 525 600 хвилин.

Як багато часу нам дає Бог! Але яку частину цього часу ми приділяємо добрим справам?!



V. Гра в колі друзів «Я дарую тобі...»

Спалахнула свічечка

Ніжним полум'ям.

Підійди погрійся,

Кому холодно...

В центрі кола горить свічечка, яка є символом добра і чистоти.

Діти висловлюють добрі побажання один одному, передаючи умовний символ добра (це може бути кулька або дерев'яна писанка).

Останніми мають бути слова, сказані хором: «Хай торжествують світло і доброта!»



VI. Підсумок уроку
Учитель

На доброті існує світ,

І добротою пахне хліб.

І мирне небо в школу йти

— Це також вияв доброти.

І до дітей любов свята

— Це чистота і доброта.

Учень. Зло нічого не дає, крім зла.

Учениця. Мудрість завше доброю була. (Звучить пісня «Хай світом править доброта».)
VII. Домашнє завдання

— Поспостерігайте за собою протягом одного дня та оцініть свою поведінку з позицій добра і зла. Наведіть приклади власних добрих вчинків.

Запитайте своїх батьків або інших дорослих, чи доводилося їм робити вибір між добром та злом, і як відбувався цей вибір.

Запишіть або запам'ятайте цю історію і розкажіть її в класі.


Список використаних джерел:



  1. Бех І.Д. Особистісно орієнтоване виховання: шляхи реалізації. – К.: ІЗМН, 1996.

  2. О. Кулик, Г. М. Фінько, Г. І. Кенц. Уроки етики в 1-4 класах. –Х., «Основа», 2007.

  3. Сухомлинський В.О. Квітка сонця: Притчі, казки, оповідання/ Пер.Д.С. Чередниченка. – Х.: ВД "ШКОЛА", 2012. – 240 с

  4. www.best-mother.ru/ Дети на картинах исвестных художников.

  5. www.youtube.com/watch «Лёлик и Барбарики - У друзей нет выходных» 


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка