Урок №4. Тема. Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду. Урок «Креатив-бій»



Скачати 47.27 Kb.
Дата конвертації23.02.2016
Розмір47.27 Kb.
Урок №4.

Тема. Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду. Урок – «Креатив-бій».

Мета: повторити вивчене і поглибити знання про рід іменників, усвідомити поняття про іменники спільного роду, їхні граматичні ознаки; формувати знання тавміння правильно визначати рід іменників й узгоджувати іменники спільного роду з іншими частинами мови, правильно вживати їх у своєму мовленні; розвивати логічне мислення, спостережливість, пам'ять; виховувати почуття щирості, доброти,толерантності, співпраці та взаємовиручки.

Тип уроку: урок використання набутих та формування нових знань та вмінь.

Обладнання: підручник, опорні таблиці «Іменник», «Рід іменників», презентація «Рід іменників», дидактичний матеріал.

Хід уроку

І. Організація класу до роботи.

1.Дітям пропонуються вибрати для роботи на уроці папку такого кольору : зелена, жовта і блакитна.

2.Психологічно – установчий тест «Яблучко». Діти малюють на листочку яблучко. На кольоровому аркуші роздрукований супровід до малюнків, діти самостійно визначають психологічний коментар власного яблучка.

3.Вправа «Побажання другові». Бажаємо одне одному успіху в усіх справах.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Актуалізація мотиваційної навчальної діяльності.

Коментар учителя: Пригадаємо відомості про рід іменників.

1.Завдання: назвати іменники на поданими малюнками, визначити їх рід.

( Місяць –ч.р., хлопчик – ч.р., віночок – ч.р.?

За якими ознаками ви розпізнавали приналежність іменника до певного роду?

2.Запишемо речення під диктовку:

Усі радісно вітали листоношу.

Визначте рід іменника. Чому вам зробити це складно?

ІУ. Оголошення теми і мети уроку.

Коментар учителя: Об’єднаємося у три команди за таким кроком:

Який колір аркушів обрали, за таким столом сідаємо, отримуємо завдання в кольорових конвертах. Проведемо урок у форму гри «Креатив-бій».

У. Засвоєння навчального матеріалу.

1. Завдання із блакитного конверта: із уривку поезії Т. Шевченка виписати іменники, пояснити алгоритм визначення роду іменника :

1 група (чоловічий рід) 2група – (жіночий рід)

– Реве та стогне Дніпр широкий, - Тече вода з-під явора

Сердитий вітер завива, Яром на долину,

Додолу верби гне високі, Червоніє, пишається

Горами хвилю підійма. Червона калина.

3 група (середній рід) - Сонце грає, вітер віє

З поля на долину.

Над водою гне з вербою

Червону калину.

2.Створити опору (схему, таблицю, малюнок) за матеріалом підручника с. 100 :

1 група – «Розрізнення роду іменників назв людей і тварин» з власними прикладами;

2група – «Розрізнення роду іменників назв окремих тварин» з власними прикладами;

3група – «Розрізнення роду іменників у множині» з власними прикладами.

3.Звіти груп. Оформлення пам’ятки «Запам’ятаймо!».

ЗАПАМ’ЯТАЙМО!

Рід іменників розрізняють тільки в однині.

Якщо вживається тільки у множині, то він роду не має.

Наприклад : ножиці,Черкаси, Моринці, окуляри.



4.. Завдання із жовтого конвертика :

1 група – 210 (І), 2група – 210(ІІ).

5. Робота з підручником :с. 101, скласти по 2 речення зі словами вправи 215.

6. Творчий диктант. Замінити словосполучення і речення іменником спільного роду:

1. Неуважна людина.

2. Той, хто мешкає поруч, поблизу кого-небудь.

3.Роботяща, працьовита людина.

4.Той, хто навчився чого-небудь самостійно, без керівника.

Відповіді: роззява, сусіда, трудяга, самоучка.

7. Проблемне питання: Чому не можна говорити «директорка», «професорка»?

Опрацювання матеріалу підручника с. 100 і пам’ятки «Не плутай іменники!» :

Чоловічого роду

Спільного роду

Іменники, що можуть означати осіб чоловічої та жіночої статі з нульовим закінченням належать до чоловічого роду: директор, лікар.

Іменники, що означають осіб чоловічої та жіночої статі із закінченням -а, -я належать до спільного роду: староста, вискочка,вереда.

УІ. Закріплення засвоєного матеріалу.

1.Завдання із зеленого конвертика: «Ребус» кожній команді;

2.Робота учнів із стендом «Соняшниковий лабіринт»: 1. Вилучити зайве : картки з іменниками іншого роду. 2. Розкласти решту карток за послідовністю: а)чол..роду, б)жін..роду,в) сер.роду, г)спільного роду. Пояснити вибір.

3. Інтерактивний тест «Що ми знаємо про рід іменників?»

1. Укажіть рядок, у якому всі іменники жіночого роду

А молоко, садок, думка; Б воля, дім, увага; В нога,кімната.

2. Укажіть рядок, у якому всі іменники жіночого роду

А молоко, садок, думка; Б воля, дім, увага; В нога,кімната, квіт.

3.Укажіть рядок, в якому всі іменники середнього роду

А слово, село, син; Б щастя, вулиця, волосся; В дитинство, слово, око.

4.Укажіть рядок, в якому всі іменники спільного роду

А бабуся,сестра, нероба; Б бідолаха, лівша, гуляка; В роззява, посуд, казка.

5.Укажіть рядок, в іменниках якого не можна визначити рід



А сани, двері, Чернівці; Б столи, окуляри, дні; В штани, берези, буряки

6. Укажіть рядок, в іменниках якого можна визначити рід


А пахощі, Карпати, ноги; Б ліси, вітри, гори; В ворота, солодощі, Альпи.

Відповіді : 1- В; 2 - А; 3 - В; 4 – Б; 5 – А; 6 – Б.

УІІ. Підсумки гри. Оцініть свою роботу в групі: молодець, ледащо, трудяга.

УІІІ. Домашнє завдання . Повторити матеріал підручника с.100-101,



Виконати індивідуальні завдання на карточках «Рослини України» або вправу 216.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка