Урок 76 Тема. Поняття про числівник як частину мови.Скачати 60.24 Kb.
Дата конвертації18.02.2016
Розмір60.24 Kb.
ЧИСЛІВНИК УРОК 76

Тема. Поняття про числівник як частину мови. (Вправи 11—15.)

Мета. Ознайомити учнів з новою частиною мови — числівником.

Дати початкове поняття про числівник, ознайомити з його функції мі в мовленні. Вчити розпізнавати числівники в мовленні і правильнії ставити до них питання. Збагачувати мовлення учнів.

Обладнання. Модель годинника з рухомими стрілками (до вправи 12).

Хід уроку  1. Організація класу до уроку.

  2. Повторення вивчених частин мови.

1. Вступна бесіда.

 • Діти, пригадайте лінгвістичну казку про Царицю Граматику і скажіть, на скільки частин мови Цариця поділила всі слова. (Пи III частин мови.)

 • Які частини мови ви вже вивчили і розпізнаєте серед інших сліп? (Іменник, прикметник, дієслово, прийменник, сполучник.)

2. Гра "Відгадай і доведи".

Визначте, до якої частини мови належать названі слова. Чому ви

вважаєте?

Вітер, дужий, поглянув, до, над, перед, а, але, і, сім. 3. Проблемна ситуація.

То до якої частини мови належить слово сім (...) Діти, в українській мові є багато слів, що називають числа, — це прислівники. Наведіть приклади.

Такі слова об'єднані в окрему частину мови. І про це записано у правилі ст..10

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Опрацювання правила про числівник (с.10). Наведення прикладів. .'.

2.Впізнай і запам'ятай числівник.

Числівник

Число числівник назове, у світ лічби нас поведе. Ми навчимося рахувати, додавати, віднімати.

Одна на світі Батьківщина, і матір теж одна-єдина, над нами сонечко одне, проміння шле нам золоте.

Земля одна, планет — багато, на небі — тисячі зірок. Шість буднів тижня — одне свято, і безліч у полях квіток.

Число числівник називає, і всяк школяр це добре знає. Один, два, три, чотири, п'ять — учімось, друзі, рахувать.

Назвіть числівники, які почули у вірші, і 3.Колективне виконання вправи 11. ,

а) Розгляд малюнка у підручнику (с.9).

б.) Відповіді учнів на запитання до малюнка. (Звернути увагу на правільніість формулювання відповіді.)в) Самостійне записування відповідей на два запитання (на вибір).

4. Цікава інформація.Числівник чи не найменша за кількістю слів частина мови, яка нараховує їх усього кілька десятків.

На шляхах історії числівники "загубили" категорії роду, числа ти ремились в особливий клас слів. У середині XVIII століття Михайло Ломоносов у своїй граматиці вперше назвав числівники особливою частиною мови. Такими вони є і досі. За частотою вживання ссрсд інших слів числівник займас у нашому мовленні восьме місце.Цікаво знати.

Людині часто доводиться щось лічити: години, дні, гроші, роки тощо, тобто встановлювати кількість предметів, позначати її ни письмі відповідними цифрами.

Звідки взялися цифри? Як виникла лічба? Виявляється, погребу у цьому породило саме життя. Звичайно, первісна людина не користувалася такими словами: "один", "три", "чотири" тощо. Для того, щоб порахувати предмети, досить було показати їх на пальцях. Загнувши всі пальці па одній руні, переходили на другу. Л коли пальців не вистачало, продовжували лічбу на тих самих пальцях, але вже по другому колу. У сиву давнину люди рахували десятками. Вчені вважають, що десяткова системи числення (якою, до речі, користуємося і ми) пішла від десиїм пальців на руках.

Пальці були одночасно і лічильною машинкою. Щоб, наприклад, до п'яти додати два, достатньо загнути п'ять пальців на одній руні і два на другій. Загинаєш пальці - додаєш, розгинаєш — відніма» ін

Подекуди чинили інакше: якщо не вистачало пальців рук переходили до ніг, тобто лічили двадцятками. Так, наприклад, лічили індійці майя, що жили па території сучасної Мексики пі Гватемали. Інші люди рахували дюжинами — по 12. Напевно, тому, що число 12 має багато дільників, тобто його можна подати як лиі шістки, три четвірки, чотири трійки і шість двійок.

5.Виконання усних вправ на визначення часу за допомогою моделі годинника з рухомими стрілками.6.Виконання вправи 12 (можна запропонувати виконувати цю enpuMjf у парах).

Фізкультхвилипка.

7.Словничок

Футбол, футболіст. • Що означає слово футбол? (Спортивна гра. Слово походить від англійських слів "фут " — нога і "бол " — м 'яч.)

 • Як називають учасників гри у футбол? (Футболісти.)

 • За допомогою якого суфікса утворилось слово футболіст?( суфікса іст.)

Назвіть ще слова, утворені за допомогою цього суфікса. (Танкіст, мотоцикліст, хокеїст і т.д.)

Цікава інформація.

Скільки у нашій мові префіксів чи суфіксів? Виявляється, цього точно не знає ніхто. Вчені називають кілька десятків (понад 50 префіксів і близько трьохсот суфіксів.)

Назвіть знаменитих футболістів України. Яка орфограма у слові футбол? (Футбол.)

8. Каліграфічна хвилинка.

Од од una дц ця дцять одинадцять .У команді одинадцять футболістів. ('(вернути увагу на правильний наголос у числівнику одинадцять.) Бувальщина. (Підготовча інформація до вправи ІЗ.)

Як посперечалися числівники з іменниками

Жили собі мирно два сусіди. 1 були вони тоді ще одинаками. Скрізь сусіди бували разом: і на роботі, і під час відпочинку. Шанобливо ставилися один до одного. Усі про них казали: нерозлучні друзі.

Одного сусіда звали Іменником, другого — Числівником. Жили вони, поживали, горя не знали. Тільки шану один до одного виявляли. Ідуть — ніяк не домовляться, кому іти першим. Дають дорогу один одному. Доходило іноді й до смішного. Коли почнуть взаємно шану виявляти, то багато хто їх по дорозі минав. А вони все кланялися і прохали один одного іти першим.

Слухай, Числівнику, — нарешті не витерпів Іменник. — Давай домовимося. Ти завжди будеш стояти чи іти першим, а я — за тобою. А то вже люди сміються з нас.

Добре, — аж захвилювався від задоволення Числівник. — Як ги хочеш, так і буде.

Добрі друзі домовилися, що на першому місці розташується Числівник, на другому місці — Іменник. І міцно дотримувалися цього правила.

Числівник пишався своїм сусідом. І думав, що б то приємне ііому зробити. Нарешті надумався і, сяючи від щастя, промовив: Любий Іменнику! Ти так до мене гарно ставишся. Твоя скромність не знає меж. Я завжди попереду. А ти, Іменнику, немов у тіні. Давай домовимося так. Я стоятиму попереду тебе. Але я хочу тобі підпорядковуватись. Що ти скажеш, усе буду робити.

Так і вирішили. Числівник гордо стоїть попереду Іменника. Іменник, стоячи позаду Числівника, прохає чи пропонує йому виконувати то те, то се. Заманулося Іменникові, щоб Числівник повторював усе те, що має він, його приятель Іменник. Числівник погодився. І сліпо наслідував Іменника. Стояв у чому числі і відмінку, що й Іменник.

З'явилися і у Числівника, і в Іменника діти. І дітям мирний лад передавався у спадок. У Числівника вже були сини: Один, Два, Три, Чотири. їх батько навчив стояти попереду Іменника та мати те число й відмінок, які хоче Іменник.

10.Творча вправа 13.

а) Утворити словосполучення і записати

(П'ять окунів, одна книга, двадцять курчат, два олівці, три вікна, одинадцять футболістів.)

б) Скласти речення з двома словосполученнями (на вибір учнів, записати.

в) Перевірка виконання вправи. • Назвіть числівники і поставте до них запитання.

Вибіркове списування (за вправою 14.)

ІУ.Підсумок уроку. • З якою новою частиною мови ви ознайомились?

 • Які слова називають числівниками? Наведіть приклади.

Цікаве завдання.

Прочитайте слова.

г1а пі2л віЗло

пі 100лет 100янка мі100 100 віЗна ІООляр 7я100рона Збуна поЗвожив

У.Домашнє завдання з інструктажем. С. 10, правило, вправа 15.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка