Урок читання (2 клас) «Совість це у людині головне»



Скачати 107.17 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір107.17 Kb.
Урок читання

(2 клас)

«Совість – це у людині головне»



Тема. Совість – це у людині головне.
Матеріал уроку. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка».

Мета. Ознайомити дітей із твором В. Сухомлинського «Горбатенька

дівчинка». Розширити уявлення дітей про добрі і погані вчинки.

Навчати учнів усвідомлювати ідейний зміст, художні засоби, якими

користується автор, створюючи художній образ. Вчити аналізувати та

оцінювати поведінку і вчинки дійових осіб. Розвивати виразне

читання, зв’язне мовлення, вміння висловити свою думку, цінувати

думки товаришів. Виховувати доброту і чуйність, викликати бажання

наслідувати добрі справи однолітків.



Обладнання. Картки для розчитування, тлумачний словник, пам’ятка для кожного учня, читанка 2 клас, ІІ частина, .

Хід уроку

І. Організація класу.

- Добрий день, діти!

Психоформула

Люблю я свій розум,

Увагу і пам'ять.

Працює мій мозок і

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

І мислю критично.

Учителя слово

Здійсню я практично .
ІІ. Мовна розминка.

1. Вправи для дихання.

Уявіть, що перед вами великий торт і багато свічок і вам треба їх задути. Задуйте. А тепер уявіть, що ваші пальчики це також свічки і ви по одній намагаєтеся задути.



2. Вправа для очей.

Підтримайте підборіддя і очима водіть вліво-вправо.



  1. Розчитування.

а) Вправи на розширення кута зору. (Додаток №1)

- У вас на столі є кольорові листочки. На кожному з них - складова таблиця. Візьміть листочок жовтого кольору. Зосередьте свій погляд на лінії. Намагайтеся побачити букви, які записані зліва і справа. Прочитаймо їх. (Аналогічно читаємо складові таблиці на червоному і зеленому листочках).



б )Вправи на швидкочитання і розвиток мовної догадки.

- Прочитайте позитивні риси характеру людини.



добро зло

людяність жорстокість

щедрість скупість

повага зневага

- До цих слів доберіть протилежні за значенням.



в )- Перед вами трикутник . За допомогою цифр від 1 до 10 потрібно прочитати фразу , яка заховалася у цій геометричній фігурі

по 4 10 ра

лю 1 7 ється

чи 5 9 доб

ди 2 3 на

на 6 8 з




( Людина починається з добра )

- Як на вашу думку, чому саме так говорять? ( Про людину судять по її справах , по її вчинках і словах . Добре слово , як сонячне проміння зігріває взимку і дає прохолоду влітку )

г ) Мозкова атака

- Добре слово – зернятко , що зійшовши зігріває і дарує нам радість . У добра багато друзів. Давайте ми їх згадаємо .

Співчуття

Любов Чуйність



Доброта

Людяність Турбота

Милосердя

д) Читання деформованих прислів’їв. ( Додаток№2)

дяЛюність родожча аз усе. (Людяність дорожча за усе.)

еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт ен лобу когота. (Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.)

браДо распва маас сееб тьлихва. (Добра справа сама себе хвалить.)

-Як ви розумієте кожне з прислів’їв?

- Чи важко творити добро?



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

- Питання добра і зла, людяності і жорстокості, щедрості і скупості, поваги і зневаги здавна турбували людину. І, звичайно, цієї теми не могли не зачепити і письменники. Адже саме на їх творах можна навчитися оцінювати добрі і погані вчинки.

- Цьому і навчав своїх вихованців В.Сухомлинський , писав про це у своїх творах .

- Що ви знаєте про автора ?

Василь Сухомлинський народився 1918 році, 15серпня в с. Васильків ці на Полтавщині, у селянській сім’ї. Крім Василя у сім’ї було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїх дітей. Може тому всі обрали професію вчителя. В. Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював у школі 35 років. 30 років працював вчителем і директором сільської школи . Його школа - була школою « Під голубим небом» . Для дітей написав 1200 казок , оповідань, що увійшли до книг : «Казки школи під голубим небом», «Чиста криниця» , « Співаюча пір’їна», «Голубі журавлі» , В.Сухомлинський – заслужений вчитель України. Його твори вчать вас бути добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили батьків, а також свою прекрасну Батьківщину.

- Сьогодні ми знайомимося з новим його твором «Горбатенька дівчинка» .

-Через нього автор хоче сказати вам, що совість – це головне у людини. А ми в свою чергу прочитавши дане оповідання , зможемо заперечити, або погодитись із автором.

-А що таке совість? Може хтось з вас зможе пояснити?

-Де ми можемо дізнатися, яке лексичне значення має слово «совість»?

-Правильно. В українській мові є словник, у якому можна дізнатися про лексичні значення будь-якого слова. Такий словник називається тлумачний.



( Вчитель показує словник. Читає з нього тлумачення значення слова)

Совість – це усвідомлення і відчуття моральної відповідальності за свою поведінку та вчинки.
ІV. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Горбатенька дівчинка».

1. Робота над назвою твору.

- Прочитайте ще раз назву оповідання.

-Як ви думаєте, про що, або про кого розповідається у творі? Чи можна із заголовка дізнатися, як автор ставиться до дівчинки?

-Прошу давати відповідь на запитання, продовжуючи речення за даними початками: «Я думаю…», «На мою думку…»( Додаток № 3)



2. Словникова робота.

Контроль швидкості читання. За 30 с. учні повинні прочитати слова. (Додаток 4)

Тлумачення підкреслених слів.

Іспит – екзамен,

чорноокий – має темні очі,

пустотливі – люблять пустувати, гратись,

живенько – швидко,

благав – просив,

очі впились – уважно, пильно, дивитьсь,

перевів подих – заспокоївся, полегшено зітхнув.


  1. Завдання на роздуми.

За яким принципом побудовані 3 стовпчики?

(1 стовпчик – іменники, 2 – дієслова, 3 - прикметники)



4. Читання оповідання вчителем комбінованим способом.

Горбатенька дівчинка

Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав.

- Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив учитель.

Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, живенько відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку.

Вона була горбата.

-Кого привів у клас директор?

-Чому всі діти звернули увагу на дівчинку?

- Що б ви зробили у такому випадку?

-Як ви думаєте, що трапилося далі?

Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він дивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки.

У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивились на дівчинку й лагідно всміхалися.

-Чого боявся вчитель?

-Як сприйняли діти дівчинку?

-Як би ви поступили в такому випадку?

-Як ви думаєте, що трапилося далі?

Учитель полегшено перевів дух.

- Цю дівчинку звуть Оля, - сказав директор. – Вона приїхала до нас здалеку, хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?

Усі шість хлопчиків і дівчаток, що сиділи за першими партами, піднесли руки:



  • Я…

Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит.

-Який іспит витримав клас?

-Як ви вважаєте, чи правильно поступили діти?.
V.Фізкультхвилинка.
VІ. Аналіз і систематизація знань учнів

1. Повторне читання оповідання вголос «ланцюжком». Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

- Який урок йшов у класі? Доведіть словами з тексту.

- Як почувався вчитель, коли діти «впились» поглядом у незнайомку? Прочитайте.

- Про що учитель «благав мовчки»?

- Чому учитель «полегшено перевів дух»?

- З якою просьбою звернувся директор до дітей? Прочитайте, як діти відгукнулися на це прохання.

- А як би ви по-іншому назвали оповідання?
2. Вправи на розвиток читацьких навичок.

а) Гра «Розвідники».

- Одним поглядом знайдіть на сторінці і порахуйте усі знаки питань. (2). Скільки разів вжито слово «учитель»? (4)



б) - Я показую слова-блискавки, а ви повинні знайти їх у тексті і прочитати ціле речення.

подивись

впились

подих

приїхала

спокійний
в) - Прочитайте початки речень і відшукайте закінчення у тексті.

Коли це у двері ….

Чорноокий хлопчик ….

Він дивився у вічі ….

Вони дивились на….

Цю дівчинку….

Усі шість …
VІ. Підсумок уроку.

Гра « Мікрофон».

- Над яким твором ми працювали?

- Хто написав цей твір?

- Що було особливо цікавим?

- Які висновки ви зробили для себе щодо поведінки з ровесниками?

- Які з прислів’їв, опрацьованих на початку уроку, найглибше розкривають головну думку твору?

- Чи вважаєте ви, що автор сказав правильно, що совість - це в людини головне. Що він цим хотів довести?

- А для того, щоб ви краще запам’ятали вивчене на сьогоднішньому уроці, я підготувала длявас пам’ятку. У якій записані прислів’я і тлумачення слів, які ми сьогодні розглядали . (Додаток 5)

- Кому ви запропонуєте прочитати пам’ятку із прислів’ями?

- Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду. В народі кажуть: «Життя прожити - не поле перейти», тому у вас буде безліч життєвих ситуацій, з яких потрібно знайти достойний вихід. Тоді ви дійсно виростете Людьми з великої букви.


VІІ. Домашнє завдання.

Намалювати ілюстрацію до оповідання, підготувати переказ.





Додаток№1




Ц Е

Щ О

Н І

Ї Й




Додаток№1



УЧ НІ

КО ЛИ

ВО НА

ВІ ЧІ

Додаток №1




ДВЕ РІ

СИ ДІВ

ШКО ЛА

ПО ДИВ




Додаток №2




дяЛюність родожча аз

все.

___________________________

еН сясмій з ихал людськоог,

щоб обіт не лобу такого.

___________________________ браДо распва маас сееб

тьлихва.







« Я думаю…»

«На мою думку…»
Додаток 3
Додаток 4


Клас

Іспит

Директор


Подих

Школярі


Цікавість

Розв’язував

Схилились

Впилися

Благав


Всміхалися

Поступиться



Чорноокий

Незнайома

Горбатенька

Пустотливих

За передніми

Спокійний


Тихо постукав

Живенько відчинив

Полегшено перевів



Приїхала здалеку




















Совість – це усвідомлення і відчуття моральної відповідальності за свою поведінку

(Тлумачний словник. – Х.: 2007, ст. 551)

Совість – це головне у людини.

В. Сухомлинський

Людяність дорожча за все.

Добра справа сама себе хвалить.

Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.

Додаток № 5






База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка