Урок читання Тема. Хто щиро любить маму? В. Сухомлинський. Сьома дочка. З досвіду роботи вчителя початкових класів



Скачати 95.83 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір95.83 Kb.
Приватна ЗОШ І – ІІІ ступенів « Фортуна »

Урок читання


Тема. Хто щиро любить маму?

В. Сухомлинський. Сьома дочка.

З досвіду роботи

вчителя початкових класів

Дараган Ольги Андріївни


2012р.

Тема. Хто щиро любить маму?

Мета. Вчити читати в особах, давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів, правильно висловлювати, доводити власні судження щодо прочитаного, розвивати образність мовлення, виховувати бажання працювати, допомагати мамі, почуття любові до найдорожчої людини, прагнення приносити їй радість.

Обладнання : демонстраційний матеріал: карта України, тематичні картки; міні - костюми, тестові завдання, мікрофон (дитячий), магнітофон, мультимедійна система.

Очікувані результати( учні зможуть):

  • удосконалити вміння пізнавати, порівнювати, співставляти факти, події, явища згідно прочитаного;

  • вчитися аналізувати, утворювати логічну послідовність в ході аналізу тексту;

  • набути уміння інсценізувати, співчувати, співпереживати з героями твору;

  • удосконалити вміння дискутувати, давати власну оцінку, аргументувати.

  • набути навичок роботи в парах, групах (малих, великих)

  • здобувати навички рефлексування.

Хід уроку

І. Організація класу.

Встаньте, діти, всі скоріше,

Посміхніться всім миліше,

Привітайтесь: « Добрий день! »

Продзвенів дзвінок : « Дзелень! »


  • На який урок запросив нас дзвоник ? (Урок українського читання).

  • Чому вчимося на цих уроках ? « Вчимося розмовляти рідною мовою, розуміти вчинки героїв, співпереживати з ними, читати правильно, виразно »…

  • Утім, щоб виразно і правильно читати, треба вміти правильно дихати та включити в роботу мовний апарат.


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Робота над розвитком артикуляційного апарату .

Робота з язичком.

Побілили стелю, стіни ,

підмели підлогу ,

пофарбували огорожу.



Фонетична зарядка. « У колі рідної сім’ї ».

  • Як мама колише дитину?

  • Коли вона заснула?

  • Як тато забиває цвях?

  • Що каже бабуся внучку – замазурі?

  • Як дідусь шарудить газетою?

  • Надміть святкову повітряну кульку.

  • Глибоко вдихніть (через ніс), відчуйте запах букета квітів і видихніть на звук « а » (через рот).

- Зберімо наші звуки та склади і продовжимо чистомовками (зчитування складів з інтерактивної дошки ).



Робота над чистомовками.

ОК – розпочали ми урок

ЖИ – кожну мить бережи

ЧИ – біля дошки не мовчи

АЙ – швидко відповідь давай

АС – гарна Україна* в нас

- Розкрийте значення слова Україна*, склавши тематичну « павутинку ».

( Вітчизна, Батьківщина, рідний край, рідна земля ).







Україна

( Учні по одному виходять до дошки і свої відповіді прикріплюють до карти України.)

- А чи є наше місто частинкою великої України? Чому? (Відповіді учнів.)

- Послухайте вірш Миколи Сома і скажіть про що він.


Сиву легенду лісу і поля

Носять по світу буйні вітри.

Ти – моє щастя,

Ти – моя доля

Місто моє Бровари.

- Про що розповідається в вірші?

- А чи любите ви своє місто?

- За що? ( Молоде, красиве, чисте, ми тут народились і живемо).


Робота над скоромовками.

- А тепер « Через тунель скоромовок ».

- Промовляйте виразно і чітко(робота в парах).

- 2 – 3 учні вголос.

- Повторимо і закріпимо вчорашню скоромовку.
Посадила м’яту мати

Пахне м’ята коло хати.

- Промовте мовчки,

- промовте «черепахою»,

- промовте «стрілою».
Мовили ми, плутали

Скоромовки – плутали.

Нагострили язичок

Задзвенів наш голосок.


Фронтальне опитування(перевірка домашнього завдання).
- Як називається розділ, що вивчаємо?

( Рідна домівка, рідна сім’я – тут виростає доля моя! )

- Який твір опрацьовували на попередньому уроці? («Сини»)

- Хто є автором цього твору? (Валентина Осєєва).

- За жанром, що це? Пригадайте?(Оповідання).

- То відтворіть порушену план – послідовність оповідання «Сини». (Читання плану з інтерактивної дошки).

- Спів сина – соловейка.(3)

- Розмова між жінками.(1)

- Сила і спритність одного.(2)

- Допомога матусі.(4)

(Діти називають по порядку пункти плану і підтверджують відповідно цифрою).

Запитання до дітей (котрі були біля дошки).

- Прочитай 1 абзац твору.

- Що сказала І жінка про свого сина. Підтвердіть словами з оповідання.

- Виразно прочитай уривок, який тобі сподобався.

- Віднайти і прочитати речення, яке виражає головну думку.

(Оцінювання відповідей.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Підготовка до сприймання.

- Прочитаймо разом загадку, де сховалась відгадка?



Ми вічно прагнемо вирости

А вона – за нас радіти.

Ми без неї сироти

А для неї завжди діти.
- То що цікавого ви бачили?(Це акрозагадка).

- Якщо є сім’я, то хто може бути в мами?

- Відтворимо «Гірлянду асоціацій» до слова «мама». Гра «Мікрофон».

(Син, дочка, брат, сестра, мама, тато …)

- А тепер прочитайте тему уроку.

- Про кого на вашу думку, піде мова?

- А хто є автором твору?

- Звернімося до « Довідкового бюро ».( Розповідь учня про життя і творчість В.Сухомлинського).

- Які твори В. Сухомлинського читали?

(« Як Наталя у лисиці хитринку купила »),

(« Дідова колиска »).
Робота над текстом
- Я читатиму, а ви уважно слухайте, щоб дати відповіді на запитання по змісту.

Читання тексту вчителем.


  • Назвіть головних героїв твору.

  • Якою була сім*я за складом?

  • Чи любими діти матусю?

  • А чи зустрілися незрозумілі слова?


Словникова робота

СКАЗАЛА


ВВІЙШЛА

ЩЕБЕТАЛА


ПРОМОВИЛА

ВИГЛЯДАЛА

ПОВЕРНУЛАСЬ
Читання слів

- З вчителем «На буксир».

- Самостійно «дощиком».

- Разом «скоромовкою» (на одному диханні).





  • Що цікавого побачили? (Це слова дії, мають спільний склад ЛА)

  • Чи є слова близькі за значенням? (Сказала, щебетала, промовила)

  • Доберіть слово протилежне за значенням до слова ввійшла.


Самостійне уважне читання твору з метою подальшого тесту «Що з двох правильне?»

- Читання мовчки.

- Пошепки.

- «День» - «Ніч».

- Дощиком.

- Блискавкою.


Тест (учні читають з інтерактивної дошки )

1. У матері було…

а) сім дочок;

б) сім дочок і син.


2. Мама повернулася додому…

а) через день;

б)через місяць.
3.Коли мати ввійшла до хати, доньки почали говорити …

а) як вони скучили за матір*ю;

б) про те, яка вона гарна.
4.Сьома донька нічого не сказала, а …..

а) дала мамі їсти;

б) зняла з мами взуття і принесла їй води.
Взаємоперевірка (відповіді на дошці)

1 2 3 4


б б а б

Оцінка
- Хто виконав тест без жодної помилки, значить ви були уважними – 12б

- В кого 1 помилка – 9б, 2 помилки – 6б…..


ІV Фізкультхвилинка.
Під музичний супровід (магнітофона) одна учениця співає пісню про маму, а всі учні виконують певні фізичні рухи.
Вибіркове читання.
- Куди поїхала мати?

- Що почали говорити дочки, коли матір ввійшла? (Підтвердіть словами тексту).

- Про що сказала перша дочка? (Зачитайте.)

- Яка з них щебетала?

- Прочитайте про вчинок сьомої дівчинки?

- А що сказала сьома дочка? (Нічого. А набрала води в миску.)


Підсумок.


  • Отже, ви мабуть зрозуміли, що слів у неї не було, а лише хороший вчинок.


Гра «Розвідники». Віднайти і зачитати порівняння.

Читання твору в особах.
- На сцені дійові особи твору В. Сухомлинського «Сьома дочка».

- Не забуваймо про інтонацію, виразність, чіткість, правильність під час читання.


Підсумок.
- Я думаю, що В. Сухомлинський був би радий за вас, за те, як ви прочитали?


Точка зору


  • Котра з дочок вам більше сподобалась? Чому?

  • Котру з них ви засуджуєте?

  • З якої дочки ви взяли б приклад? Чому?

  • А якими вчинками ви доводите свою любов до матусі щодня?(Прибираємо, миємо посуд,поливаємо квіти,...)



Аналіз твору (головна думка, тема).


  • За жанром це? (Оповідання).

  • Який інший за жанром твір вам нагадує воно? (Казку.)

  • Чому?

  • А яку саме казку? («Вовк та козенята»)

  • Яка тема оповідання?

(Про сім дочок. Про шість безтурботних і одну працьовиту дочку…)

  • Визначте головну думку твору.

(Не бути лінивими як 6 дочок. Щоб не були байдужими до рідних, близьких, завжди та в усьому допомагали їм, поважали, шанували матусь…)

- Чим насичений твір? (Порівняннями).

- Яка їх «роль»?

- Чи між творами «Сини» і «Сім дочок» є щось спільне? (Так)

- Що саме?

- Які інші заголовки можна дати до твору.(Працьовита дочка. Трудолюбива донька.)

- Прочитавши дане оповідання, від чого варто себе застерегти ?

- До чого закликає нас сьогоднішній урок?


Робота в групах з прислів’ями.
Повторення правил роботи в групах.

  • Перед початком роботи обери консультанта - командира .

  • Уважно читати завдання.

  • Говорити по черзі, не перебиваючи один одного.

  • Презентувати роботу має консультант групи.

  • Працювати так, щоб не заважати іншим.

  • Дотримуватись правила піднятої руки.



Ключові фрази.

  • «Я вважаю…»

  • «На мою думку…»

  • «Я переконаний…»

  • «На мій погляд…»

  • «Я добре знаю...»

Завдання для групи «Дослідники».

- Роз*єднай слова і прочитай. Поясни зміст.

Дитинаплачеаматеріболитьсерце.

(Дитина плаче, а матері болить серце.)
Завдання для групи «Всезнайки».

- Перестав літери і прочитай. Як ти його розумієш?

юЛидан ркасан ен ославми, а одбирми ідалим.

(Людина красна не словами, а добрими ділами.)


Завдання для групи «Розумники».

- Встав голосний і прочитай. Головна думка прислів’я .

Н. с.нц. т.пл. , а б.л. м.т.р. д.бр. .

(На сонці тепло , а біля матері добре .)


- Яке з них відповідає змісту нашого уроку?
Оцінювання.

  • Найактивнішими були …

  • Старанно працювали …

  • Читали виразно, чітко, правильно …

  • Давали змістовні відповіді …

  • Правильно виражали свої думки, враження, щодо прислів’їв …


Виставка книжок
- Подивіться на книги, які в нас виставлені в «Куточку читача». Це твори В. Сухомлинського – учителя, педагога, директора. Він – автор понад 1500 казок-мініатюр, оповідань, легенд, притч, новел, які вмістилися у більше ніж 70 томів. У вересні цього року ми відмічали 90-ту річницю з дня народження. Він писав як для дорослих , так і для дітей. Всі вони вчать щирості, людяності, доброти.


V Підсумок уроку.
В підсумок уроку створімо «Квітку доброти».

До слова «мама» доберіть слова – ознаки («Яка вона?») і пелюсткою підтвердіть своє слово-відповідь. (Добра, ласкава, ніжна, весела, красива, лагідна, рідна, мила, люба, працьовита, привітна, усміхнена, турботлива, вимоглива, …)

(Діти по одному виходять до дошки і навколо «серединки» прикріплюють пелюстку. Утворюється квітка.)
VІ Домашнє завдання.
- А ось дві квітки, герої твору «Троянда» і «Маківка». Вони пропонують домашнє завдання на вибір

- простішого рівня ( «Маківка»),

(Утворити словесний діафільм із серії малюнків за прочитаним твором.)

- важчого рівня («Троянда»).



(Написати листа до однієї з дочок.)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка