 
Урок читання у 3 класі
Літературні казки
Анатолій Андрійович Дімаров «Для чого людині серце»
Вчитель - методист Неля Степанівна Гриценко
загальноосвітня школа № 4
І – ІІІ ступенів
м. Ізмаїл
Одеська область
Тема
Літературні казки
Анатолій Андрійович Дімаров «Для чого людині серце»
Мета:
-
Ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки; вчити самостійно визначати дійових осіб; формувати вміння визначати головну думку твору;
-
розвивати усне мовлення, увагу, спостережливість, читацькі навички, самоконтроль, пам'ять;
-
виховувати доброту, чуйність, дбайливе ставлення до здоров’я.
Обладнання: картки з завданнями; малюнки з виразами різних емоцій;
презентація; «Звуки лісу» (відео); класична музика: В. Моцарт; наочний ілюстративний та демонстраційний матеріал; складові таблиці; підручники.
Тип: комбінований урок з використанням інноваційних технологій.
Хід уроку
-
Організація класу.
-
Повідомлення теми, мети уроку.
-
Робота над темою уроку.
А)Розчитування:
*Фонетична зарядка. Промовляння голосних звуків, поєднаних з рухами та певною інтонацією.
*За складовими таблицями відпрацьовування читацьких навичок: швидкість, гучність, виразність.
Б) На дошці запис прислів’я:
Раз добром налите … (серце) – ввік не прохолоне .
*Пропущене слово. Відгадати загадку, визначити загублене слово.
Все життя воно в нас б’ється.
Буває радіє, буває сміється.
Інколи плаче, часом сумує,
Світить, як сонце, і всіх нас дивує. (Серце)
В) Практичне робота
*Стиснути долоньку в кулачок. Ось таке приблизно за розміром ваше серденько. Відлуння його можна почути притиснувши пальчики до зап’ястка руки.
*Відчуйте його стукіт.
*Ритм серця – це 70 – 100 ударів за хвилину, між ударами 0,5 секунди. На протязі дня серце здійснює 10 000 ударів, а за життя в середньому 255 млн. разів.
Г) Розповідь про автора (портрет на дошці). Розпочинається показ презентації.
Український письменник, прозаїк (пояснити значення слів) Анатолій Андрійович Дімаров народився у 1922 році на Полтавщині в сім’ї хлібороба. Не зважаючи на свій вік, а йому вже 90 років, він ще й досі активна людина.
Д) Робота за підручником. Розгорнути підручник на сторінці 84.
*Робота над заголовком.
- Прочитати назву казки. Довести, що вона літературна.
- На що схожий заголовок? (На питання)
- Спробуйте відповісти на це запитання?
Є) Словникова робота
найлютіший назбиралося крижане
ненавидіти вагаючись жевріючі
переборола одноплемінників дошкулити
*Читання колонок слів швидко і правильно.
*Пояснення значень слів, звертаючи увагу не тільки на тлумачення, але й на наголос у цих словах:
Вагаючись – виявляючи нерішучість у чомусь, не наважуючись щось зробити;
Крижане – зроблене з криги, льоду,
Жевріючі – ті, які горять без полум’я, тліють,
Дошкулити – завдати комусь неприємного відчуття, не давати спокою зачіпати.
Фізкультхвилинка (технологія «Логоритміка»)
*Ритмічне промовляння віршованих рядків з відбиванням ритму плесканням в долоні та імітацією відповідних рухів за змістом тексту.
Все життя воно в нас б’ється.
Буває радіє, буває сміється.
Інколи плаче, часом сумує,
Світить, як сонце, і всіх нас дивує
*Дихальна гімнастика за методикою Олександри Миколаївни Стрельникової:
*Вправа «Долоньки» (концентрувати увагу під час вдихання повітря)
*Вправа «Погончики» (по 4 вдоха – руху, 3- 5 секунд відпочинок – 24 рази)
*Вправа «Насос»
*Вправа «Киця»
Ж)Читання казки комбіновано (вчитель - учні)
Звуки лісу – (відео) на початку читання.
*Відтворення змісту прочитаного.
- Де відбувалися події?
- Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі? Що їх здивувало?
- Чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів?
- Де взяв серце один із чоловічків?
*Гімнастика для очей
*Між вправами міцно замружити очі,відкрити їх, часто поморгати
*Кожна вправа повторюється 5 – 6 разів.
Вправа «Хрест».
Вправа «Циферблат».
Вправа «Вісімка».
Вправа «Коло»; «Квадрат»; «Змійка».
З)Вибіркове читання. Аналіз змісту прочитаного.
- Прочитати, чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів? Які запитання ставили дівчині дерев’яні чоловічки? Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце? Прочитати, до кого вона порадила чоловічкові звернутися?
- Яким було зле серце? А серце байдужої людини? Чому воно зовсім не зносилося? Прочитайте, яким було серце людини, яка дбала тільки про себе. А доброї?
- Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї людини? Прочитайте.
- Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі? Що могло статися із хлопчиком? Чи можна самому відправлятися у такі небезпечні мандрівки?
- Прочитати, що сталося із серцем чоловічка від розпачу? Чи вдалося врятувати хлопчика? Що залишилося від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
- Прочитати , чому його очі були сумні? Як ви розумієте останнє слово героя казки?
- Скажіть, які чарівні перетворення описані у казці? Хто є головним героєм казки?
*Знайти епізоди в тексті до ілюстрацій.
(Малюнки з епізодами розміщені на дошці та у вигляді слайдів демонструються на комп’ютері)
І) Читання діалогів в особах.
- Які слова підказують інтонацію?
*Дівчинка і чоловічок (робота в парах)
(Відпрацьовування навичок виразного читання)
*Лікар і чоловічок (інсценізація)
(Учні перевдягнуті у костюми)
К)Визначення основної думки казки
- Чого навчає казка?
Л) Відповіді на запитання тесту. (Картки на парті)
Тест
-
Плем’я дерев’яних чоловічків жило:
а) в лісі;
б) в печері;
в) в місті.
-
Що здивувало чоловічків в дівчинці?
а) одяг дівчинки;
б) сльози дівчинки;
в) колір волосся.
3. Чому плакала дівчинка?
а) бо її образили дерев’яні чоловічки;
б) бо вона загубила свою іграшку;
в) бо вона заблукала в лісі.
4. Чому дівчинка і дерев’яний чоловічок пішли до лікаря?
а) щоб попросити ліки;
б)щоб попросити серце;
в)щоб перевірити стан здоров’я.
5. Яке серце обрав собі чоловічок?
а) серце байдужої людини;
б) серце злої людини;
в)серце доброї людини.
6.Чому чоловічок згорів?
а) бо потрапив у пожежу;
б)бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопчика;
в) бо у нього піднялася температура.
М) Мовно – логічне завдання. Відтворення послідовності казки. Поставити правильний порядковий номер біля кожного пункту плану. (Картки на парті)
1.Життя чоловічка з серцем. (5)
2.Незвичайна гостя.(2)
3.Полумяне серце зігріває хлопчика. (6)
4.Племя дерев’яних чоловічків. (1)
5.Лікар, що міняє серця. (3)
6.Нелегкий вибір. (4)
Н) Технологія «Вирішення проблем»
- Які скарби містить в собі серце доброї людини?
- У вас на парті є маленьке серденько. Напишіть, який скарб ви йому даруєте. (Завдання виконується під звучання класичної музики).
- Діти пишуть на сердечках і дарують їх дерев’яному чоловічкові.
4.Підведення підсумків уроку
*Малюнки на дошці з виразами різних емоцій (Добрий, злий, байдужий)
- Якій людині може належати таке обличчя? Яке серце вони можуть мати?
- Чого вчить ця казка? Що треба цінувати?
5.Домашнє завдання записане на картках (по рядах):
*Знати зміст казки, читати діалоги за особами.
*Прочитати казку, скласти план; стисло переказувати за складеним планом.
*Прочитати казку, скласти запитання (тест) за змістом прочитаного.
Загальні висновки вчителя про ефективність проведеного уроку
* На уроці створюється атмосфера «Ситуації успіху»
* Учні отримують необхідну впевненість у своїх силах.
* Навчання перестає бути нудним та нецікавим.
* З’являється інтерес до самостійного читання та отримання додаткової інформації щодо вивченого матеріалу.
Додаток № 1
Ілюстрації до літературної казки Анатолія Андрійовича Дімарова
«Для чого людині серце»
|