Урок читання в 2 класі Тема. Як посолиш, так і їстимеш. Українська народна казка «Лисичка та журавель»



Скачати 110.18 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір110.18 Kb.
Миколаївська спеціалізована І-ІІІ ступенів школа №22

з поглибленим вивченням англійської мови з 1 класу

Миколаївської міської ради Миколаївської області

Урок читання в 2 класі
Тема. Як посолиш, так і їстимеш.

Українська народна казка «Лисичка та журавель».


Вчитель: Філенко Т.М.

Вчитель вищої категорії,

вчитель-методист

м. Миколаїв


Вчитель: Філенко Т.М.

Тема. Як посолиш, так і їстимеш.

Українська народна казка «Лисичка та журавель».
Мета: розширювати коло читання, розвивати правильне свідоме читання прозових творів, вчити виразно інтонувати казку, спостерігати за сюжетом казки, вчити складати план, визначати дійових осіб, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів, збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати уміння стисло переказувати прочитане;розвивати аналітичне мислення, увагу, мовлення учнів; виховувати почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей, гостинність, порядність.

ХІД УРОКУ



І.Організаційна частина. Психологічна настанова на урок.

  • Діти підтримайте своїми долоньками один одного.

Передайте свою впевненість в тому, що у вас все гарно вийде на уроці.
II. ВИЗНАЧЕННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Сьогодні в нас урок незвичайний,

Він навчить багато вас чому.

Хай буде він для вас навчальний,

За це подякуєм йому.

2.1. Постановка учнями особистих навчальних завдань

Так чому ми будемо вчитися на уроці читання? Продовжіть думку.



  • На уроці читання я буду вчитися… ( на слайді «словникова скриня» )

Словникова скриня «Урок читання» (не читати, діти нею тільки користуються, коли відповідають)

  1. Слухання і розуміння (аудіювання);

  2. Висловлення думок (говоріння): розповідь, діалог, міркування;

  3. Читання: правильність, швидкість, мовчки - вголос, виразність: цілими словами, групами слів, з дотриманням інтонації;

4. Робота з текстом: запитання, відповідь, план, характеристика героїв, висновки.

Орієнтовні відповіді учнів:

На уроці читання я буду вчитися…



  • Удосконалювати навички виразного та свідомого читання,

  • Вчитися читати виразно: читання цілими словами та групами слів, з дотриманням інтонації

  • Давати характеристику героям

  • Складати план

  • Вчитися читати мовчки

  • Вчитися ставити запитання, давати відповіді, міркувати.

2.2. Передбачення теми уроку

РАУКЇНКІСЬ РОДНІНА КИЗКА.




1

2

3

4




– 1. Спробуйте прочитати запис: РАУКЇНКІСЬ РОДНІНА КИЗКА.

- Як цей запис пов’язаний з нашим уроком? (Так називається розділ, який ми вивчаємо)



СЛАЙД з чотирма ілюстраціями до казок,три - які вже читали, одна ілюстрація - зайва

Запис на дошці: Мені сподобалась казка «…». Вона навчає нас … ……. Моїй казці відповідає ілюстрація №

  • Яка казка з прочитаних на уроці вам сподобались, чому вона вчить? Знайдіть відповідну ілюстрацію. Скористайтесь опорою, давайте хором прочитаємо її.

Мені сподобалась казка «_ _». Вона навчає нас_ _. Моїй казці відповідає ілюстрація №_. (Діти оцінюють – показ +;-;)

*У методиці цей прийом називається «висловлювання за поданою вчителем моделлю»; діти співставляють ілюстрацію з назвою казки)

*Учитель робить позначку в загальній схемі тем розділу)

- Як же називається казка, ілюстрація до якої виявилась зайвою?

- Чому саме ця ілюстрація потрапила на екран, здогадайтесь?


!!!Дітям треба пригадати казку і поміркувати над її значенням, а не отримати інформацію в готовому вигляді, або ж просто пригадати)

-Так, ми сьогодні будемо читати казку «Лисиця та журавель». Знайдіть місце сьогоднішнього уроку в розділі. Прочитайте тему уроку, над якою будемо сьогодні працювати.

1. У світі казки чарівної

(Українська народна казка «Вовк та козенята»)

2. Звідки прийшло, туди й пішло.

(Українська народна казка «Рукавичка»)

3. На язиці медок, а на думці холодок.

(Українська народна казка «Лисиця та їжак»)

4. Як посолиш, так і їстимеш

(Українська народна казка «Лисиця та журавель»)

5. Урок позакласного читання «Українські народні казки»

6. Добре того вчити, хто хоче знати. Підсумок по темі..

(Українська народна казка «Дрізд та голуб»).

2.3. Ознайомлення з планом уроку

- Пропоную такі зупинки у подорожі країною Казок:

  1. Передбачаймо - 3 хв.

  2. Словникова - - __хв.

  3. Прочитаймо

Запитаймо

  1. Відпочиваймо

  2. Творча

6. Успішна

Першу зупинку «Передбачаймо» ми вже успішно пройшли.

Звіримо час: 3 хв. (Всі спостерігають за годинником).




ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

- Що ви знаєте про цю казку та її героїв?



ІV. Сприймання, осмислення навчального матеріалу.

4.1. Словникова робота. Робота в парах. (Зупинка «Словникова»)

Хором прочитайте назву наступної зупинки: «Словникова». У парах, знайдіть пояснення до кожного слова, з’єднавши слова І і ІІ стовпчика між собою.


1) призволяйся нюхати

2) приятелі розсердилася

3) страва пригощайся

4) нюшити друзі

5) запросини їжа

6) розгнівалася гостини

- Озвучте пари слів, які ви утворили.

- Діти, доберіть близькі за значенням слова до даних слів: (слайд)

Приятелювати - … (дружити, товаришувати)

Припрошувати - … (пригощати, призволяти)

- Чи є ще якісь слова в тексті, лексичне значення яких вам не зрозуміле?
4.2. Самостійне читання твору учнями. (Зупинка «Прочитаймо»)

- Тепер прочитаєте казку самостійно. Читайте вдумливо, уважно, щоб зрозуміти головну думку тексту, чогось навчитися. Водночас продумайте запитання, які ви поставите один одному після читання.



4.3. Взаємоперевірка. Гра «Запитай - відповідаю» (Учень задає питання і називає того, хто відповідає. Далі – той, хто відповів – задає своє питання)

На дошці запис: Я вісім служок в себе мав.

Усе від них про все я знав.

А як я їх усіх зову?

ХТО? ЩО?

ЯК? ДЕ?

КУДИ? і ЧИМ?

КОЛИ? ЧОМУ?
Запитання учителя:

  • Так чому ж образився Журавель? – йому було незручно їсти з миски, бо у нього довгий дзьоб. І він насправді нічого не зміг скуштувати.

  • Так чому ж образилась Лисичка?




  • Який висновок зробимо, чи всі ми зрозуміли зміст казки? (діти показують на пальчиках або ж на картці +,-, ).

ФІЗХВИЛИНКА

  • Дякую. Згодна. Щоб краще пізнати казкову науку і навчитися виразно читати пропоную нову зупинку «Творча». Слухайте…

Діти, зараз я пропоную вам прослухати уривок казки у виконанні актора і звернути увагу на зразок літературного читання (Інтонування, мовні засоби виразності (сила голосу) з подальшим читанням вами Впевнена у тому, що ви будете правильно наслідувати акторське читання та станете справжніми акторами на уроках.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

5.1. Прослухування аудіо запису змісту казки. (Зупинка «Творча»).

- Кому сподобалась виразність читання казки? (діти показують на пальчиках або ж на картці +,-, ).

- Хто хоче навчитися так виразно читати? (діти показують на пальчиках або ж на картці +,-, ).

5.2. Поділ казки на логічно завершені частини. Відновлення малюнкового плану. Гра «Встанови порядок».

- Нам запропоновано ілюстрації до тексту нашої казки. Що ви помітили?

- Тому пропоную нову гру «Встанови порядок».



Попрацюйте в парах і складіть малюнковий план (Одна пара учнів – біля комп’ютера).

Презентація роботи.

1 – малюнок г, тому що тут зображено, ……..

2 – а, тому що тут зображено, ……..

3 – _, тому що тут зображено, ……..

4 – _, тому що тут зображено, ……..
5. 3. Фізхвилинка (Зупинка «Відпочиваймо»)


    1. Вибіркове читання за малюнками, або завданням учителя.

Діти, знайдіть і зачитайте уривок, який є підписом до малюнка (слайд)

  • Яку рису характеру розкриває цей уривок? (У журавля, у лисиці)


5.5. Характеристика дійових осіб Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».

* Завдання на картках – за варіантами, взаємоперевірка у парах - по варіантах)

- Діти, створіть «асоціативний кущ» до образу лисички та до образу журавля, використовуючи слова: нещирість, підступність, винахідливість, доброта, хитрість, улесливість, чемність, ввічливість, хоробрість, охайність. І варіант – до образу Лисички, ІІ варіант – до образу Журавля
«Асоціативний кущ» до образу лисички.
нещирість підступність



хитрість Л И С И Ч К А


улесливість


- Доведіть свою думку, учні І варіанту

«Асоціативний кущ» до образу журавля.

винахідливість доброта


Ж У Р А В Е Л Ь




чемність ввічливість




  • Доведіть свою думку, учні ІІ варіанту.

    1. Створення проблемної ситуації. Читання та обговорення листа від Лисички.

  • Зміст листа діти читають на надрукованих аркушах, а вчитель демонструє на екрані.

Доброго дня, дорогі діти!

Я, Лисичка-сестричка, дізналася, що ви думаєте, що я хитра та нещира. Це неправда. Я дійсно хотіла почастувати Журавля, та помилилася. Я думала, що і йому, як і мені, було зручно їсти страву з тарілочки, вилизуючи язичком. Я ж для нього, як для себе.

От якби Журавлик відразу сказав би мені про те, що йому не подобається, то ми б і не посварились.

Поміркуйте, діти. Сподіваюсь на розуміння і допомогу. До побачення. Дякую.

Ваша Лисичка-сестричка. 08.10.12


  • Про що просить лисичка?

  • Що, на думку лисички, треба було зробити журавлю?

  • Поміркуйте, як змінити сюжет казки, щоб звірі не посварилися?




    1. Інсценізація фрагмента казки зі зміною сюжету за пропозицією Лисички.

5.8. Технологія метод "ПРЕС ". Опрацювання дискусійних питань.

- Прочитайте ці твердження:

1. " Журавель вчинив правильно, коли помстився Лисиці.

2. " Журавель вчинив не правильно, коли помстився Лисиці.

- Використовуйте моделі висловлювань:

1). Висловіть свою думку, поясніть, вашу точку зору, використовуючи таку модель висловлювання:

”Я вважаю, що… ".

2). Поясніть причину виникнення цієї думки, тобто, на чому ґрунтуються ваші докази, починаючи зі слів: ” Оскільки… ".

3). Наведіть приклади, додаткові аргументи на підтримку вашої позиції, а також факти, що ілюструють ваші докази ( "Наприклад… ").

4). Узагальніть свою думку (зробіть висновок, починаючи зі слів ("Отже,…таким чином… ").


VІ. Підсумок уроку (Зупинка «Успішна»)

6.1. Повідомлення домашнього завдання.

*Обов’язково для всіх:

Виразно читати, переказувати казку «Лисичка і Журавель».

Підготуватись до уроку позакласного читання.



  • Принести книжечку з улюбленими казками. Підготувати цікаву розповідь про одну із своїх улюблених казок. (Показати критерії оцінки розповіді – записано на дошці).

** Додатково-на вибір: Написати лист від імені героя, вчинки яких у одній із улюблених казок засуджуються автором.

  • Чого навчає нас казка «Лисичка і Журавель»? (Вмінню товаришувати)

  • Тож яка головна думка цієї казки?(Звернутися до теми - прислів’я)

(Як ти будеш ставитися до людей, так і люди будуть ставитися до тебе).

Чудове це почуття – дружба. Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми. Якщо по-справжньому дружиш з людиною, то хочеться зробити їй щось приємне. Коли гарно другові, то гарно і тобі. Ми повинні пам’ятати, що на добро треба відповідати добром, а зло вміти прощати, щоб світ не став злим. Злій людині варто пояснити, допомогти розібратися. Варто пам’ятати, що зло – тимчасове, а добро – вічне.






6.2. Інтерактивна вправа «Мікрофон». Продовжіть думку:

На уроці: Я вчився…

Я дізнався…

Я зрозумів…

Мене здивувало (вразило) те, що …

На мою думку, варто сказати спасибі …



- Діти, я побачила, що ви протягом уроку підтримували один одного, ви дійсно передали долоньками свою впевненість в тому, що у вас все вийде, ви працювали в парах були успішними протягом усього уроку. Тому я вважаю, що слід подякувати один одному, потисніть руки. А я дякую вам всім за цей урок.








База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка