Урок цінність й неповторність життя І здоров’я людини



Сторінка1/7
Дата конвертації26.02.2016
Розмір1.76 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7


УРОК 1. Цінність й неповторність життя і здоров’я людини.
Безпека та небезпека для життя


Практична робота. Як діяти в небезпечній ситуації.

Мета. Ознайомити учнів із змістом і завданнями курсу «Основи здоров'я»; формувати в учнів уявлення про здоров’я як найбільшу цінність людського життя, про безпеку та небезпеку життєдіяльності людини; уміння виходити із небезпечних ситуацій; викликати інтерес до вивчення предмета «Основи здоров'я»; виховувати бажання берегти і зміцнювати своє здоров'я.

Обладнання. Макет рибки з картками-лусками, ватман, маркер, робочий зошит, підручник.

Хід уроку



I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

– Що таке здоров’я?



III. Вивчення нового матеріалу.

  1. Повідомлення теми уроку.

Викресли цифри, які заховались серед потрібних слів теми уроку.

Цінністьодинйдванеповторністьтрижиттячотириіп’ятьздоров’яшістьлюдини. сімБезпекавісімтадев’ятьнебезпекадесятьдляодинадцятьжиття

  1. Вправа «Золота рибка»

Діти, як ви думаєте, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Про що хочете дізнатись?

Поділіться з усіма своїми думками, записавши їх на картка-лусочках. У кінці уроку перевіримо, чи виправдались ваші очікування.

(діти записують свої очікування, потім кожну картку прикріплюють до макету рибки, формуючи луску)


  1. Розповідь.

Здоров'я – найбільше благо, яке Бог подарував людині. Без нього життя не може бути повноцінним і щасливим. Проте часто люди нехтують цим подарунком, забувають, що здоров'я втратити значно легше, аніж повернути.

  1. Бесіда.

Що, на вашу думку, може зробити життя щасливим? Розмістити слова в порядку значущості для себе.

Дружня сім'я, великий будинок, добре оплачувана робота, здоров'я, освіта, надійні друзі, гроші, любов, гарна зовнішність, впевненість у собі, працьовитість, самостійність.

Доберіть прикметники до слова життя та здоров’я. (Щасливе, веселе, цікаве, творче, безрадісне, важке.)



  1. Робота з прислів’ями.

Поміркуй, чому з давніх-давен люди вважали здоров’я найбільшою цінністю? Як це знайшло відображення у народній мудрості: прислів’ях, приказках тощо?

  • Без здоров'я немає щастя.

  • Доки здоров'я служить, то людина не тужить.

  • Було б здоров'я, а все інше наживемо.

  • Здоровий злидар щасливіший від хворого багача.

  • Здоров'я більше варте, як багатство.

  • Здоров'я за гроші не купиш.

  1. Продовж казку.

«Дитина і чарівник»

Якось до маленької дитини прийшов чарівник і сказав: «Ось тобі клубок ниток, в ньому є нитка твого життя. Якщо ти будеш швидко розмотувати, життя твоє піде швидше, якщо повільно – повільніше». Дитина взяла клубок і…



  1. Розповідь.

З давніх-давен старші люди передавало нащадкам знання, які допомагали їм уникати небезпеку, яка може спіткати у житті. У прадавні часи — це захист від диких звірів, несприятливих погодних умов і стихійних лих. Згодом люди навчилися захищати себе від таких природних небезпек. Натомість з'явилися нові, небезпечні для життя, які пов'язані з діяльністю самих людей. Це – небезпеки, що можуть спіткати у побуті, на дорогах, екологічні та інформаційні небезпеки.

  1. «Мозковий штурм»

Учні висловлюють свої думки щодо запитань: «Що таке безпека?», «Що таке небезпека?».

Правила:


  • Кажіть все, що спаде вам на думку,

  • Не обговорюйте і не критикуйте висловлювання інших,

  • Можна повторювати ідеї, запропоновані кимось іншим,

  • Розширення запропонованої ідеї заохочується.

Узагальнені формулювання записуються на ватмані.

Після закінчення мозкового штурму вчитель обговорює з учнями усі відповіді.

9. Робота з підручником.

а) Читання статті у підручнику (c.6).

б) Обговорення прочитаного.


  • Що таке безпека життєдіяльності?

  • Які ситуації називаємо небезпечними?

— Як кожна людина повинна ставитися до свого життя? Знайдіть відповідь у статті підручника.

4. Продовжіть речення: «Я почуваюся в безпеці, коли…». (… поруч батьки, … я вдома, … поряд хтось із близьких дорослих тощо).



  1. Вправа «Асоціативний кущ».

Учні діляться на дві групи. На дошці схематично намальовано два кущі. Перша група складає слова, з якими у них асоціюється безпека. Друга група – небезпека.

Слова записуються на гілках куща почергово кожним учнем.



  1. Практична робота (робота в групах). «Як діяти в небезпечній ситуації». Відпрацювання алгоритму дій у разі потрапляння в небезпечну ситуацію.

1 група: хтось намагається проникнути в оселю;

2 група: із вікна сусідньої квартири йде дим;

3 група: у дворі ви побачили невідомий пакет.

4 група. Людину на пішохідній доріжці збив автомобіль.

Кожна група обговорює ситуацію. Через 6-7 хв. один доповідач із групи повідомляє рішення групи та алгоритм дій у разі виникнення небезпечної ситуації за планом:

1) оголошення небезпеки, яка спіткала;

2) куди потрібно звертатися по допомогу;

3) що можна зробити, щоб уникнути такого роду небезпеки.



Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Робота в зошиті



  1. Робота з віршем.

Життя твоє — безцінний дар.

Не забувай про це ніколи.

Ти спиш під зорями Стожар,

чи з друзями ідеш до школи,

живеш ти в місті чи в селі,

подумай, як життя прожити?

Ти слід залишиш на землі —

то треба гарний залишити.



Л. Шевчук

– Які слова є найголовнішими у цьому вірші?



  1. Робота з підручником.

Читання притчі «Все залежить від тебе»

- Чому потрібно берегти здоров’я і життя?

- Що впливає на життя і здоров’я людини?

- До яких наслідків може призвести нехтування правилами безпечної поведінки?



V. Підсумок уроку.

1. Відповіді на запитання.

Що є найбільшою цінністю для людини?

Чому потрібно берегти здоров'я?

Чи впливає здоров'я на життя людини? Чому? Як?

Що таке безпека життєдіяльності?

Що таке небезпека для життя?

Як вберегти себе від небезпечних для життя ситуацій?


Перегляд відеоролика «Заповіт Матері Терези» (матеріал на диску).

УРОК 2. Цілісність здоров’я. Чинники здоров’я

Мета. Формувати уявлення в учнів про цілісність здоров’я, його складові; розширити набуті знання про чинники впливу на здоров’я; чинники, що сприяють гармонійному фізичному розвитку; розкрити вплив природних і соціальних чинників на здоров’я; розвивати вміння щоденно піклуватись про своє здоров’я; виховувати бажання розвивати усі складові свого здоров’я.

Обладнання. Малюнки та ілюстрації, схематичне зображення квітки здоров'я, робо­чий зошит і підручник.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Девіз уроку.

Хто здоровий, той сміється, все йому в житті вдається. Він долає всі вершини, це ж чудово для людини!



II. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

  • Як ви зміцнювали здоров'я упродовж тижня?

  • Кому доводилося вести боротьбу з ворогами "країни Здоров'я"?

  • Як ви це робили?

Підсумовуючи сказане, вчитель загадує загадку: Що це таке?

Коли воно є, — марно тратимо, не дбаємо, а коли його не стане — віддали б усе, щоб повернути назад. (Здоров 'я.)



  • Звичайно — це здоров'я!

  • Що ви знаєте про здоров'я? Чому кажуть, що здоров'я — всьому голова?

  • Можна витрачати гроші, якесь багатство. А як витрачають здоров'я?

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми уроку.

— Що таке здоров'я, ви вже маєте певні уявлення. А щоб його зміцнювати


і не втратити, треба знати, з чого воно складається, які чинники впливають на
здоров'я. Це завдання нашого уроку.

2. Бесіда.



  • Можливо, хтось знає, з чого складається здоров'я?

  • З чим його можна порівняти?

3. Розповідь.

На запитання "Що таке здоров'я?" сучасна наука налічує близько 300 визначень. Сьогодні ви теж називали, як розумієте поняття здоров'я.



Здоров'я — одне з основних джерел радості, щасливого повноцінного життя.

Здоров'я — це стан життя і діяльності людини за умови відсутності хвороб, фізичних дефектів, психологічне, соціальне і духовне благополуччя.

Я уявляю, що здоров'я — це така квітка, яка може змінювати своє забарв­лення, свою форму і розміри, залежно від впливу на неї різних чинників.



(Вчитель показує схему "Складові здоров 'я ".)

Людина — живий організм. Вона росте і розвивається. В неї змінюється маса тіла, зріст, розміри всіх органів, м'язи, сила. Кожна людина має свій колір шкіри, волосся, свій пульс, частоту дихання. Вона спроможна виконувати якусь дію: рухатися, працювати. Всі ці показники є фізичними показниками здоров'я. Тобто це — фізичне здоров'я. (Вчитель записує на одній пелюстці: фізичне і логотип «Рухайся».)


Усе своє життя від народження до смерті людина перебуває в оточенні інших людей, певних соціальних груп (сім'я, дитячий садок, школа, клас, громада, про­фесійна спілка тощо). Саме в цих групах відбувається соціалізація (становлення) особи, вибір нею тих соціальних ролей, які вона зможе успішно виконувати впродовж свого життя. В цих соціальних групах людина стає такою, якою хоче стати, поводиться з людьми так, як хоче, щоб поводились із нею. Це ознаки соціальної складової здоров'я. (Вчитель записує: соціальне і логотип «Спілкуйся».)

Від того, як людина буде поводитися з іншими людьми, який шлях станов­лення вона собі вибере, залежатиме її самопочуття та поведінка кожного оточу­ючого. Невміння керувати почуттями та емоціями впливає на психіку людини, тобто психічну складову здоров'я. (Вчитель записує: психічне, логотип «Заряджайся»)

Психічна складова здоров'я — надзвичайно важлива. Вона визначає розвиток людини як особистості, забезпечує її пристосування в соціальному середовищі та душевне благополуччя. Умовою психічного здоров'я є розвиток різнома­нітних емоцій та почуттів, вміння контролювати та керувати ними. Психічне здоров'я дає можливість людині оптимально пристосуватися до змін соціального середовища, пізнати себе, реалізувавши власні потреби й здатності в процесі самоутвердження.

Четверта складова здоров'я — духовне. Без нього людина прожити не може. Це розумна думка, весела вдача, доброта, мудре слово, щире серце. Це вміння бачити прекрасне у довкіллі і в собі, вміння приймати рішення. Духовне здоров'я – це доброта, уважність, справедливість, людяність. Духовно здорова людина завжди рада допомогти іншим. Це норма поведінки, вчинки, вибір життєвого шляху, розуміння сутності навколишнього світу, місця людини в природі й суспільстві, це віра людини в свої сили, вміння ставити мету і докладати зусилля для її досягнення. Завдяки духовності індивід (людина) стає особистістю. (Вчитель записує: духовне, «Змінюйся».) Удосконалюйся – і ти виростеш духовно здоровою людиною.

5.Робота з підручником.

А) Розглянути схему на якій зображено усі складові здоров’я (с. 11).

Б) робота в групах (с. 11).

Об’єднайтеся в чотири групи. Складіть пам’ятки, як розвинути ту чи іншу складову здоров’я.

1 група – фізичну складову.

2 група – соціальну складову.

3 група – психічну складову.

4 група – духовну складову.

Фізкультхвилинка.

В) читання статті про чинники, які впливають на здоров’я (с. 12).

Обговорення статті.


  • Які чинники впливають на здоров’я?

  • Як на здоров’я впливають природні чинники?

  • Яку небезпеку здоров’ю може мати забруднення навколишнього середовища?

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Самостійна робота з підручником (с. 14).

  2. Перевірка набутих знань.

  • Що впливає на здоров'я людини?

  • Що найбільше впливає на зміцнення і збереження здоров'я?

  1. Робота в зошиті.

4. Релаксаційна пауза.

— А зараз заплющіть очі і уявіть, що ви на лісовій галявині. Ви відчуваєте, як ноги ступають по ранковій росі, сонячне проміння гладить ваші голівки. Повіває ніжний вітерець і ви вдихаєте на повні груди пахощі ранкових ароматів. Прислухайтеся до навколишнього. Що це за звуки? Може, це шумлять дерева, чи співають пташки, а, може, ви чуєте як звучить книга? Ви наповнюєтеся цим розмаїттям звуків і на душі радісно, тепло...

А тепер розплющіть очі й повільно озирніться довкола. Спробуйте зберегти свіжість, тишину і гарний настрій до кінця дня.



V. Підсумок уроку.

Гра "Хто більше знає".

Кожен ряд по черзі називає чинники, які впливають на здоров'я людини.

Вчитель записує на дошці, визначає переможців.

Перегляд відео «Правила поведінки на природі» (матеріал на диску). Обговрення.

VI. Домашнє завдання.

Обговоріть з батьками місця безпечного відпочинку (підручник, с. 14).



УРОК 3. Показники розвитку дитини

Практична робота. Визначення рівня фізичного розвитку

Мета. формувати уявлення про вікові зміни власного організму; необхідність підтримання нормальної маси тіла; розвивати вміння визначати рівень свого фізичного розвитку.



Обладнання. Плакат «Розвиток людини», ваги, ростомір, підручник, робочий зошит, запис на дошці.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Повторення вивченого матеріалу.

  • В чому полягає цілісність здоров’я?

  • Які чинники здоров’я ви знаєте?

  • Як впливає на здоров’я стан довкілля?

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми уроку.

2. Робота з підручником (с. 16-17).

Об’єднавшись у три групи виконують завдання.

1 група – прочитати про вік немовляти.

2 група – прочитати про дошкільний вік.

3 група – прочитати про молодший шкільний вік.

Обговорення.


  • Які виділяють вікові періоди росту і розвитку дитини?

  • Назвіть ознаки кожного вікового періоду росту та розвитку людини (учні по групах називають ознаки кожного віку).

3. Бесіда.

— Впродовж життя людина змінюється. її організм росте і розвивається. Фізичний розвиток людини визначається зростом, вагою, розмірами окремих частин тіла, кількістю зубів тощо.

Дуже важливо, щоб фізичний розвиток відбувався розмірено, відповідно до віку, тобто гармонійно.

Гармонійний фізичний розвиток — це відповідність маси тіла та зросту віковій нормі, правильна постава, чиста шкіра, рівні нігті, здорові зуби, нормальний прикус, червоні вологі губи, блискучі волосся та очі, злагоджена робота вну­трішніх органів тощо.

Щоб бути фізично розвиненою людиною, потрібно робити ранкову зарядку, бігати, стрибати, гратися на відкритому повітрі, загартовуватись, правильно сидіти, ходити, дотримуватись режиму дня, слідкувати за особистою гігієною та чисто­тою особистих речей. Фізичному розвитку сприяє і фізична праця.

Чи можете сказати, що ви — фізично здорові? Мабуть, ні. Давайте розглянемо таблицю основних вимірів (маси і зросту) дітей 6-10 років.

4. Робота з таблицею основних вимірів (маси і зросту) дітей віком 6-10 років.




Вік дітей




Дівчатка




Хлопчики

Зріст,

см

Маса, кг

Зріст,

см

Маса, кг

6 років

119




22

119




22

7 років

124




24

124




24

8 років

128




26

129




24

9 років

136




31

134




27

10 років

141




34

141




30

а) Розгляд таблиці.

б) Знаходження основних вимірів (маси і зросту) свого віку.



5. Практична робота. Визначення рівня фізичного розвитку

Потрібно принести на урок ростомір і вагу.

Пригадування з учнями правил користуватись ростоміром та вагою.

Кожен з учнів по черзі зважується і вимірює свій ріст.

Якщо маса дитини менша на 5-7 кг, це свідчить про недостатню вагу, якщо більша на 5-7 кг — про надлишкову, на 8-10 кг — про ожиріння.

Найпоширеніша причина ожиріння у дитячому і підлітковому віці — недо­статня рухова активність та надто калорійне харчування. Який же вихід? Рух, раціональне харчування! (Наприкінці уроку можна зважити і виміряти зріст усіх учнів і занести дані у таблицю в зошиті. Висновок учні роблять самостійно.)

3. Бесіда.

— Ви, напевне, помітили, коли лікар слухає хворого, то, як правило, перевіряє пульс. Яка ж залежність між пульсом і здоров'ям людини?



  1. Практична робота.

Пригадайте, як правильно виміряти пульс.

(матеріал на диску «Вимірювання пульсу»)

Виміряйте пульс у себе та свого товариша по парті.

Фізкультхвилинка.



IV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Робота у зошиті


V. Підсумок уроку.

– Які виділяють вікові періоди росту та розвитку людини?



  • Які головні ознаки росту та розвитку?

— Як ви розумієте слова: «показник» та «гармонійний»?

Додатковий матеріал до розділу.
Тема. Показники розвитку дитини

Цікаві факти.

Здоров’я людини визначається не лише віком, зростом та вагою. Давні єгиптяни вважали, що люди можуть дожити до 110 років.

Чому ми припиняємо рости?

Ріст і розвиток нашого організму контро­лює спеціальна система - ендокринна. Основною частиною ендокринної системи є гіпофіз - це спеціальна залоза у головному мозку, яка відповідає за ріст. Саме він контролює його інтенсивність і, так би мовити, старт і фінал цього процесу. Тому приблизно у 20-23 роки людина вже досягає максимуму свого зросту і надалі починає тільки поволі зменшуватися.



УРОК 4. Збалансоване харчування

Мета. Формувати уявлення в учнів про групи харчових продуктів; необхідність вживання різноманітної корисної їжі і достатньої кількості води; необхідність обмежувати вживання жирних, копчених і солодких продуктів та напоїв, смажених страв; вчити визначати продукти, які належать до кожної групи;виховувати прагнення турбуватись про здорове, збалансоване харчування.

Обладнання. Таблиця "Складові їжі", ілюстрації до теми, підручник, робочий зошит.
Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Аналіз стану здоров'я учнів та повторення вивченого матеріалу.

  • Що ви робили протягом тижня, щоб бути здоровими?

  • Що таке гармонійний фізичний розвиток?

III. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота підручником.

Самостійне читання визначення «збалансоване харчування» (с. 20).

Колективне обговорення.

Робота за таблицею "Складові їжі".

— На малюнках ви бачите три групи найкорисніших для дітей продуктів. Одні продукти постачають організм енергією, щоб можна було рухатися, добре думати і при цьому довго не стомлюватись. Інші є будівельним матеріалом для клітин, кісток, волосся, нігтів. Дуже смачні фрукти й овочі. В них найбільше вітамінів і мінеральних речовин. Вони допомагають рости і розвиватися, зміцнюють захисні сили. У всіх трьох групах трапляються однакові продукти. Це означає, що вони втричі корисніші.



  1. Розповідь.

— До складу продуктів харчування входять білки, жири і вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, клітковина, вода тощо.

Білки містяться в м'ясі, рибі, яйцях, молоці, кефірі, квасолі, горосі. Багаті на жири масло вершкове, різні олії та інші продукти. Вуглеводи є в меді, цукрі, хлібі, картоплі, рисі, манці, вівсяних та інших крупах, фруктах і овочах.

Білки є будівельним матеріалом для організму. З них утворюються і ростуть нові клітини, завдяки чому людина росте.



Жири відновлюють витрати теплової енергії (тепла). Вони йдуть на зігрівання організму.

Вуглеводи витрачаються на роботу м'язів (фізична праця, рух, дихання, робота серця та інших органів).

  1. Гра.

Діти діляться на три команди. Кожній команді дається набір малюнків із різними продуктами.

1 команда повинна відібрати малюнки продуктів, багаті на білки;

2 група – на жири;

3 група – на вуглеводи.

Після цього виконують наступне завдання. Кожна група вибирає картку із завданням.

1 група - вибирає набір продуктів, які бажано споживати на сніданок.

2 група - на обід;

3 – на вечерю.

Кожна група демонструє свій вибір, інші учні аналізують правильність добору такого набору продуктів.


  1. Бесіда.

  • Чи знаєте ви, що таке вітаміни?

Вітаміни — речовини, необхідні для життя людини, її росту та розвитку. Особливо необхідні вітаміни для дитячого організму.

Існує багато вітамінів. Для зручності їх називають буквами латинського ал­фавіту: А, В, С, О тощо.

Вітамін А впливає на ріст дитячого організму, підвищує його стійкість до інфекційних захворювань. Якщо вітаміну А не вистачає в їжі, діти хворіють, погано ростуть.

Міститься вітамін А у вершках, вершковому маслі, молоці, яєчному жовтку, печінці, моркві, шипшині, помідорах, зеленому горошку, абрикосах, апельсинах, обліписі, чорній смородині.

Вітаміни групи В впливають на перебіг багатьох процесів обміну речовин і діяльності нервової системи.

Ці вітаміни містяться в бобах, сої, квасолі, в гре­чаній, перловій, вівсяній, пшеничній, рисовій та інших крупах, у пшеничному та житньому хлібі з муки грубого помолу, капусті, цибулі, моркві, яблуках та інших продуктах. В умовах дефіциту вітамінів групи В починається порушення діяльності нервової системи (судоми, паралічі).

Вітамін С відіграє важливу роль у житті нашого організму. Якщо його не вистачає, втрачають міцність дрібні кровоносні судини, знижується опірність організму збудникам хвороб.

Вітамін С міститься у квасолі, шипшині, цибулі, чорній смородині, обліписі, солодкому перці, томатах, суницях, капусті, солодкому перці, лимонах, апель­синах, аґрусі, редисі, малині, яблуках.

Вітамін О сприяє росту і формуванню кісток та зубів. Він міститься в маслі, молоці, жовтках яєць, морській рибі. Корисними є і мінеральні речовини (солі). Вони входять до складу кісток, зубів, крові, м'язів та інших органів. Найбільше в організмі кальцію, фосфору, натрію, калію, заліза. Вони містяться в молоці, сирі, яйцях, круп'яних виробах, яблуках та інших харчових продуктах.

Йод і фтор є в морських продуктах та рослинній їжі. Мідь — у вівсяній та гречаних крупах, горіхах.

Вітаміни і мінеральні речовини не діють окремо. Тому й слід вживати таку їжу, яка містить достатню кількість усіх життєдайних вітамінів та мінеральних речовин.


  1. Хвилинка-цікавинка.

«Віта» (від латинського) — означає «життя».

Колись давно люди не знали про існування вітамінів.

Одного разу команду моряків уразила страшна хвороба — цинга. Хоч харчувалися ніби вони нормально: споживали м'ясні консерви, галети, — але все одно потерпали від страшної хвороби... Згодом вони помітили, що хворі виздоровлювали, коли їли багато свіжих фруктів та овочів. Так моряки зрозуміли, що саме у овочах і фруктах містяться необхідні для здоров’я та життя речовини. містили щось необхідне для життя. Тепер ми знаємо, що це були вітаміни.

Учені навчились концентрувати корисні для організму речовини у відомих всім нам вітамінах, які можна купити у аптеці. Але потрібно пам’ятати, що приймати такі вітаміни треба виключно у дозволеній лікарем кількості.

4. Виступ лікаря (або шкільної медсестри).

Харчування — необхідна умова нашого життя. Без їжі людина не може жити.

3 їжею ми отримуємо поживні речовини, необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м'язів та інших органів. їжа забезпечує наш організм енергією, яка міститься в продуктах харчування. А ще здоров'я залежить від того, як швидко і часто ми їмо, наскільки ретельно пережовуємо їжу. Отже, щоб бути здоровим, потрібно знати правила харчування.

Харчування дітей молодшого віку має бути раціональним. Що це означає? Воно повинно бути різноманітним, з достатньою кількістю вітамінів, не надмірним.

Усі харчові продукти (рослинного або тваринного походження) мають бути доброякісними і свіжими.

Харчові продукти спеціального приготування (солодощі, копчені ковбаси, м'ясні і рибні консерви тощо) можуть бути небезпечними для дітей, а особливо корис­ними є всі види круп, овочі, м'ясо, риба і, природно, молочні продукти.

Не бажано приправляти страви гострими спеціями. Доцільно чергувати м'ясні страви з рибними. Рибний білок рівноцінний м'ясному, але в рибі значно менше холестерину (бо вона пісніша); у риб'ячому жирі більше ненасичених жирних кислот, ніж у м'ясному, і, як правило, відсутні отрутохімікати.

Слід привчати дитину до перших кроків сироїдіння: листочок-два свіжої ка­пусти, почищена картоплинка або "грушка" топінамбуру, невелика морквина...

Велике значення для раціонального харчування дітей має характер приго­тування страв. Закуски, приправи і соуси не повинні бути занадто гострими. Страви із м'яса, риби та овочів варто лише трохи підсмажити і подавати до столу 2-3 рази на тиждень. Овочі для салатів слід нарізати дрібно, заправляти рослинною олією або сметаною і посипати зеленню петрушки (кропу) з до­даванням подрібненого часнику.

У жодному разі не можна давати багато солодощів і солодких напоїв, осо­бливо у проміжках між прийомами їжі. Замість них рекомендується випити півсклянки яблучного або морквяного соку, багатого на вітаміни.

Також важливо дотримуватися режиму достатнього споживання рідини. Добова потреба у воді для дитини 6-7 років сягає близько 1,5 літра.

  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка