Урок із природознавства у 1 класі розроблений вчителем початкових класів Дубов'язівського нвк



Скачати 85.58 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір85.58 Kb.



Повітря

Урок із природознавства у 1 класі

розроблений вчителем початкових класів

Дубов'язівського НВК

« спеціалізована школа І – ІІІ ступенів -

дошкільний навчальний заклад »

Конотопської районної ради

Сумської області

Колесник Ларисою Миколаївною

Тема: Повітря

Мета: дати уявлення про існування повітря, його роль для живих організмів; ознайомити учнів із властивостями повітря, з поняттям «вітер», формувати навички проведення дослідів, аналізувати результати та робити висновки; розвивати мовлення та мислення учнів, уяву, спостережливість; виховувати бажання бути здоровими, піклуватись про чистоту повітря та здійснювати прогулянки на свіжому повітрі.

Обладнання: склянка з водою, камінець, поліетиленовий пакет, листки паперу.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку



I. Організаційний момент.

Усміхнися всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День тобі веселим буде! (Слайд 2)

ІІ. Хвилинка спостережень.

- Яке сьогодні небо?

- Чи були зранку опади?

- Чи є сьогодні вітер?

- Що можна сказати про сьогоднішню погоду? (Слайд 3)

ІІІ. Актуалізація опорних знань


Щоб ви взяли з собою у цю подорож?

Не відгадали! Для подорожі нам знадобляться або крила або казковий килим, що літає. Тому що наша подорож буде повітряним океаном.

На чому ще людина може пересуватись у повітрі?

А ми вирушаємо у подорож на повітряній кулі. (Слайд 5)



ІV. Мотивація навчальної діяльності

Робота над казкою

- Поки ми піднімаємось у повітря , послухайте казку.

Давним - давно, коли світ тільки з’явився і зірочки вперше простягли одна одній свої сріблясті промінчики, Добрий Чарівник, який створив світ, вирішив прикрасити його. Для небесного дива Чарівник обрав хмаринку зоряного пилу, закружляв її, оповив своїми чарами. І здивовані зірочки раптом помітили, як у центрі зоряної хмари блиснуло світло. Воно розгорялося дедалі яскравіше, освітлюючи все навкруги мяким і теплим жовтим світлом. Так утворилося Сонце і планети Сонячної системи. (Слайд 6)

Чарівник вирішив далі творити дива.Із всіх планет він обрав Землю.(Слайд 7)

- Потрібно щось дуже легке, дуже ласкаве і дуже надійне. Те, що захистило б Землю від спекотного сонячного проміння і від крижаного холоду космічної безодні, - думав Чарівник.

А дим і пара що піднімались тим часом із надр Землі, оповили її прозорим і легким простирадлом. Воно ставало ще товщим, і через деякий час зірочки побачили, що навколо Землі мяким голубим світлом сяє повітряне простирадло.

Воно зберігало сонячне тепло протягом ночі і космічну прохолоду протягом дня . Вночі воно ставало невидимим і прозорим для Місяця і зірок, але як тільки на краєчку зявляється Сонце, здавалося, що саме небо радіє йому, виблискуючи всіма барвами. (Слайд 8)

( за Н. Литиновою)

Запитання

1. Про яке простирадло йдеться у казці? (повітряна оболонка)

2. Яку користь повітряна оболонка приносить Землі?( Вона зберігає сонячне тепло протягом ночі і космічну прохолоду протягом дня .)



V. Повідомлення теми та мети уроку(Слайд 9)

Під час подорожі ми з вами дослідимо повітря і визначимо, чи потрібне воно для життя тварин та рослин. Дізнаємось чи впливає повітря на здоров’я людей.



VІ. Спільне відкриття нових знань

Зупинка 1 « Повітряна лабораторія» (Слайд 10,11)

Якщо повітря голубим простирадлом вкриває Землю, то чи означає це, що воно оточує і нас?



Д О С Л І Д 1

Візьміть у руки листки паперу. Біля свого обличчя кілька разів різкими рухами помахайте.

— Що ви відчули? (Легенький вітерець).

- Чому ми не бачимо повітря, а тільки відчуваємо?

- Чому через нього ми бачимо всі предмети, і навіть Зірочки в казці бачили нашу Землю з космосу?

Д О С Л І Д 2

Візьміть поліетиленовий пакет й « упіймайте» ним повітря. Закрутіть пакет. Пакет наповнений повітрям. Зробіть невеликий отвір, натисніть на пакет і спрямуйте струмінь на обличчя. Ви відчуєте дотик повітря до шкіри.

ВИСНОВОК: повітря є навколо нас. Воно прозоре і ми його не бачимо, оскільки воно не має кольору.

- ми довели що повітря є навколо нас. А чи є повітря в середині тварин, людини?



Д О С Л І Д 3

Щосили подуйте на паперовий листочок.

- Що ви бачили?

- Що змусило паперовий листочок відхилитись?

Висновок: усередині людини є повітря , тому що, дмухнувши, ми можемо зробити «вітер»

- Чи може бути повітря в середині неживої природи? (відповіді)



Д О С Л І Д 4

Киньте в банку з водою : група 1 – шматочок глини, група 2- шматочок крейди, група 3- камінчик.

- Що ви спостерігаєте?

- Чому на стінках банки з’являються бульбашки?

ВИСНОВОК: повітря є і в тілах неживої природи. (Слайд 12)

Зупинка 2 «Повітряна дискотека» (Слайд 13)

Учні танцюють під веселу музику



Зупинка 3 «Повітряний інформаційний центр» (Слайд 14)

Розповідь вчителя

Повітря є скрізь . Воно заповнює всі отвори і щілини. У повітряному океані рухатись легше, ніж у водному, тому що повітря не таке густе, як вода. Тепле повітря піднімається вгору, а холодне - опускається вниз.

Повітря непосидюче. Його переміщення спричиняє зміну погоди.

Вітер – це рух повітря.

Без повітря не можуть жити живі організми. (Слайд 15)

- закрийте пальчиками носа і спробуйте не дихати. Скільки часу ви змогли без повітря?

Усе живе дихає повітрям, і це повітря має бути чистим.



Зупинка 4 «Повітряна лікарня» (Слайд 16)

Як ви розумієте прислів’я: правильне дихання – ключ до здоров’я.



Поради лікаря: (Слайд 17)

Коли ми дихаємо до нашого організму потрапляє кисень, який потрібний для роботи і росту нашого організму. Тому:

Гуляй більше на свіжому повітрі.

Дбай про чистоту повітря.

Дихай правильно.

На морозі дихай носом.



Зупинка 5 « Повітряна бібліотека» (Слайд 18)

Робота з підручником

Розглянь мал. С.37 (парк і забруднене місто автом) (Слайд 19)

- У якому місті ви хотіли б жити?

- Як можна подбати про чистоту повітря?

- Як дерева очищують повітря.?



Зупинка 6 « У гостях у вітра» (Слайд 20)

Літає часто він довкола,

Дерев чимало поламав,

Але ніхто, ніде й ніколи

Його не бачив, не тримав. ( Вітер )

Робота в зошиті С.16 завд.1

Розповідь вітрюгана

Вітер виникає там, де зустрічається тепле і холодне повітря. Більшість наших родичів добрі, не чинять зла людям і природі. (Слайд 21)

Подивіться на малюнки і розкажіть, як людина використовує силу вітру. (Слайд 22)

Але є і злі: буревій, ураган, смерч. Вони завдають збитків господарствам, спроможні вирвати дерева з корінням , перевертати авто.

ОЦІНКА... ВІТРОВІ

Вітерець, вітер, вітрище, вітрисько, буревій... Он скільки вітрів є у нас. І кожен по-своєму називається, і кожен по-своєму поводиться, тобто дме. Оцінюють їх силу люди, виставляючи бали, як школярам за знання в школі. Одиницю має неспокійний вітер. Дванадцять балів за поведінку отримав найбільший — буревій. Добре, що він у нас не частий гість. Десятибальний вітер вивертає дерева з корінням, а дев'ятибальний зриває дахи з будинків.
VІІ. Підсумок уроку

Ось і прийшов час повертатись до класу.

Чи сподобалась вам подорож?

Чим вам запам’ятався урок?


Цікаво знати!

Бурі, урагани, смерчі, буревії — це дуже сильні вітри, що спричиняють велике лихо — на суші руйнують будівлі, зривають дахи, з корінням виривають дерева, перекидають лінії електропередач. На морі виклика­ють величезні хвилі. Ось як починалася буря в червні 1998 року в Москві: «Дерева стояли, не поворухнувшись, не відчувалось навіть подиху вітерцю. Природа якось дивно замерла. А потім... Ураган налетів раптово, до нього ніхто не готувався, ніщо не віщувало біди. Сильний (понад 20 метрів за секунду) вітер зривав дахи з будівель і носив їх як осіннє листя, перевертав гаражі, валив величезні рекламні щити (від них якраз і постраждала найбільша кількість людей).



Ураган виривав із коренем дерева; тисячі стовбурів падали на тротуари, машини, будинки, на людей. Коли під час бурі вихровий рух повітря піднімає пісок, порох, воду у вигляді лійки чи стовпа — це смерч (або торнадо, як його називають американці). Наближення смерчу можна відчути за свистінням, що переростає в оглушливе ревіння, яке супроводжується тріском зламаних дерев. Його шлях звичайно не перевищує 80 км, а живе він не більше 2 годин. Швидкість повітря в середині смерчу може перевищувати 1000 км за годину. За такого вітру піщинка, піднята ним, пробиває людину наскрізь, як куля. Буває, що піднятий пред­мет просто гойдається в середині смерчу. А через деякий час м'яко опускається на землю. Одного разу кухонна шафа була перенесена на декілька сотень метрів, і жодна тарілка в ній навіть не зрушилася з місця. Було й таке, коли кури, що потрапили в епіцентр бурі, залишались живими, але без жодної пір'їнки. А одного разу смерч підняв з пасовища корову, переніс її на 700 метрів і поставив на землю. На елеваторі повністю зруйнував будівлю, а вагони із зерном позривав із рейок і розставив як йому заманулось. Але при цьому зерно в вагонах навіть не розсипалось. Ось іще одна розповідь очевидців. Налетівши на маленьке селище, смерч пронісся по ньому. Захопивши один із будинків, відніс його на 20 метрів і перевернув, поставивши на дах. Легковий автомобіль проніс вулицею і залишив в такому стані, ніби на ньому потоптався слон. Охайно складені штани і сорочки, що лежали на столі, тепер опинились (так само охайно складеними) на підлозі, а стіл кудись зник. Зате в шафі замість одягу опинився битий шифер. Всі ці історії виглядають смішно, але вітряна буря — це трагедія. Літаюча корова, що залишилась живою; люди, яких переносить на великі відстані і ставить на землю неушкодженими — це винятки з правил. Зустріч зі смерчем завжди закінчується для всього живого якщо не смертю, то травмами, хворобами, значними руйнуваннями всього довкілля.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка