Урок квк „від зерна до полотна" мета: Узагальнити знання з теми „Елементи матеріалознавства"



Скачати 119.45 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір119.45 Kb.
УРОК КВК „ВІД ЗЕРНА ДО ПОЛОТНА”
МЕТА:

  1. Узагальнити знання з теми „Елементи матеріалознавства”.

Формувати вміння використовувати отримані на попередніх уроках

знання в різноманітних ситуаціях.



  1. Поглибити знання учнів по виробництву тканини та її структурі.

  2. Викликати інтерес до навчання дій, пов’язаних із використанням знань по виробництву тканини.

ОБЛАДНАННЯ:


Зразки тканини з ситцю, макет „Квітка”, таблиця, бали, настінні календарі із тканин, шапка, рукавиці, сорочка, нитки, голка з ниткою, конверти із зразками тканини для завдань № 1, № 2, № 3, тренажер із запитаннями і відповідями, запитання для вікторини „Що? Де? Коли?”, види волокон (бавовна, льон, вовна, шовк, азбест), годинник, карти для журі, секундомір, пісочний годинник.
ОФОРМЛЕННЯ ДОШКИ:

Зразки тканини, макет „Квітка”.


МАГНІТНА ДОШКА:

Таблиця „Результат конкурсів”, календар з тканини. (Додаток № 1).


ХІД ЗАНЯТТЯ
Вступне слово вчителя.

Кожний день будь-якої людини розпочинається з того, що вона одягається. Це стало для нас звичайною справою, тому що навіть не задумуємось над запитаннями: з чого вироблено одяг? Хто його виготовив? Давайте на хвилину затамуємо подих, поглянемо один на одного. Скільки в світі різних речей. І більшість з них виготовлено з тканини. А самі тканини такі різноманітні – гладенькі і пухнасті, легкі та важкі, теплі та прохолодні, щільні та рідкі.

Давайте зараз разом помандруємо у світ чудових тканин. Заняття наше незвичайне. Мандрувати будемо за допомогою конкурсів.

Отже, розпочинаємо заняття „Від зерна до полотна”. На ньому ми перевіримо ваші знання про текстильні волокна та їх виробництво. Перевіримо, чи вмієте ви використовувати знання про виробництво тканин в різних ситуаціях.


(Клас поділено на дві команди „Човник” та „Ниточка”. Обрано журі, яке буде оцінювати результати конкурсів та заповнювати таблиці. Зазначається, що гуртківці, які показали відмінні знання, отримають найвищий бал).
1. КОНКУРС. Привітання команд.

Світ тканини дивний, різноманітний та чудовий. Чим краща тканина, тим кращий настрій у кожного з нас. Я запрошую команди для знайомства.


2. КОНКУРС. Розминка.

С Вам необхідно дати відповіді на запитання (5 балів).



  1. З чого виробляють тканини? (з ниток)

  2. Що ми називаємо волокном? (це сирець після першої обробки)

  3. Що виробляють з волокон? (пряжу)

  4. Що таке нитка та пряжа? (скручені волокна)

  5. Які волокна називають натуральними? (це волокна рослинного та тваринного походження)

  6. Які вироби виготовляють з пряжі? (трикотаж)

3. КОНКУРС. Загадки.



1 етап. Про які волокна йдеться:

а) Били мене били, а царем посадили (льон)

б) Не вогонь, а печеться (кропив’яне)

в) По горам та долинам ходить шубу та кофтина (вовняна)

г) Хлопчина малий в землю зайшов, синю шапку там знайшов (льон)

д) Із земельки виростаю та увесь світ одягаю (бавовняне)

ж) В білій хатці він живе, тонку ниточку пряде (шовкове)


2 етап. Зверніть увагу на ці предмети.

а) на 10 братів трьох шуб вистачає (рукавиці)

б) сиджу верхом, не знаю на кому. Знайомого стріну – вклонятися стану

(шапка)


в) дуйся не дуйся, а через голову сунься (сорочка)

г) біжить свинка – золота спинка, носик стальний, а хвостик льняний (голка)

д) я пухнастий та м’який, круглий та хвостатий (клубок ниток)

ж) 5 комор, а двері одні (перчатки)


4. ЗАВДАННЯ № 1.

Із волокон отримують неперервну нитку – пряжу. Готова пряжа попадає на текстильну фабрику. Там з неї виробляють тканину. Тканину отримують шляхом переплетення ниток.

Один учасник від кожної команди отримує завдання:

1. Визначте нитки основи. Вкажіть стрілкою напрямок основи на зразках

тканини.

2. Визначте нитки утка. Вкажіть напрямок ниток утка на зразках тканини.


5. ЗАВДАННЯ № 2.

Тканини отримують шляхом переплетення ниток основи та утка. Самим простим типом переплетення є полотняне. Тому і саму тканину часто називають полотном.

Визначте тканини з полотняним переплетенням.
6. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Команда „Ниточка”

ХЛОПОК

Карбабаев Берды



Росток пробился и растёт,

И землю украшает хлопок.

Его кустов широк разлёт,

И солнцем он сияет, хлопок.

Он благодать родных полей –

Растёт всё выше и пышней,

А семена его посей –

И снова прорастает хлопок.

Лежит он белый, как туман,

Даёт он масло из семян.

И горд народ, сдавая хлопок,

Ведь пища фабрикам нужна,

Нужна всегда одежда нам.
Команда „Човник”

ТКАЧИХА


Н.Нагнибеда

Дива дивные ткут мастерицы,

Как волшебницам всё им дано:

Пожелают – слетаются птицы

И вплетаются к ним в полотно…

Феи… Феи…

И как удаётся

Спеть в песне своей трудовой,

Как искрится в лиманах прибой.
Как рассвет пробуждается росный,

Как фиалки из озера пьют?

Знаю! Это же юность и весны

На полотнах влюблено поют.


7. ЗАВДАННЯ № 3

Рівень виробництва в нашій країні дорівнює 12 млн. метрів2 тканин.



  1. Визначте бавовняні тканини із наборів тканини.

  2. Визначте льняні тканини із наборів тканин.


8. ВІКТОРИНА «Що? Де? Коли?»

За допомогою вовчка команди визначають запитання, на які потрібно за 1 хв. дати відповідь.


1 сектор

Білий парус

М.Кочнєв.

Летіли одного разу гуси-лебеді із синього моря над нашими краями. Летіли та все милувалися – гарна земля. А зверху їм все видно. Сонечко пригріває, на полях жито сяє, луки ковдрами розстеляються, а поміж них ліси стоять.

Ніде такої краси не бачили. Посеред літа на луках білі сніги лежать, та не тануть. Спустилися гуси-лебеді та бачать, що то не сніги, а білі полотна розкинуті...

= Про який вид обробки тканини іде мова? (відбілювання)=



2 сектор.

Легенда.


В 330 році до н.е. О.Македонський зіткнувся зі значно переважаючими силами персів. „Вовки не рахують овець, коли зустрічаються з ними”, - заявив Олександр. Він наказав своїм солдатам нанести на свій одяг плями з червоного відвару корінців морени, а потім відпочити.

Вранці перські розвідники донесли, що все грецьке військо поранене та ледь рухається. Забули всяку безпеку перси, кинулися на вдавано поранених греків. Військова хитрість Македонського вдалася. Підпустивши перські війська дуже близько, він рішучим ударом переміг ворога.

Який зв’язок між обробкою тканин та відваром корінців морени?

=(фарбування. Відвар корінців морени має червоний колір)=


3 сектор.

Дикі лебеді.

Г.К.Андерсен

...- Твоїх братів можна спасти, але чи вистачить у тебе мужності, - сказала фея. Вода легша твоїх рук ніжних, та все ж таки шліфує камінь, але вона не відчуває болі, в неї немає серця, яке не болить від страху то болі, як твоє. Бачиш, у моїх руках рослину? Вона росте біля печер то на кладовищах. Ти нарви її, хоча твої руки вкриваються пухирями від опіків; потім розімнеш її ногами, зсучеш міцні нитки, сплетеш із них 11 сорочок з довгими рукавами, тоді ворожіння зникне.

=З яких волокон Ельза має зіткати сорочки для визволення братів? (кропива)=
4 сектор.

Римський вчений Пліній старший писав: ”Є каміння для тканини, що росте в пустелях Індії, де живуть змії, де не падає дощ, і тому воно звикло жити в парі.

=Як називається камінь – мінерал, з якого роблять тканину? (азбест)=
5 сектор.

Стародавній письменник Аполлоній Родоський в книзі „Аргонавтика” розповідає: Язон і Медея, припливши в Колхіду, знайшли в долині дуб, на якому висіло руно, подібне до яблука, що сяяло на вранішньому сонці.

= З яких волокон складалось руно? (з шерсті)=
6 сектор.

Древньогрецький історик Геродот згадує: „...цар Амазис приніс в дар Афіні Родоській тканину, кожна нитка складалась із 360 найтонших ниточок. Ця тканина була дорожчою за золото...”

= Що це за тканина? (шовк натуральний)
7 сектор.

Кожна тканина має дві сторони: лицеву та виворітну. Їх визначають за малюнком, блиском, ворсом чистої обробки.



  1. Визначити лицеву сторону у запропонованих зразках тканин.

  2. Визначити виворітну сторону у запропонованих зразках тканини.


9. КОНКУРС КАПІТАНІВ.

Де ж виготовляють тканини? Текстильна промисловість – важлива галузь народного господарства України. Тканини та трикотажні полотна, швейні нитки, прядиво – головна текстильна продукція.



  1. Перерахуйте міста, в яких виготовляють тканини.

  2. Назвіть відомі фабрики по виробництву тканини

( Красна Балка м. Іваново, Трьохгірна мануфактура м. Москва), ім.В.Слуцької м. Санки-Петербург, м. Рівне, м. Тернополь, м. Черкаси).

  1. Що цікавого можете розповісти про ці виробництва?

=Запитання членам журі.=

Що ви можете розповісти про текстильні виробництва Західної України?

(інформація або їх використання).




10. ПАНТОМІМА.

Тканини створюються руками людей самих різноманітних професій. Кожна з команд повинна відтворити трудові операції текстильників. Потрібно відгадати, про яку професію іде мова.

Команда „Човник” відтворює роботу човника при пересуванні ниток.

Працюй, працюй, машино,

Пірнай, пірнай, човнок,

Бо ще високо сонце

І довгий мій деньок.

(Ткаля)


Команда „Ниточка” відтворює роботу прядильниці на прялці.

Пряла наша Дуня

Не товсто не тонко.

Товстіше канату

та тонше за корбу.

(Прядильниця)


11. РОБОТА НА ТРЕНАЖЕРІ.

Для поглиблення знань про виробництво тканин пропоную вам наступний конкурс.

Відповідайте на запитання за номерами. Коли знайдете правильну відповідь, вставте штекер у отвір. Якщо ви відповіли вірно, то загориться ліхтарик. (при відсутності тренажера можна провести конкурс на картках).

1. З чого отримують натуральні волокна рослинного походження?

(з рослин, вовни, льону, джуту).

2. Як називається процес, в результаті якого отримують пряжу? (прядіння)

3. Як називається процес отримання тканини? (ткацтво)

4. Які нитки є нитками основи? (які проходять по всій довжині тканини)

5. Що називається кромкою тканини? (щільне переплетення по обох краях тканини)

6. Яке переплетення називається полотняним? (плетення однієї нитки до другої)

7. В чому полягає первинна обробка сирцю бавовни? (очищення від зайвих домішок)

8. Назвіть послідовність обробки льону. (намочування, просушування, тертя,

тріпання, чесання)

9. Які властивості тканини відносяться до фізико-механічних? (подовження, стійкість)

10. Які властивості тканини відносяться до технологічних? (сковзання, розсувність, усадка)

11. Чому бавовняні волокна називають насінними? (з насіння роблять масло)

12. Чому волокна льону називають луб’яними? (опалювання, розшліфування, виварювання, мерсеризація)

13. Назвіть натуральні волокна (бавовняні, льняні, шерстяні, шовкові, азбестові)

14. Яка з тканин м’якша: бавовняна чи льняна? (бавовняна)

15. Які чинники впливають на зношування тканини? (фізико-механічні властивості)


12. РІДКІСНІ ПРОФЕСІЇ.

Талант та виняткова працелюбність українських майстрів ткацької справи сприяли тому, що українські тканини в ХІХ ст. набули широкої популярності у багатьох країнах світу. Популярними були і російські тканини. В одному з оглядів всесвітньої виставки в Лондоні у 1851 році йшлося: „Кубові ситці, покривала, халати та шовк московських фабрикантів Прохорових заслуговують на подяку глядачів та спеціалістів, за кордоном майже не існує таких фабрикацій, та вони ще й дешеві”. На багатьох міжнародних виставках вони отримували найвищу нагороду „Гран-прі”, золоті медалі та дипломи.

Тканини з льону, що називаються „українським шовком” не мають собі рівних у світі. Зіткати тканину – це ще пів справи. Необхідно пройти через вся види обробки тканини, перш ніж вона потрапить до покупця. Процес роботи зв’язаний із роботою більш як 50 професій.

Як не можна викинути слів із пісні, так не можна обійти хоча б один з видів обробки тканини. Про 20 із 50 ми сьогодні розповімо. Ці професії вимагають найбільшої майстерності, найвищої кваліфікації та практичного досвіду.

Шлях тканини від сирцю до товарного вигляду прослідкуємо за наступним календарем.
Перший вид обробки – вибілювання.

1. Професія – вибілювання тканини. Контролює якість оброблюваної тканини, регулює проходження всього потоку тканини через агрегат, перевіряє ступінь віджиму тканини, слідкує за показниками приладів. Вишуканий візерунок, тонкий орнамент, квіточки, горошки – все це фантазія художника.

2. Майстер гарних тканин – художник. Його по праву називають творцем краси.

Щоб малюнок розквітнув на полотні, необхідно намалювати його з урахуванням товщини ниток, переплетення ниток та детально визначити

живу форму кольорів, листків та інше. Малюнок створено, він запущений у виробництво. Тепер його розробляє людина із дуже рідкісною професією.

3. Колорист. Розкрити на тканині задум художника, підібрати фарби так, щоб на тканині малюнок виглядав так, як у задумі автора. Все це завдання колориста. Саме колорист дає малюнку путівку в життя.

Художник та колорист працюють у тісній співдружності, кожен малюнок – це їх творіння. Від них малюнок потрапляє у руки кваліфікованого працівника.

4. Гравер текстильного малюнка – це працівник, що за допомогою різців та голок виконує рельєфний малюнок на металі – матриці. Малюнок з матриць переноситься на стальні вали, а потім на мідні. Після того, як малюнок відтворено в металі, приступають до набивки тканини або до штампування.

5. Майстри штампувальної машини з штампувального валу машини переносять

малюнок на тканину. Майстри слідкують, щоб кожен вал давав чітке

зображення малюнка. Тепер за долю тканини відповідає робітник, що

обслуговує зрільний апарат.

6.Зрільник тканин. Він доглядає за повною проявою барв на тканині. Він

перевіряє температуру та вологість у зрільній камері.

Тепер ви вже знаєте, який довгий шлях виготовлення тканини: від зернини бавовнику чи льону до чудового полотна. Важко переоцінити працю, вкладену

у виробництво тканини. Але, можливо, хтось із вас присвятить своє життя створенню тканини, або винайде нову тканину з незвичайними властивостями.


13. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.
1. Слово журі. Підведення підсумків. Визначення переможців.
2. Запитання до глядачів.
Додаток № 1


РЕЗУЛЬТАТИ КОНКУРСІВ



Види конкурсів


Кількість балів у команд

Човник”

Ниточка”

1. Привітання команд







2. Розминка







3. Загадки







4. Завдання № 1







5. Домашнє завдання







6. Завдання № 2







7. Вікторина „Що? Де? „Коли?”







8. Завдання № 3







9. Завдання № 4







10. Конкурс капітанів







11. Пантоміма







12. Робота на тренажері







13. Рідкісні професії







РАЗОМ:







МІСЦЕ:









РЕКОМЕНДАЦІЯ:
Цей підсумковий урок рекомендується проводити на початку другої чверті у листопаді місяці, після вивчення теми „Матеріалознавство”.

ЛІТЕРАТУРА:
1. Авторська робота „Уроки майстерності”, Олєйнічєнко І.Л., Кустанайська обл.

Інститут удосконалення, м. Кустанай, 1995 р.

2. Посібник по трудовому навчанню, Алма-Ата, 1992 р., стор. 47-58

3. Матеріалознавство швейного виробництва. Е.П. Мальцевой. Москва, 1986 р.

стор. 4-118, стор. 134.

4. Легенди середньовіччя”, Москва, 1986 р., стор. 257.



5. „Казки і історії”, Ленінград, 1977 р., Г.Х. Андерсен, стор. 383, том 2.

6. Збірник віршів, В.К.Арбаєв. Алма-Ата, 1990


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка