Урок математики у 6 класі Тема: Звичайні дроби Мета



Скачати 212.53 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір212.53 Kb.
Урок математики у 6 класі
Тема: Звичайні дроби



Мета:

  1. Повторити та узагальнити знання учнів про звичайні дроби, вміння порівнювати дроби, додавати та віднімати дроби, перетворювати мішаний дріб у неправильний дріб.

  2. Розвивати логічне мислення учнів, розумову діяльність, пізнавальний інтерес пам’ять, обчислювальні навички, вміння зосереджувати та концентрувати увагу, розвивати інформативну та комунікативну компетентність.

  3. Виховувати інтерес до предмету та науки, культуру спілкування, залучення до спільної діяльності та взаємоповазі.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань

Обладнання: картки, таблички з підписом для кожної групи, малюнки, комп’ютер, мультимедійний проектор, екран, презентація, частини пазлу із картону, смайлики для рефлексії, бланки для оцінювання власних результатів.


Хід уроку

І. Організаційний етап.

Діти, послухайте, яка тиша! Це в школі почалися уроки. Ми не витрачаємо час даремно, і приступимо всі до роботи.

Учні розсаджені в чотири групи так, що в I групі сидять учні — візуали — це діти, які сприймають матеріал за допомогою зору, їх команда отримала назву «Науковці», так як сюди ввійшли учні, які мають високий та достатній рівень знань. В II команді сидять учні — аудіали — це діти, в яких сприймання матеріалу відбувається через слух, до цієї команди входять учні з достатньо-середнім рівнем знань, їх група отримала назву «Журналісти». В III групі теж працюють учні — аудіали, але в цій групі вже розміщені учні з середньо-достатнім рівнем знань. Їх команда отримала назву «Художники». До IV групи входять учні — кінестети — це діти, які краще сприймають матеріал, коли діють з об’єктом вивчення. В цій групі розмістилися учні з середньо-низьким рівнем знань, їх група отримала назву «Режисери».

ІІ. Мотивація уроку.

Сьогодні наш урок буде не звичайним. Ми з вами зробимо захоплюючу подорож у далеку і дивну країну «Звичайних дробів». Хто живе це в цій країні? Ви напевно вже здогадалися, назвіть всіх мешканців країни «Звичайних дробів». Учні називають не повторюючись (ланцюжком) всі терміни суттєві для теми «Дроби» (чисельник, риска дробу, знаменник, звичайні дроби, десяткові дроби, кома, правильні дроби, неправильні дроби, мішаний дріб…). Щоб потрапити до цієї країни вам доведеться потрудитися, подолати труднощі, які будуть на вашому шляху, і так, у дорогу!



ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Для того щоб потрапити в цю країну ми повинні мати перепустку (у вигляді частини карти(пазл), який в кінці уроку всі команди збирають докупи і отримують зображення країни «Звичайних дробів»).

А для того щоб отримати перепустку, необхідно розгадати кросворд.

Робота відбувається в групах, по закінченню виконання завдання з кожної групи по одному представнику заповнює анкету-кросворд використовуючи комп’ютер, у разі правильного виконання завдання, комп’ютер повідомляє ключове слово, яке дає змогу отримати перепустку



1.


































2.


































3.






















4.

























Питання:


  1. Розв’яжіть приклад (11/18 – 4/9)*3/19. Яку властивість множення ви використали?

  2. Яка називається дріб, чисельник якого – взаємне прості числа?

  3. Риску дробу можна розглядати як знак …?

  4. Як називаються два числа, добуток яких дорівнює 1?

  5. Назвіть ключове слово.

1.

р

о

з

п

о

д

і

л

ь

н

а

2.

н

е

с

к

о

р

о

т

н

и

й

3.

д

і

л

е

н

н

я

4.

о

б

е

р

н

е

н

і

Отже всі справилися із завданням, молодці, перепустку отримали, рушаємо далі на нашому математичному потязі подорожуючи по країні «Звичайних дробів».

І перша зупинка, «Пригадай-ко!». На цій зупинці нам потрібно виконати деяке завдання щоб продовжити подорож.

Кожна команда отримує завдання для виконання за обмежений час (6 хвилин). При виконанні заздалегідь і правильно учні отримують максимальну кількість балів.



  1. Бліцопитування.

Максимальна кількість зароблених балів — 2 б.

Завдання для групи «Науковці»(учні отримують картки із завданням, виконують у зошиті)

а) Запишіть дріб, яка частина кожної із зображених на рисунку фігур заштрихована



описание: урок математики у 6 класі 2_page_2 copy
б) Замалюйте відповідну частину кожної з фігур на рисунку






















































в) При якому значенні х дріб буде правильним?



х =




,




,




,




,




,




,






г) Як подати число 8 у вигляді дробу?

1) ; 2) ; 3) ; 4)

Відповіді до бліцопитування:

а) ; ; .описание: урок математики у 6 класі 2_page_3 copy


б)
в) х = 1, 2, 3, 4, 5

г) 1) 8; 2) 16; 3) 56; 4) 40.



2. Шифр

Завдання для груп «Журналісти» та «Художники» (учні отримують картки, виконують завдання у зошитах)

Розташуйте прізвище відомого українського математика, який жив на межі ХІХ-ХХ ст. (номер прикладу відповідає місцю, на якому стоїть буква в слові):


1) + ; 2) 1 - ; 3) 6 - 1 ; 4) 2 - 1 ;

5) 1 + 2 ; 6) 5- 4 ; 7)




Відповідь



1

4

3

1





Буква

о

в

р

н

й

и

о


Відповідь до «Шифр»: Вороний

3. Втрачена інформація.

Учням IV групи «Режисери» роздано картки з завданнями, в яких потрібно в пусті кишеньки розмістити цифри. В кожної картки з лицьової сторони є кишенька з цифрами, в якій, крім потрібних цифр є ще й декілька зайвих.

а) Доставити пропущені цифри:описание: pr

описание: krugописание: 1


















б) Зафарбувати відповідну частину кожної з фігур на рисунку.описание: 2








































в) Запиши частину у вигляді дробу.

а) 5 : 8 = ; б) 6 : 11 = ; в) 7 : 3 = ; г) 24 : 3 = ; ґ) 13 : 45 =



Відповіді до «Втрачена інформація»:







































а) 4; 6. описание: 6

б)
в) ; ; .



4. Перевірка та занесення результатів до аркушу оцінювання власних знань.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку.

Піднімаючись уявними сходами – «сходами знань», ми повторимо, систематизуємо й узагальнимо все, що вивчили про звичайні дроби.



  • То що ж ми чекаємо від цього уроку?

На екрані перелічені очікувані результати:



V. Виконання завдань під контролем вчителя.

Ну що, продовжимо нашу подорож країною «Звичайних дробів».

І знову на нашому шляху зупинка, називається «Поміркуйте», і наш математичний потяг не поїде далі поки всі його пасажири не заповнять анкети, які послугують наступною перепусткою для подорожі незвичайною країною «Звичайних дробів»

Кожен учень отримує картку відповідей. Необхідно поставити хрестик під буквою правильної відповіді.







А




Б




В




Г




Прізвище, ім’я,

Варіант


1














































2














































3














































4























На екрані з’являються завдання, час на виконання яких обмежений (5 хвилин). При правильних відповідях учні отримують максимальну кількість балів – 4. Після виконання завдань учні обмінюються картками з відповідями між членами групи, на екрані з’являються правильні відповіді, товариші звіряють і виставляють відповідну кількість балів своїм товаришам по групі в аркуш оцінювання знань.



1. Укажіть неправильну відповідь

I-група. II-група. III-група.

а) <; б) ; а) 1>; б) ; а) ; б) ;

в) ; г) в) ; г) в) ; г)

IV-група.

а) ; б) ;

в) ; г)

2. Знайдіть корінь рівняння

I-група. II-група. III-група. IV-група.

; ; ; ;

а) ; б) ; а) ; б) ; а) ; б) ; а) ; б) ; ;

в) ; г) . в) ; г) . в) ; г) . в) ; г) .

3. Обчисліть значення виразу

I-група. II-група. III-група. IV-група.

0,7 + 3,15 – 0,8 – 2,3 –

а) ; б) 0,8; а) 2,08; б) ; а) ; б) 0,1; а) 0; б) ;

в) ; г) 0,1. в) 2,09; г) 1,45. в) 0,2; г) 0,15. в) 0,3; г) 0,03.



  1. Значення якого дробу дорівнює 1.

I-група. II-група. III-група. IV-група.

а) ; б) ; а) ; б) ; а) ; б) ; а) ; б) ;



в) ; г) . в) ; г) . в) ; г) . в) ; г) .

Відповіді до «Поміркуйте» (з’являються по закінченню часу на екрані)



А




Б




В




Г




ІІ група

1













Х































2







Х





































3

Х











































4

Х

























А




Б




В




Г




І група

1



















Х

























2

Х











































3







Х





































4













Х












А




Б




В




Г



ІІІ група



1













Х































2







Х





































3







Х





































4



















Х




А




Б




В




Г




IV група

1



















Х

























2



















Х

























3

Х











































4







Х













Продовжимо нашу подорож, математичний поїзд рушає далі, на зустріч новим пригодам.

І ось ми під’їжджаємо до селища країни «Звичайних дробів» «Історичне». І тут нова перепона, жителі цього міста не відкриють нам дорогу поки не дізнаються щось з історії розвитку дробів. Виявляється група наших «Науковців» побувала в минулому і дізналися багато цікавого.

Представники групи «Науковців » розповідають історичні відомості.

Ви знаєте, давньогрецькі вчені вважали, що в математиці мають розглядатися тільки цілі числа. Великий мислитель Платон писав: «Якщо ти захочеш ділити одиницю, математики висміють тебе і не дозволять цього робити»

Але досвід людства показує, що штучні бар’єри, якими відгороджують науку від життя, дуже неміцні. Так, самі ж греки виявили, що дві струни одночасно звучать наймелодійніше, коли відношення їх довжин дорівнює , або .

Взагалі, дроби виникли в глибокій давнині, задовго до грецької цивілізації. Перші дроби, з якими нас знайомить історія – це дроби виду , , , … .

Наприклад, єгиптяни для запису дробів придумали спеціальні знаки =

Цікаво що єгиптяни не користувалися дробами з чисельниками, відмінними від одиниці. Наприклад, замість вони писали .

У Вавилоні використовували шістдесяткові дроби, тобто дроби із знаменниками 60, 602, 603 і т.д., а в Стародавньому Римі – дванадцяткові дроби. Римська система ґрунтувалася на діленні маси на 12 рівних частин. Цю одиницю називали ассом, а асса-унцією.

Запис дробів, близький до сучасного, здійснили в Індії, але у «двоповерховому» запису не було риски дробу. Вона з’явилася в арабів.

Дуже цікава розповідь, жителі селища «Історичне» відкрили дорогу у подальшу подорож. Рушаймо далі.

Я бачу ви вже трохи втомилися, відповідали, думали,лічили, відпочити вже пора. Ми наближаємося до зупинки «Спортивна»

VI. Фізхвилинка.

Початкове положення: всі сидять, учитель, закривши очі і відвернувшись, задає I групі «Науковці» число, викинувши над головою відповідну кількість пальців.

Потім промовляє: «Раз-два-три! Замри!» — розплющує очі і повертається до учнів. З першої групи має стояти скільки учнів, скільки пальців їм було пред’явлено.

Це саме потрібно проробити із усіма групами разом. Під час фізхвилинки кожному учневі доводиться швидко зорієнтуватися, якщо кількість менша заданої — схопитися самому, якщо ж більше — миттєво сісти.



VIІ. Узагальнення та систематизація знань.

Продовжуємо нашу цікаву подорож, і ми наближаємося до зупинки «Біологічна». Завдання групам, за певний час виконати поставлену задачу, хто перший виконує завдання, той отримує максимальну кількість балів (2 бали). Час на виконання 5 хвилин.





Завдання.

На земній кулі живуть птахи, які безпомилково визначають прогноз погоди на літо. Розв’яжіть приклади та дізнайтеся що це за птахи.

Вчитель кожній групі роздає завдання на картках, а восьмикутник з буквами та результатом представлені на екрані.

Обчисліть:

1) 4,5:1,8 2) 3,15:0,15 3) 42-40,5 4) 18,4+26,6

5) 21:0,15 6) 0,6.* 40 7) 17 *.0,1 8) 490:14






Відповідь до зупинки «Біологічна»: фламінго

Занесення результату до аркушу оцінювання власних знань.

Рушаємо далі по країні «Звичайних дробів», наша передостання зупинка називається «Логічна», доведеться трішки подумати перед тим як в останнє сісти на математичний потяг та завершити нашу подорож.

Отже перед вами така задача: треба розташувати букви відповідно до відповідей, які отримаються. Якщо відповіді будуть правильними, то в таблиці отримається прізвище таджикського вченого з ХIII ст., який першим ввів риску для дробу. Час на виконання обмежений (8 хвилин). Максимальна кількість балів 3.

Учні отримують такі таблиці:


80

9



30

36

27

150

8

160
























Завдання проектуються на екран.

1. На гілці сиділо 12 пташок, з них полетіли. Скільки пташок полетіло? (а)

2. В класі 36 учнів, з них катались на лижах. Скільки учнів катались на лижах? (с)

3. На сторінці 2000 букв, усіх букв складає літера «а». Скільки разів зустрічається літера «а» на даній сторінці? (а)

4. Було 350 грн., витратили усіх грошей. Скільки грошей залишилось? (с)

5. В зошиті 24 сторінки, на всіх сторінок виконані записи. Скільки сторінок

чистих? (л)

6. Сину 8 років. Його вік становить віку батька. Скільки років батькові? (а)

7. Скільки грошей становить вся сума, якщо всіх наявних грошей — це 120 грн.? (р)

8. Яка довжина відрізка, якщо його мають довжину 18 см? (х)

Правильна відповідь (інформація для вчителя): ал-Хассар.

Результат заноситься в аркуш оцінювання власних знань.

Ми наближаємося до останньої на сьогодні зупинки «Ігрова», виконавши завдання, ми зможемо потрапити додому.

За одну мить виправити помилки в доданках (приклад зображено на екрані). Максимальна кількість балів – 1 бал.

29,8+79,3 = 103,1

Відповідь до станції «Ігрова»: перевернути цифри 9

Результат заноситься в аркуш оцінювання власних знань.



Команда групи

Прізвище

та ім’я учнів

Пригадай-ко!

Поміркуйте

Біологічна

Логічна

Ігрова

Оцінка

Кількість балів

2

4

2

3

1

12





















































































Ось і все, наша подорож закінчена, прошу по одному представнику з групи піднести отриману частину пазлу на початок уроку, та об’єднати всі до купи, щоб отримати карту нашої країни «Звичайних дробів» на якій зображено всі наші зупинки, які ми сьогодні відвідали.

Учні збирають пазл.

VIII. Рефлексія.

1. Чи задоволені ви результатом своєї роботи?

2. а зараз підніміть рефлексію, щоб було зрозуміло, чи сподобався вам урок.



ІХ. Підсумки уроку. Домашнє завдання.

Вчитель збирає бланки оцінювання. Повідомляє оцінки за урок та домашнє завдання.



  • на 3 бали: записати по три дроби, які є правильними та неправильними

  • на 6 балів: виконати дії

  1. ; 2)

3) ; 4)

  • на 9 балів: скласти кросворд з теми

  • на 12 балів: підготувати казку на тему «Десяткові дроби».

Відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради

Методичний кабінет


описание: http://katistar71.files.wordpress.com/2011/02/numbers.gif описание: http://1.bp.blogspot.com/-rr-epmjjavc/tp-_-e8vkpi/aaaaaaaaag0/jtoparvfxdi/s400/%25d0%25b4%25d1%2580%25d0%25be%25d0%25b1%25d0%25b8.jpg


Підготувала вчитель математики

КЗШ І-ІІІ ступенів № 51

Ткачук М. А.
м. Кривий Ріг

2012 р.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка