Урок має кілька етапів. Завдання контрастні, ігрові, поступово ускладнюються. Використано різні види роботи. Основна опора на творчу колективну роботу в групах. Творчі групові завдання сприяють жвавості



Скачати 208.46 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір208.46 Kb.
Урок має кілька етапів. Завдання контрастні, ігрові, поступово ускладнюються. Використано різні види роботи. Основна опора – на творчу колективну роботу в групах. Творчі групові завдання сприяють жвавості, швидкості уроку і здоровій конкуренції між учнями. Вчитель має змогу чітко бачити і оцінювати роботу в групах кожного учня й лідерів. Рухомі таблиці концентрують увагу, зацікавлюють, допомагають. Для фізхвилинки дібрані дихальні вправи, які переключають увагу дітей, вчать швидкій концентрації на різних послідовних явищах, завданнях. Вправи сприятливо діють на нервову і серцево – судинну системи. Підсумок уроку спонукає учнів точно і влучно висловлюватись, здійснювати самооцінку і взаємооцінку виконаної роботи.

УРОКИ УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ , УМІНЬ І НАВИЧОК

З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 1- 4 КЛАСАХ

Тема. Підсумковий урок за темою «Іменник»

Мета: Повторити і поглибити знання про загальне значення та граматичні ознаки іменника. Продовжувати формувати вміння визначати рід, число, відмінок іменників, ставити іменники в початковій формі. Розвивати мовлення і мислення учнів, творчий підхід до виконання завдань. Збагачувати словниковий запас. Виховувати культуру мовлення, вміння вести дискусію. Виховувати інтерес до вивчення рідної мови.

Обладнання: Таблиці,сигнальні картки, картки для індивідуальної роботи, малюнки, ребуси.



Організаційний момент

Сьогодні у нас незвичайний урок.

У світ фантазій зробимо ще один крок.

А з творчістю ми вже стрічались не раз,

І знову вона завітає до нас.

Це час міркувань , наполегливий час .

Цікаві завдання чекають на вас.

Учитель:


Новий 2014рік крокує по планеті. Які будуть ваші побажання друзям, однокласникам ?

Надійшли телеграми від казкових героїв. Свої вітання надіслали такі герої.

Буратіно: Разом із вчителями здійснюйте свої мрії.

Дюймовочка: Будьте красивими й ніжними.

Карлсон : Бажаю Вам мати таких кмітливих друзів, як я !

Віні-Пух: Злітайте у мріях вище хмар, і не лише на повітряних кульках.

Котигорошко:Будьте дужими, як брати Клички.

Проголошення теми уроку.

Світ без чудес , як земля без небес . І чудес у нашому великому світі так багато. Навіть дорослі часом зустрічаються з невідомим, таємничим , дивним. А для вас , діти, що не крок , то нове диво!

Прочитайте тему уроку. –РОЛЬ ІМЕННИКІВ У РЕЧЕННІ.

Учитель: У нас незвичайний урок, диво - урок, вистава.

Головний герой у цій виставі – іменник. Дійові особи – казкові герої . Учасники дійства – учні 3 класу. Глядачі – наші гості. Вистава буде проходити у цій кімнаті; тривалість – 40 хвилин.

РЕКЛАМА: Дзвоніть , поспішайте, замовляйте казочку тільки у нас !

Учитель: Ось сцена. Діти, що ви очікуєте від уроку?

1.Очікування.

2.Каліграфічна хвилина.

Р , Рр , Ро, Ррр, Рівне Роставиця

Рання пташка росу п є , а пізня – сльози ллє.

Учитель:


У мене в руках програма – лист , на якому надруковано, що цікавого можна дізнатися про виставу до її початку. Займіть свої місця .

Піднімається завіса, і починається спектакль…

Що потрібно , щоб вистава відбулася ?

(Костюми, музика, декорація…)

Словничок:

Чи знаєте ви, коли виник театр? Дві тисячі років тому греки побачили перші вистави. Їх ставили люди , щоб прославити богів, у яких вони вірили.

Учитель:

Послухайте вірш Н.Забіли « У дитячому театрі «

Затихнув гомін.

В залі згасло світло,

І, враз заполонивши всі чуття,

Розсунулась завіса…

І розквітло життя - мов казка,

Й казка – мов життя.

Діти, що ви побажаєте глядачам?

…Зима. Ліс. Дерева одягли білу шубу. Дід Мороз щойно загубив що? Мішок! Не простий ,мабуть , з подарунками.

- Чи любите , ви подарунки?

- Подивіться, що написано на мішкові?

Діти: Іменники. Щоб іменники відгукнулися, їх треба спитати хто або що.

Актуалізація знань і умінь учнів.

Інтерактивна вправа « Мозковий штурм»

1.Що означають іменники?

2. Назвіть слова ,які відповідають на питання хто? що?

3.Які слова пишуться з великої букви ?

Який співець,поет, який письменник

Уперше слово вигадав – іменник?

Іменник! Він узяв собі на плечі

Ім. я, найменування і наймення.

Учитель:


Розвиток умінь і навичок учнів.

Іменник хоче познайомитися з вами, він зачитає вам запитання,а ви швидко дасте відповідь.

- Як тебе звати?

-У якому селі ти живеш?

- Куди б хотів поїхати на екскурсію?

Дидактична гра «Досвідчений географ «

…иїв, …деса, …итомир,…арків,…ніпро,…ністер,…арпати.

Що спільного є в цих словах?

Робота в групах

1група : Підкресліть загальні іменники.

(Мм) істо (Рр) ічка

(Мм) оре (Дд) онецьк

2 група : Підкресліть власні іменники.

(Кк) иїв (Кк) арпати

(Кк) інь (Оо) рлик

Підкресли букву , яку потрібно вставити.

Словничок:

Учені дослідили , що половина всіх слів у нашій мові припадає на іменник. Майже кожне слово в нашій мові – іменник. Спостереження показали , що іменник – це перша частина мови , яка з являється в мовленні дітей. Їх оточує світ речей, і вони жадібно прагнуть дати назви всьому , що бачать.

Учитель:

Діти , по черзі підходьте до мене , і з заплющеними очима оберіть собі якийсь предмет та вгадайте, що це.

Гра «Впізнай за описом «

Червоні, соковиті, круглі, гіркуваті, цілющі –

Важкі, розкішні, червоні, великі –

Духмяні, запашні, сніжно-білі –

Високий, крислатий, розкішний -

Відгадайте загадки:

В мене шубка з колючок,

В мене сіра спинка .

Ніс, як чорний п’ятачок.

Очі , як бусинки.

Хто я, дітки?(Їжачок)

Маленьке,сіреньке,а хвостик,як шило. (Миша)

Влітку – сірий,взимку – білий. (Заєць)

Господиня різних снів

Про дельфінів і слонів.

Ви лягаєте,й на вушко

Вам шепоче сон… (Подушка)

Легенький,кругленький, а хвіст не піднімеш.(Клубок)

Біле,а не сніг,

Тече, а не вода,

Дуже корисну річ

Дає нам корова щодня. (Молоко)

Вправа «Мікрофон»

Іменники змінюються за родами,числами,за питаннями. Давайте згадаємо,якого роду бувають іменники?

Випишіть іменники в три колонки,розподіливши їх за родами. Підкресліть у кожному слові першу літеру. З підкреслених букв складіть речення. А хлопчик Петя думав по іншому.

Стала Петю на уроці

Вчителька питати:

Поясни,якого роду

Рідне слово «мати».

Відповів на те їй учень.

Дивлячись в очі:

Якщо в джинсах – чоловічий,

В спідниці – жіночий.

Карслон:


А ТЕПЕР УВАГА!

Почнемо розваги.

Сідайте рівненько.

Слухаємо гарненько.

Іменники,як метелики,розлетілися у класі,полетіли на подвір’я, до будиночків,у ліс,у місто,до моря. Ваш метелик ,які зібрав слова,і куди відправився?

Дидактична гра «Ремонт»

Буратіно:

Сталося лихо. Впала дощечка і накрила голосну. Допоможіть відремонтувати слова.

Р…диска, ц…буля.

Дюймовочка:

Промінці сонця закрили голосні у словах.

С…реда,ч…твер.

Вправа «Живі слова»

Котигорошко:

Змініть слова в дужках так,щоб утворилися речення,запишіть їх.

Утекло від нас (теплий) літечко.

Фізхвилинка.

Дружно станемо ми в коло

Дуже гарно все навколо

Ти направо повернись

І товаришу всміхнись.

Хай добро іде сміливо:

Посміхаємось наліво.

Всі за руки ми візьмемось

І до сонця потягнемось.

Наче квіточки малі

Ми вклоняємось Землі.

Прочитаємо вірш Н.Забіли «У дитячому театрі»

…А дія розгортається,як злива:

Палає барвами казкове тло,

Герої йдуть на подвиги сміливо,

Стоять за правду і долають зло…

Учитель:

У яких словах вірша найвиразніше сказано про захоплення дітей виставою?

…І кожен мріє –

Дужим та хоробрим зрости й піти

В широкий білий світ!...

Учитель:


Не засмучуйтеся,діти,коли якісь із завдань вам поки що не під силу – клич на допомогу!

Окремі слова у своєму мовленні ми не дуже часто використовуємо,найчастіше ми говоримо реченнями. А в них ми вживаємо різні слова,що є назвами предметів.

Доберіть шість іменників. Обміняйтеся своїми записами з сусідом по парті.

Зустріч із казкою.

Кому належать ці казкові речі? Із якої казки їхні господарі?

Від поданих іменників чоловічого роду … ведмідь, лис, вовк, лев, кіт-утворити іменники жіночого і середнього роду.

Що означають ці іменники? Визначте у словах корінь.

Підсумок уроку.

Що ми знаємо про іменник? Як визначити рід іменників?

Якими іменниками ви охарактеризували б наш урок?

Якими словами ви збагатили свій словник?

Відшукайте слова, які тобі сподобались?

Домашнє завдання

Придумати свою загадку про суничку або іншу ягоду, розібрати за будовою слова …лісочку,листочком,ягідка.

Тема: Перевірка написання слів із ненаголошеними звуками Е та И за словником.

Мета: Закріплювати знання учнів про правопис слів з ненаголошеними Е, И, вміння їх перевіряти, розвивати навички зв’язного мовлення, вміння користуватися словником, формувати уважність, спостережливість, виховувати любов до природи, птахів.

Хід уроку.

Організаційний момент.

Скринька гарного настрою.

Доброго ранку, ліси і поля,

Доброго ранку, планета Земля.

Щастя, здоров’я всім людям бажаємо,

З радістю на урок до знань поспішаєш.

Учитель – Усміхніться друзям. Подаруйте посмішку.

Проголошення теми і мотивація навчальної діяльності.


  1. Очікування.

  2. Хвилинка спостережень.

Учитель – У класі працює гідрометцентр. Слово нашому синоптику:

Синоптик - Відгадайте загадку:

Прийшла бабуся, в білім кожусі,

Весь світ укрила, білим пухом,

Як потрусила тим кожухом.

Діти: Зима.

Учитель:- Погода сприятлива, отож усім бажаю гарного настрою і плідної праці.

- Увага! Сьогодні ми проводимо радіоперекличку з різних куточків.

- Який зараз зимовий місяць?

- Яка погода взимку?

- Які птахи полетіли у теплі краї?

- А чому вони полетіли?

- Які птахи залишилися в нас зимувати?

- Як ми можемо їм допомогти?

Учитель:- Що це за чарівна хатка? Що потрібно зробити, щоб до неї прилетіли птахи? Чи хочете, щоб до нас вони завітали?

Відгадайте загадку:

Цілий день, працює в гаї,

Діловито дзьобом б’є.

Він не цвяхи забиває,

Шкідників він дістає. (Дятел)

-Що ви знаєте про нашого гостя?

Хвилинка каліграфії

Д д Д д Д л Дятел

У саду на дубі дятел дзьобом стукає. Складіть звукову модель слова дятел. Поставте наголос, поділіть на склади.

Гра Впізнай пташку.

Учитель:- Чи тут зібралися друзі пташок. На першу годівничку сядуть пташки, в назвах яких наголошений перший склад, на другу пташки, в назвах яких наголошений другий склад. Відгадайте, що це за птахи.

Завдання: Снігур, сорока, сойка, синичка, дятел, ворона, щиглик,горобчик.

2.Творчий диктант.

Закінчіть кожне речення словом з ненаголошеними голосними Е ,або И.

А щоб правильно написати, давайте згадаємо вірш Д.Білоуса, який допоможе нам виконати завдання.

Все важливе в нашій мові,

Ось, приміром, річ така:

Е чи И писати в слові

Часто сумнів виникає:

Село чи сила.

Якщо ясно, то не дуже,

Щоб уникнуть зайвих мук,

Ти під наголос,мій друже,

Зразу став сумнівний звук:

Село – село.

Звук виразно зазвучить:

Як писати тебе навчить.

Завдання: У пташки було підбите ……………….

Ми написали друзям цікавого ……………………

З літака видно наше ……………………………….

Прочитайте утворенні речення.

Якими словами перевіряли ненаголошені голосні.

Робота в парах.

Добери й запиши якомога більше слів, які будуть перевірними для поданих .

Впиши пропущені букви.

Зап…тати , підп…с, с…нюватий.

Добери й запиши якомога більше слів, у яких ненаголошені голосні Е та И будуть перевірятися поданими словами.

Глибоко, підтримка,щебет.

Гра Мовна лікарня.

Пам’ятаємо про мовну лікарню. На жаль , нові пацієнти з’являються часто. Днями , до речі, прибула група слів.

Чи правильно учні перевірили ненаголошені Е та И в коренях слів. Неправильні слова викресли й запиши свої:

Листок-лисий, спитати-запитати, покришив-кришка, величезний-великий.

1.Порівняння мовного матеріалу

Із кожної пари слів виберіть слово, де правильно визначено наголошений склад Запишіть.

Читання,читання,черговий,черговий,олень,олень, завдання, завдання.

А що робити, якщо виникають сумніви в правильності визначення наголосу?

Потрібно звернутися до словника. Нагадайте, як швидко знайти в словнику необхідне слово. Запишіть вибрані слова в алфавітному порядку, правильно поставте наголос, запам’ятайте.

Фізхвилинка

Із дому вирушаємо. Нам сонечко сіяє.

До друзів поспішаємо і ми, і ти, і я.

Учитель: У всіх у нас є друзі. Але чим більше друзів тим краще. Якщо нам цікава якась незнайома людина, що потрібно зробити, щоб вона стала нашим другом?

Діти: Треба з нею познайомитися.

Учитель: Як, ви гадаєте,які існують правила знайомства? Я хочу, щоб сьогодні на уроці вашим надійним товаришем був ось цей орфографічний словник. Давайте з ним познайомимось.

Словник:

Юний друже! У ваших руках книжка, яка допоможе вам вивчати одну з наймелодійніших, найкрасивіших мов світу – українську мову. Слово прийшло до тебе з першими звуками маминого голосу і супроводжує все життя. Слово приголубить і ранить глибоко в серце, воно об’єднує або роз’єднує тебе з друзями, з навколишнім, воно тамує в собі загадку. Оволодіти даром слова, умінням ним користуватися допоможе тобі ось цей словничок. Візьми ключ своє бажання – відкрий цю книгу і в подорож! Слово за словом, сторінка за сторінкою і перед тобою розкриються таємниці про правильну вимову та наголос, про правильне утворення форм слова. Цей довідник стане у нагоді і батькам і вчителям, і дітям.

Вправа «Загадкова галявина»

Словникова робота – спробуйте за допомогою малюнка відшукати словникові слова.

Робота в парах.

Учитель: Розподіліть слова у дві колонки: у першу – слова, які перевіряються наголосом, у другу – ті, що не перевіряються.

Неділя, четвер, середа, бетон, предмет, велосипед, близенько, виразно, минулий, медаль, метро, чергувати, секунда, коридор, героїчний, лисичка, степовий, кленочок, пиріжок, сантиметр.

У яких словах написання букви не вдалося перевірити наголосом. Що радить підручник у цьому випадку? Скористайтеся цією порадою.

2.Ознайомлення з правилом у підручнику.

Учитель: запишіть словниковий диктант свого сусіда по парті у два стовпчики. У перший записуй слова, написання яких пам’ятаєш, у другий – слова, у написанні яких є сумніви.

Перевір їх за словником.

Знаю Сумніваюся

Дидактична вправа « Знайди у словнику»

Хтось навмисне « розірвав» прислів’я.

Поєднай їх частинами.

Посади св…ню за стіл, а кому гулі та с…нці.

Кому п…роги і мл…нці, а м…шці слізки

Котові смішки, а вона й ратиці на стіл

3.Перевір написання за орфографічним словником. Встав пропущені букви.

Абр…кос, р…диска,в…рблюд,д…циметр,ч…решня,с…кунда,ц…нтнер,ц…буля,за…ць,сант…метр,в…дмідь,ап…льсин,ол…нь,б…г…мот.

Поєднай слова в групи.

1-Овочі і фрукти.

2-Звірі й птахи.

3-Міри часу й ваги.

4.Розвиток зв’язного мовлення.

Склади невеличку розповідь про свій відпочинок або прогулянку, використовуючи записані слова.



Узагальнення вивченого.

1.Інтерактивна вправа « Мікрофон»

-Який мовний об’єкт досліджували на уроці?

-Який висновок ми зробили?

Що цікавого про птахів ви дізналися?

А ось цього птаха люблять в Україні. Коли він будує своє гніздо поруч з житлом людини, вважається, що тут живуть добрі люди, а птах принесе щастя, спокій в цю родину. Цей птах має кілька назв. Його називають чорногуз, бусол, бузько, лелека. Послухайте вірш і ви дізнаєтеся ще про одну прикмету, що пов’язана з лелеками.

Прилетів лелека в ліс

Звірям він дітей приніс:

Левеня – левиці,

Лисеня – лисиці,лебедям – лебеденя,

Ну а білці – білченя.

Випишіть групи споріднених слів, що в корені мають ненаголошені Е, И, і доберіть перевірні слова.

Написання якого слова перевірили, дібравши перевірне слово?

Правопис якого слова треба перевірити за словником.

Дидактична гра « Знайди у словнику»

Серед запропонованих слів знайдіть слова, правопис яких треба перевірити за словником. Що радить підручник у цьому випадку? Скористайтеся цією порадою.

Високий, веснянка, абрикос, швиденько, гриміти, теплиця, глибина,метал, тривога.

Чому доводиться звертатися до словника?

Робота в парах.

Розподіліть слова у дві колонки: у першу – слова, які перевіряються наголосом, у другу – ті ,що не перевіряються.

Неділя, четвер, середа, бетон,предмет, велосипед. близенько, виразно, минулий, медаль, метро, чергувати, секунда, коридор, героїчний, лисичка, степовий, кленочок, пиріжок, сантиметр.

Рефлексія « Вихвалялки»

Ви добре працювали на уроці. Кожен має певні досягнення. Спробуйте якнайкраще похвалити свою роботу на уроці.

Я сьогодні навчився ………, дізнався ………, зумів ……., придумав …………., зрозумів …….

Підсумок уроку.

Ви, всі,діти молодці, гарно працювали. У ваших оченятах горіли вогники творчості. Я дякую вам за урок, за плідну роботу.

Психонастанова.

Нехай не згасне бажання у вас

Творити добро на планеті Земля повсякчас.

Тема: Практичне вправлення зі спільнокореневими словами.

Мета: Поглиблювати знання про спільнокореневі слова; розвивати вміння добирати споріднені слова, визначати в них корінь, суфікс, префікс, закінчення, основу; поглиблювати знання учнів про речення; виховувати любов до рідного краю, природи.

Обладнання: картинки, таблиці, книги.



Організація класу.

Усі діти рівно стали,

Один з одним привітались.

Згуртувались, потяглись,

До роботи всі взялись.

Хвилинка психологічного настрою.

Усміхнися сонечку:

«Здрастуй,золоте.»

Усміхнися квіточці –

Хай вона цвіте!

Усміхнися дощику:

Лийся, мов з відра.

Друзям усміхнися,

Побажай добра.

Діти, подаруйте один одному усмішки.



Каліграфічна хвилинка.

Кві ень тень ав квітень



Робота над темою уроку.

Бесіда. Діти, сьогодні незвичайна подія: вперше і тільки на території Лихівської ЗШ буде проїздом незвичайний потяг; який прибув до нас з країни Граматики зі станції, яка називається « Слово»

День і ніч у своїй секретній лабораторії вчені готували, робили макіяж, зачіски, одяг; проводили експерименти зі словами.

Ось і зараз роблять ще одне відкриття.

Ви мабуть скажете:

А що можна будувати?

Невже продаються спеціальні конструктори чи пазли? А може слова будуть з цегли?

А от і не вгадали.

Слова будуть з особливих частин – морфем.

Найголовніша з морфем – корінь. Це, так би мовити, фундамент слова. А вже на ньому будуй те, що тобі підкаже фантазія і дозволять норми нашої мови.

Зустрічаємо дорогих гостей.

До нас завітали:

Корінь: - лік, - вод, - хід, - літ;

Префікс: - по, - на, - під, - з, - в;

Суфікс: - ар, - к, - нн, - еньк, - ньк, - чин;

Закінчення:- а, - о, - і, - и.

Як доїхали? Подобається Вам у нашому класі? Що чекаєте від зустрічі?

Велике спасибі за гостинність, нам дуже подобається, надіємось з вами подружитись. В цій дружній і веселій компанії ми будемо виконувати завдання різні:

Суперновина для тих, хто хоче знати і вміти більше!

Каскадерські трюки з частинами слова!

Три таємниці слова.

У роботі над завданнями нам знадобляться такі хороші якості, як зібраність, увага, старанність.

Весела перерва чекає на вас.

Фізхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться,

За щасливий день вчорашній

Всі до сонця потягніться,

Веретенцем покружіться.

Діти, потяг прийшов, а наші валізи ще не дійшли до нас.


  1. Гра « Одягни корінь»

Літ біг хід каз

  • МОЛОДЦІ діти,як приємно в такому одязі

Нас чекає нова колекція « Дерево життя»

У кожного дерева є коріння, а слова також мають свій корінь.

Робота з підручником.

Перша таємниця.

У дерева могутнього

У лагідної квітки

Обов’язково корінь є

Запам’ятайте, дітки.

Кожне слово в нашій мові

Щоб слова побудувати.

Їх частинами треба знати.

Корінь слова – це найперший,

Найважливіший працівник,

І без нього збудувати

Неможливо наш словник.

А ми слова – « Родичі» або споріднені слова, нас ще називають спільнокореневими. Усі родичі – це сім’я . А сім’я живе в одному будинку, але серед нас з’явилися слова чужинці, які не наші родичі. Ми надіємось, що ви зможете нам допомогти їх знайти і відправити до своїх домівок.

« Знайди зайве слово.»

Син, синок, синій, синівський.

Сова, совеня, совок, совиний.

Буква, букет, буквар, буквений.



Друга таємниця.

Частини слова мають такі таланти.

Суфікс після кореня стоїть

Слово суфікс змінює у мить

Хата – охайненька, височенька,

Хатка – кособока та старенька.

Що є спільного у словах кожної колонки?

Зверніть увагу на частину основи, що стоїть після кореня.

Як змінилося значення слів з появою цієї частини?

Земля земляк землянка земляним землиця земелька землюка



«Порівняй слова» Робота в парах.

Якого значення надають суфікси новоутвореним словам:

Рука – ручка – рученька;

Нога – ніжка – ніженька;

Ріка – річка – річечка;

Риба – рибка – рибонька.

Ви любите весело проводити час з друзями і при цьому виконувати завдання?

Гра « Полагодь драбину»

У нас драбина зламалась!

А щоб полагодити, вибери в ящику необхідні суфікси

-яст- -елезн- Довж…ий

-ен -енн Рож…ий

-еньк -енг Страш…ий

-яс -оньк Мал…ий

-уваж -ищ Кул…ий



«Гра діда Буквоїда»

Допишіть частини слів, які з’їв дід Буквоїд.



Третя таємниця.

Префікс гордо виступає,

Головним себе вважає,

Перед коренем стоїть,

Перший з нами говорить.

Цікавинка. А чи знаєте, що все на світі має свою протилежність: холод змінюється теплом,після ночі настає день, а вода гасить вогонь. Ці слова, протилежні за змістом, називають антоніми.

Гра « Живі префікси»

За допомогою префіксів утвори протилежні слова.

Прилітати – відлітати

Виходити – заходити

Закривати – відкривати

Віднести – принести

З’єднати – роз’єднати

Ще раз хочу нагадати

Частини слова треба знати

Бо без них нове нам слово

Не отримати ніколи.

Діти! Чи хочете ви експериментувати, проводити дослідження з словами, то приєднуйся!



Гра «Відгадай слово»

Корінь – голос, суфікс – ок( голосок)

Корінь – літ, префікс – пере( переліт)

Корінь – кущ, суфікс – ик( кущик).

Яке речення можна скласти?

Як, отримали задоволення? Свої успіхи треба закріпити і перевірити правильність досягнутого.



Розмістити слова з ненаголошеними Е,И в коренях слів в два стовпчики.

Підберіть перевірені слова.

М…довий, в…шневий, л…сток, оз…ро, кр…ло.

З яких дерев вітерець заніс до нас на урок ці листки?

Визначити закінчення, основу, корінь, у словах: лісовий, жолуді.



Осмислення учнями знань.

Настала черга подарувати наші значки, якими дуже пишаємося.

( Діти поділяються на 5 груп по4 учні).

Всі групи отримали слова і знаки.

Виконайте завдання. Та вигрівайте суперподарунки.

Гра « Виділи свій знак»

Грай та вигравай!

Визнач слова, будові яких відповідає схема



Узагальнення та систематизація знань.

З’єднати стрілками слово і відповідну схему.

Збери у кошик « Чарівні яблука», на яких записані частини слів, а з них склади слова.

Лист очок ліс ник ліс овий



Підсумок уроку.

Діти, прийшов час пригадати і наше « Дерево життя», про яке ми говорили на початку уроку. Так ось зараз кожний підійдіть до нього, знайдіть свою фігурку, корінь слова, з яким ви працювали. Хай воно квітне як ваше життя. Квіти – суфікси, префікси – листочки.

Рефлексія.

Що нового ви дізналися на уроці?

Яких друзів зустріли? Похваліть своїх товаришів за роботу на уроці.

Спасибі вам, діти, молодці гарно працювали.

Починаючи з 2005 року я працюю над темою «Розвиток пізнавальних інтересів у дітей шляхом ігрової діяльності на уроках української мови.»

Результатом моєї роботи є узагальнюючі уроки з української мови. В основу яких входять нестандартні уроки для 1, 2, 3. 4 – класу майже в однаковій кількості. Використання на уроках дидактичних ігор та ігрових моментів, казок, подорожей, робить процес навчання цікавим, створює у дітей бадьорий творчий настрій , полегшує засвоювання навчального матеріалу. Різноманітні ігрові дії, за допомогою яких розв’язується те чи інше розумове завдання, підтримують і посилюють інтерес дітей до навчального предмета . Тож дидактичні ігри, казки, подорожі сприяють: формуванню уваги, спостережливості, розвитку пам’яті, мислення, самостійності та ініціативності; засвоєнню нового матеріалу, повторенню та закріпленню вивченого; формуванню навчальних умінь та навичок; стимулюють пізнавальну активність учнів, викликаючи в них позитивні емоції в процесі навчальної діяльності; підтримують і посилюють інтерес до навчального предмета; запобігають перевантаженню психіки дитини. В основу покладено уроки-подорожі, уроки-ігри, уроки-казки.

Ці уроки мають велике значення, а саме: вони цікаві, захопливі,доступні; дають можливість спілкуватися з усіма дітьми класу,що позитивно впливає на емоційну сферу учнів, на створення позитивного психологічного клімату; сприяють самостійному пошуку знань; сприяють розвитку творчості дітей, активної пізнавальної діяльності обдарованих дітей, а слабшим – працювати інтенсивно; на таких уроках кожна дитина є активним учасником уроку, відчуває себе вільно; розвивають уяву,фантазію, творче мислення; сприяють зміцненню знань, їх систематизації,розвивають мовлення дітей.

Я розробила уроки з української мови, використавши найбільш альтернативні форми навчання: роботу в парах; роботу в малих групах; роботу в великих групах; роботу в групах за інтересами; роботу в рольових групах. Це дає можливість дібрати посильні завдання кожному учневі, максимально розвивати його здібності.



Враховуючи поради видатних педагогів різних часів і обравши нестандартні форми навчання, я опрацювала журнали « Початкова школа», « Розкажіть онуку»,збірку «Ігри та цікаві вправи з української мови» А.Т.Гамалія, записувала дидактичні ігри, казки, подорожі,що мені найбільше сподобалися, пропонувала їх учням на уроках української мови.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка