Урок музики в 5 класі наповнимо музикою серця в. Сухомлинський І музика



Скачати 87.25 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір87.25 Kb.
МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ ВІДДІЛУ ОСВІТИ

ДОЛИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

НВК ДОЛИНСЬКА-ГІМНАЗІЯ

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №3

Урок музики в 5 класі

НАПОВНИМО МУЗИКОЮ СЕРЦЯ

В. Сухомлинський і музика

Підготувала:

вчитель музичного мистецтва

О. В. Коваль

м. Долинська

2013 р.

Тема уроку Наповнимо музикою серця.

В. Сухомлинський і музика.

«Музика – чудодійний, тонкий засіб залучення до добра, краси, людяності»

В. Сухомлинський



Мета: розширити і поглибити знання школярів про творчу

спадщину видатного українського вчителя,

письменника В.О. Сухомлинського.

Познайомити учнів із творчістю норвезького композитора Е. Гріга.

Розучити українську народну пісню «Ой на горі тай жнеці жнуть».

Повторити «Веселкову пісню» О. Янушкевич. М. Ясакова.

Розвивати креативне мислення дітей. Удосконалити роботу над вокально-хоровими навичками. Навчати школярів вдумливо сприймати музику, аналізувати музичні твори, виховувати музично-естетичні смаки дітей.

Обладнання: піаніно,фонохрестоматія, комп’ютер, портрети

В.О. Сухомлинського, Е. Гріга.



Роздатковий

матеріал: папки»Музична скарбничка», релаксині картки,

підручники 5 клас «Музичне мистецтво»


План уроку
І. Музичне привітання «Добрий день!».
ІІ. Організаційний момент.

(Перевірка готовності класу до уроку)


ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Про що розповідає музика


ІV. Вивчення нового матеріалу.

Наповнимо музикою серця.

В.Сухомлинський і музика.

Вікторина «Музика природи».

В. Сухомлинський. Казка «Який музика цвіркун» (слухання твору, аналіз)

Робота в групах: складання висловів В. Сухомлинського про музику.


V. Слухання музики.

Е. Гріг. «Ранок»

Творчість композитора, слухання твору.

Аналіз прослуханого твору, повторне прослуховування.


VІ. Фізхвилинка.
VІІ. Музична грамота.

Ритмічний калейдоскоп.

Виконання вправ:

ритмічна пантоміма;

ритмічний струмок;

ритмічна помилкова стежинка.

Розспівування.

Виконання поспівок



VІІІ. Розучування пісні.

Українська народна пісня «Ой на горі тай женці жнуть».

О. Янушкевич. М. Ясакова «Веселкова пісня» - виконання.
ІХ. Підсумок уроку, оцінювання.


Хід уроку
І. Музичне привітання «Добрий день»
ІІ. Організаційна частина

Перевірка готовності класу до уроку.

Робота з релаксійними картками.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Який багатий і різноманітний навколишній світ! Кожний новий день, кожний схід сонця – це неповторне диво, казка, краса!

Хочеться без кінця дивитися на розквітлу черемху, вдихати п’янкий аромат бузку, милуватися яскравою веселкою, дивовижним кружлянням сніжинок.

Увесь цей казковий дивовижний світ відображає в художніх образах мистецтво, даючи нам змогу захоплено слухати чарівну музику, споглядати шедеври живопису, сміятися і плакати над долею улюблених героїв, зачитуватися натхненними поетичними рядками:

Яка чудова є на землі обнова.

А в синім небі хмаринка пливе,

Відкрийте душу для пісень і слова

І хай вона від цього в серці оживе.


На попередній уроках ми подорожували у дивовижний світ чарівного мистецтва.

Музика своїм звуковим потоком, пульсацією ритму, барвистою мелодією звертається до людини і викликає в неї певні почуття і емоції, наповнює і оживляє думки, здійснює мрії, а також розповідає...


Дискусійний ринг

Експрес-запитання



  1. Про що розповідає музика?

  2. Як музика впливає на життя людей?

  3. Як музика пов’язана з іншими видами мистецтва?

  4. Які види мистецтва ти знаєш? Чим вони споріднені між собою?

  5. Назви свого улюбленого композитора, свій улюблений твір.

Відповіді учнів.


ІV. Вивчення нового матеріалу

Музичне мистецтво пройшло великий історичний шлях свого розвитку.

Леді Музика йшла широкою ходою по всьому світу. Як поважну гостю її ніхто не запросив до свого вищого суспільства. Але знайшовся лицар, який запросив її до свого серця – Василь Олександрович Сухомлинський.
Озвучення теми, мети уроку.
В.О. Сухомлинський, видатний педагог, письменник ХХ століття, народився 28 вересня 1918 року в с.Василівка на Кіровоградщині в родині бідного селянина. Після закінчення школи навчався в Кременчуцькому педагогічному інституті і працював вчителем української мови і літератури. В.О. Сухомлинський – ветеран Великої Вітчизняної війни.

Чудовий письменник, автор художніх творів-оповідань і казок для дітей. В. Сухомлинський писав: «Музика – уява, фантазія, казка, творчість – це доріжка, по якій йде дитина і розвиває свої духовні сили.»

Свої уроки письменник проводив в оточенні прекрасної природи. Учні слухали перший подих весни, дзюрчання прозорих лісових струмочків, спів пташок і поринали в чарівний світ зелених гаїв.
Музична вікторина «Музика природи»
Учні вгадують звуки природи: спів пташок, шелест трави, звуки дощу, моря, грому.
В. Сухомлинський вважав музику могутнім джерелом людської думки, багато написав висловів про музичне мистецтво.
Робота в групах.
Завдання: скласти зі слів вислови видатного письменника та пояснити їх.
І Група.

До добра, тонкий, музика, чудодійний, залучення, засіб, людяності, краси.


ІІ Група.

І примножуй, бери, насолоджуйся, до музики, природи, цю красу, прислухайся, … красою світу.


І Група.

«Музика – чудодійний, тонкий засіб залучення до добра, краси, людяності.»


ІІ Група.

«Прислухайся до музики природи, насолоджуйся красою світу, бери цю красу і примножуй»


Відповіді учнів.
Теплий літній вечір. На голубому небі спалахує перша зірочка. Замовкає село, засинає степ, із саду долинають таємничі звуки, спить озеро. Лише зірочка в небі мерехтить та цвіркун співає.

«Запрошую у світ казки Школи під Голубим небом – це джерело живої думки», - писав письменник.

Казка «Який музика Цвіркун»

У високому зеленому просі жив Цвіркун. Удень він ховався від сонця, а як тільки сонечко зайде – Цвіркун вилазить на високе стебло. Сяде на зеленому листку. Перед ним просо, як ліс. Сяде й настроює свою скрипку, бо цвіркун – ой який музика! У нього співуча скрипочка. Доторкнеться до неї Цвіркун смичком - бринить дивна, чарівна музика. Слухають ту музику дерева й квіти. Слухають зайчики і мишенята. Слухає увесь степ.

Аналіз прослуханої казки.
V. Слухання музики.

У «Школі радості» велику увагу вчитель приділяв слуханню музики. Найулюбленішим композитором письменника був Е.Гріг – норвезький композитор-романтик ІІ половини ІХ століття. Творча спадщина композитора багата: твори для фортепіано, пісні, романси, сонати, музика для оркестра, сюїта «Пер Гюнт», концерти для фортепіано з оркестром.

Слухаючи мелодії Е. Гріга, учні малювали в уяві казкові печери, ліси, ельфів, гномів та чарівних фей.

Давайте прослухаємо твір «Ранок» і зазирнемо у світ прекрасного.

Слухання твору.

Аналіз твору.

Повторне прослуховування.

Музика твору – куточок тихої, лагідної природи. Ніжна, переливчаста мелодія звучить у спокійному, коливному темпі.

Багата оркестрова палітра змальовує прохолодний норвезький ранок. На фоні музики звучать слова.

Ранок – це завжди радість, навіть коли він похмурий. Парує сизими димками земля. Налетів вітерець і розлетілися хмаринки по синьому прохолодному небу.

Бруньки з зеленими хвостиками розкрилися. На кожній бруньці висить велика прозора краплина. Візьмеш бруньку в руку, розітреш її і довго пахне смолою черемхи.

Десь в далині тонко виспівує пташка. Ніжні звуки тануть у дивовижному весняному ранку.

Саме такий ранок уявив собі В. Сухомлинський, слухаючи музику Е. Гріга.
VІ. Фізхвилинка.
VІІ. Музична грамота

Який же це весняний ранок прекрасний, наповнений свіжим повітрям, співом пташок і ритмікою дощу.


Ритмічний калейдоскоп.

  1. Ритмічна пантоміма.

Завдання: за допомогою ручних знаків показати тривалості нот:

Робота в парах: один учень показує, інший називає тривалості нот і повторює.

Виконання вправи.


  1. Ритмічний струмок.

Завдання: проплескати ритм вправи в різному темпі.

Виконання вправи.



  1. Помилкова ритмічна стежинка.

Завдання: знайти помилки в вправі та виправити їх.

Виконання вправи.


Найулюбленішим музичним інструментом В. Сухомлинського була сопілка.

Одного разу, вчитель зі своїми учнями помандрували в ліс. На сонячній галявині вони побачили великий кущ бузини.

Діти з вчителем вирізали гілочки і робили з них сопілки.

У рідному селі весело і радісно звучали українські народні мелодії, які вигравали на сопілках школярі з вчителем.


Розспівування.

Веселий водограй поспівок.


Робота з папками «Музична скарбничка»

  1. «Соловейко навесні»

  2. «Жайвір прилетів»

  3. «По дорозі жук»

  4. «Човник»

Виконання поспівок.

Робота над удосконаленням вокально-хорових навичок дітей.
VІІІ. Розучування пісні.

Пісня! Хто не був зачарований нею, хто не згадує її як своє чисте, прозоре дитинство? Цей білий птах із чарівним голосом здатен донести до нашого серця красу мелодії і слова.

До пісні треба долучатися як до джерельної води, коли співаєш ти від серця, то ти співаєш від душі.

Українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть».

Розучування тексту і мелодії пісні.

Вокально-хорова робота над твором. О.Янушкевич. М. Ясакова «Веселкова пісня» – виконання твору.

Робота над художнім образом пісні.

Робота в групах.

В. Сухомлинський любив українські народні пісні, ніжні та ліричні, веселі та життєрадісні вони завжди звучали в його душі і прихиляли серце до прекрасного.
ІХ. Підсумок уроку, оцінювання.

Експрес-запитання.

Відповіді учнів.
Давно вже немає серед нас Великого вчителя, але Школа під Голубим Небом працює і сьогодні. Справу свого наставника продовжують інші вчителі.

Людина потребує краси, як квітка сонця, і цю красу дарує їй творчість В. Сухомлинського – велике річище нашої духовності.

Запам’ятайте діти сьогоднішню зустріч з творчістю Великого вчителя.

Збагачуйте свої думки творами видатного письменника В. Сухомлин-ського і прихиляйте свої серця до прекрасної і зрозумілої музики.


Тут всі слова ваші прекрасні

Переливаються в осінній колорит.

Нехай не раз в музичнім класі

Збирає всіх прекрасна мить.





Література:

В.О. Сухомлинський «Про виховання», «Серце віддаю дітям», «Школа казок під Голубим небом». Інтернет-ресурси.








База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка