Урок по темі «Літературна казка». Мета: перевірити знання учнів, які вони отримали під час вивчення теми «Літературна казка»



Скачати 86.25 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір86.25 Kb.
Відкритий урок із зарубіжної літератури у 5 класі

Тема. Підсумковий урок по темі «Літературна казка».

Мета: перевірити знання учнів, які вони отримали під час вивчення теми «Літературна казка», вміння школярів працювати зі здобутими знаннями; підвищити рівень зацікавленості вихованців зарубіжною літературою; розвивати логічне мислення, кмітливість учнів; виховувати любов до читання.

Обладнання: ширма, столик, скринька, 10 ключиків з картону, до яких підвішені літери л, і, т, е, р, а, т, у, р, а; картонки з цифрами 1,1,3,7,7,9; картонки з літерами т,р,а,в,е,н,ь; вивіски з назвами зупинок; конверти із листами від Баби Яги та барона Мюнхаузена; «чарівна квітка» з пелюстками, на яких написано назви казок.

Тип уроку: урок-гра.

Дійові особи: поштар Пєчкін, Паж, Колобок, Кіт-учений, царевич Єлісей, Королева-мачуха, Снігова королева, Мальвіна, Карлсон, Гномик, Буратіно, Книга.

Хід уроку-гри

І. Лист від Незнайомки.

Учитель. Казка… Яке чудове, загадкове слово, знайоме нам ( і дорослим, і малим) із самого дитинства. Гидке каченя, Дюймовочка вчили нас бути вірними друзями; Пасербиця, Попелюшка і Білосніжка – допомагати старшим, не минати тих, хто потребує допомоги; Буратіно і Карлсон веселили нас своїми витівками та пригодами. Сьогодні, діти, перед вами відкриється скринька, в якій міститься найцінніший скарб, створений людством за всі часи його існування.

До зали заходить поштар Пєчкін.

Добрий день дітки! На адресу вашої школи надійшов дуже дивний лист. Чому дивний? А тому, що віддати його вам можна буде тільки в тому випадку, якщо дасте правильні відповіді на запитання і виконаєте завдання однієї таємничої особи.



Учитель. То ж чого ми чекаємо!? Задавайте питання. Так, дітки?

Поштар Пєчкін. Гаразд. Запитання перше: «Що таке казка?»

Учень. Казка – один із основних жанрів усної народної творчості. Це епічний художній твір фольклорного походження, в основі якого – захопливі розповіді про вигадані події та явища, що сприймаються як реальні.

Поштар Пєчкін. Молодці. Запитання друге: «Які казки називають літературними?»

Учень. Літературна казка, на відміну від народної, яка створена колективною фантазією того чи іншого народу,- це казка, що є результатом творчості певного письменника.

Поштар Печкін. Правильно. І останнє завдання. Називається воно «Чарівна квітка» (показує квітку). Отже, відриваючи по одній пелюстці, ви повинні назвати автора даної казки.

Діти відривають по пелюстці, читають назву казки і називають її автора.

Поштар Пєчкін. Ось тепер я можу віддати вам лист. (віддає його вчителю)

Учитель. Дякуємо вам, Поштарю Пєчкін.

Листоноша прощається з дітьми, іде. Учитель відкриває конверт і читає лист.

«Я не здивована, що діти відповіли на всі мої завдання, вони були дуже легенькі, а значить тепер ви можете прочитати цей лист.

У вас сьогодні свято? Ха-ха-ха! А я вам його зіпсую, і найцінніша річ, яка захована у чарівній скриньці, ніколи не потрапить до рук школярів. Хоча я й гадки не маю, що ж там є, але воно мені самій дуже потрібне. Я викрала чарівний ключик, яким можна відкрити скриньку й вам його не віддам! Отож ідіть до своїх домівок, свято оголошено закритим!

З повагою, ваша най-най-найулюбленіша Бабуся – Ягуся».

Учитель. Так – так. Як же ми відкриємо скриньку без ключика? Діти, здаватися перед перешкодами не в наших правилах. Завжди на допомогу можна покликати справжнього друга. Гадаю, допоможе нам у цій скрутній ситуації Фея, героїня казки про Попелюшку.

До зали заходить маленький паж.

Паж. Я все знаю про те, що тут відбулося, усе чув. Фея вкрай занята приготуванням Попелюшки до першого балу в замку Принца. Отож і попросила мене вам допомогти. Я – маленький чарівник, і відібрати в Бабусі – Ягусі золотий ключик я не зможу. Але справжня дружба допомагає робити мені великі чудеса. Так ось відчинити цю скриньку ви зможете за допомогою маленьких, не золотих, а чарівних ключиків. Ключики ви отримаєте від наших друзів, казкових героїв, якщо правильно виконаєте їхні завдання.

Учитель. Оголошую правила гри. Вам, діти, потрібно виконати всі завдання, які запропонують казкові герої. За кожну правильну відповідь ви отримаєте ключик, на якому написана якась літера.

Біля дошки стоїть ширма, перед нею стіл зі скринькою. На ширмі забиті 10 цвяшків, на які за ходом гри вішатимуть ключики із літерами.

Учитель. Вирушаймо в подорож країною Казок!

Звучить весела музика. Усі учні тримають один-одного за плече, як потяг, і по колу по класу імітують рух потяга, зупиняються біля кожної «зупинки».

ІІ. Мандрівка країною Казки за чарівними ключиками.


  1. Зупинка «Музична».

Наш уявний потяг прибув до станції «Музична». Зустрічає нас тут Колобок.

Колобок. Діти, ви любите співати? А чи знаєте ви мою пісеньку? Тоді заспівайте пісеньку «Весняна чудова казка».

  • Назвіть першу букву в назві шостої ноти. ( Нота «ля». Буква « Л»)



  1. Зупинка «Математична».

Кіт – учений. Аби знайти й отримати ключик, вам потрібно зробити наступне:

По - перше: із запропонованих цифр 7, 8, 1, 9, 1, 3, 9, 7 скласти рік народження та рік смерті видатного російського письменника, автора дитячих казок Олександра Пушкіна. (1799-1837)

По – друге: порахувати, скільки років прожив письменник. (1837-1799=38)

По – третє: знайти суму цифр, що складають число років життя Олександра Сергійовича Пушкіна. (3+8=11)

По – четверте: знайти букву, яка за порядком – на 11 місці в українському алфавіті. (Буква «І»)


  1. Зупинка «Географічна».

Царевич Єлисей. Колись у моє життя також втрутилась лиха жінка та зачарувала мою наречену. Шукав я її по всьому білому світі. Звертався по допомогу до Сонця, Місяця та навіть до самого Вітру зі словами:

«Вітре, вільний володар!

Ти ганяєш зграї хмар,

Ти хвилюєш синє море,

Всюди вієш на просторі

І не маєш ти взірця.

Не відмов мені в привіті!

Чи не стрінув десь на світі!

Ти хоч в будь – якім краю

Нареченую мою?»



Переклад Наталі Забіли

Назвіть:


  • Назву казки;

  • Автора казки.

Перша буква назва країни, де народився автор казки, і буде відгадкою для отримання чарівного ключика. (Росія. Буква «Р»)

  1. Зупинка «Дзеркальна».

Королева-мачуха. (дивиться у дзеркало)

«Дзеркало, скажи мені –

Наймиліша я, чи ні?»

Мовчить… Моє дзеркало втратило свої чарівні властивості. Чомусь усе віддзеркалюється в ньому якимсь спотвореним, перевернутим з голови на ноги. Тепер воно зовсім не хоче говорити про мою надзвичайну вроду. Та що й казати. Навіть перекрутило ім’я героя казки - п’єси С. Маршака «Дванадцять місяців». А воно було таким гарним, чудовим, милозвучним, теплим… Тепер від нього залишилися тільки такі літери: «ь, а, в, е, р, т, н».

Складіть із цих літер ім’я героя казки – п’єси С. Маршака «Дванадцять місяців». Ключик захований у першій літері імені.

(Травень. Буква «Т»)



  1. Зупинка «Теоретична».

Снігова королева. У моїй казці точиться вічна боротьба добра і зла, справжня дружба протиставляється владі, а щирі людські стосунки ламають усі мої плани щодо хлопчика Кая.

Як називається таке протиставлення в будові казки? Перша літера відповіді й буде наступним ключиком.



(Антитеза. Буква «А»)

  1. Зупинка «Морська».

Мальвіна. «Їх було шестеро, прегарних дівчаток, але кращою за всіх була наймолодша. Вона була ніжна і прозора, немов пелюстки троянди, очима синіми, ніби глибоке море». Вона –улюблена героїня творів О.Пушкіна, Г.К.Андерсена та В.Діснея. Назвіть ім’я цієї героїні. Перша літера імені – наступний ключик.

(Ундіна. Буква «У»)



  1. Зупинка «Пошукова».

Поштар Пєчкін. Ох, і щастить мені сьогодні на загадкові листи! Оцей надіслала мені, напевно, дуже дотепна людина. Я цілими днями накручую своїм велосипедом чимало кілометрів від однієї хати до іншої, аби вчасно люди отримали свіжі газети, цікаві журнали, вітальні листівки з Днем народження, з Новим роком. А тут… Лист від поважної особи, від самого барона Мюнхгаузена! Це я розумію, це я прочитав і без окулярів. А от кому адресовано цього листа – написано нерозбірливо: «Моєму літературному батькові Рудольфу…», а далі – чи то Самуїлу, чи то Редьярду, чи то Йоганну, чи то Еріху…

Допоможіть мені знайти адресата листа, а я вам допоможу знайти ключик з літерою. (Еріх. Буква «Е»)



  1. Зупинка «Жартівлива».

Карлсон. Добрий день малюки. Довго розмовляти з вами часу немає. Коли я летів сюди, то побачив у відкритому вікні, що в будинку 5, що на вулиці Шоколадній, в одного хлопчика День народження. Його матуся й бабуся спекли величезний – величезний торт, пухкенькі пиріжки (мабуть з вишнею). А ще я помітив коробку цукерок. А таке вже я пропустити аж ніяк не можу. Я мушу полетіти привітати цього малюка зі святом, а він мусить пригостити мене різними солодощами. Ох, вже слинка в мене котиться, у животику щось бурчить… Аби не захворіти через нестачу смачненького. Значить так, швиденько дайте відповідь на таке запитання: «Яке слово ховається за назвою казки – п’єси С. Маршака «Дванадцять місяців». А перша буква відповіді – ключик – розгадка.

Один учень читає гумореску.

На уроці світової літератури

На уроці в восьмім класі

Вчителька питає:

Хто класиків зарубіжних

З вас найбільше знає?

Учні сиплють мов горохом

Шекспір, Мольєр, Байрон, Пушкін,

Данте АліГ’єрі

Лиш Панас собі сидить, наче на прем’єрі.

Вчитель тихо підійшла

Чом Панасе на уроці куняєш

Може скажеш яких світових

Ти класиків знаєш?

Стоїть Панас, похнюпився

На підказу не втрача надії…

Може, знаєш Льва Толстого,

Що жив у Росії?

Панас крутить головою –

Не знаю такого.

Може й жив десь там в Росії,

Що мені до нього…?

А ви скажете мені –

Вчительку питає:

Чи знаєте ви Федору

Що з Паньком Рудим

В селі проживає?

А вчителька молода,

Стареньких не знає…

А до чого тут вони,

Панаса питає.

А до того Панас каже:

Що ви в селі не знаєте

Федору і Панька Рудого

А хочете, щоб аж в Росії

Я знав Льва Толстого!

(Рік. Буква «Р»)


  1. Зупинка «Невеличка».

Гномик. Я – маленький гномик. Звуть мене Мудрунчик. А чи знаєте ви, як звуть моїх братів? (Чхунчик, Веселунчик, Задумчик, Буркунчик, Стидунчик, Дрімунчик)

Так, живемо ми в казковому лісі, посеред якого – чарівне озеро, на хвилях якого плавають чудові білі лебеді; в глибоких водах стоїть бурштиновий замок золотої рибки; на березі, серед трав – мурав ростуть різнобарвні квіти. Серед пелюсточок ніжно – рожевих троянд живе моя знайома. Ім’я її походить від англійської міри довжини, яка дорівнює 25,4 мм. А остання літера імені цієї маленької дівчинки є першою літерою прізвища великої людини, Короля казки,кумира дітвори всього світу та ключиком – підказкою.



(Дюйм. Дюймовочка. Андерсен. Буква «А»)

  1. Зупинка «Загадкова».

Буратіно. Я маю щастя постійно пхати свого чудового носика куди не слід. Одного разу я ним пробив дірку в намальованому казані у коморі татуся Карло, потім захотілося мені на власні очі побачити Поле чудес… І ви всі знаєте, чим все це закінчилося. Ось і тепер я потрапив у скрутне становище: ніяк не можу розгадати загадку. А загадало її мені ведмежатко з казки А. Мілна «Вінні – Пух і всі-всі-всі». Хто є «всі-всі-всі», я знаю, але не всіх-всіх-всіх… Відомо,що Вінні-Пух дружить із осликом Іа, мудрою совою, Братиком – кроликом. А ось це хто? Допоможіть мені і перша літера буде відгадкою і останнім ключиком.

«Він з вусами, але не кіт. Він з вушками, але не кіт. Він з хвостиком, але не кіт. Він з кігтями, але не кіт. Він муркоче, але не кіт. Він смугастий, але не кіт. (Тигр)



Учитель. Ось і добігла кінця наша мандрівка. Ви, діти, зібрали всі ключики. Але цього недостатньо, аби відкрити чарівну скриньку. Подивіться уважно на всі літери, написані на ключиках. Складіть з цих літер слово, яке допоможе нам дістатися до багатства, яке заховане у скриньці.

Діти складають слово «Література» і відкривають скриньку. Там лежить велика книга.



Учитель. Діти, як ви вважаєте, чому книга – це найцінніший скарб людства?

Діти висловлюють свої думки.

Учитель. Діти, а які вислови про книгу знаєте ви?

Учні.

  • Книги – це своєрідні листи, написані людьми минулого майбутнім поколінням.

  • Книги – кораблі думки, що пливуть на хвилях часу й обережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління.

  • Книги – це джерело мудрості.

  • Книга - найкращий подарунок.

ІV. Підсумок уроку-гри.



Дівчина – книга. Я – найцінніший скарб людства. Я навчаю дітей читати, писати. На моїх сторінках живуть найулюбленіші казкові герої. Тут Добро завжди перемагає Зло. Попелюшка зачаровує своєю вродою Принца, Гидке Каченя перетворюється на прекрасного Білого Лебедя, а Кіт у чоботях знову допомагає своєму господарю «здобувати» нові землі. Гаряча сльозинка хороброї дівчинки Герди розтоплює крижане серце Кая. Через маленький кошик лісових пролісків посеред зими може забуяти усіма можливими літніми сонячними барвами загадковий ліс.

Учитель. Читайте і цінуйте книгу. Адже вона – найцінніший скарб.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка