Урок-подорож «Мандрівка рікою життя»



Скачати 148.7 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір148.7 Kb.


Урок-подорож «Мандрівка рікою життя»


Мета: перевірити ступінь засвоєння учнями навчального матеріалу теми, виявити вміння учнів надавати першу допомогу під час кровотеч; переконати учнів у необхідності збереження власного здоров'я та ведення здорового способу життя; розвивати уяву, логічне мислення, уміння робити висновки, порівнювати, працювати в колективі; виховувати почуття взаємодопомоги, відповідальності тощо.

Тип уроку: контролю та корекції знань, умінь і навичок.

Форма уроку: подорож.

Обладнання: таблиці «Будова серця», «Кровообіг і лімфообіг», «Алкоголь та організм людини», розбірна модель серця, бинт, стерильні марлеві серветки, джгут, розчин йоду, пероксид водню, картки із завданнями.

Проблема: «Пізнай самого себе і ти пізнаєш Всесвіт».

Хід уроку

Учитель починає урок з оголошення його теми і визначення мети (спільно з учнями). Далі команди представляються, ознайомлюються з маршрутом подорожі та правилами гри.



Перевірка «багажу»

Перед тим як вирушити в дорогу, необхідно перевірити багаж, який неодмінно знадобиться під час подорожі, — ваші знання.

Кожен учасник експедиції отримує тестові завдання (додаток 2), на виконання яких відводиться 1 —2 хвилини, після чого відбувається самоперевірка за відповідями, записаними на дошці. Усі набрані командами бали фіксуються на дошці.

«Жодна тварина, яка має кров, не може не мати серця, — пише англійський учений Вільям Гарвей. — Цей сильний, потужний двигун не тільки викидає поживні соки, а й посилає їх швидко і далеко».

Саме із серця ми маємо почати нашу подорож, тому що саме воно служить надійною «гаванню» на «річці життя».

Станція «Анатомічна»

1. Підписати на «німому» малюнку всі частини серця і судини, які несуть кров від нього і до нього (додаток 3).



Члени команди, яка першою впоралася із завданням, читають відповіді й показують усі названі органи на таблиці «Будова серця» та розбірній моделі серця.

2. Відповісти на запитання вікторини «Будова кровоносних судин».

Відповідаючи, члени команд піднімають нумератор із цифрою, якою закодована правильна відповідь.

(Одна правильна відповідь — 1 бал.)

Відповіді на дошці


  1. Артерії. 2. Вени. 3. Капіляри.

Запитання

  1. Стінки судин дуже міцні й пружні. (Номер правильної відповіді — І.)

  1. Цих судин в організмі найбільше. (3.)

  2. У судинах є клапани. (2.)

  1. Стінки судин утворені одним шаром епітелію. (3.)

  2. Стінки складаються з трьох видів тканин. (1,2.)

  3. Судини мають тонкі стінки, здатні розширюватися і вмішувати значний об'єм крові. (2.)

  4. Судини утворюють густу сітку, яка пронизує органи і тканини. (3.)

8. До кровоносної системи яких тварини найбільш подібна кровоносна система людини? Чому?

(До кровоносної системи ссавців, птахів, які теж мають чотирикамерне серце і два кола кровообігу.)

Станція «Фізіологічна»

Команди отримують картки зі схемами великого та малого кіл кровообігу, у яких вони повинні знайти помилки і за допомогою цифр скласти правильний ланцюг (додаток 4).

Команда, яка першою впоралася із завданням, відповідає біля дошки. Інші команди перевіряють свої відповіді й оцінюють їх.



(Одна правильна відповідь — 1 бал.)

Станція «Діагностична»

Відомий американський учений Бол Уайт зауважив, що «якби люди використовували свій розум і свої ноги частіше, а сон і шлунок рідше, то вони менше б страждали на серцеві хвороби». Цілком можливо, що вчений мав рацію. Факти — річ уперта, а вони такі, що смертність від серцево-судинних захворювань становить у світі від 49 до 54 % загальної смертності, тобто кожен другий умирає від хвороб кровоносної системи.

Основне завдання, яке чекає нас на станції «Діагностична», — це встановлення правильного діагнозу, виявлення причин порушення серцево-судинної діяльності й визначення профілактичних заходів, які запобігають розвитку таких захворювань.

Назви хвороб на класній дошці закодовані певними цифрами. Відповідаючи, члени команди піднімають цифрові нумератори.



Відповіді на дошці

  1. Атеросклероз. 5. Тромбофлебіт

  2. Інфаркт. 6. Інсульт

  3. Дистонія. 7. Гіпотонія

  4. Аритмія 8. Гіпертонія

(Оцінка за все завдання — 4 бали.)

Запитання

  1. Порушення серцевого ритму. (Номер Правильної відповіді — 4.)

  2. Хронічне захворювання, що характеризується ущільненням стінок артерій, звуженням їхнього просвіту та частим утворенням тромба. (1.)

  3. Омертвіння частини м'язових клітин серця. (2.)

  4. Гостре порушення мозкового кровообігу, що призводить до ушкодження тканини мозку та розладів його функції. (6.)

  5. Порушення тонусу судин. (3.)

6. Запалення стінки вен з утворенням тромбозу в її просвіті. (5.)

(Кожна правильна відповідь — 1 бал.)

Назвіть відомі вам причини серцево-судинних захворювань і запропонуйте профілактичні заходи, які запобігають їх розвитку.

Далі командам пропонується завдання: порівняти зображення сердець (додаток 5) і знайти:



  1. серце здорової людини;

  2. серце тренованої людини;

  3. серце нетренованої людини;

  4. серце людини, яка курить.

Усі ми добре знаємо, що хвора людина, сподіваючись отримати рецепт одужання, завжди поспішає до лікаря. Однак останнім часом люди дедалі частіше почали звертатися до нетрадиційної медицини і шукати порятунку в самій природі, серед зеленого розмаїття трав.

«Природа, час і терпіння — це найкращі лікарі», — стверджує народна мудрість. Багато фітотерапевтів вважають, що природа має ліки від усіх хвороб.

Які рослини, що широко застосовуються для лікування та профілактики хвороб серцево-судинної системи, вам відомі?

Станція «Швидка допомога»

У житті людини часто трапляються випадки, коли виникає необхідність у наданні першої допомоги потерпілому. Оскільки більшість травм, як правило, супроводжуються кровотечею, ви повинні вміти, використовуючи свої знання і підручний матеріал, швидко та медично правильно надати першу долікарську допомогу.

Саме таке випробування чекає на учасників подорожі на станції «Швидка допомога». Після 1—2-хвилинної підготовки команди повинні продемонструвати своє вміння зупиняти кровотечі різних типів (додаток 6).

(Оцінка завдання — 5 балів.)

Станція «Термінологічна»

Під час вивчення теми ви ознайомилися з новими термінами і маєте можливість показати свої знання, розв'язавши запропоновані кросворди (додаток 7)

Відповіді зачитує команда, яка першою розв'язала кросворди. Інші команди перевіряють свої відповіді й оцінюють їх.

(Одна правильна відповідь — 1 бал.)

Ось і добігла кінця наша подорож. У нас є команда-переможниця, яка впевнено йшла до фінішу, уміло використовуючи свій безцінний багаж — знання. Насправді це не важливо, першими чи останніми ви дійшли до фінішу. Головне те, що ви змогли продемонструвати своє вміння працювати в дружній, згуртованій команді, для якої дійсно підходить мушкетерське гасло: «Один — за всіх і всі — за одного!» Наша мандрівка закінчилася, але вона, як і подорожі великих капітанів, залишила в душі кожного певні враження та збагатила новими знаннями. Прошу вас поділитися цими знаннями один з одним і відповісти на поставлені запитання

1. У випадку клінічної смерті для врятування людини кров нагнітають через артерію у зворотному напрямі. Потрапивши в аорту, кров закриває
півмісяцевий клапан. Куди може потрапити кров? Чому це покращує роботу серця?

(Кров тече в коронарні судини й посилює живлення серця. Вона подразнює рецептори в стінках судин, що підвищує їх тонус. Серце відновлює свою роботу.)

2. Чому відморожені вуха біліють?

(При охолодженні кровоносні судини звужуються, шкіра блідне.)

3. За вмістом кисню і поживних речовин артеріальна кров є більш якісною, ніж венозна. Чому ж тоді кров у донорів беруть із вен, а не з артерій?

(В артеріальних судинах кров тече під значним тиском, унаслідок чого не формується згусток крові в ранці від голки. Крім того, це може зумовити різке зниження тиску, що з фізіологічної точки зору також небезпечно.)

4. Як пояснити той факт, що серце, відокремлене від організму, продовжує працювати?

(Деякі нервово-м'язові утворення, у яких виникає збудження, що зумовлює роботу серця, знаходяться в самому серці. Збудження, яке виникає в І одній ділянці, передається й на інші.)

* * *

Підбиваючи підсумки уроку, пригадаємо слова російського художника І.Левітана: «Серце можна лікувати тільки серцями».



Як ви розумієте ці слова?

(Чуйність, доброта з боку людей, які спілкуються з хворим, турбота про нього завжди сприяють швидкому одужанню, «загоєнню всіх сердечних ран».) |

Але піклуватися треба не лише про хворих людей. Якщо ми будемо більше дбати один про одного, 1 допомагати в скрутну хвилину, підтримувати і в радощах, і в горі, можливо, тоді відсоток людей, які страждають на серцево-судинні захворювання, значно знизиться.


Додаток 1

Залікова картка команди Станція «Анатомічна»

  1. Будова серця — ... балів.

  2. Будова судин — ... балів.

За першість виконання + 2 бали.

Станція «Фізіологічна»

  1. Схема «Велике коло кровообігу» — ... балів.

  2. Схема «Мале коло кровообігу» — ... балів. За першість виконання + 2 бали.

Станція «Діагностична»

  1. Діагноз хвороб — ... балів.

  2. Підпис малюнків — ... балів.

Станція «Швидка допомога» Надання допомоги — ... балів.

Станція «Термінологічна»

  1. Заповнити клітинки — ... балів.

  2. Розв'язати кросворд — ... балів За першість + 2 бали.

Загальна кількість балів, набраних командою, становить....

Додаток 2

Тести Варіант 1

1. Тривалість фази загального розслаблення серця:

а) 0,4 с; б) 0,1с; в) 0,3 с; г) 0,8 с.

2. Прилад, за допомогою якого записують електричні струми серця:

а) сфігмоманометр;

б) електрокардіограф;

в) фонендоскоп.

3. Стан підвищеного кров'яного тиску:

а) гіпотонія;

б) аритмія;

в) гіпертонія;

г) дистонія.

4. Гормон, який прискорює та посилює скорочення серця:

а) адреналін;

б) тироксин;

в) інсулін.

5. Кровоносні судини, які несуть кров до серця:

а) капіляри;

б) вени;

в) артерії.



Варіант 2

  1. Тривалість фази скорочення шлуночків:

а) 0,3 с; б) 0,1 с; в) 0,4 с; г) 0,8 с.

  1. Найбільша швидкість руху крові у:

а) венах; б) аорті; в) капілярах; г) артеріях.

3. Учений, який довів, що кров у людини рухається по замкненій системі судин завдяки роботі серця:

а) Кулябко;

б) І.Мечников;

в) В.Гарвей.

4. Відділ нервової системи, який прискорює частоту і силу скорочень серця:

а) симпатичний;

б) парасимпатичний.

5. Кровоносні судини, кров'яний тиск у яких найменший:

а) капіляри;

б) вени;

в) артерії.



Варіант З

1. Тривалість серцевого циклу здорової людини:


а) 0,8 с; б) 0,4 с; в) 0,3 с; г) 0,1 с.

2. Відділ нервової системи, який сповільнює частоту і послаблює силу серцевих скорочень:

а) симпатичний;

б) парасимпатичний.

3. Кровоносні судини, кров'яний тиск у яких найбільший:

а) капіляри;

б) вени;

в) артерії.

4. Властивість серцевого м'яза, яка забезпечує поширення збудження по всьому серцю:

а) провідність;

б) автоматія;

в) скоротливість.

5. Нормальна частота пульсу в підлітків (уд./хв):
а) 60-75; б) 72-85; в) 80-90.

Додаток З










Схема малого кола кровообігу
1

ліве передсердя

3

легенева артерія



4

легеневі пухирці

5

легеневі капіляри



7

легеневі вени

8

правий шлуночок











Додаток 5





Додаток 6

Кожна команда отримує свій варіант завдання.



  1. Кров із рани потерпілого витікає рівномірно і має темний колір. Яка судина ушкоджена? Надайте потерпілому першу допомогу.

  2. Кров із рани потерпілого витікає у вигляді пульсуючого струменя і має яскраво-червоний колір. Яка судина ушкоджена? Надайте потерпілому першу допомогу.

  3. Потерпілий блідне, у нього виступає холодний піт, пульс частішає і слабне. Про яку кровотечу свідчать такі симптоми? Як допомогти потерпілому?




Додаток 7

Кросворди

І. По вертикалі можна прочитати термін теми.







1




























2































3








































4

























5













































І. По вертикалі можна прочитати термін теми.

  1. Розслаблення серця.

  2. Здатність серця скорочуватися під впливом імпульсів, які виникають у самому серці.

  3. Властивість серцевого м'яза.

  4. Скорочення серця.

  5. Прилад для вимірювання артеріального тиску.

II

  1. Зовнішня сполучнотканинна оболонка серця.

  2. Навколосерцева сумка.

  3. Внутрішня сполучнотканинна оболонка серця.

  4. Середня м'язова оболонка серця.













База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка