Урок позакласного читання. 3 клас. Тема. Байки. П’єси Мета



Скачати 105.98 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір105.98 Kb.
Урок позакласного читання. 3 клас.

Тема. Байки. П’єси

Мета. Вчити учнів знаходити аналогії між зображеним у байках і вчинками людей, удосконалювати вміння читати в особах, передаючи авторське і власне ставлення до героїв; розширити знання про творчість байкаря Леоніда Глібова, особливості байок. Удосконалювати вміння учнів повно, точно та емоційно робити висновок про прочитане, висловлювати свої судження про поведінку героїв та їх вчинки, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати образне мислення, спостережливість, увагу; активізувати читацьку пам’ять. Формувати навички роботи в групах. Вправляти в інсценізації п’єс-казок. Сприяти розвитку читацьких інтересів. Виховувати любов до української літератури, бажання більше читати, щоб більше знати.

Обладнання. Декорації до п’єси, запис музики до вистави з дитячої комічної опери «Коза Дереза»; ляльки-рукавички: кіт, дід, баба, корова, півень, качка, коза, мишка, білочка, лисиця; мультимедійний супровід до уроку, екран, проектор; картки із завданнями; виставка книг з теми, виставка дитячих малюнків до прочитаних байок, посібник Н. С. Кордуба, М. М. Стрихар «Позакласне читання. 3 клас».

Тип уроку: тематичний

Форма проведення: урок - інсценізація

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Продзвенів дзвінок –

Починаємо урок.

Попрацюємо старанно,

Щоб почуть наприкінці,

Що у нашім третім класі

Діти – просто молодці!

Тож – вперед! Часу не гаймо,

У театр поспішаймо!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Мікрофон»


  • Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (продуктивним, цікавим, навчальним, веселим, казковим,....)

  • А що для цього повинні зробити ви? (бути дисциплінованими, уважними, активними, наполегливими, зібраними, творчими,...)

  • Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, продуктивний, творчий урок. А він у нас дійсно незвичайний. Я запрошую вас у подорож до театру, де ви будете одночасно і акторами , і глядачами: читатимете байки, гратимете п’єсу та спостерігатимете за цим дійством. Я допоможу вам організувати і провести програму: сьогодні я конферансьє.

Конферансьє – естрадний артист, який оголошує концертні номери, виступає в проміжках між ними.

  • Виконавши завдання (слайд1), вирушимо до театру. Вилучіть парні букви і дізнаєтесь тему уроку:

БВАМЙЧКФИ. ПГ’ЄТСЇИ.

ІІІ. Робота з виставкою книг.

(На виставці книжки. попередньо підготовані до уроку учнями і вчителем.)

  • Подивіться, друзі, книжки нас уже чекають.

  • Що об’єднує всі ці книжки?

  • Які книжки з байками містять твори одного автора? Назвіть і покажіть їх.

  • Чи є ілюстрації в книжках?

  • Чи допомогли вони вам у виборі байки?

  • Які книжки з байками містять твори багатьох авторів? Назвіть і покажіть їх.

  • Твори яких авторів вони містять?

  • Чим привабили вас ці книжки?

ІV. Розгляд виставки дитячих малюнків, створених за сюжетами прочитаних байок.

  • Бачу, що ви, друзі, добре попрацювали. Адже створили цікаву виставку малюнків. За ними спробуємо назвати байку, проілюстровану вами.

  • Хто автор цього малюнка?

  • Як ви думаєте, про кого розповідатиметься у творі, який проілюстрував ваш товариш? Чи точно передана подія (образ)?

  • Перекажи ту частину твору, якій відповідає малюнок?

  • Розгляньте малюнки і скажіть, які байки ви хотіли б прочитати ще раз.

(Оголошую виступи дітей. Звертаю увагу на вміння інтонаційно декламувати твір; робити висновки про прочитане.)

V. Робота із збіркою «Позакласне читання. 3 клас.», с. 58-71.

1. Слово вчителя.

- Під час уроків класного читання ви ознайомилися з біографією та деякими байками Леоніда Глібова. Я пропоную вам кілька цікавих відомостей з життя автора.



  • У дитинстві Льолик, як його всі називали, був веселим, енергійним хлопчиком. Любив усе красиве, але найбільше – квіти, особливо подобалося доглядати за ними. Так малого Льолика й прозвали «королем квітів». Знайомі й родичі, вітаючись з ним, казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику».

  • Леонід Глібов дуже любив дітей. Деякий час працював вчителем історії і географії. Свої твори для дітей підписував псевдонімом «Дідусь Кенар». (Батько байкаря дуже любив цю співочу пташку і сусіди прозвали його «Кенар».)

  • Хвороба серця, астма підірвали здоров’я Леоніда Івановича. У байкаря погіршився зір, але той продовжував писати під лінійку з лупою.

  • Залишив Глібов великий доробок: байки, акровірші, жартівливі пісеньки, пісенно-ліричні твори, вірші-загадки з відгадками.

VІ. Ознайомлення з байкою Леоніда Глібова «Синиця».

  1. Робота в групах

1 гр. Прочитати байку, визначити дійових осіб. Охарактеризувати їх.

2 гр. Словникова робота. Прочитати, виписати незрозумілі слова, з’ясувати їх лексичне значення. (словники)

3 гр. Прочитати текст. Скласти запитання до байки.

4 гр. Дослідження. Дослідити, виписати крилаті вислови (прислів’я).

5 гр. Прочитати. Визначити головну думку (що засуджується, що схвалюється). Підібрати прислів’я.

  1. Презентація робіт в групах.

VІІ. Мовчазне читання учнями байок Василя Симоненка «Мудра сова», «Вовкам на зло».

  • Який повчальний висновок цих творів?

VІІІ. Фізкультхвилинка.

Ми по вулиці ідемо,

Гарно всі себе ведемо.

Ось і «зебра», зупинись,

Вліво, вправо подивись.

Вільний шлях, машин нема,

Йду по «зебрі» прямо я.

Вітер віє нам в лице,

Захиталось деревце.

Вітерець все тихше, тихше.

Деревце все вище, вище.

До театру ми прийшли,

Тихо в залу всі зайшли,

Зайняли свої місця, -

Почалась вистава ця.

ІХ. Інсценізація казки-пєси « Незвичайна пригода кота Мартина» .

(Відсуваю імпровізовану завісу театру. За нею заховані декорації до казки та ляльки – рукавички персонажів твору.)


  • Прийшла, нарешті, довгожданна мить:

Герої казки нас усіх вітають.

І знову пісня радісно дзвенить,

І казка у театрі оживає.

В країну казок підем я і ти,

У казці всім цікаво побувати.

Там вірних друзів можемо знайти

І знову з ними гарно заспівати.

Ми в гості сюди казкаря запросили,

Щоб бачити казку і слухать гутом.

Але чарівник заблукав у дорозі.

Давайте його погукаєм разом!

(Діти дружно гукають: «Казкарю!». Виходить казкар.)



  • Доброго дня, дорогі мої друзі! Я дуже радий бачити вас усіх в хорошому настрої! Знаю, малята, що всі ви полюбляєте казочки. Отож, не буду довго базікати, а розкажу вам свою улюблену казку про незвичайну пригоду кота Мартина. Вмощуйтесь зручніше, нашороште вушка та слухайте уважно...

В одному селі жили-поживали дід Панас та баба Параска. І мали вони невеличке господарство...

(Звучить музика і починається казка)

Півень - Ку-ку-рі-ку!!! Ку-ку-рі-ку!!! Прокидайтеся усі, ранок на дворі. Ку-ку-рі-ку! Ох і гарна ж моя пісенька, співав би її і співав. Та піду своїх друзів розбуджу, бо час до роботи братися. Ку-ку-рі-ку! (виходить)

(Входить дід, а за ним баба)

Дід - От клятий півень, знову не дав сон до кінця додивитися. Пісня в нього, бачите, гарна. От я пісню знаю, так знаю, баба моя навчила мене співати. (співає)

Там під вишнею, під черешнею,

Стояв козак з дівчиною, як із ягодою.

Стояв козак з дівчиною, як із ягодою.

А далі...... Знову забув. Бабо, бабо!

Баба - Та чого ти кричиш? Тут я. Що трапилось?

Дід - Та от забув ту пісеньку, що ти мене навчила.

Баба - Досить пісень співати, треба за роботу братися. Дров нарубай, двір підмети, корову Ласуню та козу Любуню пасти вижени. І не забудь півника з качечкою погодувати. А я тим часом спечу хліб, зварю обід, та й треба нашого кота лінивого розбудити. Скільки ж спати можна. Он миші в коморі вже зерно гризуть.

Дід - А й справді, бабо, маємо ми з тобою добру корівку, що дає молоко, сир, сметанку, а коза дає цілюще молочко, півник будить нас зранку, качечка яйця несе, а от з кота Мартина ніякої користі. Вчора в моїх нових штанях миша дірку прогризла. Якщо так буде і далі, то я його вижену.

(Звучить музика. Дід і баба виходять. Заходять півень, качка, корова і коза)

Коза - Бе-е-е, Петю, знову ти нас зраненька розбудив!

Качка - Хоча б один день ти міг прокукурікати на годину пізніше?

Півень - Ну, що ви таке говорите, пані качко. Дід Панас мене б за таку роботу з дому вигнав. Я своїм господарям догоджаю, бо мені ще моє життя дороге.

Коза - Тихіше, друзі, бо он дід іде.

Дід - Тю-тю-тю. Тась-тась-тась. Їжте зерно мої милі та поправляйтеся. З вас хоч якась користь. А он Мартин ще й досі спить. Ну я йому покажу, як байдики бити!

(Всі виходять. Залишається корова і коза.)

Коза - Потрібно попередити Мартина, щоб більше не лінувався та щоб добро дідове і бабине доглядав. Бо інакше чула, що з ним буде?

Корова - Та чула, але чи наш Мартин послухає! А зараз ходімо на луг, поїмо соковитої травиці.

(Виходять зі сцени. Звучить музика. Мишка несе мішок.)

Мишка - Знову сьогодні Мартин дрімає. А я піду у комору погуляю. Там є шматок сиру смачного. І зерна візьму в мішок запашного. Нехай кіт лінивий спить. Я упораюся вмить! Ой, а чого це сьогодні Мартин так рано піднявся, мабуть баба Параска примусила до роботи!

(Кіт іде і ойкає.)

Кіт - Ой-йой-йой! Не дають роботящому коту відпочити. Я ж учора цілий день не спав, а лише дрімав на печі. А баба Параска кричить, що я лінивий. Ще й рушником набила, щоб ішов у комору мишей ловити. А я ж їсти хочу, я ж не снідав іще! (співає)

Тяжка моя доля,о Боже мій милий,

За що ти караєш мене трударя?

Як любо увесь день на припічку грітись,

Попить молочка і поїсти сальця.

(Кіт лягає і гріється на сонечку, а мишка тихенько підкрадається біля нього.)

Кіт - Іди, іди. Мені і так ніколи за тобою бігти. Я зараз приймаю сонячну ванну.

Мишка - Добрий день, Мартине Котовичу. Приємно бачити вас у гарному настрої. Так, так, приймайте ванну. Бо коли ви за себе не подбаєте, то ніхто за вас не подбає. Аякже, аякже...... (Крадучись. пробирається до комори.)

(Заходять дід з бабою. Кіт спить, хропе.)

Баба - Подивіться, люди добрі, на ледачого кота! Хоч би тобі поворухнулося!

Дід - Усе, мій терпець увірвався! Давай, Параско, мішок. Віднесу я цього неробу в ліс, хай його там вовки роздеруть. Нема чого дарма хліб їсти!

(Дід пхає кота в мішок і несе до лісу. Звучить сумна мелодія. Викидає кота під дерево. А той далі спить, хропе. Дід виходить. Підбігає білочка.)

Білочка - Ой! Що це за звір такий лежить і гарчить так страшно. Але треба якось із ним познайомитись і новину про незвичайного звіра у лісовій газеті написати. Я ж редактор, а редактор про всі новини повинен знати першим. Агов, шановний, хто ви, з якої країни до нас прибули?

Кіт - Що за причепа заважає мені спати?

Білочка - Я не причепа, я білочка-вертілочка.

(Співає пісню «Я маленька білочка».)

Я маленька білочка.

В мене є сопілочка.

Буду я вам грати.

Нумо танцювати.

Я з газетою дружу.

Всі новини там пишу.

Прошу вас сказати,

Як вас величати.

Кіт - Я, знаменитий у всіх сусідніх лісах пан Мартин, приїхав до вас проводити уроки трудового навчання. Може чули про мене?

Білочка - Та ні. Про великого трудівника пана Мартина я не чула. та моя добра подружка Лисичка-сестричка може знає. Ви тут почекайте, я зараз її приведу.

(Білочка виходить.)

Кіт - Гаразд, але прихопіть з собою щось попоїсти, бо я з далекої дороги! О! Вже у животі починає бурчати, кишки марша грають. Швидше б ця вертілочка прибігла, бо так можна і померти з голоду.

(Заходить лисичка. Кланяється.)

Лисичка - Здрастуйте! Це ви пан Мартин?

Кіт - Аякже, я. А ви хто?

Лисичка - Я Лисичка-сестричка. От почула від своєї приятельки, що у нашому лісі перебуває великий майстер-трудівник. Чи ви часом не він? Я принесла йому курочку на обід.

Кіт - Він! Він! Ви така мила, добра, дозвольте взяти вас за дружину? А я буду вам за чоловіка.

Лисичка - З превеликою радістю! Адже ви такий відомий,такий страшний. Вас усі у лісі будуть боятися! От ми з вами заживемо!

(Звучить весела музика. Кіт з Лисичкою танцюють, тримаючись за лапки, і виходять зі сцени. Заходить казкар.)

Казкар - І зажили Лисичка-сестричка з котом Мартином дружно і щасливо, горя й біди не знаючи. Можливо і досі живуть і не тужать.Ось і казочка уся вже закінчилася. До нових зустрічей!

Слово вчителя:


  • Яку казку нагадує вам ця п’єса?

  • Чи сподобався вам цей твір?

  • Чи знаєте ви автора даної п’єси?
    Її для вас написала я. І рада, що вона вам сподобалася.

  • Чому твір називається п’єса- казка?

Х. Робота з творчими завданнями.

1. Вікторина «З якої байки?». с. 71.

2. Гра «Хто зайвий?». Слайди презентації.

«Незвичайна пригода кота Мартина»:





  • Дід

  • Баба

  • Кабан

  • Качечка

  • Вовк

  • Корова

  • Ведмідь

  • Білочка

  • Кіт

  • Зайчик

  • Коза

  • Півень



3. Записи в «Щоденнику читача».

ХІ. Підсумок уроку.

  • На сцені, діти, ви проявили себе справжніми акторами. Під час дійства усі були толерантними, виявляли повагу один до одного. Гадаю, що і надалі ви будете так добре працювати.

ХІІ. Домашнє завдання.

Знайти і прочитати цікаві рубрики, корисні поради, фантастичні історії з дитячих газет та журналів. 1 група читає і готує повідомлення з журналу «Барвінок», 2 група - «Зернятко», 3 група – «Джміль», 4 група – «Пізнайко», 5 група – з дитячих газет.





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка