Урок позакласного читання. Казки українських письменників Мета



Скачати 39.67 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір39.67 Kb.
Урок позакласного читання. Казки українських письменників
Мета: поглибити знання учнів про казку як художній твір, у якому вигадка і фантазія служать засобом вираження суджень народу про життя; розвивати вміння розрізняти літературну казку; прищеплювати читацький інтерес до казок; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати мудрість, кмітливість, доброту.
Хід уроку

I. Організційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

Кажу, кажу казку

За бубликів в’язку.

Один бублик — на зубок,

Другий бублик — в козубок,

Третій — у кишеню,

А четвертий — в жменю.

А онука п’ятим

Буду частувати.

Хай він бублика смакує,

Хай над казкою міркує.

Починаєм...

Т. Коломієць

— Недарма кажуть, що всі ми родом із дитинства. А дитинство без казки неможливе! Казка навчає добра, мужності, кмітливості, мудрості, терпіння. Казка — вірний помічник у житті.

— Що ж таке казка? Казка — цікава вигадана історія про події, яких не може бути в реальному житті. Рослини і тварини у ній уміють розмовляти і робити все те, що й люди. У казках трапляються чарівні пригоди, існують незвичайні речі, діють чаклуни і чародії.

— Які ж бувають казки?

— Яких ви знаєте письменників і поетів-казкарів?

— Сьогодні на уроці ми завітаємо до королівства літературних казок.


III. Робота з виставкою книжок

— Зверніть увагу на виставку книжок та скажіть, з якими із них ви вже ознайомлені, які вам найбільше подобаються?

— Хто з вас хоче показати літературу, за якою ви готувалися до сьогоднішнього уроку?
IV. Робота над темою уроку

У казкове місто час вирушати,

Перешкоди всі пройдем,

А хто буде сумувати,

Із собою не візьмем.

1. Зупинка «Театральна»

Заздалегідь підготовлені учні інсценізують уривок з казки О. Буценя «Чи є зима?».



2. Зупинка «Бюро знахідок»

Діти визначають, чиї це речі і з яких казок. (Тарілка, книжка, молоток)

3. Зупинка «Кращий розповідач»

Учні переказують стисло прочитану казку.

4. Зупинка «Чарівний пензлик»

Виставка ілюстрацій, визначення тих, що найбільш удало передали зміст казок.

5. Робота над казкою І. Крип’якевич «Кіт і миша»

1) Робота над загадками.



  • Сіреньке, маленьке

Хоч якого кота

З місця стягне. (Мишка)



І негарну звичку:

Спершу добре він поїсть,

Після вмиє личко. (Кіт)

2) Читання казки вчителем.

— Як звали котів?

— Яку мишу спіймав старий кіт?

— Що пообіцяла миша сказати Мурчикові?

3) Словникова робота.

Басок — низький чоловічий голос.

Підлещуватися — добиватися доброго ставлення.

4) Читання казки за особами.

5) Робота в парі.

— Поставте за змістом казки 2–3 запитання своєму сусідові по парті.

6) Характеристика дійових осіб.



Миша Кіт

Стара, досвідчена. Молодий, дужий.

Хитрі очі. Страшні очі.

Шепотіла. Говорив грубим голосом.

7) Визначення основної думки казки.

— Що хотів показати автор казки?

— Які подібні казки ми читали?

— Чи виражає прислів’я «Де сила не візьме, там розум допоможе» основну думку твору?

— Які ви ще знаєте прислів’я, де розум, хитрість перемагає силу?

6. Робота над казкою М. Прудник «Чому в зайчика довгі вуха»

1) Читання казки вчителем.

2) Перевірка первинного сприйняття тексту.

Тестування

1. Хто герої казки?

а) Ведмідь, Заєць, Їжак, Лисиця;

б) Вовк, Заєць, Їжак, Лисиця;

в) Ведмідь, Заєць, Вовк, Їжак, Лисиця.

2. Їжачок приносив до нори:

а) груші;

б) яблука;

в) капусту.

3. Хто сказав вітання: «Щоб добре бігав»?

а) Ведмідь;

б) Лисичка;

в) Вовчик.

4. Як друзі ставилися до Зайчика?

а) З повагою;

б) із заздрістю.

5. Чому Зайчикові стало соромно?

а) Обманув друзів;

б) поганий товариш;

3) Творча робота.

— Знайдіть речення, що виражає основну думку казки.

— Поміркуйте! Чому в Зайчика виросли довгі вуха? Чи дійсно це так?

Складання прислів’їв

Казка вчить, та розуму в них багато.

Казки маленькі, та в ній щось повчальне зрозумій.

Казка — вигадка, як на світі жить.


V. Підсумок уроку

Гра «Мікрофон»

— Поміркуйте, чому ми читаємо казки, за що ми їх любимо?


VІ. Домашнє завдання

— Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «Прийшла зима біловолоса».



Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка