Урок позакласного читання в 2 класі



Скачати 128.79 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір128.79 Kb.
Урок позакласного читання в 2 класі

Буду я природі другом
Мета. Розширити читацькі інтереси школярів, ознайомлюючи з творами про природу.

Розвивати уміння уважно слухати – розуміти читання вчителя та навички

правильного свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів,

ознайомити. Виховувати любов і бережливе ставлення до

природи, чуйність і доброту.

Обладнання : виставка книжок за темою; дитячі малюнки за темою до творів;

Найкраще: Позакласне читання для учнів 2 класу/ Упоряд. А.І.Мовчун,

Л.І.Харсіка. – К. : АВДІ, 2009; роздатковий матеріал

Хід уроку

І. Організація класу.

- З давніх пір і по нині

Кажуть всі в Україні:

«Здоровенькі були!»

Привітайтесь і ви.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Наш дивний світ –

такий, як казка.

Тож бережи його, будь ласка.

- Прочитайте записану на дошці тему уроку. Перед вами павутинка зі складів. Поєднуючи їх, прочитайте слова, що стануть темою нашого уроку.

Бу я ро дру

ду при ді гом

( Буду я природі другом )




  • Як ви розумієте ці слова?

Шановні друзі! Сьогоднішня наша зустріч носить пізнавальний характер. Ми будемо читати твори про природу. І, сподіваюсь, ще більше переконаємось, що ми природі не сусіди, ми – часточка природи, і від знань про неї і бережливого ставлення залежить і наше щасливе життя.

Етап проектування

- Діти, що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?


ІІІ. Актуалізація читацького досвіду школярів.

1. Робота з виставкою книжок

- Чи відповідають темі представлені на виставці книжки?

- Книжки яких авторів представлені на виставці?

- Твори яких авторів ви вже читали?

- Які назви мають книжки? ( За завданням учителя учні вчаться самостійно визначати зовнішні показники змісту кожної книжки ( заголовок, автор, ілюстрації), вибирати потрібну книжку за окресленими показниками, співвідносити їх і на основі цього робити загальний висновок про тематику, зміст, характер, кількість уміщених у книжці творів. Така діяльність сприяє швидшому входженню дитини в текст, який вона буде читати самостійно).

2. Розгляд та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до теми
3. Розчитування (діти промовляють чистомовку)

Ло – ло – ло – я люблю своє село.

Чі – чі - чі – зветься воно Княжичі.

Си – си – си – є зелені в нас ліси.

Бе- бе- бе – є і небо голубе.

Хи –хи –хи – ми маленькі дітлахи.

емо – емо – емо – ми природу збережемо.
ІУ. Активізація читацького мислення

Читання та обговорення творів по темі.



1. Вірш Петра Сотниченка «Вмійте природу любити».

  • До чого нас закликає автор?

  • Що кожен з вас може зробити для збереження природи?

2. Розповідь вчителя про Лідію Компанієць та читання її поезій.

Народилася Лідія Компанієць у селі Новогригорівці Запорізької області. Її батьки працювали позмінно на залізниці, тому не могли приділяти дітям належної уваги. І Ліду та двох її братиків відвезли на виховання до бабусі в село Астраханку на Мелітопольщині. Мала Лідія дуже любила бабусину хату з вишиваними рушниками, з долівкою, встеленою запашними травами. Там дівчинка росла, там і пішла в школу. У десять років пробувала складати вірші і записувала їх у потаємний зошит. Старші брати Лідочки видавали домашній рукописний журнал. Вони з радістю вміщували туди сестриччині поезії. Вже тоді дівчинка мріяла працювати в газеті.

Мрія Лідії Олександрівни здійснилась. Вона працювала в редакції різних газет. Писала вірші, оповідання, статті і навіть сценарії. За її сценаріями на Київський кіностудії імені

О.Довженка поставлені фільми «Доля Марини», «Коли співають солов’ї », «Літа дівочі».

Л. Компанієць належить також сценарій мультфільму «Чому втекло кошеня».

Вірш «Бідолаха»


  • Чому вірш має таку назву?

  • Прочитайте, як дівчинка звертається до маленької пташки. З якою інтонацією ми будемо читати ці слова?

  • Доведіть, що герой вірша любить і береже природу.

  • Давайте разом спробуємо відгадати анаграми

РОВОНА ЦЯНИСИ ГОБЕЦЬРО РОКАСО ТЕЛДЯ ТІЛАСВКА

Ворона синиця горобець сорока дятел ластівка

- Яка пташка зайва в цьому рядочку? Чому?

- Молодці, а як ми з вами можемо допомогти цим пташкам взимку?



3 Гра «Склади прислів’я ».

На картках написані слова, з яких, розставивши у певному порядку, діти повинні скласти прислів’я і прочитати його.

багато Де там немає пташок, комашок.

Де багато пташок – там немає комашок

4 Гра «Хто більше?»

Учитель називає птаха, а діти повинні за його назвою пригадати лічилку, скоромовку, казку, пісеньку, народну прикмету тощо.

Качка – Українська народна казка «Кривенька качечка».

Сорока - Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок – сорок морок.

Журавель – Краще синиця в руці, ніж журавель в небі.

Українська народна казка «Лисиця та Журавель»

Гуси – Дикі гуси відлітають – кінець бабиного літа.


5 Вірш «У красу небачену, у казку»

Словесне малювання картин, які викликав цей вірш.

Робота над виразністю читання.

Читання віршів учнями.



Завдання на уважність.
З яких віршів рядки? З’єднай.
Ми човном верталися в село

У ясну, безвітряну погоду… « Вмійте природу любити»


Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави. «Бідолаха»


Я взяла його до рук,

В нього серце – тук – тук – тук! «У красу небачену, у казку…»


Фізкультхвилинка.
Руки вгору! Погойдали –

Це – дерева в лісі.

Опустили і стріпнули –

Збив росичку вітер.

Руки в сторони, змахнули –

Летимо, мов птахи,

Приземлились, відпочили –

Руки – крила склали.


3. Секрети читача.

Сьогодні на уроці ви вже чули нове для вас слово «сценарій» Ознайомлення дітей з поняттям «сценарій» - це літературний твір, за яким знімають фільми ( кіносценарій). А є ще сценарії, за якими ставлять спектаклі, проводять святкові заходи. ( Слово «сценарій» заздалегідь подається на дошці, діти кілька разів читають і промовляють його для кращого запам’ятовування).



4. Читання п’єси – казки «Лісовий народець» Анатолія Давидова.

Щоб вам був зрозумілий зміст цієї п’єси – казки, проведемо словникову роботу.



Словникова робота.

Хащі – густий, непрохідний ліс.

Сопілочка – український народний духовий музичний інструмент з дерева або очерету, що

має форму порожнистої трубочки з отворами.

Юннати – юні дослідники природи.

Розпач – почуття безнадії, відчай.



5. Роздуми над прочитаним

- Хто з персонажів вам сподобався? Чому?



  • Як звали казкового хлопчика – лісовичка?

  • Хто його помічники?

  • Знайдіть опис лісових помічників.

  • За допомогою чого він збирає своїх помічників?

  • Хто прийшов у гості до лісовичка?

  • Яку обіцянку дали юннати Озивайку?

  • Що цікавого зі світу природи розповів автор?

  • Чого навчає нас ця казка?



6. Читання п’єси – казки в особах

Визначення головної думки.



  • Чого вчить нас казка?

  • Чому потрібно берегти природу?


7. Встанови порядок подій.

а) Петько Чебрець привів юннатів.

б) Будемо дбайливо охороняти ліс.

в) Давненько не збирав я своїх помічників.


8. Інсценізація зустрічі хлопчика з юннатами.

9. Хорове читання вірша ( записаного на дошці або плакаті)

Я зірвав квітку –

І вона загинула.

Я спіймав метелика –

І він умер у мене на долоньці,

І тоді я зрозумів,

Що торкнутися цієї краси

Можна тільки серцем.

- Що зрозумів хлопчик?

- Прочитати рядки вірша, де про це сказано.



На дошці вивішується «сонечко» з промінцями і хмарки навколо.

Мозкова атака

  • А зараз перевіримо свої знання. На уроці ми познайомились з творами різного жанру, якими саме? Давайте пригадаємо авторів віршів і п’єси – казки.

  • До вашої уваги вікторина за прочитаним. Щоб розігнати «хмарки» від сонечка вам потрібно дати відповіді на питання, які записані на них. Ваші правильні відповіді стануть ще й розв’язком кросворду ( Діти знімають хмарки, читають питання і записують відповіді).












2

1

п





















р















3










и






4

















р











5

о


























6

д
















7










а












  1. Хто потрапив у біду в вірші Лідії Компанієць «Бідолаха»? ( Птах)

  2. Яке слово в темі нашого уроку закрила хмарка? ( Другом )

  3. Які птахи згадуються у вірші Лідії Компанієць «У красу небачену, у казку..» ( Гуси)

  4. Як називається літературний твір за яким знімають фільм? ( Сценарій )

  5. Як звали хлопчика – лісовичка з п’єси - казки Анатолія Давидова «Лісовий народець»? ( Озивайко)

  6. Листя якого дерева вінчає голову казкового хлопчика – лісовичка ? ( Дуба)

  7. Хто прийшов у гості до Озивайка? ( Юннати )




  • Діти, давайте перерахуємо ті якості, якими наділена людина, яка любить і бережно ставиться до природи. Вчитель або діти записують ці якості на промінчиках: любов, доброта, ніжність, увага, співчуття, повага.

  • Які позитивні якості виховуються у вас під дією променів цього сонечка?

Ось і ми з вами зробили сьогодні відкриття, що в природі багато цікавого – поруч з нами. Треба тільки його побачити, почути, зрозуміти і берегти.
У. Підсумкова бесіда.

- Які твори про природу, про красу і дбайливе ставлення до природи вам найбільше сподобалися? Хто їх автори?

- Яка головна думка об’єднує ці твори?

Любов до природи виявляється не тільки в красивих словах, а і в красивих вчинках.


  • Чи думали ви над цим раніше?


Вчитель. Пам’ятайте, любі діти,

Щоб сади у нас цвіли.

Щоб літали в чистім небі

І лелеки, й журавлі,

Щоб пташки у нас співали,

І дерева підростали,

Щоб земля була у квітах, -

Бережіть природу, діти!



Урок української мови в 3 класі

\Узагальнюючий урок з теми «Речення»
Мета. Закріпити основні поняття про речення; продовжувати формувати навички аналізу

речення; формувати вміння узагальнювати і систематизувати знання з теми.

Розвивати зв’язне мовлення, інтонаційну виразність. Виховувати риси

взаємодопомоги, бажання співпрацювати.



Обладнання. Таблиці, опорні слова з теми, листочки
Хід уроку
І. Організація класу.

Кленовий листочок до класу влетів ненароком,

На план поурочний поклав п’ятірню золоту.

Це осінь знадвору підказує тему уроку

Отож не за планом сьогодні урок поведу.

«Асоціативний кущ»


  • Створимо асоціативний кущ на тему «Осінь»

( Жовте листя, туман, птахи у вирій відлітають, бабине літо, овочі, фрукти, дощі тощо)

  • Погляньте, скільки листочків сьогодні у нас у класі – справжній листопад.

«Дощ компліментів» листочкам.

  • На що схожі листочки ( яскраві метелики, різнокольорові парашутики, чарівні птахи)

  • Як падають на землю ( золотий дощ, полум’яний зорепад, веселий таночок)


ІІ. Оголошення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці

Нам треба старанно попрацювати,

Щоб листочків різнокольорових назбирати

І чарівний букет з теми «Речення»

Своїми знаннями зібрати!


ІІІ. Узагальнення і систематизація знань

Перший листочок калиновий – це значення речення

1. Діти виконують тестові завдання

Речення виражає:

а) здивування; б) прохання; в) закінчену думку

2. Закріпи!

Поділіть текст на речення. У кінці кожного речення поставте необхідний розділовий знак.

В осінньому лісі справжній листопад чому ж не чутно співу пташок прилітайте, пернаті друзі, до наших годівничок

Чи становлять визначені вами речення текс? Які типи текстів ви пам’ятаєте? Визначте тип цього тексту, дайте заголовок.

- Які розділові знаки використали? Назвіть.

3. Висновок!

Речення виражає … ( закінчену думку)

У кінці речення ставимо … ( необхідний розділовий знак)

- Ми отримали перший листочок – це закінчена думка речення.



Другий листочок вербовий – види речення

1. Пригадай!

За метою висловлювання речення бувають:

а) окличні, неокличні; б) розповідні, питальні, спонукальні.
Цвітуть сади. Шумлять гаї.

Ці речення розповідні.

Розкажуть щось тобі й мені,

І крапку ставимо в кінці.

Слухняним будь. Люби свій край

Батькам завжди допомагай..

Це спонукальні. В них для нас

До дії заклик чи наказ.


Куди ідеш? Ким хочеш стати?

Питальні мусять запитати.

І ти пізнаєш їх умить:

Питальний знак в кінці стоїть.
2. Повтори!

Знайдіть у вірші розповідне, питальне і спонукальне речення.

Тихесенько вечір на землю спадає.

І сонце сідає в тихесенький гай.

Ой, сонечко, ясне, невже ти втомилось,

Чи ти розгнівилось? Іще не лягай!



3. Висновок!

За метою висловлювання речення є … ( розповідні, питальні, спонукальні)

А за інтонацією…. ( окличні, неокличні)

Як гарно тут! Як любо жить!

В кінці знак оклику стоїть.

Окличні речення оці –

Виразні, гарні і дзвінкі!

Третій листочок - каштановий!

1. Пригадай!

- Що таке звертання?

- Як виділяються звертання на письмі?

2. Випишіть із жарту звертання.


  • Грицьку, що ти робив сьогодні?

  • Нічого.

  • А ти, Михайлику?

  • Та я був коло нього!

Поясніть вживання розділових знаків.

3. Закріпи!

Доповни речення із казки звертаннями. Поясніть вживання розділових знаків.

От мати прийшла до берега та й кличе:


  • … приплинь, приплинь до бережка! Дам я тобі їстоньки, їстоньки – питоньки.

  • Чую, чую … човник верну. Човник повертаючи, воду горну!

Пригадайте назву казки ( «Івасик – Телесик »).

4. Висновок

Звертання – це …


ІУ. Фізкультхвилинка

Вітер осінній дерева гойдає,

Ліворуч – праворуч колише, хитає.

Вперед і назад, то вниз їх згинає.

Пташки у вирій відлітають.

Листочки усюди кружляють, кружляють

А учні тихенько за парти сідають.
Четвертий листочок березовий – члени речення

1.Пригадай!

Основою речення є:

а) другорядні члени; б) підмет і присудок

Підмет здавна відповість на питання хто? і що?

Батько, мати, білка, рись, поле, озеро, село.

Ну а присудок підкаже, що цей підмет витворяє:

Батько сіє, мати в’яже, озеро блищить і грає.

Підмет з присудком основа, думка речення у них:

Ліс шумить. Співа діброва. Сад цвіте. Лунає сміх.

Та крім них, ще можуть бути другорядні всякі члени:

Ось як любо нам почути: Листя шелестить зелене.

Є основа тут, звичайно: підмет – листя. Питання – що?

Що ж воно робить? Шелестить – присудок підкаже вмить.

Але листя це – яке? Ось і відповідь – зелене.

Другорядний член оцей дасть уявлення конкретне.

Другорядні члени, діти, теж важливі і потрібні.

Всяку думку зрозуміти допоможуть неодмінно.



2. Закріпи!

За малюнком складіть і запишіть речення. Підкресліть головні члени речення.

Стоять осінні клени у золотих барвах.

Листя жовте та червоне тихо з дерева злітає.

Журавлі сумно курличуть вгорі.

3. Висновок!

Члени речення – це слова, до яких …

Головні члени речення – це … і …

П’ятий листочок кленовий – знання

1. Подумай!

Складіть із деформованого речення прислів’я

живи Вік учись вік

Вік живи – вік учись.

2. Пригадай!

- Які ви ще знаєте прислів’я про знання?

З віком розум приходить.

Вчись не до старості, а до смерті.

На те й голова, щоб розум був.

- Молодці! Мені дуже сподобалось як ви працювали. А у кого були неправильні твердження, то запам’ятайте ще одну народну мудрість:

«Не помиляється той, хто нічого не робить».

У вас буде час підготуватися краще.


У. Висновок! Підсумок.

- То що ми отримали у кінці вивченої теми?

Різнокольоровий чарівний букет знань.

Повторення основних понять про речення.

- Ось який гарний букет ми зібрали разом.
УІ. Прощання

Збіг наш урок, як коротка мить.

Дуже швидко в роботі час біжить.

Листочки ми збирали не марно.



Усе про речення ми повторили – це гарно.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка