Урок правознавства 9 клас т ем а : «Взаємні п рава та обов'язки батьків І дітей»Скачати 57.93 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір57.93 Kb.
Сиваська ЗОШ І – ІІІ ст. №2

Урок правознавства

9 клас

Тема: «Взаємні права та обов'язки батьків і дітей»

Урок підготувала і провела

вчитель історії та правознавства

Солодченко Н. А.

2015

Мета: сприяти набуттю учнями правових знань, формуванню ключових компетентностей; ознайомити учнів з правами та обов'язками батьків та дітей; формувати вміння висловлювати та аргументувати власну точку зору; виховувати повагу до батьків, відповідальне ставлення до своїх сімейних та подружніх обов'язків.

Обладнання: витяги з Конституції України та Сімейного кодексу України; підручник Наровлянського О. Д. «Правознавство. Практичний курс», 9 клас (К., Грамота, 2009), презентація «Взаємні права дітей та батьків», відеофільми «Порушення прав дитини», «Коли вбивають мрії».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Епіграф: Сім'я  – перше джерело, з якого починається велика ріка почуттів і переконань. 

В. 0. Сухомлинський

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

На початку уроку учитель об’єднує учнів у 2 групи для подальшої роботи.II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

Учитель. Сьогодні ми проведемо з вами урок «Взаємні права та обов'язки батьків і дітей».

Зверніть увагу на очікувані результати: - ознайомитися з правами та обов'язками батьків та дітей; - навчитися працювати в групах, брати участь у дискусіях; - відстоювати власну думку.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ

Перегляд відео «Порушення прав дитини», учні досліджують: 1) які права дитини в сім’ї порушувались; 2) які органи в державі контролюють дотримання прав дитини в сім’ї.IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель. Сім'я, образно кажучи, є першим кораблем у бурхливому морі життєвих випробувань, на якому діти вчаться долати труднощі. Сім'я є місцем, де плекають єдність, де батько і мати є взірцем для дітей, а діти – надією батьків. У сім'ї із покоління в покоління передаються звички, стиль життя, формуються ціннісні орієнтації. У Конституції України (ст. 51) зазначено: «Батьки зобов'язані утримувати своїх дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків». Цей принцип покладено в основу нормативно-правових актів, що визначають права та обов'язки і дітей в Україні. Зміст цих прав визначено в Сімейному кодексі України.

Проблемне запитання

- Чи є певні права та обов'язки батьків та дітей в сім'ї?Робота в групах (аналіз документа)

1-ша група. Права та обов'язки батьків (див. підручник, витяг із СКУ ст. 150, 151, 152, 153).

2-га група. Права та обов'язки дітей (див. підручник, витяг із СКУ ст. 202, 203, 204, 205, 206).

Перегляд та аналіз презентації.

Учитель.Після народження дитини у батьків виникають певні права та обов'язки щодо дітей. На початку життєвого шляху батьки зобов'язані забрати дитину з пологового будинку, зареєструвати її в РАЦС. Протягом усього життя вони мають спілкуватися з дитиною.

Батьки зобов'язані утримувати дитину до повноліття, а в разі навчання дитини  – до 23 років.Цікава інформація

Афінський архонт Солон дозволяв сину не годувати старого батька в разі, якщо той не навчив сина будь-якої професії.Учитель. Закон не лише надає дітям права, він покладає на них і певні обов'язки. Якщо діти не виконують їх добровільно (наприклад, обов'язок з утримання своїх непрацездатних батьків, то батьки мають право у судовому порядку стягнути з дітей кошти (аліменти); на своє утримання. Дитина може самостійно розпоряджатись своїм заробітком, стипендією та іншими доходами, але тільки з моменту, коли їй виповниться 14 років. Із 14 років дитина має право укладати угоди (купувати, продавати, дарувати) щодо автомобілів, велосипедів, мопедів або іншого майна, але тільки за письмовою і нотаріально посвідченою згодою батьків (усиновлювачів, піклувальників). Також з 14 років дитина має право розпоряджатися грошима, які внесені в банк на її ім'я, але тільки за згоди батьків. У випадку, коли батьки розлучаються, дитина має право вибору, з ким із батьків їй проживати. При цьому другий із батьків повинен сплачувати аліменти на утримання дитини до її повноліття.

Ми з вами ознайомилися із ще одним новим поняттям – аліменти. Аліменти – грошове утримання, яке у встановлених законам випадках одні особи зобов'язані надавати іншим.V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Запитання для дискусії

1. Які права та обов'язки ти маєш у сім'ї?

2. Які ще права та обов'язки ти б хотів мати?

Розв'язання юридичних задач

Проводиться за допомогою витягу із СКУ (учитель по черзі опитує 1-шу групу, потім  – 2-гу групу).Визначення місця проживання дитини

1. Позивач І. В. Іваненко звернулася до суду з проханням повернути 7~річну доньку Оленку для постійного проживання з нею. Батько дівчинки незаконно утримує її в селі у своїх батьків, мотивуючи своє рішення тим, що тут чисте повітря, екологічне харчування, піклування бабусі і що тільки в селі дівчинці буде гарно жити. Мати дівчинки надала суду висновок опікунської ради про те, що дитина повинна проживати з матір'ю. Суддя вислухав дівчинку, яка в суді сказала, що хоче жити і з татом, і з мамою.

Яке рішення прийме суд?

(Згідно зі ст. 171 СКУ дитина має право бути вислуханою батьками, посадовими особами з питань, що стосується її особисто, а також під час вирішення спору між її батьками щодо її виховання, місця проживання. Але ст. 162 СКУ зазначає, що якщо один із батьків самочинно, без дозволу, другого з батьків змінить місце її проживання, суд за позовом зацікавленої особи має право негайно прийняти рішення про відібрання дитини і повернення її тому, з ким вона проживала. Позов задовольнили. Також позивач має право звернутися до суду про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, заподіяної позивачеві).Обов'язок дітей брага участь у додаткових витратах на батьків.

2. Позивач І. Ф. Петренко звернулася до суду зобов'язати повнолітню дочку надати їй фінансову допомогу на операцію. Мати натякала на те, що з двох років сама виховувала дочку, яка зараз має вищу освіту, гарного чоловіка та непоганий матеріальний достаток. Донька відмовляється допомагати, бо вважає хворобу матері вигаданою. До суду донька додала довідку про доходи: заробітна платня чоловіка у розмірі 1400 грн, та свою  – 1200 грн. У своїх свідченнях вона показала, що мати здає квартиру та щомісяця отримує 2 700 грн, маючи додатково ще й пенсію. Мати заперечує доходи за квартиру, каже, що у квартирі живе донька її кращої подруги, яка оплачує лише комунальні послуги.

Яким буде рішення суду?

(Ст. 202 СКУ зобов'язує повнолітнє дочку, сина утримувати батьків, які потребують матеріальної допомоги. Ст. 203 СКУ зобов'язує дітей, крім сплати аліментів, брати участь у додаткових витратах на батьків, спричинених тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю. Оскільки позивач не надала до суду доказів на підтвердження своєї хвороби і не змогла сформулювати позивні вимоги, суд відмовив їй у позові.)VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Перегляд відеофільму «Коли руйнуються мрії»

VIII.ДОМАШнє ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріал § 18 підручника.2. Розв'язати юридичні задачі (с. 134 підручника, завдання 6 після § 18).

3. Скласти дві задачі з даної теми.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка