Урок природознавства 2 клас Тема. Птахи восени. Перелітні й осілі птахи Мета: ознайомити учнів із життям птахів восени, зі змінами, що



Скачати 77.74 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір77.74 Kb.
УРОК Природознавства 2 клас

Тема. Птахи восени. Перелітні й осілі птахи

Мета: ознайомити учнів із життям птахів восени, зі змінами, що відбуваються в їхньому житті; показати зв'язок змін у житті птахів зі змінами в природі; вчити називати групи птахів (за переміщенням відповідно до пір року), наводити приклади перелітних й осілих птахів своєї місцевості, пояснювати причини відльоту птахів у вирій; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; формувати навички охорони природи на прикладі птахів, виховувати любов до природи.

Обладнання: малюнки птахів, завдання для групової та парної роботи, годівничка, запис співу пташок , малюнковий план уроку.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.

Доброго ранку,люба дітвора!

Урок розпочинати настала нам пора.

Всі рівнесенько сідаймо,

книжечки всі відкриваймо,

працювати швидко, гарно

всі ми дружно починаймо.


А щоб урок приніс нам задоволення, посміхніться товаришу по парті, скажіть свої побажання.

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.
Знайомство з малюнковим планом.


  1. Актуалізація опорних знань.

Фенологічні спостереження

Який сьогодні день неділі?

Який зараз місяць?

— Яке число?



  • Яка пора року?

  • Назвіть ознаки осені. (Зміни в живій та неживій природі)

  • - А з чим це пов’язано? ( З сонечком. Сонячного світла стає менше, день коротший,сонце опускається нижче, сонячні промені падають косо і менше нагрівають землю.)

Звіт синоптика.

— А що можна сказати про сьогоднішній день?

— Який стан неба?

— Яка температура повітря?



  • Який вітер?

— Чи були сьогодні протягом дня опади?
Запис у календар природи.


  1. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми і мети уроку

Робота над загадками

• Дивний ключ у небі лине,

Не залізний, а пташиний

Цим ключем в осінній млі

Відлітають, (журавлі) .

• Хто гнізда свого не має,

Яйця іншим підкидає?

Та у лісі в холодку

Все кує : «Ку- ку! Ку- ку!»? (Зозуля)

• Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує . (Ластівка)

• Довгоногий, чорно-білий,

У гніздо на хату сів,

Довгим дзьобом най стукоче,

Ніби щось сказати хоче .

Де ж це ти був? Далеко!

Як вуть тебе? (Лелека)

• В мене є великий хвіст,

Я співаю, як артист

Спів мій радісний усюди

Дуже люблять слухать люди . (Соловейко)

• Гриць дивується, питає :

Що а пташка так співає?

Як горобчик, цвірінчить,

Мов сорока, скрекотить

А ще інколи буває,

Що кричить, немов сова!

Хто виспівує отак? Та то ж так співає, (шпак) .

— Яку з агальну назву можна дати словам - відгадкам?

• Вірно людям я служу, Їм дерева стережу

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним добуваю . (Дятел)

• Біла латка, чорна латка,

На гілках дерев стрибає,

Все, що блисне, забирає (Сорока)

Сива латка, чорна латка

На березі скаче (Ворона)

• Чорна шапочка у нього,

Сизувата спинка

У блакитнім піджаку

Прилітає взимку . (Снігур)

• Маленький, сіренький,

На соняшник сів,

Надзьобався добре І далі полетів . (Горобець)

• Шубка з сірого пушку,

Скаче в жовтім фартушку,

Чорний шарфик та шапчина .

Хоч маленька ця пташина,

Та корисна трудівниця,

Наз ивається... (синиця) .


- Діти, а чи чули ви сьогодні спів пташок?

- Які їх голоси були? Чи такі як весною? Послухайте як співають птахи. Які голоси ви чули?



Звучить запис голосів птахів.

- Чому восени їхні голоси не веселі?

— Куди зникають комахи восени? Вони поховалися, бо готуються до зими.

— А чим живляться птахи? (Різними комахами, жуками, жабами,насінням рослин, зерном, горобиною шипшиною, калиною.)


— То що ж робити птахам? (Відповіді учнів.)
Пояснення вчителя, створення асоціативного куща.

— З настанням холодів відбуваються зміни у житті птахів . зникають комахи, в’януть трав’янисті рослини. Їм нічого їсти, і наприкінці літа й восени частина птахів відлітає у теплі краї, де для них достатньо їжі. Багато птахів відлітає ще до того, як зникне для них корм. Вони ніби наперед дізнаються про наближення голодної пори. Перелітні птахи помічають: що ближче до осені, то коротші дні. Це слугує їм сигналом – пора у дорогу. Першими відлітають комахоїдні птахи стрижі, ластівки, солов'ї, тому що набагато зменшується кількість комах; метелики забираються в щілини, де перезимовують до весни; засинають жуки, бабки, надійно ховаються гусениці і личинки . Пізніше відлітають птахи, які живляться рослинною їжею: дрозди , перепілки. Як тільки замерзають водойми, відлітають водоплавні птахи. Пташки, які на зиму покидають свій рідний край, називаються перелітними. До перелітних пташок належать: ластівки, лелеки, зозулі, шпаки, солов'ї, журавлі .

Одні птахи вирушають у мандри малими групами, інші — великими зграями . Журавлі і гуси летять кутом і клином, шеренгою, а також один за одним

Скупченою зграєю — шпаки . Деякі птахи летять по одному, наприклад, зозулі. Кожного року птахи мандрівники долають багато тисяч кілометрів, вони знають такі місця, у яких можна певний час прожити, добре прогодуватись.

Птахи летять з різною швидкістю. Дрібні співочі птахи- соловей, горихвістка долають відстань зі швидкістю 30-48 км/год . А деяких летунів не наздоженеш і найшвидшим потягом!

Стрижі, ластівки, які годуються в повітрі під час польоту, летять зі швидкістю 130 км/год . Є такі птахи, що летять день і ніч без відпочинку. От, наприклад, журавлі як виберуться в дорогу, то не зупиняться доти, доки не прилетять на місце . А деркач, перепілка сотні кілометрів проходять пішки . (Під час розповіді вчитель демонструє малюнки птахів.)

Птахи летять зазвичай на висоті 500-700 метрів, а дрібні пташки – нижче 100 метрів. Але коли треба перелетіти через гори, вони піднімаються на висоту до 5 тисяч метрів.

— Скільки б разів не гостювали птахи в теплих краях, та щороку навесні вони повертаються до рідних домівок.

У листопаді в наших лісах з’являються зимові пернаті гості – снігурі, чечітки, омелюхи.

— А чи всі пташки відлітають у теплі краї? Ні . Є такі пташки, які залишаються зимувати у нас, бо можуть найти собі поживу. Птахи, які не відлітають це осілі пташки. До них належать: горобці, сороки, ворони, сичі, дятли, синиці . Ці пташки полюбляють насіння лободи, подорожника, живляться рештками рослин, а от синиці дуже люблять свіже несолоне сало Вони живляться ягодами калини та горобини.

►► Фізкультхвилинка

Крильця пташки розправляють,

Їх до сонця піднімають.

Потім можна політати

І комашок поганяти.

На галявину злетілись,

Там зерна вони наїлись.

Потім знову полетіли,

У гніздечко хутко сіли.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

1 Робота з підручником.

С.53. Вислови свою точку зору.



2. Робота в зошиті.

Завдання 2,3 колективно.

- Чому ви так вирішили.

Гра «Годівничка»


  • Яку користь приносять нам пташки?

- Як ви думаєте, що люблять їсти ці пташки?

Ці пташки полюбляють насіння лободи, подорожника, живляться рештками рослин, а от синиці дуже люблять свіже несолоне сало . Вони живляться ягодами калини та горобини.

- А давайте насиплемо їм їсти в годівнички. Чому ви взяли саме цей корм?

3 Робота в групах. Гра «Посади птахів до годівнички»

У кожній групі годівничка

Будьте уважні .

1-ша група — ворона, горобець, голуб, зозуля, дятел, омелюх .

Подумайте, які птахи осілі, а які — перелітні. Виберіть тільки зимуючих і поселіть їх у годівничку.

2-га група — журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур, лелека .

Виберіть перелітних пташок і відправимо їх у теплі краї (на дошці малюнок сонечка, діти прикріплюють до нього вибраних пташок)
Підсумок . Причина відльоту птахів це голод . А зимувати залишаються птахи, які живляться різним насінням, рештками рослин.

4 Гра «Чи знаєш ти птахів?»

Учні сполучають поняття «Перелітні птахи» й «Осілі птахи» і з малюнками птахів.

Висновок. Перелітні птахи долають великі відстані, летять іноді без відпочинку цілий день або ніч і дуже втомлюються. Багато птахів гине під час перельоту. Тому не потрібно лякати птахів, розганяти зграю, що опустилася на відпочинок. Для птахів, що залишаються на зиму, вже зараз потрібно збирати корм і виготовляти годівниці.

5. Робота в зошитах

Завдання №4 самостійно.



6. Тестування Робота в парах

1) Птахів змушує летіти у вирій

а)голод; б) холод.

2) В теплі краї відлітає :

а) синиця; б) ластівка; в) дятел

3) Горобці, сороки, ворони — це :

а) перелітні птахи;

б) осілі птахи

4) Яка з цих пташок перелітна?

а) лелека; б) сорока; в) ворона

5) Птахів, які восени відлітають, а навесні повертаються у свої краї, називають

а) осілими; б) перелітними

6) Осілий птах — це :

а) синиця; б) ластівка; в) зозуля



7. Взаємоперевірка

8.Гра «Четвертий зайвий» Робота в групах (по картках).

- З кожної колонки назвіть «зайве» слово. Поясніть свій вибір.

І гр. – шпак, дятел, ластівка, журавель,зозуля (дятел)

ІІ гр. – ворона, снігур, шпак, синиця,омелюх (шпак)



9.Опис пташки (усно)

Весь урок за нами спостерігав ось цей птах. Хто це?

Вчитель показує голуба в клітці.

- Чи залишиться в нас зимувати?

Діти розглядають пташку – голуба.

Вчитель розповідає дітям про те, що цю пташку вона знайшла з перебитим крилом, взяла її додому, доглядала. І ось сьогодні настав той день, коли треба її випускати. Але перш ніж випустити, вона принесла її показати дітям.

Легенда про голуба.

Згідно з народними уявленнями, голуб — пташка чиста, свята, божа. За християнською традицією, голубом Дух Святий зійшов із неба під час хрещення Ісуса Христа. Тому в народі вірять, що голуб — улюблена пташка Господа і що він освячує воду, готуючи цим хрещення. Голуб — птах миру й любові. Тож давайте всі разом випустимо цього птаха, щоб у нашому класі завжди були мир і злагода.


VІ.Підбиття підсумків. Коло ідей.

Ми вивчили групи птахів (за переміщенням відповідно до пір року)?

— Знаємо перелітних птахів своєї місцевості .

— Знаємо приклади осілих птахів своєї місцевості .

— Знаємо причини відльоту птахів у вирій .

Як ви будете допомагати птахам узимку?


Ви всі молодці. Гарно працювали і за це птахи, які відлетіли в теплі краї вам передали подарунки, і прохання – допомогти перезимувати птахам, які залишилися в нас на зиму. Допоможемо?


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка