Урок природознавства у 3 класі, проведений для шмв вчитель: Бажан Ольга Петрівна Чернівці, 2015



Дата конвертації21.02.2016
Розмір92.7 Kb.
Управляння освіти Чернівецької міської ради

Чернівецька загальноосвітня школі І-ІІІ ступенів технологічного профілю № 33 Чернівецької міської ради



Урок природознавства у 3 класі,

проведений для ШМВ
Вчитель: Бажан Ольга Петрівна

Чернівці, 2015



Тема. У чому загадковість світу грибів?

Мета: формувати уявлення про різноманітність грибів у природі, їх будову та значення, їх охорону; формувати поняття їстівні та отруйні гриби; вміння розрізняти їстівні та отруйні гриби, узагальнювати, висловлювати судження і перевіряти їх правильність;

розвивати творчі здібності, мислення, уяву;

виховувати бережне ставлення до природи, свого здоров’я.

Обладнання: мультимедійна презентація, таблиці для формування уявлень про навколишній світ; гриби печериці для дослідницької діяльності; роздатковий матеріал для роботи в групах.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу

Закінчилась перерва

Продзвенів чаклун-дзвінок

А тепер усі швиденько

Налаштуймось на урок.
Діти , в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Привітайтесь та подаруйте їм свої чарівні посмішки.

Діти. Доброго ранку, усіх ми вітаємо

Здоров’я і миру усім побажаємо.

Тепер посміхніться мені і сідайте.

І.І. Емоційний настрій

Урок природознавства, в першу чергу, є уроком спілкування з природою. Вивчаючи природні явища, складні процеси, що відбуваються в природі, ми вчимося її цінувати, бачити її красу, відчувати себе її часточкою.


Краса чарівна є в усьому,

Лиш треба бачити її.

Вона у небі голубому,

У ній оновлені гаї.

Вона живе в малій сніжинці,

І в кучугурах на горі.

В тополі, в кленах і в ялинці,

А ще у вранішній зорі.

Вона у білому тумані.

В краплиночці роси живе.

Вона у квітці полум’яній

І у хмариночці пливе…

Краса в усьому — придивися!

Втішайся казкою краси.

Поглянь на світ і усміхнися,

В душі своїй красу неси.


І.ІІ. Хвилинка спостереження за погодою

Наш урок розпочнемо з хвилинки спостережень і надаємо слово нашому синоптику.



Синоптик. Доброго дня! У КЛАСНІЙ синоптичній лабораторії сьогодні працюю я, Панасюк Діана. Сьогодні 20 березня, день видався похмурим. Температура повітря +3 0С. Опадів немає. Вітер легкий. Сьогодні день весняного сонцестояння. У цей день також відбудеться сонячне затемнення. Та незважаючи на погоду, я бажаю, щоб барометр вашого настрою завжди стояв на позначці «Ясно». Дякую за увагу.

ІІ. Актуалізація знань учнів

1) Мозковий штурм(Мікрофон)

- Давайте пограємо в гру “Закінчи речення”

- Усе, що нас оточує і не зроблене руками людей-це …(природа).

- Природа буває… (жива і нежива).

- До неживої природи відноситься…(вода, повітря, каміння, грунт, зорі, планети).

- До живої природи ми відносимо…(рослини,тварини,людей).

- На попередніх уроках ми з вами вивчали тему…( «Тварини»).

- Перевіримо, як ви засвоїли цей матеріал.



2) Асоціативний кущ.

Давайте створимо асоціативний кущ до слова тварини. Тварини – це …



Комахи Звірі



Плазуни Земноводні

Риби Птахи


3) Гра «Вилучи зайве»

- А зараз пропоную гру “Вилучи зайве”. Вам потрібно назвати зображених на картинках тварин, знайти зайву та пояснити свій вибір.

Завдання 1

Хрущ, сонечко, павук, бджола.

- Доведи свій вибір.

-З яких частин складається тіло комахи?

- Яка з цих комах рослиноїдні?

Завдання 2

Карась,скат,кит,сом.

- Поясни свій вибір.

- Яка будова тіла риби?

- Назви, які з цих риб прісноводні, а які морські?- Чи піклуються риби про своє потомство?

Завдання 3

Заєць,вовк, їжак, зебра.

- Поясни свій вибір. (Зебра, бо живе не в лісі.)

- Чим звірі відрізняються від інших тварин?



Завдання 4

  • Короп, індик, Бджола, кіт. (Свійські)

  • Що об’єднує цих тварин?

- Чим свійські тварини відрізняються від диких?

- До якої групи тварин відноситься кожна?


ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

- Ми закінчили вивчати два великі царства живої природи: царство рослин і царство тварин, і сьогодні помандруємо до третього царства живої природи, яке має спільні ознаки і з рослинами, і з тваринами, хоча не належать ні до одного з них. Багато з вас знають представників цього царства, збирали їх у природі, навіть коштували, бо багато з них дуже смачні. А дізнаєтесь ви про яке царство йдеться мова, відгадавши загадку.

Загадка

Серед буків і дубків

Заховались між листків.

І великі ,і малі

Повдягалися в брилі,

І дощу ці одноніжки

Не бояться анітрішки.

Ліс улюблений їх край,



А як звуть їх –відгадай.
- Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про загадковий світ грибів.
ІV. Робота над новим матеріалом

4.1. Бесіда

Відповідь на яке запитання ви вже маєте? (Гриби-це живі організми)

Доведіть це. (Вони ростуть, розмножуються, живляться, дихають і помирають.)

4.2. Різноманітність грибів у природі

- Сьогодні ви дізнаєтесь більше про будову та різноманітність грибів.

- Царство грибів дуже різноманітне. Ученим відомо близько 100 тисяч видів цих організмів. Гриби мають усі ознаки організмів. Вони дихають, живляться, ростуть, розмножуються і відмирають. Однак гриби – особливі організми, бо відрізняються від рослин і тварин.

- Погляньте на екран.

- Чи доводилося вам бачити такі форми грибів?

- Є не тільки шапинкові гриби. На продуктах харчування, на стінах у сирому приміщенні трапляється пліснява. Це теж гриби. З грибів плісняви виготовляють ліки. Для того щоб випекти хліб, виготовити квас , потрібні мікроскопічні гриби дріжджі. Серед грибів є такі, що спричиняють тяжкі хвороби в рослин, тварин і людей.

- Цікаву інформацію про світ грибів підготували наші науковці. Тож послухаємо їх.



Повідомлення науковців

Сажкові гриби це гриби , що селяться на кукурудзі, пшениці, житі та інших злакових культурних та дикорослих рослинах. Їх відомо близько 700 видів.

Злаки, уражені сажкою, врожаю звичайно не дають, бо колоски їх або зовсім або частково зруйновані і заповнені чорним пилом — спорами сажкового гриба. Спори сажки дрібні, їх дуже багато. От чому сажка може поширюватися надзвичайно швидко. Спори сажки здатні проростати і заражувати нові врожаї протягом 10 років. 
Цвілеві гриби з'явилися на нашій планеті близько 200 мільйонів років тому. Цвіль виглядає красиво, але при цьому інших почуттів, крім огиди, не викликає. . Великі колонії цвілевих грибів ростуть на поживних середовищах при високій температурі і підвищеній вологості. Цвіль вражає стіни, речі, продукти харчування. Цвілеві гриби викликають у людей захворювання органів дихання. То ж цвіль здатна як позбавити життя, так і врятувати від смерті . Адже велике значення для людини мають цвілеві гриби роду пеніціллум. Бо саме з них вчені виготовили перший в світі антибіотик – пеніцилін.
Дріжджі відносяться до групи одноклітинних грибів. Дріжджові гриби можуть жити в ґрунті та воді, у кишечнику тварин. Ріст і розмноження дріжджів відбувається з величезною швидкістю .Певні види дріжджів здавна використовуються людиною при виготовленні вина, пива, хліба, квасу, при промисловому виробництві спирту, тощо.


  • Дякую нашим науковцям за цінну інформацію.


4.3. Гриби - рослини чи тварини?!
Розповідь учителя

Довгий час учені не могли визначити, до якої групи живих організмів належать гриби. Їх вважали морськими тваринами, травою без квітів і плодів, мінералами. І лише наприкінці ХVІІІ століття шведський учений, ботанік, зоолог Карл Лінней систематизував їх як спорові рослини. Сучасні учені дотримуються думки, що гриби - це окреме царство природи.


4.4. Фізхвилинка
4.5. Дослідження «Зовнішня будова шапинкового гриба»

- Сьогодні ми дослідимо будову шапинкового гриба. У вас на партах знаходяться тепличні гриби – печериці.

- Розгляньте їх. Визначте, з яких частин вони складаються.(Ніжка і шапинка)

- Так, це можна побачити на поверхні землі. Ніжка і шапинка – це плодове тіло гриба, яке живе 5-10 днів.

- Але насправді будова гриба складніша.


4.6. Робота з підручником

- А зараз відкрийте підручники на сторінці 122 та опрацюйте статтю.

- Я бачу, що більшість справилися із завданням.

- Що є основною частиною гриба?


- Так, основною частиною,яка схована під землею є грибниця. Подивіться будь ласка на екран. Це переплетені між собою тонкі нитки. Через них гриби всмоктують поживні речовини - тобто, живляться. Чим більша поверхня грибниці, тим краще “наїдається гриб”. Грибниці можуть існувати десятки і навіть сотні років. За їх допомогою гриби розмножуються.
4.7. Дослідження « Розмноження грибів»

Розповідь учителя

Розламайте шапинку вашого грибочка і подивіться уважно, на те, що нижня частина шапинки складається з тонких пластинок, між якими знаходяться спори. Їх неозброєним оком не видно. Це можна побачити тільки під мікроскоп.



4.8. Демонстрація вчителем розмноження грибів за допомогою спор

4.9. Бесіда про їстівні та отруйні гриби

- Скажіть, які групи шапинкових грибів ви знаєте?

- Чому одні мають назву їстівні, а інші отруйні?


4.10. Робота в групах

- А зараз ви попрацюєте в групах.

1) Скласти за опорними словами загадку про гриби. (ПНЯ, БІЛЯ, ЛІСОЧКУ, У , РІДНЯ, В, КАПЕЛЮШКАХ, ВСЯ.)

2) Вибери і підкресли тільки ті умови, які подобаються шапинковим грибам. Гриби населяють: сирі, погано освітлені, темні, сухі, вологі, яскраво освітлені, холодні, теплі місцини. Вони полюбляють сонячну, теплу,морозну,дощову погоду.

3) Знайди відмінності між грибами лисички та грибами, що маскуються під них. 4) Записати назви їстівних грибів.

5) Записати назви отруйних грибів .

6) Скласти пам’ятку грибника.

4.11. Робота в зошитах

ІV Підсумок уроку

То про яке царство живої природи ми говорили на сьогоднішньому уроці?

Зараз перевіримо, чого ви навчилися, тож пропоную пограти в гру.
5.1. Гра «Грибочки з бочки»

(Діти дістають з бочки грибочки з запитаннями відповідають на них).

1)Гриби - це жива чи нежива природа?

2)Г риби рослини чи тварини? (цікаво знати з метод.)

3)Які гриби можна зустріти в природі?

4)Яка будова шапинкового гриба?

5)На які групи діляться шапинкові гриби?

6)Як розмножуються гриби?

7)Яке значення грибів у природі?
V. Домашнє завдання.

Ст. 122- 123 - читати, давати відповіді на запитання. Намалювати гриба. Скласти розповідь про збирання грибів родиною. Підготувати цікавинки про гриби.

Наш урок я хочу закінчити такими рядками:

Є просто храм,

Є храм науки.

А є природи храм –

З лісами, які тягнуть руки

Назустріч сонцю і вітрам.

Святий він кожної хвилини

Заходь сюди, будь серцем чуйний



І бережи його святині.

Будьте уважними, спостережливими, дбайте про усе, що подарувала нам природа і вона неодмінно відкриє вам свої таємниці.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка