Урок-рольова гра Суд над байдужістю Мета: з’ясувати комунікативні стратегії учасників судочинства



Скачати 132.79 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір132.79 Kb.
6 клас

Практичне заняття

Судова риторика

Урок-рольова гра

Суд над байдужістю
Мета: з’ясувати комунікативні стратегії учасників судочинства;

ознайомитися з особливостями судового красномовства;

висвітлити різновиди судового красномовства в їхній

риторичній специфіці; сприяти вивченню традицій

слов’янської судової риторики; наголосити на особливостях

підготовки судової промови; вдосконалювати комунікативну

компетентність; розвивати культуру переконання та культуру

усного мовлення; посилити знаннями комунікативну інтуїцію;

розвивати бажання досконало володіти секретами

переконливого ефективного вербального спілкування за

професійних та життєвих ситуацій; виховувати впевнену у

собі особистість, толерантну та демократичну.



«Підсудна» - Байдужість.

Дійові особи: судді, прокурори, адвокати, свідки, присяжні,

кореспонденти.



Оформлення «Судової зали»: У центрі класу – столи адвокатів та

підсудних; зліва – столи прокурорів (вони ж судді); за

адвокатами – свідки та кореспонденти. За окремим столом –

присяжні.


Хід уроку

Напис на дошці

Основні поняття і терміни


Аргументованість Мовленнєва культура судового

Діалогічність оратора

Доведення Промова обвинувача

Доказ Промова свідка

Культура мови юриста Самозахисна промова

Максимальна об’єктивність потерпілого

промови Спростування

Судова аудиторія

Судові дебати



Вступне слово вчителя.

Розпочати сьогоднішнє практичне заняття я б хотіла зі слів Онуфрієнко Галини (сучасного автора цілої низки підручників з риторики ): «Моральний обов’язок судового оратора – поводитися обережно з цією зброєю і робити своє слово лише слугою глибокого переконання». Зі сказаного випливає, що судове красномовство – особливий вид риторики, в основі якого лежить необхідність доводити й переконувати. За даними філологічних досліджень, судова промова є складним утворенням, в якому можна виявити ознаки різних стилів: від наукового до розмовного.

При підготовці такої промови необхідно пам’ятати про те, що максимальна об’єктивність, аргументованість та доказовість – необхідні умови успіху прокурорської та адвокатської промов.

Основні елементи судового спору – докази і спростування.

Також я хочу дати вам кілька порад:

На судовому засіданні відповідати на слова лише фактами;

заперечувати без зайвої старанності; розмежовувати корисні та непотрібні докази; не боятися погоджуватися з опонентом; не допускати протиріччя у своїх доказах; найсильніші аргументи наводити в кінці промови.

Спробуємо реалізувати алгоритм діяльнісного підходу у навчанні, а саме – самостійну роботу у прагненні здобути нові знання, тобто проведемо судове засідання так, як ми його розуміємо та бачимо. Отож, рушаймо у цікаву подорож до світу судової риторики, щоб завтра вміти стільки, скільки досконало знаємо сьогодні!



Хід судового засідання

Секретар (Попик Олександра). Встати! Суд іде!



Суддя №1 (Ситник Олександр). Прошу сідати. Слухається справа №6-Б, підсудна Байдужість обвинувачується у злочинах проти однолітків. Надається слово адвокату.

Адвокат №1 (Чорнобіль Марина). Ваша честь, панове присяжні! Я закликаю вас уважно й неупереджено вислухати обидві сторони, допитати свідків і всіх, хто захоче висловитися, і лише на основі почутого винести справедливий вирок.

Суддя №1 (Ситник Олександр). Ввести підсудних!



Підсудні сідають поруч із адвокатами.


Суддя №1 (Ситник Олександр). Чи визнаєш ти, Байдужість, себе винною?

Підсудна №1(Малюта Іванна). Ні, ваша честь!

Суддя №1 (Ситник Олександр). Байдужість була не готова до уроку української літератури, бо не вивчила вірш. Це безвідповідально! Вона не має обов’язків у класному колективі, бо їй все одно, вона часто не виконує домашні завдання, уникає дружніх розмов та колективних справ. А у п’ятницю взагалі прогуляла урок фізкультури! Показання свідка – вчителя фізкультури – додаються.

Адвокат №1 (Чорнобіль Марина). Шановні судді, панове присяжні, усі присутні у цьому залі. Може, мій виступ видається декому незвичайним як для захисника. Незвичайність полягає в тому, що я не заперечуватиму очевидному. Справді, Байдужість не вивчила вірш, не була присутня на уроці фізкультури. Але такою її виховали, така її природа, суть. Вона прагне стати кращою, але дуже важко у дорослому віці змінитися, особливо коли поруч немає нікого, хто б допоміг!

А тепер факти. По-перше, Байдужість не вивчила вірш, бо не встигла записати домашнє завдання, яке черговий учень стер з дошки, телефонувала до друзів, але ніхто не брав слухавку. (Роздруківка телефонного дзвінка долається).

По-друге, вона не пішла на фізкультуру, бо у неї болів живіт. Медсестра підтвердила, що Байдужість зверталася до неї у п’ятницю після другого уроку за допомогою. Проте біль втамувати не вдалося, тому Байдужість змушена була піти додому.

Між судовими засіданнями, які підготували три групи – перерва. Включення кореспондентів з відомих телеканалів.



Ткачук Вадим, кореспондент телеканалу 1+1.

Знайомить з традиціями слов’янської судової риторики.

Відомо, що прекрасними взірцями судової риторики кінця 19-поч.20ст. справедливо вважають судові промови таких талановитих російських юристів, як Анатолій Коні, Володимир Спасович, Володимир Жуковський, Петро Александров, Федір Плевако та українські оратори: Сергій Андріївський, Микола Карабчевський, Микола Холева, Роман Руденко.

Роздає присутнім картки з наведеними фактами з біографій видатних представників судової риторики.



Зразок картки

Сергій Андріївський народився в Катеринославі 1865року. Із золотою медаллю закінчив курс у місцевій гімназії й вступив на юридичний факультет Харківського університету. Після закінчення працює у прокуратурі. Пізніше переїздить до Санки-Петербургу, де зарекомендував себе першокласним оратором, одним з провідних державних звинувачів.

Самостійний у своїх міркуваннях, сміливий у поглядах, молодий правник став одним з найблискучіших ораторів Російської імперії.

Майстер психологічного захисту, з яскраво вираженою творчою індивідуальністю.


Суддя №2 (Дзісь Аліна). Розглядається справа Байдужості, відомої як Гук Марія. Дата народження 05.08.2001р. Місце проживання – місто Іллінці Вінницької області.

Факти: з 17.00 до 19.00 – підсудна Байдужість переписувалась в соціальній мережі «ВК» зі своєю подругою Малютою Іванною. У нас є докази – фрагмент віртуального діалогу.

Фрагмент демонструє суддям та присяжним.

А на уроці на запитання вчительки чому не готова до уроку, вона відповіла, що була хвора!

Наступного дня після закінчення уроків Класний керівник Зайчук Лариса Юхимівна повідомила учням 6-Б класу, що їм потрібно прибирати територію. І, як завжди, підсудна викрутилась, сказавши, що їй потрібно на гурток з малювання. Але прокурорською перевіркою встановлено, що в цей час Байдужість перебувала вдома і слухала гучно музику. Є свідчення сусідки – Кирилюк Ілони.

Адвокат №2 (Гримак Ельвіра). Ваша честь, дозвольте задати запитання підсудній.

Суддя №2 (Дзісь Аліна). Дозволяю.

Адвокат №2 (Гримак Ельвіра). Скажіть, Байдужість, чому ви «висіли» в соціальній мережі?

Підсудна №2 (Гук Марія). Шукала матеріал для виступу на урок риторики. Втомилася, тому вирішила поспілкуватися з подругою.

Адвокат №2 (Гримак Ельвіра). Чому ви не прибирали територію разом з учнями свого класу?

Підсудна №2 (Гук Марія). Поспішала на гурток малювання, але підвернула ногу, тому і пропустила заняття. Мені прикро, що я підвела друзі, учителів, але так склалися обставини, я не винна!

Суддя №2 (Дзісь Аліна). Чи є ще запитання до підсудної?

Адвокат №2 (Гримак Ельвіра). Ні, Ваша честь.

Суддя №2 (Дзісь Аліна). Прошу адвоката виголосити фінальну промову.

Адвокат №2 (Гримак Ельвіра).Я вважаю підсудну не винною, а лінивою. За це, як відомо, до в’язниці не садять. Тому пропоную обмежитись усним зауваженням та надалі посилити контроль над виконанням завдань підсудною.

А ще хочу зауважити. Людський характер – річ цікава та, я б сказала, мінлива. Характер формується протягом усього життя, зазнає впливу різних факторів, починаючи із сім’ї та закінчуючи мікро колективом, в який потрапляє молода людина після закінчення вищого навчального закладу.

Байдужість – особа комунікабельна, любить погомоніти, не вибираючи співрозмовника, тому іноді і страждає за надмірну відвертість. Лінива, але ж не її провина, що не навчили батьки шанувати працю. Зверніть увагу на позитивні якості Байдужості: не скупа (бо їй байдуже скільки у неї грошей), має багато друзів (байдуже з ким дружити), не завдає шкоди людському здоров’ю (їй байдуже яке воно). Загалом мила особа.

Шановні присяжні! Погляньте у її блакитні очі! Вона кається, обіцяє виправитися, поміркувати над вчинками, які привели до лави обвинувачуваних. Врахуйте мої слова. Дякую за увагу.



Рябій Андріян, кореспондент телеканалу «Новий» .

Пропонує глядачам ознайомитися з таблицею.



«Жанри судового красномовства»












Коментар до таблиці.

Судова промова обвинувача має такі особливості: громадсько-політична оцінка злочину й особи підсудного, характеристику складу злочину, вичерпний аналіз зібраних перевірених доказів.

Судова промова захисника спрямована на виконання функції захисту, де подаються міркування з приводу обставин, що пом’якшують вину підсудного або виправдовують його. Захисник відстоює законні інтереси підзахисного.


Суддя №3 (Білоконська Вікторія).Слухається справа по звинуваченню громадянки Байдужості. Суть справи: Байдужість, вкотре проігнорувала батьківські збори, надавши своїм батькам фальшиву інформацію. Неодноразово була помічена у приховуванні інформації та викривленні фактів. Не дає повної інформації батькам про школу та вчителям про причини відсутності на уроках, позаурочних заходах. Своєю поведінкою провокує однокласників на нехтування правилами поведінки та морально-етичними нормами стосунків між людьми.

До зали суду була доставлена примусово, бо відмовлялася приймати у засіданні участь.

Виклинається для свідчень свідок Руда Світлана.



Свідок (Руда Світлана). Я готова говорити правду і нічого, крім правди. Я маю свідчення проти підсудної, яка скоїла підступний злочин.

Адвокат №3 (Біла Анастасія). Заперечую! Свідок не має права оцінювати дії моєї підсудної!

Суддя №3 (Білоконська Вікторія). Приймаю. Прошу свідка говорити лише сухими фактами, без емоцій!

Свідок (Руда Світлана). Байдужість не повідомила батьків про чергові збори. Я стала свідком обману. На запитання тата, коли батьківські збори, Байдужість спокійно відповіла, що їх скасували у зв’язку з хворобою класного керівника. Потім вона посміхнулася і побігла на вулицю.

Суддя №3 (Білоконська Вікторія). Чи є в адвоката питання до свідка?

Адвокат №3 (Біла Анастасія). Так, звичайно. Скажіть, розмова, свідком якої ви, як стверджуєте, стали, де відбувалася?

Свідок (Руда Світлана). У під’їзді будинку, в якому ми з обвинувачуваною проживаємо.

Адвокат №3 (Біла Анастасія). А чи бачила вас Байдужість, коли розмовляла з татом?

Свідок (Руда Світлана). Не впевнена.

Адвокат №3 (Біла Анастасія). То ви не свідок, а порушник – ви підслуховували! І ви маєте сидіти на лаві підсудних за наклеп!

Суддя №3 (Білоконська Вікторія). Пані адвокат, стримуйте свої емоції і не робіть поспішних висновків! Є ще запитання до свідка?

Адвокат №3 (Біла Анастасія). Ні, Ваша честь.

Суддя №3 (Білоконська Вікторія). Запрошую адвоката до виголошення захисної промови.

Адвокат №3 (Біла Анастасія). Хочу звернути увагу високого суду на одну важливу деталь у виступі свідка. Вона надала суперечливі свідчення і, схоже, сама цього не розуміє. Тому я наполягаю, щоб її свідчення не враховувалися у прийнятті рішення.

Моя підзахисна стала жертвою багато численних повідомлень у засобах масової інформації про кінець світу за календарем древніх майя.



Запис новин прошу прослухати й долучити до доказів захисту.

Вона вирішили не протистояти долі і припинила вести активний спосіб життя. Вона стала жертвою жахливого напливу інформації, не зуміла виокремити правдиві новини від фальшивих. То хіба ж вона винна? Чи варто засуджувати Байдужість за те, що поберегла нерви батьків і не пустила їх до школи? Лише любляча донька так вчинить. Подивіться на неї. Вона кається, навіть плаче. Це сльози очищення, каяття.

Вельмишановні присяжні, не судіть Байдужість за її надмірну вразливість, подумайте про своїх дітей, які теж хоча б раз та вберегли вас від хвилювань, приховавши правду.

Дякую за увагу!





Мороз Дмитро, кореспондент телеканалу «СТБ».

Представляє інтерв’ю з доктором філологічних наук, лектором республіканської категорії – Білим Андрієм.

Кореспондент. Доброго дня, Андрію Олександровичу. Дякую, що згодилися дати інтерв’ю.

Опишіть та проілюструйте яскравими прикладами дві функції судових промов під час судових дебатів.

Професор. Доброго дня, шановні телеглядачі. З радістю відповім на всі ваші питання.

Що стосується функцій судових промов, то ще великий оратор Анатолій Коні наголошував на особливій функції шостого почуття – совісті й закликав діяти, керуючись саме нею. Тому основні функції судового мовлення – комунікативна та інформативна мають бути підпорядковані саме совісті виступаючого, і не важливо адвокат це чи прокурор!

А наостанок хочу процитувати великого давньоримського оратора Цицерона: «Мудрість у змісті без красномовства дає мало користі»! Поміркуйте над цим! До побачення.

Кореспондент. Студія, передаю слово вам. До зустрічі!

Судді.

Суддя №1 (Ситник Олександр). Ми врахували думку всіх присяжних, прийняли до уваги всі ваші рішення.



Суддя №2 (Дзісь Аліна). А зараз суд залишає залу для обговорення та винесення вердикту.

Секретар (Попик Олександра). Перед виголошенням вироку прошу всіх встати!

Суддя №3 (Білоконська Вікторія). Після детального розгляду справи, з огляду на всі зауваження прокурорів та адвокатів, показання свідків, рішення присяжних, Суд вирішив:


  1. Визнати Байдужість найтяжчим з людських пороків.

  2. Визнати її винною в усіх злочинах, що вчинила.

  3. Засудити до виправних робіт у класі після уроків та подвійного навантаження домашніми завданнями.

Секретар (Попик Олексанадра). Суд завершено.



Вчитель. Закінчити наш незвичний урок хочу такими словами:

«Бійтеся друзів – найбільше, що вони можуть зробити – це зрадити вас; бійтеся ворогів – найбільше, що вони можуть зробити для вас – вбити; бійтеся байдужих – це з їхньої мовчазної вини відбуваються у світі і зрада, і вбивство, і всі нещастя на Землі!»

Що ж, вирок винесено. Правильно чи ні, вирішить кожен із нас.

А вам я хочу запропонувати невеличкий своєрідний тест. Ми провели практичне заняття, опрацювали теоретичний матеріал, тому дайте чесну відповідь на запитання, які надруковані на індивідуальних картках.





РЕЗЮМЕ УРОКУ

Чи усвідомили Ви, що …

* знання літератури й уміння писати допомагають у судовій справі;

* з’ясувати, довести, переконати – три взаємовпов’язані функції внутрішнього змісту судового красномовства;

* ефективність судової промови, її впливовість залежать насамперед від того, наскільки вона є аргументованою, переконливою, логічною, а також від культури її звучання, виразності, від уміння оратора говорити ясно, чітко, правильно.



Чи відомо Вам, що …

* оптимальний темп мовлення складає приблизно 120 слів за хвилину;

* ораторське мистецтво у діловому спілкуванні вважається одним з найважчих;

* зоровий контакт між співрозмовниками є давньою нормою слов’янського етикету.



Чи переконані Ви в тому, що …

* найдоречнішим у підготовці судового оратора є ретельне вивчення промов видатних ораторів світу;

* доскональне знання судової справи і є кращим красномовством;

* факти – рапіра в руках того, хто сперечається в суді;

* не має сенсу заперечувати правильні думки опонента та доводити очевидне.

Заключне слово вчителя. Дякую за вашу підготовку до уроку, за досить високий рівень знань, який ви продемонстрували, за вашу артистичність, за бажання вчитись та дізнаватися щось нове.

Домашнє завдання. Поміркувати наодинці та назвати свої сильні і слабкі риси як оратора. З’ясувати, яких знань та вмінь вам ще бракує.

Скласти таблицю «Функції мови у сферах спілкування».



Дякую за урок. До побачення!





















База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка