Урок рослини в зимку



Скачати 63.16 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір63.16 Kb.
Природознавство

Урок РОСЛИНИ В ЗИМКУ

Мета: ознайомитись з особливостями життя дерев, кущів і трав у зимовий період; вчити характеризувати стан дерев, кущів, трав*янистих рослин взимку; розвивати мовлення, увагу, пам*ять, увагу; виховувати емоційне сприйняття природи

Обладнання: ілюстрації із зображенням зимової погоди, із зображенням рослин взимку, картки для групової роботи

Зінтегровано предмети: «Природознавство», «Англійська мова»

Хід уроку



І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

До чарівної країни

Вирушаєм я і ти.

Ми небудем лінуватись –

Будем добре працювати –

Швидко досягнем мети.

-Чи здогадалися ви, яка це країна? Ні? Ось і перша перешкода. Подолати цю перешкоду і відгадати назву чарівної країни нам допоможе гра «Чарівний телефон».

Гра «Чарівний телефон»

- Літери у нашому телефоні розташовані під цифрами на кнопках. Кожній цифрі відповідає кілька літер. Щоб відгадати зашифроване слово треба вибрати тільки одну літеру – другу. Ось номер: 7685393.

1 2 3 4 5

АБВ ГҐДЕ ЄИЖЗ ІЙЇ КЛМ

6 7 8 9 0

ЧОП ТРУ ФСХ ЦНШЩ ЬЮЯ

Відповідь: Рослини – Молодці! Ви все гадали! Перешкоду подолали! Це Країна Рослин

ІІІ. Перевірка засвоєння знань, умінь і навичок

Дидактична гра «Впізнай рослину»

Загадки.


Її ніколи не знімає

Раз на рік, у Новий рік,

Її я прикрашаю. (Ялинка.)


У зеленому віночку,

У червоному намисті

Дівчинонька чепуриться.

І збігаються всі діти,

Щоб подивитись.

За намисто кожен смик

Та й укине на язик. (Калина.)


  • Стоїть дівка серед поля,

В чорні цятки біла льоля.

Довгі коси розпустила,

Їх заплести їй не сила. (Береза.)


  • Перші квіти проростають

З цибулиночок малих,

Кожну весну зустрічають.

Розпізнайте, діти, їх.

Я той сніг колю «голками»-

Зелененькими листками,

Білу квітку вивільняю,

В ноги березню схиляю. (Підсніжник.)


  • Заблукала в верболозі,

Дні і ночі ронить сльози. (Верба.)

- А тепер давайте спробуємо об*єднати рослини в групи

- На які групи поділяються рослини

- Яка пора року зараз

- Назвіть осінні місяці

- Який місяць називають листопадним

- Яким був найхолодніший місяць

- А яка осінь вам більше подобається – рання чи пізня

- Яка пора року йде після осені
- Що змінилося в природі з настанням зими

- Які фарби зникли, а які з*явилися

- Які звуки зникли, а які з*явилися

- Які запахи зникли, а які з*явилися


Англійська мова

Фізкультхвилинка про сніжинку

- До нас завітала сніжинка

- Обведіть поглядом цю красуню по годинниковій стрільці

- Подивіться на її лівий верхній промінець

- На нижній правий промінець

- З*єднайте поглядом верхній і нижній промінці по середині

- Правий верхній і нижній лівий промінці

- Уявіть що вона впала вам на носик

- Здуйте її

- Вона раптово вам заховалась за комірець

- І почала вас лоскотати


Гра «Надійшов лист»

Здрастуй, дядьку Федір!

У селі Простоквашино настала зима! Сонце піднімається високо над горизонтом і добре гріє землю, щодня йдуть проливні дощі, тому снігу випало багато, і він іскриться на сонці всіма барвами веселки. Дерева тішать очі своїм листям. Ми із Шариком часто бігаємо купатися на річку. Зимові розваги такі веселі! Ми ходимо на лижах, катаємося на ковзанах, санчатах, велосипеді з гірки, граємо в сніжки, ганяємо шайбу.

Приїжджай швидше, гратимемо і зустрічатимемо разом Новий рік!

Кіт Матроскин



  • Яких помилок допустився кіт Матроскин

  • Для доповнення цього листа визначимо в групах ознаки зими. Зберемось на лісових галявинах.

Робота в групах «Підкресли ознаки зими»

1 група

Довгі ночі, короткі дні. Сонце добре світить і гріє. Всі дерева стоять голі. Птахи прилітають з вирію

2 група

Небо низьке, сіре, непривітне. Ночі короткі і теплі. Голосно співають пташки. Сніг укрив замерзлу землю

3 група


Узимку сонце світить, та не гріє

рік кінчає, а зиму починає

Сніг для рослин – це

4 група «Упізнай зимовий місяць»

Серпень, листопад, травень, грудень, вересень, липень, січень, лютий, березень.

- Назвіть зимові місяці

- Чому вони отримали такі назви

Творче завдання складання казки про зиму

-Спробуємо скласти казку про синочків зими. А розпочнемо її так як починаються казки.

Жила-була на світі зима…



  • Як звали синочків зими?

  • Де вони жили? (жили вони окремо від своєї матусі)

  • Що вирішила зима одного разу зробити? (вирішила відвідати своїх синів)

  • До кого першого зима пішла в гості?

  • Що вона побачила в господарстві старшого синочка? (розпочинаються сильні морози і випадає велика кількість снігу. У народі грудень ще називали «мостовик», «стужайло», «вітровик»)

  • Чим же порадував її середній син (сильними і тріскучими морозами, ясним і чистим небом, снігом що сліпить очі від яскравого сонячного світла, дні стають довшими «сніжень», «сніговик», «льодовик», «щипун»)

  • Як зустрів свою матір лютий (у нього вона побувала найменше, бо він найкоротший місяць року. Сильні вітри, бурі із снігом. Частіше і яскравіше сонце світить, холод змінюється відлигою, ожеледиця, пронизливі сніговії, колючі морози, вітри і хуртовини.)

Робота над загадкою

Всі пані скинули жупани.

А одна пані в зеленім жупані (листяні дерева, ялинка, сосна)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми говоритимемо про життя рослин у зимову пору року

- Зима найхолодніша пора року. Сонце низько знаходиться на небосхилі, тому дня короткі, а ночі довгі. Замерзають водойми і ґрунт. Настають морози. Земля вкривається сніговим килимом. Що ж відбувається з рослинами взимку?

V. Засвоєння нових знань, умінь і навичок.

- Як зимують дерева? (листяні дерева без листя; хвойні стоять зелені)

- Як зимують кущі і трав*янисті рослини? (кущі скинули листя, трави пожовтіли і зів*яли, але не всі)

- Деякі рослини взимку залишаються зеленими. Це брусниця, верес, журавлина, суниці, озимі пшениця і жито. Розгляньте ілюстрації із зображенням рослин с.70

- Як ви думаєте, чому вони не бояться морозів? Мороз їм не страшний, якщо ці рослини вкриті шаром пухкого снігу. Температура повітря під снігом, навіть якщо його товщина лише 10 см, буде на 15-20 С вищою ніж на поверхні.

- Узимку дерева і кущі перебувають у стані спокою. Це означає, що вони живі, але ріст їх сповільнюється. Так рослини пристосувалися до зими. Узимку відбувається «дозрівання» бруньок. Наприклад, на вербі бруньки збільшуються наприкінці січня. Зовні бруньки вкриті темними лусочками. Коли бруньки збільшуються, вони скидають лусочки і вкриваються світлим пушком (с.70). Деякі рослини ростуть і взимку. Під шаром снігу та опалого листя у підсніжників, пролісків з*являються пуп*янки, які з настанням тепла розпускаються.

Як зимують хвойні дерева: сосна і ялина? Чому листки хвойних дерев – хвоїнки не засихають взимку (вони вкриті товстою шкірою, яка утримує вологу).


  • Хвойні рослини зимують із зеленими листками - хвоїнками

Фізкультхвилинка про ялинку

VІ. Узагальнення й систематизація знать

Проект «Моє дерево»

- Розпочали роботу над проектом «Моє дерево»

-У сплячому царстві зимового лісу, на перший погляд, дерева без листя дуже схожі одне на одне. Але якщо бути уважним то можна помітити що у кожного дерева – свій силует, свій порядок розташування гілок. Чорні силуети дерев чітко виділяються на білому снігу, не наче намальовані чорною фарбою. Не дарма ліс, що скинув листя, називають чорноліссям.

Улітку ви добре взнаєте дерева по листю. А взимку?

- Які дерева ви одразу впізнали? За якими ознаками (ялинка, сосна)

- Як називають ялинку я сосну? (хвойні)

- Невже дійсно хвойні дерева не скидають листочки – хвоїнки (вони опадають поступово, не всі відразу. Тому вони завжди зелені)

-А чому складно впізнати інші дерева? (немає листя)

- Розгляньте на малюнку с.72 контури дерев у зимовому лісі. Прочитайте назви рослин. За якими ознаками їх можна впізнати в природі?



- Розгляньте фотографії. Розпізнайте дерева

Виконання завдання №1 у зошиті

Підсумок уроку

  • Узимку деякі трав*янисті рослини від вимерзання захищає сніговий покрив. Ріст рослин не припиняється, а лише сповільнюється. Хвойні рослини зимують з зеленими листками – хвоїнками.

  • Послухайте вірш.

Вмійте природу любити.

Вам у походи ходити

І мандрувать, любі діти,

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти дерева і трави…

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї –

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю

П. Сотниченко


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка