Урок розвитку зв’язного мовлення. Подорож до зимового лісу



Скачати 105.41 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір105.41 Kb.
Урок української мови

Тема : Урок розвитку зв’язного мовлення. Подорож до зимового лісу.

Мета : розширити та поглибити знання учнів про природні зимові явища ;

збагатити словниковий запас учнів ; розвивати зв’язне мовлення,творче

мислення, фантазію ; виховувати любов до природи , до рідного слова.

Обладнання : ілюстрації на тему «Зима» : сніжинки зі словами ; опорні слова

для складання віршів ; запис П. І. Чайковського « Пори року».

Хід уроку

І Організаційний момент

1. Вступне слово вчителя

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він зимовий і цікавий.

Тож гостей зібрав чимало !

Повертаємось обличчям до гостей

І промовим : « Добрий день !»

2. Тема сьогоднішнього уроку заховалася у таких поетичних рядках.

Чудо сани прилетіли

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця,

Білокоса , білолиця.

Рукавом махає -

Сріблом все вкриває.

3. Бесіда

- Про яку царицю йде мова в цьому віршику ? ( Про зиму )

- Які слова вам допомогли відгадати цю загадку ?

- А зараз я вам пропоную згадати зимові слова.

Зимові слова пригадаємо,

В « Сніжки » разом ми пограємо.

( Діти передають клубочок, називаючи зимові слова. Перший учень називає слово, а другий повторює попереднє слово і називає своє. )

ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів . Повідомлення теми та завдань уроку.

Зима – це чудова пора року. Отже, діти, давайте сьогодні з вами вирушимо

назустріч зимовій красі, визначимо , якого кольору буває зима.

Ми будемо слухати вірші й музику про чарівну пору року, розглянемо ілюстрації і малюнки, пригадаємо прикмети зими, а потім спробуємо написати власні поезії.

Як ви вже зрозуміли, подорож у нас буде уявною. Для цього ми повинні взяти з собою фантазію, кмітливість, спостережливість та винахідливість.

ІІІ Актуалізація опорних знань.

Ми вже наблизились до зимового лісу і перш ніж почати подорож навчимося долати сюрпризи негоди. Перед нами великі кучугури снігу. Давайте подолаємо іх. Мерщій до роботи.

ІV Робота над новим матеріалом.

1. Гра «Переплутанки»

Р О М З О ( Мороз )

Н І Ж И С К ( Сніжки )

А Р Г И К ( Крига )

Б О К Г И Р ( Грибок )

Н І Й І ( Іній )



  • Яке слово « зайве » ? Чому ?

  • 2. Гра «Відшукайте слово»

Д Ж З В Ю Н Р Т І Д Н К М Т Х Ж Ю М О К Р Л З А ( Віхола )

(Ви відшукаєте слово , якщо викреслите літери, які повторюються двічі )

3. Кросворд.

- Згадайте , будь ласка , синоніми до слова віхола. А допоможе вам виконати це завдання віршик

Хто дід ?

З’їжджаються дочки у гості до діда :

Ось там Завірюха санчатами їде.

За нею Метелиця слідом мете,

Хурделиця Хугу з собою веде.

А тільки – но вітер у полі завіє

Як стануть на межі Хуртеча й Завія.

Нарешті , удвох з Заметіллю приїхала

Найменша – улюблена донечка Віхола.

2








В































І







Х






















О

























Л




























А

4. Робота над скоромовкою

Стоять під снігом сосни сонно,

Сидять на соснах снігурі,

Санчата на ставок з розгону

Скотились весело з гори.

5. Розповідь вчителя

- За календарем зима починається 1 грудня. Та вчені вважають початком зими 22 грудня, бо сонце в цей день піднімається низько над горизонтом . Цей день є найкоротшим днем року. Прості ж люди вважають початком зими той день, коли випав перший сніг і встановився стійкий сніговий покрив.

6. Бесіда

- Який колір вважають головним взимку ? Чому ?

- Діти, а чи знаєте ви чому сніг білого кольору ? Ми з вами про це зараз дізнаємось.

7. Інсценізація.

Чому сніг білий ?

Жив собі на світі холодний , безбарвний Сніг. Ох і сумно ж йому було – все навкруги кольорове : блакитне небо, зелена трава, жовта кульбабка – і тільки він…Та ж його навіть не видно. Вирішив Сніг і собі колір пошукати. Пішов він до Трави.

- Скажи – но , Травичко, чому ти зелена ? – запитує.

- Зелена то й зелена ! А тобі навіщо ?

- Попросити хотів , щоб ти зі мною кольором поділилася.

3

- Не можу , - каже Трава, - мені самій мало.



Тоді Сніг пішов до Троянди.

- Поділися зі мною кольором, - попросив він.

- Кольором ? З тобою ? - розгнівалася Троянда. – Іди геть !

Кульбаба теж. Не хотіла ділитися зі Снігом. Зовсім йому сумно стало. Ледь не плаче. Коли це бачить: при самій землі квіточка теж засмучена.

- Що лихо в тебе ? – запитує Сніг.

- Кожна квіточка назву має , а я безіменна, - відповіла та.

Тоді Сніг вирішив і про свою біду розповісти.

- А хочеш, я поділюся з тобою своїм кольором, а ти зі мною – назвою ? – запитала квіточка.

Зрадів Сніг. З тих пір друзі не розлучаються. Всю зиму під Снігом зелене стебельце гріється. А лише весна на поріг – Підсніжник вітає її , просунувши крізь намет снігу білу квіточку.

8 Продовження бесіди.

- А якого кольору ще може бути сніг і коли ?

- Розглянемо ілюстрації на дошці. Спробуйте визначити колір або відтінок снігу на сонці, у затінку. Подумайте, чи змінюється колір снігу вранці , ввечері ?. А допоможуть вам відповісти на ці питання поетичні рядки.

Ліг на землю вранці

Ковдрою пухнастою.

Виграє на сонці

Ниткою сріблястою.

- Яким буває сніг на сонці морозного ранку ?

Він ще недавно голубів,

Застиг у сонній мрії.

Ось небокрай почервонів

І він вже рожевіє.

Як тільки сутінь настає

І ліхтарі мигають.

Він фіолетовим стає

І таємниче сяє.

- А Які кольори, крім білого, рожевого, фіолетового можна ще зустріти в зимовій природі ? ( Колір неба, ялинок, горобини, снігурів )

4

- Діти, ми з вами дібрали слова, які характеризують сніг, а зараз доберемо ознаки до інших зимових слів.



9. Інтерактивна вправа «Карусель».

(Діти об’єднуються у два кола. Кожна дитина тримає в руках сніжинку зі словом – іменником. Середнє коло дітей нерухоме. Зовнішнє коло рухається. Учні добирають до слів ознаки.)

На сніжинках записані такі слова : сніговик, сніжки, снігурі, заметіль, сніг, зима, мороз, бурулька, сніжинка, іній, лід, дерева, ялинки, небо, вітер, ліс, поля, стежки, водойми, хмарки, пташки, звірі, ягідки.

10 Фізкультхвилинка

11 Інтерактивна вправа «Ажурна пилка »

- Зима вважається такою чарівною і має дуже багато таємниць. Діти об’єднуються в групи.


І група Що таке сніг ?

Сніг – це багато красивих сніжинок. Раніше думали, що сніг – це замерзлі крапельки води. Але стала відома справжня таємниця народження сніжинки. Водяна пара піднімається дуже високо над землею, де панує сильний холод, тут із водяної при утворюються маленькі льодинки – кришталики. Це ще не сніжинки, які падають на землю. Вони ще дуже малі. Але шестикутній кришталик весь час росте і , нарешті, стає красивою зірочкою.


ІІ група Чи буває сніг кольоровий ?

Чорним сніг випав в 1929 році в Чернівцях. Він був перемішаний з попелом То був попіл вулканічного походження.

Американський вчений – гляціолог, досліджував льодовики Аляски. Він писав, що бачив багато кілометрів снігу бурувато – червоного кольору. Це пояснюється величезною кількістю крихітних рослин – водоростей, які не бояться холоду і дуже швидко розмножуються.

ІІІ група Чому рипить сніг під ногами ?

Пухом розсипається під ногами сніг. При температурі вище 5 градусів морозу рипіння не чути , а при 20 градусах морозу воно дуже сильне. Рипіння

5

викликане тертям і руйнуванням маленьких кришталиків, з яких складаються



сніжинки.

Чому падаючи, сніжинки кружляють навіть у порівняно тиху погоду ?

Поверхня сніжинки, ніж її вага, тому вже незначні повітряні течії, що , як відомо, завжди є в атмосфері, змінюють напрямок падіння.

IV група Чи не холодно рослинам взимку під снігом ?

Сніг ніби вкриває землю, і рослинам тепло. Між сніжинками є повітря. Воно і захищає рослини від холоду. На землі під снігом температура не опускається нижче 2 градусів морозу, тому рослини можуть жити. Навесні сніг тане і напуває поля, а озера і річки наповнює водою



V група Як з’являється малюнок на склі ?

Мороз малює малюнки на склі водою. Водяна пара є завжди в повітрі. Чим тепліше в кімнаті, тим її більше. Тепла водяна пара непомітно для нашого ока осідає на склі, охолоджується і перетворюється на крихітні кришталики льоду. Тоді на зимовому вікні виростає фантастичний льодовий візерунок.

12 « Хвилинка фантазії »

Уявіть себе маленькими сніжинками. Подумайте на що вони схожі ? Ви маленькі сніжинки , що ви відчуваєте ? Які у вас бажання ? Про що ви хочете довідатися ?

13 Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ »

- Діти, давайте згадаємо які бувають речення за інтонацією, за метою висловлювання, які бувають тексти та з яких частин вони складаються ?

Розповідь Зачин
Опис Текст Основна частина
Міркування Кінцівка

6

Спонукальні Розповідні Питальні


Речення

Окличні Неокличні

14. Робота в четвірках

Кожній групі пропонується скласти опис зимового лісу. Кінцівка тексту має бути такою: « Чудово ! Яка краса довкола ! Зима – справжня чарівниця !»

15 «Хвилинка поезії»

Зима така чарівна. Вона надихає своєю красою поетів, художників, композиторів. А зараз я вам пропоную пофантазувати і написати власний витвір мистецтв.. ( Діти об’єднуються в групи за рядами)

І група Доповнити кожен рядок словом, щоб утворився віршик.

І у полі, і в ліску

Закружляли у ( танку ).

Це білесенькі ( сніжинки )

Мов дівчата ( балеринки ).

Білі мухи налетіли

Все подвір’я стало ( біле ).

Не злічити білих мух,

Що летять , неначе ( пух ).

ІІ група Доповнити початок кожного рядка.

(Малесенькі ) сніжинки,

(Мов дівчата ) балеринки.

(З неба ) налетіли,

( На долоньку ) сіли.

(Вони такі ) пухнасті,

(Іскристі і ) сріблясті.

( Вони такі ) легкі,

( І мов мороз) дзвінкі.

ІІІ група Скласти вірш за словами, які римуються.

Сніжиночки, пушиночки, тихесенько , рівнесенько.

16 «Музичні фантазії»

- Ми складали вірші, розглядали картини , а зараз я вам пропоную послухати

7

композицію з альбому П .І. Чайковського «Пори року»



- Які звуки ми можемо почути взимку ? ( Скрегіт ковзанів, тріск дерев,спів віхоли, рипіння снігу під ногами …)

17 «Народна мудрість»

Люди дуже багато спостерігають за природою. Свої знання вони систематизують з роками і згідно цих спостережень передбачають погоду. Свої знання , набуті роками , люди передають з покоління в покоління.

Пропоную вам розгадати одну з прикмет.

Сон 1 7 роз

мо 6 4 щить

щить ,9 2 це

бли 3 8 трі

а 5

( Сонце блищить , а мороз тріщить )



- А зараз я вам пропоную закінчити прислів’я та приказки.

Грудень рік кінчає, ( а зиму починає )

Держись Хома – ( іде зима )

Взимку сонце світить , (а не гріє )

Біліше зима – (зеленіше літо )

V Підсумок уроку.



  • Про що нове ви дізналися сьогодні на уроці ?

  • Що вам сподобалося найбільше ?

  • Які почуття у вас виникли під час подорожі ?

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така ( чудова )

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна, й ( весела )

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і ( білосніжна )

Вона буває і серйозна :

Суха і вітряна, й ( морозна )

А як насуне хмара сива,

Зима по – своєму ( красива ),

А вранці іній – то обнова ?

8

Яка зима у нас (казкова )



Гілок від інею не видно,

Тоді вона, звичайно, ( срібна )

Зима буває вередлива -

То часом добра, то ( сварлива Ї.

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і (сумна ).

Додаток1

з

а

В

і

р

ю

х

а

з

а

м

е

т

І

л

ь

Х

у

г

а

х

у

р

т

О

в

и

н

а

м

е

т

е

Л

и

ц

я

х

у

р

т

е

ч

А

9

Актуалізація навчальних знань



- Діти, до нас в клас принесли телеграму. Ви хочете дізнатися від кого вона ? Тоді відгадайте загадку.

Зірка ніжна сніжно – біла

На рукав мені злетіла

Поки несла її сюди

Стала краплею води. (Сніжинка )

- Давайте прочитаємо телеграму.

Добрий день, любі діти !

Я маленька сніжинка. Я щойно народилася з краплинки води і потрапила на гілочку ялинки. Мені все цікаво.Я хочу познайомитися з вашим класом. Ой, що це ? Вітер подув. Та це ж Снігова Королева ! Діти, допоможіть мені ! Рятуйте !

- Діти, для того , щоб врятувати маленьку сніжинку , нам необхідно виконати деякі завдання. Ви згодні ?

Чому засумувала Бурулька під стріхою ?

Чи не тому, що віхола

У санях десь поїхала? (Ні)

Тому, що геть пішов Мороз,

Мабуть, надовго і всерйоз ? (Ні)

Тому, що зимонька мина,

І тепло дихає весна ? (Ні)

Тому Бурулька сльози ллє

І нам спокою не дає, Бо хоче бути… брунькою,

А зовсім не бурулькою –

Щоб не текти струмочком,



А прорости листочком

Н Завальська


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка