Урок свято Підготувала і провела учитель початкових класівСкачати 208.05 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір208.05 Kb.
АРМЯНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

АРМЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Родинний урок – свято

Підготувала і провела учитель початкових класів,

спеціаліст вищої категорії

Самойлова Валентина Володимирівна

Армянськ, 2011

Родинний урок - свято

Виростеш ти сину, вирушиш в дорогу, Виростуть з тобою приспані тривоги За тобою завше будуть мандрувати Очі материнські і білява хата.

В.Симоненко


Мета. Формувати моральні основи дитячої особистості засобами слова.

Сприяти вихованню міцної внутрішньої опори людини, що знаходить свій прояв у доброті, чуйності і делікатності, пам'ятати моральне правило не чекати, коли у тебе попросять допомоги, а своєчасно допомогти. Виховувати любов до найближчих і найрідніших людей - матері та батька, бабусі й дідуся; учити бути чемними, шанувати своїх рідних, допомагати їм, любити і завжди пам`ятати місце де народилися, рідну оселю, свій народ, рідну мову і неньку - Україну; формувати у дітей почуття обов’язку перед батьками, своїм народом, своєю Батьківщиною; сприяти розвитку творчих здібностей дітей, прояву бажання примножувати родинні традиції; берегти свою національну культуру. Ростити гідних громадян своєї країни.Святково прибрана класна кімната. Відтворено інтер’єр селянської хати. Посередині стіл, на столі лежить коровай. На стіні в обрамлені вишитих рушників – ікони. Діти півколом сидять навколо столу. Прислів`я: «Шануй батька й неньку, буде скрізь тобі гладенько», «На сонці тепло, а біля матінки добро», «Мати одною рукою б`є,а другою гладить», «У дитини заболить пальчик, а в матері серце», «Годуй діда на печі, бо й сам там будеш».

Хід уроку – свята
( Лупає у запису пісня «Родина» у виконанні Назарія Яремчука. Діти заходять до класу).
Вчитель, Я знов повертаюсь до тебе в думках,

Чарівне і вічне життя загадкове,

Шукаю коріння у твоїх літах,

Дитинство моє малинове.

Батьки і діти - серця одні.

Батьки і діти - душі пісні,

Батьки і діти - страждань політ,

Батьки і діти - родини цвіт. Дорогі діти, батьки! Сьогодні ми зібралися, щоб провести родинний урок -свято, присвячений батькам. Мати і батько - найрідніші і найближчі кожному із нас люди. Від них ми одержуємо житія.. Вони вчать нас людських правил, оживляють наш розум, вкладають у наші вуста добрі слова. Перші слова, які діти вимовляють: мама, тато. Так, ми зібралися, щоб хорошим словом подякувати твердому батьківському плечу, вклонитись низько до землі материнській любові, щоб посміхнутись своїм синові та донці. І порадіти в цю мить, що ми є, що ми живемо, що ще не перервалась ниточка роду людського, що виростає з цієї малечі нове покоління українського народу.

Гостей дорогих ми вітаємо щиро. Стрічаємо з хлібом любов'ю і миром. Для людей відкрита хата наша біла, Тільки б жодна кривда в неї не забігла. Хліб ясниться в хаті, сяють очі щирі,

Щоб жилось по - правді, Щоб жилось у мирі.(Діти виконують пісню «Зеленеє жито, зелене») Зеленеє жито, зелене, Хорошії гості у мене, Зеленеє жито у полі, Хорошії гості у школі.

Зеленеє жито, зелене, Хорошії гості у мене, Зеленеє жито щей овес, В класі зібрався рід наш увесь.Учні: 1. Батьки і діти! Батьки і діти!

Нерозділиме і довічне коло.

Ми засіваємо житейське поле, і не на день майбутній - на віки!

2.Я з'явився на світ із любові та мрії. Із щасливих татусевих і маминих снів. Ще були в тата й мами високі надії. Як же мама зраділа! Як тато зрадів!
3 Народилось дитятко, маленька кровинка, і Що від тата і мами життя поведе.

Ще безпомічна, крихітна їхня дитинка, Але виросте скоро, час швидко іде.


4. От ми вже й підросли. Ходим в школу щоднини. Любим дуже книжки, ігри, різні свята.

Але дуже важливо ще те для дитини, Коли тато є й мама, родина свята.


5. Тоді легко і просто, завжди є порада, . Є підтримка і ласка, любов, доброта.

Пригорнутись до тата і мами я рада, І тоді найскладніша проблема - проста!


Вчитель. Мати і батько... Скільки ночей недосипає мати, доглядаючи свою дитину, скільки сил прикладає батько, щоб забезпечити дітей, сім'ю всім необхідним. Тому сьогоднішня наша розмова з вами буде саме про них, про батька і матір. У мене в руках книга. Називається вона Біблія. Це найсвятіша і наймудріша книга, вона навчає людей правильно жити. ї саме в ній записано: «Шануй батька свого і матір свою (щоб тобі було добре і) щоб довгими дні твої були на землі». Ці слова відомі всім нам, адже це одна із десяти Божих Заповідей, які ми повинні добре знати і свято виконувати.
Учні: . 1. Як добре нам жити і знати, І вірити, друзі, весь час,

Що кращого слова, як батько і мати, Немає у світі для нас.


2. Ці слова - ніби сонця усмішка, Неначе дитинства привіт. Як перші санчата і книжка З якої побачили світ.
З .Ці слова - утіха єдина, Мов сонця ясний промінець, Їх промовляє дитина, І в дальнім поході боєць.

4.Спасибі вам, рідні тата і мами, Що ви тут сьогодні з нами. До вас наше перше слово: Татусі! Матусі! Разом: Будьте здорові!
5.Добрий день, шановна родино! Так я хочу вас всіх називать, Бо зібрались усі ми на свято, Щоб про батька і неньку добре слово сказать.
Вчитель. (підходить до ікон і запалює свічки)

Батьки - це вогник, який гріє душу людини, він схожий на полум'я свічки. Згасне вогонь - прийде в дім біда - вірили наші предки.

У Новому Завіті Біблії сказано: « Діти, слухайтеся своїх батьків у Господі, бо це справедливе! Будьте слухняними в усьому батькам, бо це Господові приємно!»

Учень.

6.Хай палає свічка... Хай палає, Поєднає нас вона в цей час. Друзів голоси нехай лунають. Пісня й слово хай чарують вас!

(Діти виконують пісню «Ми співаєм пісеньку», муз. і сл. М.І.Максимчук)

Вчитель. Мама. Матінка. Матуся. Ненька. Одне єдине слово, але скільки воно значить для кожного з нас. Святе і прекрасне, оспіване поетами, увінчане художниками У всіх народів, у всі віки Жінка-Мати була охоронницею, добрим ангелом домашнього вогнища. її мудрість поважають в сім'ї. Всі наші радості й печалі, мрії і прагнення - разом з нею. І все розуміє просте материне серце. Мати - це лагідна вдача, тепло, невичерпна ласка, приязнь і щедрість. Мати з дитиною - символ буття на землі. Мати благословляє перший подих дитини і першу думку. Учні : 7.У нашім раї на землі Ні чого кращого немає, Як тая мати молодая, З своїм дитяточком малим. Я перед нею помолюся Мов перед образом святим. Тієї матері святої, Що в мир нам Бога принесла.

8. Ой. Маю я три матері, та всі три хороші -

Три матері, три квіточки, як три красні рожі. Перша мати - Непорочна, як лілея біла, Із Дитятком- Немовлятком, Пречистая Діва. Друга мати - це найкраща на світі країна, Земля наша, наша славна ненька - Україна. Третя мати - що ж про неї гарного сказати? Це ласкава, люба, мила, рідна моя мати. Ой, маю я три матері, та всі три хороші, Три матері, як три квітки, як три красні рожі.(Діти виконують пісню «Пісня-молитва» Б. Гірського)
9. Берегиня. У зміст цього слова ми вкладаємо все, що супроводжує нас від народження до глибокої старості - рідний дім, батьківський поріг, родина, мамина пісня і мамина молитва. З'являється на світ дитина - і лине до Бога мамина Молитва з

проханням щастя - долі її немовлятку.


10. Минають роки під покровом і благодаттю Божою, підростають діти. Та не меншає мамина турбота про них. Моляться матері за діточок своїх і прилучають дітей до молитви.

Учениця.

11. Боже, Господи Іісусе, На колінцях я молюся - Всі гріхи мені прости І від лиха захисти.

Просвіти моє серденько,

Щоб я вчилася гарненько, Щоб і вдома, і у школі Не робила зла ніколи. І щоб тата шанувала, Щоб матусі помагала Щоб жили ми всі здорові, Завжди в мирі і любові.

Учень.

12.Є у мене найкраща у світі Матуся. За неї, Пречиста, до тебе молюся. Пошли їй не скарби, а щастя і долю. Щоб дні їй минали без смутку, без болю..

Учениця.

13 Є у мене найкращий у світі Татусь. За нього, Пречиста, до тебе молюсь. Пошли йому не скарби, а щастя і долю,

Щоб дні його минали без смутку, без болю.Учень

14. Я молюся до тебе за матусю і неньку - Зачинательку роду, за бабусю рідненьку. Хай ніколи бабуся наша горе не знає. Поможи їй, молюся, Преподобна, благаю.

Учениця.

15. Я ще маленька мамина доця. Дай мені, Боже, краплиночку сонця. Буду носити її біля серця -

Хай воно завжди так радісно б'ється.

Дам для матусі цю крапельку світла,

Щоб на душі було тепло, привітно.

Щоби ночами журба безголоса

Не осідала так рано на коси.

Вірю і знаю я, в кожному слові, Все, що проситиму, Ти не відмовиш. Будь мені другом повік, охоронцем, Я ж бо — малесенька мамина доця.

(Діти виконують пісню Б.Гірського «О, Мати Божа» )


Вчитель. В образі матері осягаємо розумом-рідну Україну, мальовничу і прекрасну, страдницьку але невмирущу; Україну - край смутку і краси, радості і печалі; Україну - розкішний вінок з ружі і барвінку, з її милозвучною мовою, задушевною піснею, чарівною вишивкою. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово, рідну пісню.

Мати. Вам, діточки мої любі, ще й те треба знати, Що, крім мене,другу маму мусите кохати. Бо та друга всім нам мати, вона нас ростила, Хлібом, сіллю і водою нас кормила. А та мати - Україна. Любіть її, діти, Прикрасіть її собою, як красиві квіти.

Учень. 16. Зацвітає калина, зеленіє ліщина,

Степом котиться диво-луна.

Це - моя Україна, це - моя Батьківщина.

Що, як мама, як тато - одна.Вчитель. В.О. Сухомлинський писав: «Від матері людина бере усе чудове й найчистіше. Справжнім громадянином, стійким борцем за високі ідеали стає лише та людина, яка в роки дитинства та юнацтва оволоділа високим мистецтвом людяності навчилася бути відданим сином, відданою дочкою своїх батьків».

(Діти виконують пісню «Виростеш ти, сину» сл.. В.Сімоненка, муз. А.Пашковича)

Учні

17. Батько... В нашій уяві - це образ сильної, сміливої і мудрої людини. Так воно і має бути. Це фундамент сім'ї . І від нього так часто залежить добробут, злагода, достаток, повага.

Споконвіку в сім `і батько вважався господарем. На нього накладалися обов'язки піклуватися про родину, годувати її та захищати. Батьків приклад, батькове слово, батьківський наказ були законом для дітей. Тому батька завжди поважали в сім'ї. Його люблять у сім'ї, але він може і насваритися, якщо це потрібно .Та все це сприймалося, як належне, бо зауваження робив глава сім'ї, і робив справедливо.


1 8. Батьків приклад у родині мав велике значення. Діти, особливо хлопці, намагалися наслідувати батька, бути такими ж працьовитими, як він. Батькові все було ніколи за роботою, але його добрий приклад непомітно і неодмінно засвоювався дітьми.

Якщо ж ворог нападав на рідний край, батько першим ставав на захист свого народу.


19. Його неквапливе і розважливе слово завжди сприймалося всерйоз і змушувало глибоко задумуватися над життям, виховувало такі людські риси, як доброта, чесність і відповідальність.

Роль батька в сім'ї, як бачимо, неоціненна. Отож учімося шанувати свого тата. Його слово, його приклад мають бути святим законом і обов'язком у будь-якій родині. Тоді кожен з нас з любов'ю і благоволінням буде згадувати свого тата і його повчальні на все життя слова.


Вчитель. Батьківська любов... Вона більш потайна. Батько любить подумки дитину, поглядом, його любов є стриманою і урівноваженою. Недарма кажуть, батько любить дитину так, щоб вона цього не знала.

Як би ми високо не піднімали батьківську любов, як би ми її не оспівували (а вона цього і варта), але ж їй не можливо дотягнутися до святої материнської любові.

Мама... Джерело життя на землі. Живий вогонь - ясне дитя народжує жінка-Мати. Серце матері благословенне і сповнене віри, любові, краси. Її помисли, молитва охороняють дитину протягом всього її життєвому шляху. Недарма народ каже: «Материнська любов і з морського дна дістане».

Учень. 20. Моліться, люди, на слова пророчі, Та славте маму на своїй землі, То лиш її натомленість печально

Підводить розум, серце і слова. То з рук її мозольно і повчально Ростуть пташата, діти ,і трава.Діалог матері та сина .

Син.

Матусю рідна, я лише ступаю

На цей важкий, тернистий шлях життя

В усьому тільки добре помічаю,

А кажуть, вистачає в світі зла?

Мати.

А світ розпочинається з любові, Як день із світанкової зорі. Коли пречисті, рідні колискові Співають невсипущі матері. І долю вам хрещато вишивають Піснями, що тепліших не знайти, І денно й ночно в Господа благають Вас від страждань і горя вберегти.Син А світ мережаний то цвітом, то снігами, А в світонька такі шляхи круті! Мати.

І між його вітрами й віражами Ви осягнете істини святі. Не нарікай на труднощі даремно, Не підкоряйся млявості імлі...Син Коли ж навколо раптом стане темно? Мати.

У грудях сонечко любові засвіти. Для себе, для родини й України. Пильнуй вогонь добра від зла і марноти. Бо ти на світі білому - Людина, Бо в світі трудному світильник

Божий - ти. У цій шаленій чорно-білій січі, Крізь болісні і радісні літа Несімо любові промені одвічні - Хай торжествують світло й доброта!

Учень. 21. Люблю я слово це привітне,

Вклоняюсь мамо я тобі,

Нехай завжди для тебе квітнуть

Чорнобривці золоті.

(Діти виконують пісню «Чорнобривці сл.М.Сгінгаївського, муз. В.Верменича).

Вчитель. У народі кажуть: «Діти - це діти, а справжні діти - це онуки». І ось сьогодні на свято до своїх онучат білими невтомними голубами і голубками злетілися їхні дідусі і бабусі.

Учні
22. Дідусь і бабуся — це батьки моїх батьків. Моя бабуся гарна й мила, Вона найкраща від усіх людей. І хоч вона вже трохи посивіла,

Але так щиро любить нас - дітей.23. Діду, дідуню, навчи в світі жити. Він на голівку кладе руку свою.

Голос сріблястим струмочком біжить. Матусю, тату, бабусю, дідусю Мій оберіг і родина моя.24. Найдорожчі мамі діти, Дітям мама їх так само.

Треба вчитись і чинити

Так, щоб радувати маму.

А як вивчитесь з літами,

Вдячні мамі за турботу,

І поїдите від мами

В інший край десь на роботу -

Хай усі запам'ятають:

І листи і телеграми

Шліть туди, де їх чекають,

Виглядають ваші мами.

25. Чому мене так вабить рідна хата? Збадьорює, мов подихом весни, Бо в хаті тій мене чекає мати У світлому серпанку сивини. Мамині коси сивими стали Радість і горе вони зустрічали. ( Діти виконують пісню «Мамина коса» муз. В.Хорта, сл.. І. Чернецького) Вчитель. Швидко мине час, ви закінчите школу, перед вами відкриється широка дорога життя, можливо, дехто і покине на деякий час батьківський дім. Але де б ви не були, пам'ятайте: вдома чекають на вас найрідніші люди - ваші батьки, і надіються на старості літ на вашу підтримку і допомогу.

Учень 26.

«Ех, талант»

Ех, талант — гіркий полин, Туга удовина,

Був у мами один син,

Золота дитина.

Доглядала, як могла,

Рук не покладала.

А подався із села —

В гості виглядала.

Але син не поспішав

їхати додому. Жив собі й не сумував — Добре молодому. Ні кола, ні двора. Ні дітей, ні жінки, Від Амуру до Дніпра Воленька та й тільки. Та сумна балада ця: Не діждалась мама. Наздогнала молодця Вістка — телеграма. Він зібрав її в кулак, Ледве стримав сльози, І поніс його літак

Крізь сніги й морози.

Увійшов у рідний дім:

Люди. Плач. Родина.

І постала перед ним

Чорна домовина.

Він незграбно шапку зняв,

Він схилив коліна,

Він невтішно заридав,

.Як мала дитина.

Але що тепер плачі,

Совісті докори,

Син посивів уночі

У думках і горі.

І померла тільки з ним

Та його провина.

Був у мами один син

Золота дитина.Учні 27. Тож не блукай між домами, коли вдома жнива Їдь частіше до мами , поки мама жива. Пам'ятай, що не завжди ти застанеш її, Довгий шлях подолавши з міста в рідні краї. Може в серці заниє той могильний горбок. Та боргів не покриє ні твій плач, ні вінок. Тож хай навіть громами доля путь пролива, Bсe-одно, їдь до мами - поки мама жива.

28. Рідна мамо! Рідний тато! Я люблю вас щиро, щиро! Вам бажаю щастя й миру. Ви мене любіть, рідненькі,

Бо я ще такий маленький. Хочу бути на вас схожий, Як і ви, такий же гожий. Хай моє хороше слово, Розквітає веселково.29.Погляньте на таткові руки —

Які в них натруджені жили!

Дуби, що найбільші, та липи, та буки

Міцніють від їхньої сили.

Все зроблено в світі руками,

Такими, як в тата і мами.

Руками усіх трударів,

Людей із заводів і нив.30. Спасибі вам і за роботу

За руки ваші і турботу,

За все, що вдома повсякчас,

Ви так піклуєтесь про нас.


31. Спасибі вам говорим знов,

За вашу ласку і любов,

І в школі я усі діла

Робитиму як слід.

Щоб тільки добра слава йшла Про наш український рід.
Вчитель. Мати... Материнське серце здатне пройматися болем дитини на відстані, журитись долею своїх дітей усе життя. Якби могла — сонечко до них прихилила б. Невтомний біль втратити найдорожчих у світі людей — батька і матір. Тільки тоді розумієш, що вони для тебе означали.
Батько.

Та що я знав, коли із дому йшов, Хіба я міг в ту пору зрозуміти. Яка святиня -— мамина любов, Яка то мука — як лишають діти. А от тепер, як став я батьком сам, І час пройшов стрічати й проводжати, Я знаю ціну тим святим сльозам, Які тобі судилося пізнати.(М. Луків)

(Діти виконують пісню «Росте черешня в мами на городі» муз. П.Горчинського, сл. М.Луківа).
Вчитель. Діти! Кажіть своїм батькам ласкаві слова, щоднини і щогодини.

Діти! Батьки підуть…

В серці лишать рану –

Всохне корінь ваш і верховіть.http://0 Заклинаю: Бережіть ви тата!

Бережіть ви маму! Діти, батьків бережіть! Будь уважним і добрим ти до мами і тата І тепла та любові даруй їм багато, Бо вони найдорожчі, найдобріші у світі. Поки є тато й мама - ви любов'ю зігріті!


Дорогі діти, я зачитаю вам наказ.

Батько й мати дали вам життя і живуть для вашого щастя. Не завдавайте їм болю, образ, прикрощів, страждань. Все, що вам дають батько й мати,— це їхня праця, піт, утома. Умійте поважати працю батьків. Найбільше щастя для матері й батька — ваша працьовитість, любов до науки, повага до старших. Якщо люди вважають вас недобрими людьми — це велике горе для ваших батьків. Любити їх — означає приносити в дім мир і спокій. Ваша сім'я — це не тільки батько й матір, бабуся і дідусь, це й ви, діти. Це ваша поведінка, ваші вчинки. Справжня свобода сина й дочки — бути слухняними дітьми.

Бути хорошими дітьми — означає не допустити, щоб старість батьків була отруєна вашими поганими вчинками. Вмійте віддячувати батькам. Близько приймайте до серця найважчі душевні муки батька й матері, бабусі й дідуся: їхня хвороба — ваше горе, їхні невдачі на роботі — ваша біда, їхня радість — ваше щастя. Вмійте бути добрити у думках і почуттях. Бережіть здоров'я батьків. Пам'ятайте, що ранню старість і хвороби вашим батькам приносять не тільки праця і втома, а й сердечні хвилювання, переживання, тривоги, прикрощі. Найбільше вражає батьків дитяча невдячність, байдужість сина чи доньки. Будьте ж чуйними й гідними своїх родин!
Учениця. Дорогі батьки! Це ви навчаєте нас жити за законами Любові й Правди.

Це ви не даєте нам спіткнутися на життєвих дорогах, пробуджуєте совість, оберігаєте від ганьби. І ми вклоняємось вам перед любов'ю і добротою, перед мужністю і ніжністю вашою.


Учень. Нехай незванна старість прийде ще не скоро, Хай біда і лихо обминають наш дім.

Щоб були завжди ви дужі і здорові,

А душею і серцем вічно молоді. Учениця Хай рікою щастя ллється,

Хай в сім'ї добро ведеться. Учень. Хай серце не знає печалі і болю,

Бажаєм здоров'я, щасливої долі. Учениця. Хай Матір Божа вас охороняє,

А Господь з небес щастя посилає

На многії літа.

Учень Дорогі батьки! Ми вам дамо любов, дамо пошану. Мольбу пошлем Христові Богу! Щоб дав вам здоров'я на довгі літа. Щоб діти співали вам «Многая літа...».
(Діти із запаленими свічками говорять хором) Хором.

Милостивий Боже!

Дякуємо тобі за наших батьків та за все те добре, що ти дав нам через них. Благослови їх, Господи, добром, здоров`ям,віком довгим. Бажаєм вам сто років жити, Без горя і без журби! Хай з вами буде щастя і здоров'я, На многі літа, назавжди!

Пісня «Многая літа...» Многая літа, многая літа, многая літа... Во здравіє, во спасєніє, Многая літа.


Вчитель. А зараз ми просимо всіх покуштувати наш родинний коровай, який символізує сімейний добробут, взаємну повагу, любов, злагоду.

( Звучить магнітофонний запис «Злагода» у виконанні Т.Повалій та О.Пономарева.)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка