Урок Тема. Нема без кореня рослини, а нас, людей, без БатьківщиниСкачати 200.54 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір200.54 Kb.
Дата проведення:

Урок

Тема. Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини

Мета: ознайомити учнів з історією України та рідного краю, її символами; формувати національну свідомість школярів; виховувати патріотів рідної держави, повагу до її символів, розуміння своєї причетності до долі України, любов до її історичного минулого і сучасного

Обладнання: карта України, державні та народні символи України, презентація до уроку, відео по темі уроку, м’яка іграшка, квітка-знань з інформацією про Чернівці.

Тип уроку: урок-мандрівка

Хід уроку

І. Організація класу

Дзвенить дзвінок

Починається урок,

Будемо старанно працювати

Державу нашу звеличати!


 • Розпочинаємо урок з предмету «Я у світі». Сьогодні урок трішки незвичайний, оскільки його проведу я - ………………….

 • Але не дивлячись на це на уроці ви повинні бути старанні, активні, розумні та чемні, усі піднімати руку та гарно працювати.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

 • А розпочнемо наш урок легендою.

Легенда:

Давня легенда розповідає, що на світанку нашої Землі Бог оглядав творіння рук своїх, і, натомившись, вирішив перепочити. Земля, де зупинились Бог з ангелами, була вельми багатою на сонце, звірів та пташок. А найбільше сподобалися Богові люди того краю. До якої хати не заходив Він зі своїми супутниками, - всюди їх зустрічали хлібом та сіллю. Так сподобалася Богові та місцина, що Він став часто сюди навідуватися зі словами: • Рушаймо у край!

Кажуть, що з того і пішла назва нашої держави – «Україна».

 • Отже, як ви вважаєте про що ж буде йти мова на нашому сьогоднішньому уроці? (відповіді учні) Правильно, сьогодні на уроці ми будемо говорити про нашу державу Україну.

 • У «Солов’їній пісні» Павла Дворського говориться

У рідному краї серце співає –

Одна Україна і двох не буває

Місця, де вродились ми, - завжди святі

Хто рідну оселю свою забуває,Той долі не знайде в житті.

 • Як ви розумієте ці слова?

 • Чи погоджуєтесь ви з ними? Обґрунтуйте свою думку.

 • Отже сьогодні ми з вами будемо говорити про нашу державу та рідний краї. Тема нашого сьогоднішнього уроку : «Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини»

Щоб урок пройшов цікаво ми з вами зараз вирушимо у подорож і зупинимося на таких станціях:

 1. Україна Нова!

 2. Держані символи України.

 3. Народні символи.

 4. Пісня – душа народу.

 5. Мій рідний край, моя рідна сторона

 6. Лабіринт наших знань

 7. Поради президенту України (домашнє завдання)

 • Отже, в путь!

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 • І перша станція «Україна Нова»

Станція 1

«Україна Нова»


 • Україна! Наша рідна земля, наша Батьківщина. Вона для всіх, хто її поважає і любить, вона – колиска найкращих у світі пісень, вона – вічна надія на волю і кращу долю.

...Народилась Україна Нова,
Небувала, чиста, як дитя,
Україна Зоряної Мови,
Україна Божого Буття!

Шлях України до незалежності, до створення суверенної держави був довгим та кривавим. Багато українців пожертвували своїм життям заради цієї прекрасної мети — об'єднати всі етнічні українські землі й створити умови для розвитку багатоетнічного українського народу, його мови, культури, традицій. Лише наприкінці ХХ століття мрія Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Тараса ШевченкаІвана Франка, мільйонів простих людей стала реальністю.

Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 1991 року, і продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, а також виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статусом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про державний суверенітет УкраїниВерховна Рада Української Радянської соціалістичної республіки позачерговою сесією 24 серпня 1991 року урочисто проголосила Акт про незалежність України та створення самостійної української держави — УКРАЇНА.

1 грудня 1991 року в Україні відбувся всенародний референдум, в якому взяло участь 84,18% громадян країни; з них 90,32% підтвердили Акт проголошення незалежності від 24 серпня.

З того часу територія України є неподільною і недоторканою. На території України чинними є Конституція і закони України. 
З моменту проголошення державного суверенітету України почався новий етап її історії — етап відродження української нації та держави.

Станція 2

«Державні символи України»

 • Ми переходимо до наступної станції. І на цій станції нам допоможуть пошуковці, вони повинні були підготувати повідомлення на тему: «Державні символи України».

 • А які державні символи ви знаєте?

(Доповідь пошуковців )

І пошуковець

Держа́вний пра́пор Украї́ни — стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Співвідношення ширини прапора до його довжини 2:3.23 серпня в Україні щорічно відзначають День державного прапора.

Про державний прапор також складено багато пісень. Одну із них пропоную для Вас послухатиПісня Олександра Пономарьова «Прапор України»

ІІ пошуковець


ІІІ пошуковець • Дякуємо нашим пошуковцям за цікаву та змістовну інформацію і ми рухаємося далі. Наступна станція «Народні символи»


Станція 3

«Народні символи України»


- Сьогодні завдання кожного з нас, громадянина України – знати, та поважати символи своєї Вітчизни і не дати нікому поглумитися над ними. Гордитися, що маємо свою державу, свою землю, свої традиції. Ми познайомилися з державними символами України, а які ще символи ви знаєте? (відповіді учнів) Звісно, народні.

Звичайно, скажеш одне тільки слово «Україна» – і в уяві обов’язково постануть хрущі над вишнями, калина в лузі, верба край долини... • А щоб пригадати, які саме це символи, вам потрібно відгадати загадки.
 1. Як прийде весна в садочок —
  до лиця білий віночок,
  ну а восени цій кралі
  приглянулися коралі. (Калина)

А чи знаєте ви, що означає калина? (відповіді учнів з коментарем)

Калина в Україні – це символ красивої української дівчини, дитини, рідної землі і вічної пам’яті про тих, хто у мужній боротьбі віддав своє життя за щастя і волю народу.
 1. Проливала дрібні сльози
  молода дівиця.
  Полоскала довгі коси
  у чистій водиці. (Верба)

 • А що символізує верба?

Верба - універсальний символ Прадерева життя, уособлення працездатності й родючої сили. Вона - образ весни, Батьківщини, України і, разом з цим, жіночого смутку та вдівства.
 1. Лист зелений не пропав,
  а під снігом задрімав,
  щоб у синю сукенчину
  одягнуть весняну днину. (Барвінок)

Що ж означає барвінок? (відповіді учнів)

У нашій народній символіці особливе місце посідає барвінок. За українськими народними уявленнями, барвінок символізує трійцю: дитинство, зрілий вік, старість; батька, матір, дитя; весну, літо, осінь; вічне нев'януче кохання, нестаріюче життя, пам'ять, а тому з барвінком українці віками сплітали весільні вінки, робили косиці, плели вінки й на могили, що символізувало вічну пам'ять, садили й садять на могилах.


 1. У матінки-квіточки
  лиш блакитні діточки.
  З жита виглядають,
  літечко вітають. (Волошки)

Васильки або волошки - символ ніжної і тонкої душевної краси, праведності і святості, душевної чистоти, скромності і привітності. Назва квітки, каже легенда, походить від імені хлопчика Василька, якого русалки на Зелені свята заманили в поле і залоскотали - і він перетворився у квітку, названу його іменем.

Вважається, що васильки мають значну магічну силу як оберіг від злих духів, лихої долі та всіляких напастей - витівок лукавого.

 1. У погожу літню днину
  він на варті біля тину,
  круглолицій та пригожий,
  і до сонця дуже схожий. (Соняшник)

Соняшник - символ Сонця, праці й достатку, сили і добробуту. Він - чи не найсильніший серед квітів... Крім цього соняшник символізує Батьківщину: як соняшник повертає за Сонцем свою голову, так і людина думкою, словом і ділом звернена до своєї Вітчизни. Як Сонце для соняшника - єдиний і незамінний орієнтир, так і для людини Батьківщина - єдина і найвища цінність.

 • Отже давайте будемо пам’ятати та шанувати не лише державні, але і народні символи нашої держави.


Станція 4

«Пісня – душа народу» • Український народ дуже співучий. Давня легенда розповідає про пташку, пісні якої стали перекладом на пташину мову пісень нашої Батьківщини. Ця пташка - соловей. Розповідали старі люди, що колись давно ця гарна пташка не жила на наших землях. Гніздилася в далеких краях і не знала дороги на Україну. Але що були солов’ї дуже співучі, то літали по всьому світу і збирали пісні всіх народів для індійського царя.

Залетів один соловейко на Україну і сів спочити у якомусь селі. Всі люди у той час були в полі і село було німе.

– Що то за люди тут живуть? - подумав соловей. - Ні тобі пісні, ані музики не чути. Але зайшло сонечко, і люди гуртом повертали додому. То тут, то там чулися пісні.

Але пісні були сумними. Тяжка праця за день забрала багато сил. Тут соловей заспівав і звеселив їх. Забули люди про втому і так заспівали своєму заморському гостю, що він і не повірив. З усіх земель злетілися солов'ї до царського саду, співаючи йому принесені ними пісні. Адже все те було вже знайоме цареві і він сердився. Аж ось під вікнами заспівав соловей з України, і цар втратив спокій. Таких пісень він ще не чув - і велів тому солов'ю співати день і ніч ...

Зачудовані солов'ї навесні гуртом полетіли на Україну, щоб слухати наші пісні, перекладати їх на пташину мову і нести в далеку Індію. Саме у нас вони висиджують пташенят, щоб від самого народження вони чули найкращі у світі пісні. • Про Україну складено дуже багато пісень які ви не один раз я переконана співали. І під одну із них ми зараз піднімемося і трішки відпочинемо та проведемо фізкультхвининку

Фізкультхвилинка «Україно, ми твоя надія»

Станція 5

«Мій рідний край, моя рідна сторона»

 • Наступною станцією нашої подорожу буде «Мій рідний край, моя рідна сторона». Усі ми повинні знати інформацію не лише про нашу державу, але і про батьківщину – тобто той край, де народилися та зростали. І допоможе нам у цьому наша квітка.

(на дошці висить квітка, на пелюстках якої записана інформація)

 • А що є нашою із вами батьківщиною, яке місто? (відповіді дітей) Правильно, місто Чернівці. Зараз ми з вами будемо по черзі відкривати пелюстки, щось пригадувати, а щось пізнавати нове про наше рідне місто.

 • Відкрийте ваші робочі зошити на сторінці 33 і всю інформацію, яку ми зараз дізнаємося будемо записувати у зошит.

 1. Назва. ЇЇ походження

Назва міста – Чернівці. Перші письмові згадки про місто були знайдені в рукописах молдавського господаря Олександра Доброго, які він видав львівським купцям 8 жовтня 1408 року. Припускають, що назва населеного пункту могла виникнути від того, що укріплення були споруджені з землі і дубового дерева, що, вірогідно, й дало назву Черн (Черноград, тобто Чорне місто).

 1. Кількість населення

Станом на 1 квітня 2015 року населення міста Чернівці становить 264 500 осіб

 1. Які є види транспорту?

Чернівці мають давні традиції громадського транспорту. Так, 70 років, від 1897 до 1967 року, в місті існував трамвай. Сьогодні перевезення пасажирів у м. Чернівці здійснюють кілька видів громадського транспорту: тролейбуси, маршрутні автобуси, маршрутне таксі й таксі. Маршрутна сітка складається з 43 автобусних та 6 тролейбусних маршрутів. Крім того, послуги по перевезенню пасажирів надають близько 20 служб радіо-таксі.

Провідним громадським транспортом у місті є тролейбус . Цей вид транспорту з'явився у Чернівцях 1 лютого 1939, однак у період Другої світової війни тролейбусний рух було тимчасово припинено. При відступі румунських військ було вивезено весь рухомий тролейбусний парк, і 1944 року його довелось створювати наново. Існуюче тролейбусне депо працює від 1966 року. 1. Назва Центральної вулиці

Головна

 1. Які вулиці?

У місті дуже багато вулиць та провулків, які переплітаються між собою.

Найдовша вулиця у місті – вул. Головна

Вулиця Ольги Кобилянської - єдина у Чернівцях пішохідна вулиця


 1. Чи є озеро, річка, ставок? Які вони мають назви?

Головною водною артерією Чернівців є річка Прут у її верхній течії, яка розділяє місто навпіл. На території Чернівців є 13 озер та 6 малих річок, найбільші з яких Мольниця ( 23,4 км), Шубранець ( 26,6 км), Задубрівка ( 20,2 км) та Мошків ( 22,4 км).

 1. Які є храми, музеї, пам’ятники?

Чернівці — одне з небагатьох міст України, яке по праву вважається перлиною архітектури.  На державному обліку в історичній частині столиці Буковини знаходиться 706 пам’яток архітектури, 20 з яких загальнонаціонального значення.

Серед них: • Резиденція Буковинських митрополитів

 • Миколаївська дерев'яна церква 

 • Дерев'яна Успенська церква

 • Церква Різдва Пресвятої Богородиці 

 • Дерев'яна церква св. Спиридона

 • Вірменська церква 

 • Дерев'яна Вознесенська церква та дзвіниця

 • Кам'яна церква святого Юрія на Горечі

 • Собор Успіння Пресвятої Богородиці

 • кафедральний Собор Святого Духа 

 • церква святої Параскеви 

 • єзуїтський костел 

 • Свято-Миколаївський собор 

 • Свято-Троїцька церква (на Клокучці)

 • Церква Св. Антонія

 • Костел Воздвиження Святого Хреста 

 1. Які є місця дозвілля для дітей?

У місті діють 2 театри, обласна філармонія, зал органної музики, численні музеї, кінотеатри, 41 бібліотека, центральний палац культури і 17 закладів культури клубного типу; комфорт і спокій життя в місті створюють парки, сквери та зелені насадження

Чернівці славляться своїми музеями: • Чернівецький краєзнавчий музей (вул. О. Кобилянської, 28)

 • Чернівецький художній музей (Центральна пл., 10).  Музей історії та культури євреїв Буковини (Театральна пл., 10)

 • Музей буковинської діаспори (вул. Йосипа Главки, 1);

 • Чернівецький обласний музей народної архітектури та побуту (вул. Світловодська, 2)

 • Літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської (вул. Димитрова, 5);

 • Літературно-меморіальний музей Юрія Федьковича (пл. Соборна, 10);

 • Меморіальний музей Володимира Івасюка (вул. Маяковського, 40/1);

 • Музей авіації і космонавтики

Основні парки і сквери міста з'явились ще до початку ХХ століття:

 • Народний сад (створено 1830 року; тепер Міський парк культури і відпочинку);

 • парк «Жовтневий» (найбільший парк міста який займає площу в 64,5 га)

 • Ботанічний сад;

 • парк ім. Шіллера;

 • парк ім. Федьковича;

 • лісопарк Гореча.

- А зараз давайте попрацюємо трішки із вашим підручником. Прочитаємо статтю подану у Вашому новому підручнику на сторінці 82.

- То що найдорожче для кожного з нас? Давайте ж будемо любити, шанувати нашу батьківщину та дізнаватися про неї все більше та більше інформації.V. Узагальнення і систематизація знань.

Наступна наша зупинка подорожі «Лабіринт наших знань»6 станція

«Лабіринт наших знань»

 • Ми з вами зараз перевіримо про що ж ви дізналися на сьогоднішньому уроці. Пограємо гру – я кидаю вам цього ведмедика та задаю запитання – ваше завдання дати відповідь на запитання кинувши назад для мене цього ведмедика.

  1. Як називається держава у якій ми проживаємо? (Україна)

  2. Коли Україна була проголошена незалежною державою? (24 серпня 1991 року)

  3. Які державні символи ви знаєте? (герб, прапор, гімн)

  4. Що символізують кольори на прапору України? (синій – небо, жовтий – пшеничне поле)

  5. Хто є автором слів гімну України? (Павло Чубинський)

  6. Хто написав музику до гімну України? (Михайло Вербицький)

  7. Які народні символи України ви знаєте? (верба, калина, барвінок, соняшник…)

 • Молодці. А тепер пограємо гру «Збери прислів’я»

 • З’єднайте початок прислів’я з кінцівкою.

Рідна земля там і під ялиною рай.

Без верби і калини – і в жмені гріє.

Де рідний край, нема України.


 • Як ви розумієте ці прислів’я?

VI. Підсумок уроку

 • Що ж таке для вас Батьківщина?
Що таке Батьківщина?

За віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі,

Дужі руки у тата,

Під тополями хата.

Під вербою криниця,

Серед лугу лелека,

І діброва далека.

І веселка над лісом,

І стрімкий обелісок...

Ким в житті ти не станеш:

Шахтарем, хліборобом,

Зореплавцем хоробрим,

Будівничим, солдатом —

Слід завжди пам'ятати:

Коли любиш ти все це

І приймаєш у серце,

Як готовий щомиті

Від біди боронити

Кожну в лузі травинку,

Кожну в гаї пташинку,

Значить — це Батьківщина

Має доброго сина.VIII . Домашнє завдання

 • І остання станція сьогоднішньої нашої подорожі «Поради президенту України»

 • А хто скаже мені – хто такий президент України? Хто зараз є президентом України?

Станція 7

«Поради президенту України (домашнє завдання)»

 • Як ви гадаєте чи можемо ми давати поради президенту? А щоб ви порадили б президенту зробити, щоб наша держава розквітала та ще була кращою. І вашим домашнім завданням буде на звичайному аркуші паперу написати поради президенту, запишіть домашнє завдання у щоденник.

 • Наша свята земля, рідна оселя, солов'їна мова, невмируща пісня, червона калина і все, про що ми говорили, — є нашою Батьківщиною, яка зветься Україною. Тож любімо, шануймо, бережімо її та будьмо гідними її синами та доньками.
Держа́вний пра́пор Украї́ни — стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Співвідношення ширини прапора до його довжини 2:3.23 серпня в Україні щорічно відзначають День державного прапора.

Про державний прапор також складено багато пісень. Одну із них пропоную для Вас послухати
  1. Назва. ЇЇ походження

Назва міста – Чернівці. Перші письмові згадки про місто були знайдені в рукописах молдавського господаря Олександра Доброго, які він видав львівським купцям 8 жовтня 1408 року. Припускають, що назва населеного пункту могла виникнути від того, що укріплення були споруджені з землі і дубового дерева, що, вірогідно, й дало назву Черн (Черноград, тобто Чорне місто).


  1. Кількість населення

Станом на 1 квітня 2015 року населення міста Чернівці становить 264 500 осіб


  1. Які є види транспорту?

Чернівці мають давні традиції громадського транспорту. Так, 70 років, від 1897 до 1967 року, в місті існував трамвай. Сьогодні перевезення пасажирів у м. Чернівці здійснюють кілька видів громадського транспорту: тролейбуси, маршрутні автобуси, маршрутне таксі й таксі. Маршрутна сітка складається з 43 автобусних та 6 тролейбусних маршрутів. Крім того, послуги по перевезенню пасажирів надають близько 20 служб радіо-таксі.

Провідним громадським транспортом у місті є тролейбус . Цей вид транспорту з'явився у Чернівцях 1 лютого 1939, однак у період Другої світової війни тролейбусний рух було тимчасово припинено. При відступі румунських військ було вивезено весь рухомий тролейбусний парк, і 1944 року його довелось створювати наново. Існуюче тролейбусне депо працює від 1966 року.
  1. Назва Центральної вулиці

Головна


  1. Які вулиці?

У місті дуже багато вулиць та провулків, які переплітаються між собою.

Найдовша вулиця у місті – вул. Головна

Вулиця Ольги Кобилянської - єдина у Чернівцях пішохідна вулиця


  1. Чи є озеро, річка, ставок? Які вони мають назви?

Головною водною артерією Чернівців є річка Прут у її верхній течії, яка розділяє місто навпіл. На території Чернівців є 13 озер та 6 малих річок, найбільші з яких Мольниця ( 23,4 км), Шубранець ( 26,6 км), Задубрівка ( 20,2 км) та Мошків ( 22,4 км).  1. Які є храми, музеї, пам’ятники?

Чернівці — одне з небагатьох міст України, яке по праву вважається перлиною архітектури.  На державному обліку в історичній частині столиці Буковини знаходиться 706 пам’яток архітектури, 20 з яких загальнонаціонального значення.

Серед них: • Резиденція Буковинських митрополитів

 • Миколаївська дерев'яна церква 

 • Дерев'яна Успенська церква

 • Церква Різдва Пресвятої Богородиці 

 • Дерев'яна церква св. Спиридона

 • Вірменська церква 

 • Дерев'яна Вознесенська церква та дзвіниця

 • Кам'яна церква святого Юрія на Горечі

 • Собор Успіння Пресвятої Богородиці

 • кафедральний Собор Святого Духа 

 • церква святої Параскеви 

 • єзуїтський костел 

 • Свято-Миколаївський собор 

 • Свято-Троїцька церква (на Клокучці)

 • Церква Св. Антонія

 • Костел Воздвиження Святого Хреста 


  1. Які є місця дозвілля для дітей?

У місті діють 2 театри, обласна філармонія, зал органної музики, численні музеї, кінотеатри, 41 бібліотека, центральний палац культури і 17 закладів культури клубного типу; комфорт і спокій життя в місті створюють парки, сквери та зелені насадження

Чернівці славляться своїми музеями: • Чернівецький краєзнавчий музей (вул. О. Кобилянської, 28)

 • Чернівецький художній музей (Центральна пл., 10).  Музей історії та культури євреїв Буковини (Театральна пл., 10)

 • Музей буковинської діаспори (вул. Йосипа Главки, 1);

 • Чернівецький обласний музей народної архітектури та побуту (вул. Світловодська, 2)

 • Літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської (вул. Димитрова, 5);

 • Літературно-меморіальний музей Юрія Федьковича (пл. Соборна, 10);

 • Меморіальний музей Володимира Івасюка (вул. Маяковського, 40/1);

 • Музей авіації і космонавтики

Основні парки і сквери міста з'явились ще до початку ХХ століття:

 • Народний сад (створено 1830 року; тепер Міський парк культури і відпочинку);

 • парк «Жовтневий» (найбільший парк міста який займає площу в 64,5 га)

 • Ботанічний сад;

 • парк ім. Шіллера;

 • парк ім. Федьковича;

 • лісопарк Гореча.База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка