Урок у 4 класі літературне читання. Я у світі людські чесноти у творах



Скачати 140.63 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір140.63 Kb.
http://player.myshared.ru/1119962/data/images/img48.jpg

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК У 4 КЛАСІ

ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ. Я У СВІТІ
Людські чесноти у творах

В. О. Сухомлинського.

Людські чесноти

Підготувала вчитель початкових класів

Новодонецької ЗОШ І – ІІІ ступенів № 16

ДЕМЕНКО О. М.

2015 р.

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК У 4 КЛАСІ.

ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ. Я У СВІТІ

Тема. Людські чесноти у творах В. О. Сухомлинського. Людські чесноти.

Мета. Формувати знання про людські чесноти, їх значення у житті людини та оточуючих, дати визначення поняттям – ввічливість, чемність, доброта та ін..; формувати навички культурної поведінки на основі розв’язування ситуативних завдань; продовжувати знайомити учнів з творчістю В. О. Сухомлинського; розвивати вміння переказувати текст, зв’язне мовлення, мислення, увагу, пам'ять; розширювати словниковий запас учнів; виховувати ввічливе ставлення та повагу до оточуючих.

Тип уроку: інтегрований (літературне читання, «Я у світі»).

Форма проведення уроку: урок-пощук.

Обладнання: реквізит для сценки (пакет, портфель, 3 книжки), мікрофон, «розсипане» речення, картки для «асоціативного куща»; аркуші із творами

В. О. Сухомлинського та текстом підручника, малюнки квітів, зображення сонечка з початком прислів’їв та картки із їх кінцівками, проектор, екран.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Емоційне налаштування

Закінчилася перерва,

Продзвенів чаклун – дзвінок.

А тепер усі швиденько

Налаштуймось на урок.

Поверніться до гостей

Скажимо їм: «Добрий день!»

Я сьогодні рада вас усіх вітати у нашому дружньому колі. І хочу вам подарувати свою посмішку. Якщо у вас також гарний настрій, поділіться, будь ласка, посмішками зі своїми друзями та з нашими гостями.



ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

  1. Створення проблемної ситуації.

(До класу заходять дідусь та хлопчик)

- Діти, погляньте, до нас завітали гості. Давайте послухаємо їх.

Вулицею йшли двоє перехожих: дідусь, якому виповнилось 65 років, і хлопчик – учень 4 класу. Дідусь ніс в руках портфель, книжки і великий згорток. Одна книжка впала.

- У вас впала книжка! – закричав хлопчик, наздоганяючи дідуся.

- Невже? – здивувався він.

- Звичайно, – пояснив хлопчик. – У вас було три книжки, плюс один портфель, плюс один пакет – всього п'ять речей, а залишилося чотири.

- Я бачу, ти добре знаєш додавання і віднімання, – сказав перехожий, ледве піднімаючи книжку, що впала. Але є правила, яких ти ще не вивчив.

- Діти, про які правила говорив дідусь?

- Як називаються ці правила?

2. Оголошення теми та завдань уроку.

- Хочу продовжити такими словами:

«За легендою, коли народжується дитина, Бог запалює на небі нову зірку і посилає до дитини ангела - охоронця. Уві сні ангел цілує дитину тричі: в чоло, аби вона зростала розумною; в личко, щоб була красивою; в груди, аби здоров'я, любов та доброта вселилися в її тіло, серце та душу».

- Отже, ми сьогодні продовжимо вивчати правила культурної поведінки людини серед інших людей: правила доброти, ввічливості, скромності, спілкування та інші. Ми дізнаємося, про які людські чесноти писав у своїх творах В. О. Сухомлинський.

3. Вправа «Очікування».

- Діти, чого ви очікуєте від нашого уроку?

- А я очікую, що сьогодні ми будемо працювати однією дружною класною сім’єю.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Вправа «Інтерв'ю».

- Діти, пригадайте нашу розмову про те, хто ким хоче стати у майбутньому. Хто з наших учнів мріє стати диктором на телебаченні? (Оля) Зараз у Олі є можливість пройти практику зі своєї майбутньої професії – взяти у вас інтерв'ю.

Запитання. (Оля ставить питання дітям, називаючи їхні імена)

- Як ти розумієш поняття «людські чесноти»?

- Якою повинна бути людина?

- Як дізнатися, який характер у людини?

- Які людські чесноти притаманні тобі?

2. Вправа «Мозковий штурм».

- Діти, ви добре відповіли на запитання Олі. А я також хочу задати вам одне питання. Назвіть людські чесноти, які ви знаєте.

3. Вправа «Асоціативний кущ».

- Тепер ці чесноти ми об'єднаємо в асоціативний кущ. (На дошці)

ІV. Робота над матеріалом уроку

  1. Робота «Довідкового бюро».

- Ми назвали людські чесноти. А зараз наші дослідники повідомлять, що ж означають ці слова.

Чемність – дотримання добрих манер, вихованість, люб’язність у поводженні з іншими людьми.

Скромність проявляється у помірності власних вимог, у відсутності до розкошування.

Доброта – це прояв щирих, добрих почуттів по відношенню до будь кого.

Милосердя це готовність допомогти комусь із жалю або міркувань гуманності.

Щирість – відверта передача своїх почуттів.

Чуйність – уважність і сердечне ставлення до людей.

Делікатність – чемність, ввічливість у ставленні до інших людей.

  1. Гра «Розсипанка». Робота в парах.

- Настала зима. Дуже часто дують вітри. І ось вітер залетів до нашого класу та розсипав речення про те, що ж означає ще одна люська чеснота, про яку нам не повідомили наші дослідники. У вас на партах лежать частинки цього речення. Зберіть його докупи, працюючи в парах.

Ввічливість – вміння поводитися так, щоб іншим було приємно з тобою.

  1. Робота з підручником.

А) Читання тексту «Добросовісний дикун».

Б) Відповіді на запитання:

- Які почуття не давали спати індіанцеві?

- Як про нього можна сказати?

- Як би ви повели себе на його місці?

  1. Фізхвилинка «Ми – сонечка».

  2. Робота агенства «Навчаючись – учусь».

(Підготовлені учні повідомляють інформацію з теми)

1. Не лише дітям, а й дорослим хочеться, щоб усі їхні друзі, і всі сусіди, і навіть зовсім незнайомі перехожі завжди ставилися до них уважно, по-доброму.

І весь секрет у тому, що тільки до ввічливої, вихованої і доброї людини сторонні люди завжди ставляться по-доброму. Тільки таку людину всі люблять, поважають. І у неї є вірні й надійні друзі.

2. Пам'ятайте слова із Біблії: «Чого не хочеш, щоб інший тобі робив, і ти йому того не роби». Тобто, добрий вчинок повертається добром, а злий — злом.

Приємно усвідомлювати, що завдяки тобі хоч щось на землі змінюється на добре. Приємно бачити радість на обличчях людей, яким ти зробив добре.

  1. Висновок вчителя.

- Ми повинні часто ставити собі запитання: Хто я? Який? Кому гарно від того, що я є на світі? Чи люблю я ближніх?

Для того, щоб люди тебе поважали, приязно ставились, ніколи не забувай і завжди дотримуйся «золотого правила ввічливості»: стався до людей так, як би ти хотів, щоб люди ставились до тебе. Бо «ніщо не дається так дешево і не цінується так високо, як ввічливість».

Ми повинні навчитися відповідати за свої вчинки, за кожне своє слово, бути вимогливим до самого себе. Щоб називатися людиною, ми мусимо робити добро, бути вдячними.

  1. Робота над оповіданнями В. О. Сухомлинського.

А) Перевірка домашнього завдання.

  • Діти, пригадайте, на уроках читання, на виховних годинах, коли ми говоримо про людські чесноти, ім’я якого великого педагога ми згадуємо?

(В. О. Сухомлинського)

  • Які відомості ви можете пригадати про нього?

  • На позакласне читання ви отримали домашнє завдання опрацювати твір

В. О. Сухомлинського «Навіщо кажуть «Дякую»?»

(Переказати, намалювати ілюстрації до тексту.)



Навіщо кажуть «Дякую»?

Дрімучим лісом ішли двоє подорожніх. Дідусь і хлопчик. Було жарко, хотілося пити. Нарешті вони прийшли до струмка. Тихо дзюрчала холодна вода. Мандрівники нахилилися, напилися. Дідусь сказав:

Дякую тобі, струмочку.



Хлопчик усміхнувся.

Чого ти усміхнувся, хлопче? — запитав дідусь.

Навіщо ви, дідусю, сказали струмкові дякую? Він же не жива істота: не дізнається про вашу подяку, не почує ваших слів.

Це так. Якби води напився вовк, він міг би й не дякувати. Ми ж не вовки, а люди. Розумієш, навіщо людина говорить дякую? А знаєш, кого це слово вшановує, звеличує, підносить?



Хлопчик замислився. Він ніколи не думав над цією мудрою істиною. Тепер саме був час подумати: дорога через ліс ще довга.

- Яка головна думка цього текту?

Фізхвилинка

Б) Читання вчителем оповідання В. О. Сухомлинського «Чому дідусь такий добрий сьогодні?»

- Зараз ми ознайомимося ще з одним оповіданням.

Чому дідусь такий добрий сьогодні?

Поліз Андрійко на шовковицю, бо привабили чорні ягоди. Навтішався вволю, а тут дощ пішов.

Пересидів Андрійко дощ. Хотів злазити з шовковиці, аж дивиться — сидить під шовковицею дідусь Петро. Вийшов після дощу в сад.

—  Що ж його робити? — думає Андрійко. — Злазити з шовковиці — струсити на дідуся всю воду з листя, змокне під дощем, захворіє.



Сидить Андрійко, притулившись до гілки, боїться поворухнутися. Жде, коли дідусь до хати піде, а він все не йде. Вже сутеніти стало, коли підвівся дідусь, питає:

—  Чому ти сидиш на дереві, онучку?

—  Боюся струсити на вас краплі, дідусю.

—  Злазь, Андрійку!



Дідусь відійшов. Андрійко зліз із шовковиці. Дідусь пригорнув і поцілував Андрійка.

—    Чому це дідусь такий добрий сьогодні? — з подивом подумав онук.



В) Бесіда за текстом оповідання. Вибіркове читання.

- Визначіть головну думку оповідання.

- Тож, чому дідусь саме так поставився до внука?

- Чи можна вважати хлопчика делікатним?

- Прочитайте частину тексту, в якій говориться про делікатність Андрійка.

- Які ще людські чесноти відповідають вчинку хлопчика? Доведіть свій вибір. (Людяність, дисципліна, добро, терпіння, справедливість, чуйність, доброзичливість...)

Г) Читання тексту за особами.

Д) Читання «буксиром».

- Чому нас навчає це оповідання?

Висновок вчителя.

V. Закріплення знань, вироблення умінь та навичок

1. Робота з прислів’ями (в групах).

(У дітей на партах малюнки сонечка. На одному з промінців початок прислів’я. На окремих аркушах – його кінцівка. Треба знайти відповідну кінцівку прислів’я та приклеїти да промінець сонечка.)



- Хто людям добра бажає, … - той і собі має.

- Не одяг прикрашає людину, … - а добрі діла.

- Добрий чоловік … - надійніше кам'яного мосту.

- Добро довго пам'ятається, … - а лихо ще довше.

- Не роби людині того, … - чого не бажаєш собі.

- Поводься з друзями так, … - як хочеш, щоб поводилися з тобою.

- Все добре переймай, … - а злого уникай.

- Добру людину … - і бджола не жалить.

Висновок вчителя.

2. Гра «Літературне лото».

- Вгадайте казку і оцініть вчинок героя.

- Сидить півник на печі,

Їсть смачненькі калачі,

Тут лисичка прибігає,

Півника мерщій хапає,

Біжить котик рятувати,

В лиса півника забрати. («Котик і півник»)

- Хто з героїв казки робив добрі вчинки, а хто злі?

- Він звірят усіх лікує,

Від халепи їх рятує,

І зайчат, і мавпенят,

Бегемотів і тигрят,

Вилікує він за мить

Все, що в звірів заболить,

Наш добрий лікар…(Айболить)

- Яким був Айболить?

Висновок вчителя.

3.Гра «Королівство кривих дзеркал».

А) Розв’язування ситуацій:

(Діти дивляться заздалегідь зняте відео за участю учнів 6 класу із ситуаціями, які висвітлюють поведінку дітей, що не відповідає людським чеснотам. Учні класу повинні переграти ситуації відповідно до людських чеснот.)



  1. Запитати перехожого, як пройти до бібліотеки.

  2. Звернутися до пасажирів автобуса з проханням пропустити до виходу, тому що на наступній зупинці тобі треба виходити.

  3. Учениця забула ручку вдома і просить у товариша запасну.

  4. Ти зателефонував товаришеві, але слухавку підняла його мама.

Б) Розв’язання проблеми.

- Повернімося до наших дідуся та хлопчика, які завітали до нас на початку уроку. Пропустимо їхню ситуацію через Королівство кривих дзеркал.

Висновок вчителя.

4. Вправа «Девять негідних речей Сухомлинського».

  1. Негідно здобувати своє благополуччя за рахунок інших.

  2. Негідно залишати товариша в біді.

  3. Негідно бути боягузом.

  4. Негідно обманювати.

  5. Негідно лицемірити.

  6. Негідно плазувати.

  7. Негідно не мати власної думки.

  8. Негідно давати нездійсненні обіцянки.

  9. Негідно нашіптувати, наговорювати на товариша.

5. Притча про добро «Все залишає свій слід».

Жив один дуже запальний та нестриманий юнак. І ось одного разу його батько дав йому мішок із цвяхами та наказав кожного разу, коли він не зможе стимати свого гніву, вбити 1 цвях у стовп паркана.

Першого дня у паркані було вже декілька десятків цвяхів. На другому тижні хлопець навчився стримувати свій гнів і з кожним днем забивав усе менше та менше цвяхів. Він зрозумів, що краще контролювати свій темперамент, ніж забивати цвяхи.

Нарешті прийшов той день, коли юнак жодного разу не втратив самоконтролю. Він розповів про це батькові і той сказав, що тепер кожного разу, коли синові вдасться стриматися, він може витягнути зі стовпа по 1 цвяху.

Йшов час і прийшов той день, коли хлопець зміг повідомити батькові про те, що у стовпі не залишилося жодного цвяха. Тоді батько взяв сина за руку та підвів до паркана. «Ти непогано впорався. Але ти бачиш, синку, скільки у стовпі дірок? Він уже ніколи не стане таким, як раніше. Коли говориш людині що-небудь погане, зле, то у її душі залишається такий же шрам, як і ці дірки. І не важливо, скільки разів після цього ти просив пробачення – шрами залишаються.»

Висновок вчителя.

VІ. Підсумок уроку

- Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?

- Мої очікування теж справдилися. Ви сьогодні дружно та плідно працювали.

  1. Рефлексія «Квітка «Мої чесноти».

    • Діти, у вас на партах лежать квіти з чистими пелюстками. Для того, щоб оживити їх, треба написати назви тих людських чеснот, які притаманні тільки вам.

- Ваші квіточки «ожили», але у декого залишилися порожні пелюсточки. Це означає, що нам усім є над чим працювати. Будемо і далі намагатися оживити квіти.

  1. Заключне слово вчителя.

- Поспішайте творити добро, вчіться співчувати. Не намагайтеся комусь зробити зло, причинити біль, тому що за це рано чи пізно будете покарані. Пам’ятайте! Як ви ставитеся до цього світу, таким боком і до вас світ повернеться.

- Якщо ви зростете добрими людьми, то буде і вам всюди добре. Коли будете робити зло, то і до вас світ повернеться жорстокістю і злом. Не забувайте про це ніколи. Нехай у вашому серці завжди живуть велика любов і доброта, щирість і співчуття, людяність і щедрість.

Не лінуйтесь робити добро,

Лише зла не бажайте нікому,

Бо воно, як велика гора,

Стане вам на шляху земному,

І заступить навколишній світ,

Зробить серце жорстоким, холодним,

Ви з любов’ю живіть з юних літ,

Будьте чуйним, веселим і добрим!

VІІ. Домашнє завдання

- Опрацювати оповідання В. О. Сухомлинського «Чому дідусь сказав «Дякую»?». Скласти план для переказу.

- Вдома робіть добрі справи та фіксуйте їх на своїх папірцях. Приносьте до школи і відправляйте до нашої скриньки Добра. А на наступному уроці ми їх прочитаємо.




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка