Урок у 6-а класі цьогоріч навчається 31 учень. З них 15 хлопчиків, 16 дівчаток



Скачати 71.26 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір71.26 Kb.
Соціально-психологічна характеристика класу,

в якому проводився урок
У 6-А класі цьогоріч навчається 31 учень. З них 15 хлопчиків, 16 дівчаток.

В учнів формуються взаємодопомога, колективізм. Класу рухливий, але цілеспрямований, відвертий, творчий.

Переважна кількість дітей має довготривалу пам'ять, вони мають гарну уяву, розвинену інтуїцію. Більшість учнів має такий тип характеру, як холерики і сангвініки.

Провідний канал сприйняття – візували – 45%, аудіали – 20%, кінестетики – 35%.

У класному колективі ізольованих дітей нема.

Підвищена тривожність спостерігається лише у 2 учнів.



Колесник А.А., практичний психолог

Тема. С. Черкасенко «Маленький горбань». Твір про красу і незнищенність людської душі

Мета. Ознайомити учнів з життям і творчістю Спиридона Черкасенка, його твором «Маленький горбань»; учити розуміти психологію головного героя та інших персонажів; розвивати вміння вільно й емоційно висловлювати свої думки; формувати культуру ведення дискусії; виховувати доброту, милосердя, здатність до співпереживання.

Цілі.


Учні знатимуть: деякі факти з життя і творчості Спиридона Черкасенка; зміст твору; риси вдачі героїв; засоби змалювання героїв; авторське ставлення до персонажів; визначення поняття «повага».

Учні вмітимуть:визначати основні засоби змалювання героїв; давати власну оцінку подіям і героям твору; добирати з тексту цитати на підтвердження власних думок; пояснювати актуальність твору в наш час.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет С. Черкасенка, виставка його творів, підручник, «Путівники уроку»

Методи, форми і прийоми роботи: проблемне питання, літературна вікторина, інтерв’ю (робота в парах), робота з текстом «Ключ до розуміння», словникова робота, робота в малих групах, міні-диспут, хвилинка мудрості, літературний баскетбол, «Незакінчене речення», надзавдання, «Мікрофон», анкети.

Оформлення дошки: портрет С. Черкасенка, цілі, картка «Повага», «Путівники уроку».

Ім'я уроку: Роби добро - добром тобі віддячиться.

Надзавдання: донести до дітей, їх сердець істини, що немає у світі нічого вищого і кращого як людяність.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

- Доброго дня всім! Надворі сьогодні досить-таки похмурий осінній день. Але для мене він надзвичайний, бо зігрітий теплом ваших душ, осяяний промінням ваших очей, наповнений щебетом ваших голосів. Отож і настрій маю гарний.

- А якби можна було доторкнутися до вашого настрою, яким би він був на дотик? (Діти відповідають за допомогою прикметників, коментують)

- Настрій чудовий, і працювати будемо плідно. Я в це вірю.

2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.

- Як ви вважаєте, що означає слово «краса»?

- Огляньтесь довкола, що красивого ви бачите біля себе?

- А що означає, коли про людину кажуть, що вона красива?

- Чи лише зовнішність при цьому оцінюють?

- Як ви думаєте, краса і доброта – це близькі поняття?

Так, людину цінують, насамперед, за вчинки, за те, яка в неї душа!



ІІ. Цілевизначення і планування.

1. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми ознайомимось із деякими фактами життя письменника Спиридона Черкасенка та його твором «Маленький горбань» (Розкриваю дошку. Запис до зошитів числа, теми уроку).

«Передбачення»: «Маленький горбань» - якщо ми глянемо на це словосполучення, то, як ви вважаєте, про яку людину ми говоритимемо?

(маленьку, горбату, у якої є ряд проблем, але яка добра душею)



- Ця вічна тема про красу людської душі та незвичайну зовнішність привертає увагу багатьох митців, серед них і С. Черкасенка.

2. Цілевизначення уроку.

- Подумайте, яких же результатів ви хочете досягти на сьогоднішньому уроці. І свої цілі запишіть на картках з літерами.

(Учні ставлять цілі, за бажанням 2 – 3 учнів озвучують).

Цілі на дошці і в «Путівниках уроку» у кожного на парті : (Озвучую)

- Щоб ви ще додали до своїх цілей з цього переліку? Чому?

3. Узгодження плану роботи.

Розгляньте «Путівники уроку», там ви побачите план, за яким ми будемо працювати.



4. Проблемне завдання: Підтвердити чи спростувати думку, що цей твір є актуальним у наш час

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Перевірка домашнього завдання.

- Хто нагадає нам домашнє завдання? (Відповіді учнів)

2. Літературна вікторина

  • Родом письменник із… (Миколаївщини).

  • У якій сім'ї народився? (селянській).

  • Ким тривалий час працював? (учителем).

  • У якому театрі п’єси С.Черкасенка посідали головне місце? (у театрі М.Садовського).

  • На які періоди можна поділити життя письменника? (два: перебування на Україні і за кордоном).

  • Де жив автор в останні роки? (Прага, Чехія).

  • В яких жанрах працював С.Черкасенко? (оповідання, роман).

  • Яка тематика переважає у творчості Черкасенка?

- Ви молодці! З даним завданням справились. Наскільки уважно читали - зараз ми перевіримо, працюючи в парах.

3. Інтерв’ю. Робота в парах.

Кожен має задати своєму сусідові по парті по два запитання, які виникли під час читання. Заслуховуємо коментар 2-3 учнів.



4. Робота з текстом «Ключ до розуміння».

- Які почуття викликало у вас оповідання?

- Які риси характеру прищепили мама і дідусь Павликові змалечку?

- Що впливало на формування таких рис Павликового характеру, як багата уява, ніжність і доброта,бажання захистити скривджених, справедливість? (підкріпіть свою відповідь словами з тексту).

- Знайдіть і прочитайте рядки, що свідчать про великий авторитет Захарка серед друзів. Чи заслужив такої поваги Захарко? Чи справді це повага? Може, це щось інше? Співставте.

Повага – почуття шани, прихильне ставлення, що ґрунтується на визнанні чиїхось заслуг, високих позитивних якостей.

- Чи будуть і далі такі гарні стосунки між Захарком і Павликом, як у кінці оповідання?

- Як ви розумієте слова «ласкаво сміялась крізь сльози»? Про кого вони?

- Які слова-паразити чи не на кожному кроці вживає дід Антип? Знайдіть інші лайливі просторічні слова діда. Як вони характеризують його? Чи траплялися у ваші мові слова-паразити? Чи боретесь ви з цією звичкою?

- Яким бачився вам степ, коли діти прийшли збирати катран (які рослини й барви виникли в уяві, пахощі, яких трав було чути)? – Словесне малювання

5. Словникова робота.

Які у тексті слова видалися вам незнайомими? З’ясуйте їх значення.



Крем’ях, призьба, катран, цілинний, глей, шурф…

6. Робота в групах

Для того, щоб з'ясувати детальніше, який духовний світ героїв, попрацюємо в малих групах ( у «Путівниках уроку»).


1 група

То яким же змалював письменник Павлика? Зачитайте портрет Павлика. На які деталі звертається увага? (Страшний химерний горб; глибокі, променисті, розумні та сині, як небо,очі). Очі – дзеркало душі. Якщо так, то що ви скажете про душу хлопчика?



2 група

Що ще, крім каліцтва, заважало Павликові товаришувати з хлопцями?(добре серце) Чому дівчата охоче гралися з ним ще й сперечалися, до чийого товариства він пристане? (бо він умів мріяти, навіть сни снилися йому незвичайні)



3 група

Зачитайте діалог, де мама розмовляє з Павликом про казки. Зверніть увагу, як мама звертається до Павлика. Чи можна за ними визначити ставлення матері до своєї дитини?



4 група

Як сприйняв дідусь звістку про те, що внука побили? Автор каже, що думки його були чорними. Поясніть слова діда «нема вроди, нема й щастя».



5 група

Яким у творі зображений Захарко? Чому так легко, не замислюючись, він насміхався з каліки? Чи мав він на це моральне право? Чи схвалювали його вчинки інші хлопці?



- Отже, ми чітко бачимо, що не всі герої оповідання мали щире серце, красиву і незнищенну душу.

7. Міні-дискусія.

Висловіть свої думки на тему: «Чи зміг би я пробачити людині, яка заподіяла мені зло?» (2 частини класу)



- Ви, молодці, дійшли правильного висновку: пробачати потрібно, як кажуть, давати людині другий шанс

8. Хвилинка мудрості.

Поясніть, як ви розумієте слова С.Черкасенка:



Вони зростуть, мов той бур’ян,

Собі самим і всім на шкоду

І засмітять свій рідний лан,

Чужі й ворожі для народу.

- До кого з героїв твору можна віднести ці слова?



9. Літературний баскетбол

- Як, по-вашому, складеться доля Павлика?

- Чи збереже він своє добре серце?

- Як, по-вашому, складеться доля Захарка?

- Кажуть, краса врятує світ. Що ще, по-вашому, може врятувати світ від жорстокості?

10. «Незакінчене речення»: «Оповідання С.Черкасенка навчило мене…, змусило задуматись…»

-І мене цей твір змусив ще раз задуматись, що краса душі перемагає каліцтво.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Рефлексія досягнення цілей

Отже, наш урок підходить до завершення, давайте повернемося до цілей, які ми ставили на початку і записували на листочках з літерами. Я думаю, що ми їх досягли. Якщо ні, то попрацюємо на наступному уроці. (Учні приклеюють листки на дошку, читаємо ім'я уроку, записуємо до зошитів)



2. «Мікрофон»

- Що ви взяли для себе з нашого уроку?

- Чи потрібно було читати цей твір?

- То чи є це оповідання актуальним у наш час? (це було проблемним питанням)

3. Взаємооцінювання.

Консультант оцінює за схемою:

1. Найкраще відповідали…

2. Менш активними були…

3. На жаль, мало відповідали…

4. *** Анкета

1. Чи задоволений ти результатами своєї роботи, процесом уроку? Чому?

2. Що ти зрозумів і дізнався нового?

3. Що здивувало? Що сподобалось? Не сподобалось? Чому?

4. Чи досягнув ти поставлених цілей?

5. Які нові запитання з’явились?



V. Домашнє завдання.

Обов'язково загальне: 1. Написати продовження оповідання.

Обов'язкове на вибір: 1. Дати заголовки розділам твору.

2. Інсценізувати уривок твору, який сподобався.

За бажанням: 1. Намалювати ілюстрації до твору.

2. Скласти ребус чи кросворд.

VІ. Висновок учителя. (Спокійна музика)

Дорога моя дітвора! Перед вами ще таке велике життя, сповнене і радощів, і смутку, звершень і розчарувань. Головне, це навчайтеся великому вмінню-дару співпереживати, подавати руку допомоги тим, хто потребує підтримки, не будьте байдужими. Ідіть у світ і беріть з нього у серце жагу пізнання, незаплямоване почуття справедливості, беріть все те, що нестиме радість і щастя людям. Будьте порядними людьми. Поспішайте творити добро!


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка