Урок українського читання в 4 класі Губчик Наталія Василівна- вчитель початкових класів



Скачати 146.53 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір146.53 Kb.
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с.Овадне
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Леся Українка «Біда навчить» . Прислів’я.
(урок українського читання в 4 класі)

Губчик Наталія Василівна-

вчитель початкових класів

Тема. Мудрим ніхто не вродився, а навчився.



Леся Українка «Біда навчить» (продовження роботи над казкою ). Прислів’я.

Мета.


Продовжувати знайомство учнів з творчістю Лесі Українки, розширити і поглибити їхні знання про поетесу;

Показати , що мораль твору закладена в назві казки «Біда навчить»;

Розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їхньої поведінки, встановлювати послідовність подій, висловлювати своє ставлення до прочитаного;

Вдосконалювати навички читання, розвивати зв’язне мовлення;

Виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.
Обладнання.

Портрет Лесі Українки, ілюстрації до казки, картки із словами, картка для складання характеристики головного героя, індивідуальні картки-завдання

( прислів’я, кросворд), картки самоконтролю.

Хід уроку



Організаційний етап.

Любі діти! У наш клас завітали гості щирі,

Привітайте в добрий час гостей усмішкою й миром.

(Учні повертаються обличчям до гостей).

Учень. Ми вам раді, люди добрі!

І вітаєм щиро вас.

Та запрошуєм ласкаво на урок в 4 клас.

Усі.


Доброго дня вам!

Доброго дня нам!

Доброго дня всій Україні!
(сідають за парти )

Мотивація наступної діяльності, позитивна установка на роботу.
Учитель.

Сьогодні у нас - незвичайний урок

У казку ми зробимо ще один крок.

А з казкою ми зустрічались не раз.

І знову вона завітала у клас.

В казках є завжди перешкоди, та знаю,

Що їх для кмітливих дітей не буває.
Тож девіз тепер згадаймо і урок вже починаймо.
Учні (хором ). Красиво читаємо!

Чітко відповідаємо!

Мову свою розвиваємо!
Учитель. А у кінці уроку ви будете оцінювати себе за такими критеріями :
Техніка читання уважність

Активність старанність

Дисципліна
( кожен учень отримав картку для самооцінки своєї діяльності )


Визначення мети, завдань уроку
Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з творчістю Лесі Українки і її казкою «Біда навчить», збагатимо свої знання про птахів, їхні звички.

Чого маємо досягнути:

Знати: Відомості про Лесю Українку, зміст казки «Біда навчить» ,

українські прислів’я

Вміти: Аналізувати , доводити, спілкуватися;

Самостійно читати і визначати головне;

Оцінювати вчинки персонажів;

Висловлювати своє ставлення до прочитаного.


Інструкція для роботи на уроці:
По таблиці: читати – правильно, швидко;

Знаходити – незрозумілі слова, нові відомості;

Визначати – що важливо, що треба запам’ятати

Запитувати – ясно і коротко, коли незрозуміло.

Відповідати – точно на запитання, відразу на найголовніше, не повторюватися.
Мовна розминка. Удосконалення читацьких навичок.


  1. Робота над скоромовкою.

Летів горобчик, сів на стовпчик. Прибіг хлопчик, утік горобчик.

- Прочитайте скоромовку мовчки; хором повільно; весело, з почуттям гумору; в швидкому темпі, ніби ви біжите до автобуса, а він поїхав; виділіть голосом іменники.


2.Перелічіть, скільки тут записано назв птахів?

Лелека,бусол, бузько, чорногуз, боцюн, гайстер.

3.Читання анаграм. Знайти «зайве» слово в кожному стовпчикові:

Борогець лядет 4. Гра «Розшифруй прислів’я»

Каросо лисиця Мудрим ніхто не вродився, а навчився»

Калеле оволсей

Какур ровона Гра «Дощик»

Лязозу каршиш дощик – напівголосно, хором (пошепки)

Васо лубго дощ – голосно, швидко

Аскавітл рокасо злива – голосно, скоромовкою

Сонце – читання мовчки

Які з птахів , що ми сьогодні згадали відлітають у вирій?

Про яких птахів йшлося у казці «Біда навчить»?

У яку пору року відбуваються події?. Доведіть свою думку.




Перевірка домашнього завдання


  1. Контроль техніки читання

Учні читають за 30с. надрукований на картках текст

«Кожним словом, кожним променем думки, кожним болем своїм живе в душі нашого народу людина, що ім’я їй – Леся Українка. З не такої вже й далекої минувшини, проте вже мовби крізь серпанок легендарності, проступає до нас образ поетеси, образ ніжний і чистий .


Вчитель . Ці чудові слова про Лесю Українку, Ларису Петрівну Косач, написав Олесь Гончар. Ця тендітна жінка хоч і прожила лише 42 роки, та 33 з них плідно працювала на літературній ниві.
А що підготували про нашу землячку учні нашого класу ми довідаємось з їх повідомлень.
У нашім класі на столі стоїть портрет у рамі.

Він всім знайомий – і мені, й татусю, й мамі.

З портрета дивиться на нас землячка – поетеса.

Це гордість нашої землі, нескорена, незламна Леся.


Понад 100 років тому, на Волині ( нині це Житомирщина ), у сім’ї Косачів народилася донька Лариса. Мама називала її Лесею. Леся Українка – це літературний псевдонім, тобто Леся з України. А насправді – Лариса Петрівна Косач.

Батько її був юристом, а мати – українською письменницею, яка писала свої твори під псевдонімом Олена Пчілка. У сім»ї було 6 дітей. Леся була другою дитиною. У 4 роки вона вже добре читала. Мати добирала їй книжки українською мовою. Леся була привітною, допитливою дівчинкою, чутливою до краси, жвавою і веселою. Знала 8 іноземних мов, грала на фортепіано, гарно малювала. Леся разом з сільською дітворою бігала у поле, гралася з ними, любила співати і слухати народні пісні.

У 9 років вона написала свій перший вірш «Надія».
Природа щедро обдарувала Лесю – дала не лише поетичний хист, а й неабиякі здібності до музики, малювання. І одночасно прирекла на постій ні муки від тяжкої хвороби.

Взимку 1881 року в Луцьку, на річці Стир , Леся застудила ноги в крижаній воді. Саме з того часу вона занедужала – почала боліти нога, потім – рука. У 12 років в Києві оперували ліву руку, що позбавило її можливості грати на фортепіано, пізніше у Берліні прооперували ногу, але туберкульоз вразив легені, нирки. Через хворобу вона ніколи не вчилася у школі, однак зуміла стати високоосвіченою людиною. Самостійно вивчила французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську, старогрецьку, латинську мови.

У 13 років вона була читачем бібліотеки Київського університету. У 19 років написала для молодшої сестри підручник «Стародавня історія східних народів».

Творчість Лесі Українки багата і різноманітна. Її поезія свідчить про велику любов до рідної землі, переживання за долю свого народу. У 17 років пише вірш «Красо України, Поділля».За останні 4-5 років , перемагаючи біль створює геніальні твори, серед яких «Лісова пісня» «Камінний господар».

Цілу збірку українських пісень, казок, ігор зібрала поетеса, записала і передала нам у спадок.

Маленька Леся була така, як і ми. Любила бігати лісами і луками, плела віночки, співала пісні, заслуховувалась казками й переказами. Вона стала високоосвіченою людиною завдяки своїй надзвичайній силі волі. Боротьба і праця – таким був зміст життя поетеси.


1 серпня 1913 року в грузинському місті Сурамі померла Леся Українка – велика поетеса України. Тіло Лесі Українки перевезли до Києва і поховали на Байковому кладовищі.

Незадовго до смерті, коли ледве могла ходити, вона потішала себе :»Що ж , і на лежачих світить сонце».

Устами героїні «Лісової пісні» Леся Українка стверджує:

«Ні! Я жива! Я буду вічно жити!

Я в серці маю те, що не вмирає!»

Ім’ям Лесі Українки названо вулиці, театри, школи. У Києві знаходиться Центральний музей Лесі Українки. Пам’ятники поетесі споруджено в Ялті, Києві, Луцьку. В селі Колодяжне збереглися будиночки, в яких проживала родина.


Подяка учням за виступи. Оцінювання.


  • До чого закликає ця велика жінка своїм життям – подвигом ?


Анотація книги Лесі Українки «Біда навчить»
Гра «Дуель»

Група дітей ставлять запитання по змісту І-ІІ частини казки «Біда навчить», а усі інші відповідають.


Гра «Хто читає швидше?»

  • Знайдіть і прочитайте абзаци, в яких є речення :

«Нікому було вас бити та вчити! » «Се не моє діло»

«А я до того розуму не дуже, Бог з ним !» «от тобі моя наука».


Коротко розкажіть, яка біда спіткала горобчика і що змусило його шукати розуму.
Оцінка відповіді учня.
Тлумачення образних висловів
*ледве живий од страху

*світ за очі

* з глузду зсунутись
Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться, Землі рідній поклоніться.

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться, в різні боки похиліться, веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте і за парти тихо сядьте.
Робота над темою уроку.

Сьогодні ми дізнаємось чим закінчилась історія горобчика, чи навчив його хтось розуму. А для цього попрацюємо з ІІІ частиною казки стор. 95 «Читанки».




  1. Читання казки вчителем . 1-2 абзац.

  2. Читання мовчки учнями казки до кінця.




  • Що примусило горобця прийти до розуму?

  • Як це відбувалося?

  • Коли птахи почали поважати горобця?




  1. Які нові слова вам зустрілися у тексті?.

Словникова робота

Клуня рілля мешкати статкує


4.Мовно-логічне завдання
Користуючись текстом казки, розмістіть картки з назвами птахів у тому порядку, в якому вони з»являлись у казці. (Учні отримують ілюстрації птахів і шикуються чергово по тексту казки). Курка, зозуля, бузько, ґава, сова, сорока, крук.
Знайдіть і прочитайте, як горобчик звертався до кожного з птахів

(до курки – пані матусю, зозулі – тіточко, бузька – пане, гави – дядино, сови – пані, сороки – панянко, крука – звернувся просто.)


Характеристика головного героя. Робота в групах ( по рядах )

  1. Учні отримали картки, де записані риси характеру головного героя.

Зразок.

Вихований завзятий

Спостережливий хазяйновитий

Мудрий горобчик допитливий

Обережний турботливий

Дурненький кмітливий


-Розмістивши риси характеру у правильній послідовності, розкажіть, як змінювався горобчик. Доводьте свою думку.

6. Гра «Закінчіть прислів’я». Робота в парах

Дурні бились, а …. розумні поживились.

Хто дурнем вродився, той … дурнем і згине.

Не на те мудра, щоб … дурнів розуму навчати.

Поки біди не знатимеш, то … й розуму не матимеш.

Розум на дорозі … не валяється.

7. Визначення головної думки твору.

- Що автор засуджує? - Чого навчає казка?

- Прочитайте речення, яке виражає головну думку твору.

Доведіть, що цей твір – казка. Що у ньому вигадка, а що справжнє?
Підсумок уроку

Чи погоджуєтеся ви з думкою, що біда навчає розуму?

Яка із приказок, вжитих автором у казці, співзвучна із головною думкою?

Дайте іншу назву казці. («У пошуках розуму» «Гороб’яча наука»)


Розгадавши кросворд, ви продовжите речення : «Біда навчить …»
1.До кого першого звернувся горобець за порадою?

2.Хто налякав горобчика на болоті?

3.Хто дав пораду «А от коли хочеш знати , скільки тобі літ жити, то се я можу тобі сказати.»

4.Де мешкала сова?

5.Яка пора року навчила горобчика розуму?

6.Який псевдонім автора казки «Біда навчить»?


А тепер візьміть свої картки самоконтролю і оцініть вашу роботу на уроці.

Подяка учням за роботу на уроці.



Домашнє завдання. Виберіть те завдання, яке вам буде цікаво і легко виконувати.
Прочитати зміст ІІІ частини, підготувати запитання товаришу по парті.

Скласти план казки.

Стислий переказ за планом.

Читання уривків казки, які найбільше сподобалися.

Намалювати ілюстрації епізодів, що сподобалися.

Кожним словом, кожним променем думки, кожним болем своїм живе в душі нашого народу людина, що ім’я їй – Леся Українка. З не такої вже й далекої минувшини, проте вже мовби крізь серпанок легендарності, проступає до нас образ поетеси, образ ніжний і чистий .


Кожним словом, кожним променем думки, кожним болем своїм живе в душі нашого народу людина, що ім’я їй – Леся Українка. З не такої вже й далекої минувшини, проте вже мовби крізь серпанок легендарності, проступає до нас образ поетеси, образ ніжний і чистий .
Кожним словом, кожним променем думки, кожним болем своїм живе в душі нашого народу людина, що ім’я їй – Леся Українка. З не такої вже й далекої минувшини, проте вже мовби крізь серпанок легендарності, проступає до нас образ поетеси, образ ніжний і чистий .
Кожним словом, кожним променем думки, кожним болем своїм живе в душі нашого народу людина, що ім’я їй – Леся Українка. З не такої вже й далекої минувшини, проте вже мовби крізь серпанок легендарності, проступає до нас образ поетеси, образ ніжний і чистий .

Вихований завзятий

Спостережливий хазяйновитий

Мудрий горобчик допитливий

Обережний турботливий

Дурненький кмітливий

Вихований завзятий

Спостережливий хазяйновитий

Мудрий горобчик допитливий

Обережний турботливий

Дурненький кмітливий

Вихований завзятий

Спостережливий хазяйновитий

Мудрий горобчик допитливий

Обережний турботливий

Дурненький кмітливий

Вихований завзятий

Спостережливий хазяйновитий

Мудрий горобчик допитливий

Обережний турботливий

Дурненький кмітливий

Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …


Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …
Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …
Дурні бились, а …. .

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …
Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …
Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …
Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …
Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …
Дурні бились, а …. .

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …
Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …
Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …

Дурні бились, а ….

Хто дурнем вродився, той …

Не на те мудра, щоб …

Поки біди не знатимеш, то …

Розум на дорозі …


Понад 100 років тому, на Волині ( нині це Житомирщина ), у сім’ї Косачів народилася донька Лариса. Мама називала її Лесею. Леся Українка – це літературний псевдонім, тобто Леся з України. А насправді – Лариса Петрівна Косач.

Батько її був юристом, а мати – українською письменницею, яка писала свої твори під псевдонімом Олена Пчілка. У сім»ї було 6 дітей. Леся була другою дитиною. У 4 роки вона вже добре читала. Мати добирала їй книжки українською мовою. Леся була привітною, допитливою дівчинкою, чутливою до краси, жвавою і веселою. Знала 8 іноземних мов, грала на фортепіано, гарно малювала. Леся разом з сільською дітворою бігала у поле, гралася з ними, любила співати і слухати народні пісні.

У 9 років вона написала свій перший вірш «Надія».

Природа щедро обдарувала Лесю – дала не лише поетичний хист, а й неабиякі здібності до музики, малювання. І одночасно прирекла на постій ні муки від тяжкої хвороби.

Взимку 1881 року в Луцьку, на річці Стир , Леся застудила ноги в крижаній воді. Саме з того часу вона занедужала – почала боліти нога, потім – рука. У 12 років в Києві оперували ліву руку, що позбавило її можливості грати на фортепіано, пізніше у Берліні прооперували ногу, але туберкульоз вразив легені, нирки. Через хворобу вона ніколи не вчилася у школі, однак зуміла стати високоосвіченою людиною. Самостійно вивчила французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську, старогрецьку, латинську мови.

У 13 років вона була читачем бібліотеки Київського університету. У 19 років написала для молодшої сестри підручник «Стародавня історія східних народів».

Творчість Лесі Українки багата і різноманітна. Її поезія свідчить про велику любов до рідної землі, переживання за долю свого народу. У 17 років пише вірш «Красо України, Поділля».За останні 4-5 років , перемагаючи біль створює геніальні твори, серед яких «Лісова пісня» «Камінний господар».

Цілу збірку українських пісень, казок, ігор зібрала поетеса, записала і передала нам у спадок.

Маленька Леся була така, як і ми. Любила бігати лісами і луками, плела віночки, співала пісні, заслуховувалась казками й переказами. Вона стала високоосвіченою людиною завдяки своїй надзвичайній силі волі. Боротьба і праця – таким був зміст життя поетеси.

1 серпня 1913 року в грузинському місті Сурамі померла Леся Українка – велика поетеса України. Тіло Лесі Українки перевезли до Києва і поховали на Байковому кладовищі.

Незадовго до смерті, коли ледве могла ходити, вона потішала себе :»Що ж , і на лежачих світить сонце».

Устами героїні «Лісової пісні» Леся Українка стверджує:

«Ні! Я жива! Я буду вічно жити!



Я в серці маю те, що не вмирає!»

Ім’ям Лесі Українки названо вулиці, театри, школи. У Києві знаходиться Центральний музей Лесі Українки. Пам’ятники поетесі споруджено в Ялті, Києві, Луцьку. В селі Колодяжне збереглися будиночки, в яких проживала родина.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка