Урок української мови у 3 класі Вчитель початкових класів кз «Василівська гімназія



Скачати 56.89 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір56.89 Kb.
Урок української мови у 3 класі

Вчитель початкових класів КЗ «Василівська гімназія «Сузір’я»

Безрукова Любов Володимирівна

Тема. Закріплення знань про будову слова.

Мета: удосконалювати вміння розрізняти спільнокореневі слова, форми слова, відділяти закінчення від основи, членувати основу на значущі частини слова; розвивати мовне чуття, творче мислення, уяву, формувати орфографічну зіркість; виховувати любов до прекрасного.

Обладнання: картки, мультимедійна дошка ( слайди з завданнями та їх перевіркою).
Хід уроку.
1.Етап орієнтації.
Перерва вже скінчилась, діти,

Знову дзвінок покликав в клас.

І треба рівно вже сидіти:

Будову слова закріпити час.
2.Етап цілеспрямування.

- Згадаємо з яких частин складається слово.



«Експрес-опитування»

  • Без нього слово не існує (корінь)

  • Стоїть перед коренем (префікс)

  • Не входить до складу основи (Закінчення)

  • Виконує словотворчу роль ( суфікс)

Діти відповідають, я пишу графічні позначення частин слова.

- Що вийшло? Так, це граматична людинка, яка завітала до нас на урок, пропонує такий девіз уроку:


Протягом уроку дружно працювати,

за будовою слова швидко розбирати.

вона принесла вам багато цікавих завдань:


1. Каліграфічну хвилинку.

2.Роботу в парах.

3.Роботу в групах

4.Мовні ігри

5.Творчу роботу.

6.Поетичну хвилинку.

ІV. Етап реалізації плану.
1. Розгадування загадки

Що за диво –дивина!

Щезла стежка…Де вона?

зникла десь і огорожа…

Що за диво? Все навкруг

Вкрив біленький ніжний пух.

Дива зовсім тут нема,

то прийшла до нас - кросворд…(зима)


2. Каліграфічна хвилинка

Зз зима.


Утворити від цього слова ознаку, дію ( зимовий, зимувати)

Які це слова? (Спільнокореневі) Визначити корінь.



  • Усно скласти речення з цими словами.




  1. Робота з деформованим реченням.

- Ой, щось прилетіло до нас. Якісь слова… без букв.

  • Вставити букви, записати речення.

на сн.ж.нка з.млю

при л.т.ла н.бес З

З небес на землю прилетіла сніжинка.

- Усно перетворити це речення на питальне, спонукальне.

- Знайдіть і підкресліть в реченні головні члени.

Знайди «родича зимовому» слову.



Сніг, сніжок, сніговій, засніжений, підсніжник, сніжний

Граматична людинка просить, щоб на зимове слово полився рясний дощ компліментів.

Підберіть ознаку до слова сніжинка

Сніжинка ( яка?) чудова, ніжна, різьблена, біленька, холодна, маленька, мила, сумна, красива)
4 .Робота в парах.

Перед початком роботи пригадаємо алгоритм розбору слова за будовою (закінчення, основа, корінь, префікс, суфікс)


Гра «Чарівне сито»

Пересійте слова, залишивши тільки ті, що стосуються теми «Зима»

берег веселий

заморозок школа

ковзани сніжок

телевізор перерва

спека поїзд

холод санчата

клумба квіти

Випишіть їх і розберіть за будовою.

( Заморозок, ковзани, сніжок, санчата, холод)
5.Колективна робота.


  • Яким із решти слів відповідають схеми .

- Знайдіть слово з ненаголошеним голосним (веселий), підберіть до нього перевірне слово.

- До слова спека підберіть слово з ненаголошеним голосним ( спекотний)

- Що треба додати до слова квіти щоб воно стало ніжним, маленьким? (Суфікс - очк -)

- Яке слово з ненаголошеним голосним не можна перевірити наголосом?



Телевізор – це словникове слово. Берег також словникове слово.

  • Слово, яке складається тільки із кореня змінити так, щоб відбулося чергування приголосних

(берег - на березі – бережок)
6. З настанням зими стало всім холодно. Я пропоную вам гру «Одягни корінь»

- мороз - ( морозець, морозний, заморозила, приморозок, морозиво)

- мов - ( вимова, промовець, мовленнєвий, замовив)
7. Фіз. хвилинка
Ви писали, речення складали,

слова розбирали

Час настав для відпочинку –

проведемо фіз. хвилинку.

Щоб закінчення узнати –

треба слово поміняти.

що змінилось – прямокутник,

Залишилася – основа.

А дуга - це корінь слова.

Суфікс –гострий кут,

префікс – спереду, ось тут.


8. Робота в групах.

Порадьтесь в парах, виконуючи завдання.

1 група.

Дібрати до поданих слів перевірні. Вставити пропущені е, и.



М.довий –

в.с.литись —

т.хенько –

щ. б.тання
2 група

З’єднай слова –антоніми. Підкресли спільнокореневі слова, якщо вони є.

Виділи корінь.

Бесіда барвистий

безбарвний сильний

веселий мовчання

вусатий сумний

слабкий безвусий
3 група.

Зміни слова в дужках так, щоб відбулося чергування голосних .


Підкресліть букви, що чергуються.

Гострий (ножі) —

тепла (печі) –

письмовий ( столи)—

пухнастий (коти) –
4 група

Змініть слова так, щоб у коренях відбулося чергування приголосних.

Підкресли букви, що чергуються.
Луг –

дорога –

ріка –

книга
9..Гра «Вгадай слово»
Мій префікс від слова підписав

корінь від слова сніжок,

суфікс від записник

закінчення від слова гриби (Підсніжники)


10. Знайти і згрупувати слова

Читач, квітка, квітникар. водичка, квітник. підводник, квітковий, водій, заквітчаний.


11. Гра «Склади слово»

- Діти, а хто з вас взимку ліпив снігову бабу?

Перестав снігові кульки, щоб вийшли слова.

а очк ялин


ок про ліс
мов а роз

-- Яке із цих слів підходить до схеми -- -- о =о – о --?


Групуйтесь.

1група. Виростити на казковому дереві слова з коренем –сад -

2 група. Виростити на казковому дереві слова з коренем –ліс –

3група. Знайти і згрупувати слова

Читач, квітка, квітникар. водичка, квітник. підводник, квітковий, водій, заквітчаний.
12. Поетична хвилинка.

Із творчістю ми зустрічались не раз

І знову вона завітала до нас.

Це час міркувань, наполегливий час,

Цікаве завдання чекає на нас.
- Ми спробуємо скласти вірш про зиму.

( на таблиці запис, учні добирають до питань слова і складають вірш )

( Що зробила? що?) сизокрила,

( Яким? чим? що? ) вкрила.

( Звідки? що роблять? які? ) сніжинки

( Хто? що зробили? у чиї? ) хатинки.



Підсумок уроку.

З’єднай вислови , щоб отримати твердження.


Основа спільна частина слова
Корінь змінна частина слова
закінчення частина слова без закінчення, що містить у собі

значимість самого слова


14.Робота в зошитах «Хочу бути грамотним» с.30 вправа 4,

15. Домашнє завдання с. 30 вправа 5.


«Мікрофон»

  • Що сьогодні вам найбільше сподобалось на уроці?

  • Що нового дізналися?

  • Для чого потрібні вам ці знання?

  • Продовжте фразу «Сьогодні на уроці ….»


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка