Урок української мови у 4 класі Вчитель Надільнюк Тетяна Петрівна Тема уроку. Неозначена форма дієслова. Мета. Закріпити і поглибити знання учнів про неозначену форму дієслова



Скачати 50.54 Kb.
Дата конвертації23.02.2016
Розмір50.54 Kb.
Вікнинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Урок української мови у 4 класі

Вчитель Надільнюк Тетяна Петрівна

Тема уроку.Неозначена форма дієслова.

Мета.Закріпити і поглибити знання учнів про неозначену форму дієслова.

Виробляти вміння правильно ставити питання до неозначеної форми дієслова, утворювати дієслова неозначеної форми.Розвивати усне і писемне мовлення, каліграфічні навички, мислення, увагу, пам´ять, спостережливість.Виховувати до Батьківщини, рідного краю, народу, творчості Т. Г. Шевченка, праці.

Обладнання.Портрети гетьманів України, Т. Г. Шевченка, словники, картки.

Хід уроку

І.Організаційна частина.

ІІ.Повторення вивченого матеріалу.

1.Хвилинка каліграфії.

Вік ни не Вікнине

а)Складання речення із словом Вікнине.

б)Розповідь легенди про історію села Вікнине.

2.Робота в парах з картками.

(На правопис не з дієсловами).

Скласти прислів´я.

(Не) хитруй, (не) мудруй, хто (не) працює.

(Не) вміє той, а чесно працюй.

Краще (не) обіцяти, і у воді (не) тоне.

Правда і в огні (не) горить, як слова (не)

здержати.

Ото на себе (не) надійся, (не) проживеш.

Чужим розумом чужому лихові (не)

cмійся.

Учень на дошці записує прислів´я, розкриваючи дужки.



(Не) бери де (не) поклав.

(Не) журись, а за діло берись.

_Діти, яким правилом об´єднані слова, які розкрили з дужок?

(Не з дієсловами потрібно писати окремо.)

-А яка частина мови називається дієсловом?

ІІІ.Оголошення теми і мети уроку.

1.Вибірковий диктант.

Записати дієслова, що відповідають на питання що робити?, що зробити?.

Сім´я вечеря коло хати,

Вечірня зіронька встає.

Дочка вечерять подає,

А мати хоче научати

Так соловейко не дає. (Садок вишневий коло хати).

Тече вода край города.

Вода ставом стала.

Прийшло дівча воду брати,

Брало , заспівало.(Тече вода з-під явора).

Пливе човен води повен,

Ніхто не спиняє,

Кому спинити- рибалоньки

На світі немає. (Вітер з гаєм розмовляє).

І мене в сім´ ї великій,

В сім´ї вольній, новій,

Не забудьте пом´янути

Незлим тихим словом. (Заповіт).

2.Перевірка вибіркового диктанту.

Вечерять подає, хоче научати, брати, спинити, не забудьте пом´янути.

-Діти, пригадайте з третього класу,як називається форма дієслова, що відповідає на питання що робити?, що зробити?(Неозначена форма дієслова).

-А хто написав ці вірші , що я читала? (Великий український народний поет Т.Г. Шевченко).



3.Робота з підручником.

1)Читання правила.

2)Вправа 88(усно).

3)Вправа 90 (усно).

-Діти, а які прислів´я знаєте ви із дієсловами незначеної форми? Запишіть.

Життя прожити - не поле перейти.

Добре того вчити, хто хоче все знати.

Книга вчить, як на світі жить.

Щоб довго жити, треба працю любити.

Краще добре робити, як погано говорити.

Вчитися ніколи не пізно.

Треба знати, що де словнику казати.

ІV.Закріплення матеріалу.

1)Бесіда про козаків.

--Діти, 23 лютого у нашій школі свято.

А що ж це за свято? Хто знає?(Свято у козаків).

23 лютого- день народження Вікнинського козацького куреня.

-А хто такі козаки?

-«Козак»- від татарського слова «кайзак»-вільний чоловік.

Давайте, діти, знайдемо пояснення у словнику.

-А хто такі джури?

(Діти знаходять у словнику).

-А що ви знаєте про Вікнинський козацький курінь?

Давайте звернемось до нашого довідкового бюро.

-Вікнинський козацький курінь було утворено 23 лютого 1994 року. Першим курінним отаманом був Кураш Василь Іванович.Тепер він директор нашої школи. Спочатку було 15 козаків.Це перші козаки Вікнинського куреня.

-У 2013 році Вікнинському козацькому куреню виповниться 19 років.

-Діти, а кого з гетьманів України ви знаєте?(Називають.Вчитель показує портрети гетьманів України.)

2)Прислів´я про козаків.Робота над їх змістом.

-Пригадайте прислів´я про козаків.(З неозначеною формою дієслів).

Або волі добути, або дома не бути.

Наш Луг –батько,а Січ – мати, нам не треба помирати.

Помер козак та й лежить,

Та й нікому затужить.

Нема гіршої покути, як в ріднім краю носити пута.

3)Розвиток зв´язного мовлення.Діалог.

-Наші Вікнинські козаки люблять ходити в походи, вивчати історію рідного краю.Наші хлопці теж мріють стати козаками.Давайте, діти, ми по подорожуємо вулицями нашого села Вікнине і дізнаємось про історію назв вулиць.

Вулицю Філіпова названо на честь видатного вченого Михайла Михайловича Філіпова. Він народився у нашому селі, по цій вулиці проживали його дідусь та бабуся.

Вулицю Мічуріна названо на честь видатного біолога Івана Володимировича Мічуріна.Жителі цієї вулиці люблять саджати дерева.

Вулицю Гагаріна названо на честь першого льотчика-космонавта Юрія Олексійовича Гагаріна.

Вулицю Третяка названо на честь першого сільського голови села Вікнине Явдокима Третяка.

4)Робота із словником.Робота в парах.

-Діти, ми з вами говоримо про козаків.Давайте відшукаємо у словнику дієслова неозначеної форми, що пов´язані з козацтвом.Доберемо до них синоніми.

Збиратися- сходитися, з´їжджатися.

Журитися- сумувати, печалитися.

5)Перевірка роботи в парах.

6)Творчий диктант.Від іменників утворити дієслова неозначеної форми.

Друг- ………………(дружити),

Спів -………………..(співати),

Мир-………………….(мирити),

Радість-……………..(радіти),

Життя-………………….(жити).

V.Домашнє завдання.Вправа 91.Правило.

VІ.Підсумок уроку.

-Давайте підведемо підсумок.



-На які питання відповідають дієслова неозначеної форми?

_Де ці знання про неозначену форму дієслова ми можемо використати?


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка