Урок української мови в 3 класі підготувала вчитель Краснолуцької зош І-ІІ ст. Кулеба Г. М. Тема уроку. Спільнокореневі слова. Корінь слова



Скачати 117.4 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір117.4 Kb.


Урок української мови

в 3 класі

підготувала вчитель

Краснолуцької ЗОШ І-ІІ ст.

Кулеба Г.М.



Тема уроку. Спільнокореневі слова. Корінь слова.
Мета уроку. Сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів; вчити визначати корінь у ряді спільнокореневих слів; розвивати у дітей мовне чуття, культуру письма, вміння працювати у групі та парі; виховувати повагу до звичаїв та традицій українського народу.
Обладнання: Проектор, ноутбук, підручник, робочі зошити, картки, мікрофон, гра «Лото», віночок із стрічками.
Тип уроку: Закріплення знань.
Хід уроку

Організаційна частина.

Привітання вчителя.

 Станьте, дітки, всі рівненько,

Усміхніться всі гарненько,

Настрій на урок візьміть

Й працювати всі почніть.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі

Діти просто молодці!

Вчитель: Хочу я до вас звернутись, діти,

Можна людині без мови прожити?

Можна без пісні, без загадки й казки?

Хто відповість? Поміркуйте будь-ласка!


Учень. Як же людині без казки і слова,

Без задушевної пісні й розмови?

Думаю я, що таке неможливо.

Мова людини – це щастя, це диво!


Вчитель. Правильно думаєш. Мова - це диво!

З нею людина розумна й щаслива.

Знаючи мову, спілкуються люди,

Мова загине – й людини не буде.

Як же без мови? Я не уявляю!

Я щохвилини про щось та й питаю.

А коли мови не будемо знати,

Як же ми зможемо світ пізнавати?

Ми з вами всі живемо в Україні,

Треба, щоб мову ми вчили і знали

Й нею частенько усі розмовляли.
Учень. Тож рідну мову треба знати,

Вона ж для нас як рідна мати.

Вивчаймо ж мову з юних літ,

Щоб українцями йти в світ.


Учень. Рідна мово українська,

Ти - душа мого народу,

Будь від роду і до роду,

Рідна мово материнська.


Учень. Вивчайте, любіть свою мову,

Як світлу Вітчизну любіть,

Як стягів красу малинову,

Як рідного неба блакить.


Учень. Любіть Україну у сні й на яву,

Вишневу свою Україну,

Красу її вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.


Діти хором: Мову українську треба нам вивчати,

Рідну Батьківщину будем прославляти.


Девіз уроку: На уроці підсумковім дружно, плідно працювати, щоб на всі питання з теми відповіді повні дати ( слайд 2)
Актуалізація опорних знань

Каліграфічна хвилинка.
Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Щоб оцінка була гарна,

Треба вивести старанно

Кожну букву, кожен штрих -

Клас працює, клас притих

Раз, два, три, чотири, п'ять —

Починаємо писать.

Ручку вправно поверніть,

Зошит гарно покладіть

І рівненько запишіть.
ЗАПИС ЧИСЛА
Загадка

На ріднім полі шепчуть колоски,

Я рад би знати тихі їх думки.

Я слухав, чув, як кожна колосина

Шептала тихо слово: ….    (Україна)
СЛАЙД

У у ул уу уа   Україна

Україно! Земле рідна,

Земле сонячна і хлібна.

–Чому з великої букви пишеться слово Україна?

–Якими словами у вірші названо нашу країну? (Рідна, сонячна, хлібна)

–Які можна ще дібрати слова до неї?

(Щедра, чудова, мальовнича...)



  •  Подивіться все це наша Україна.(Демонстрація слайдів про Україну).  

  •  –Яка мова є національною в Україні? (Українська)

  •  –Якою її називають? (Ніжною, милою, солов’їною, співучою...)

  •  –Як треба ставитись до своєї країни, до мови?

  • Ми – українці, повинні любити, шанувати, вивчати і оберігати свою українську мову.


Дібрати спільнокореневі слова до слова Україна.

Сьогодні на уроці ми згадаємо все, що вивчили про корінь слова і спільнокореневі слова; вправлятимемося в усному мовленні, а також навчимося „плести віночок”, прикрашати його стрічками. Дізнаємося про символічну роль стрічок. Виконуючи завдання, в’язатимемо у наш віночок кольорові стрічки.

Віночок - це плетене коло із квітів, листя, гнучких гілочок. Терновий вінок, наприклад, є символом страждань. СЛАЙД

Лавровим вінком здавна нагороджували переможців. СЛАЙД

А український віночок символізує молодість, красу, кохання. Він - не просто прикраса дівчини, а й оберіг, що має цілющі властивості — знімає біль СЛАЙД

Щоб дізнатися, які саме квіти впліталися у віночок проведемо гру „Споріднені слова знайди, у віночок їх вплети”. (Слова записані на дошці) (Один учень працює біля дошки).



  • барвіночок            чорнобривчики                             ромашечка              барвінковий барвіночок

  • чорнобривці           чорніти                                              чорнобривцевий

  •  барбарис                  ромашковий Роман

  • ромашка          

 

Діти, ви правильно визначили "зайві" слова, знайшли споріднені до слів барвінок, чорнобривці, ромашка і вплели ці чудові квіти до нашого віночка.


Сплетімо вінок український сьогодні

із мальв, чорнобривців, калини,

З барвінку та жита, із м’яти, нагідок

З жоржин, чебрецю та вербини. СЛАЙД

А чи знаєте ви, що дівчатка починали носити віночок з трьох років? Перший віночок для трирічної дівчинки плела мама. У нього вплітали три квітки: барвінок — квітка-тато, яка оберігає доньку, годує її; чорнобривець — квітка-мама, яка захищає дитину від усього лихого та виховує її; незабудка — це сама дівчинка.СЛАЙД

Ви добре впоралися з завданням. Вплетімо у віночок жовту стрічку.


Гра «Відгадай слово» СЛАЙД

1.Слово відповідає на питання що? Спільнокореневе слово – вишневий.(вишня)

2.Слово відповідає на питання що? Спільнокореневе слово до нього – водяний. (вода)

3. Слово відповідає на питання – хто? Спільнокореневе слово до нього – комбайн. (комбайнер)

4. Слово відповідає на питання – хто? Спільнокореневе слово до нього – шахта. (шахтар)

5. Слово відповідає на питання – який? Спільнокореневе слово до нього – ліс (лісовий)

6. Слово відповідає на питання – хто?

Спільнокореневе слово до нього – лікувати (лікар)
З завданням впоралися, В'яжемо у віночок коричневу стрічку - символ землі-годувальниці.

Вчитель. Щоб наше мовлення було красивим і солов’їним продовжуємо відкривати таємниці української мови. Сьогодні ми вплетемо ще одну квітку в наш віночок. А щоб дізнатися яку, відгадайте загадку:
У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою червону вроду. ( Калина)СЛАЙД


Діти. Калина – символ дівочої краси. Споконвіку любили українці червону калину. Садили її коло хати, у садку, над ставком, на узліссі. У калини гарний білий цвіт, пахучий, рясний. А ще більше милують око ягоди калини.  Калина – це символ рідної землі, отчого краю, батьківської хати.  Існував звичай: біля щойно зведених осель у першу чергу садили калину. Калина коло хати - здавна найкраща і найзначніша ознака оселі українця. Кущі милують зір білим цвітом рубіновими кетягами восени. Рубінові ягоди калини, за народними уявленнями, здавна символізували мужність людей, які проливали кров за Батьківщину в боротьбі з ворогами.

Насіння з калини схоже на серце. Непроста ця рослина з маленькими серцями. Вона не тільки символ України, а символ дівчини.

У народі живуть легенди про сміливих дівчат, які заводили у непрохідні хащі загони завойовників Батия, прирікаючи їх на загибель. Саме з крові і їх дівочих сердець зросли калинові кущі.

IV. Колективна робота.

Вчитель: Діти, порівняйте, будь ласка, слова  двох стовпчиків:СЛАЙД

Калина                                 запашна

Калинка                               червона

Калинова                            духмяна


  • Які, на вашу думку, з них є спільнокореневими (спорідненими)?

Висновок: ті,що мають спільну частину. Це і є корінь. Списати слова

  • Визначте корінь в спільнокореневих словах.


СЛАЙД – корінь багатозначне слово
Де росте калина? ( У садах, біля хати, річки, на узліссі)

На дошці – таблиця « чарівне дерево».

Завдання: « посадити» у корені дерева корінь слова «сад». Спостерігайте, що з нього виросте. Але виростуть на ньому нові слова тільки з вашою допомогою.

  висадити                                                                                      садівник

 

 посадив                                                                              садити



пересадив

                                       сад                                            садок

 



Гра «Криголам»

К – красива

А – апетитна

Л – лікувальна, лагідна

И – симпатична

Н – ніжна, налита

А – акуратна

  • На які питання відповідають всі ці слова? (яка?)

Що означають вони? (ознаку предметів)


  • - Ви добре впоралися з завданням. В'яжемо у віночок зелену стрічку - символ краси і молодості.

Вчитель: Прийшов час показати в практичній роботі всі знання здобуті на попередніх уроках. Проведемо роботу в парах.


Завдання для 1 пари


  • “ Виростити “ на “чарівному дереві” слова з коренем - ліс -

ЛІС

Завдання для 2 пари
-” Виростити “ на “ чарівному дереві “ слова з коренем- вод- ,бо калина дуже любить воду.

ВОД


Завдання для 3 пари
-” Виростити “ на “ чарівному дереві “ слова з коренем - клен- ,бо калина дуже любить воду.

Клен


Завдання для 4 пари
-” Виростити “ на “ чарівному дереві “ слова з коренем- літ- ,бо калина дуже любить воду.
ЛІТ

(Діти об’єднуються в пари)

На виконання завдання ви маєте 5 хвилин. Презентація роботи в парах.

Молодці впорались з завданням В'яжемо у наш віночок синю стрічку



Фізкультхвилинка.

Піду у гай зелений я

І назбираю квітів.

З тих квіточок сплету вінок,

Покличу я подружок.

Ми будемо співати,

А також танцювати

Та неньку-Україну

Щиро прославляти.
ЧИСТОМОВКА (калина)
На – на – на

Ну-ну – ну

Но – но – но

Ні – ні - ні


Гра «Розгадай шаради» СЛАЙД

а) Префікс від слова підніс, корінь від слова вода, суфікс від слова грибний, закінчення від слова білий. (Підводний)

б) Корінь від слова квітка, суфікс від слова вудочка, закінчення від слова зірка. (Квіточка)
Я прошу об’єднатися в групи, залежно від  кольору квітки на вашій парті.
Робота в групах

Але перш ніж ми будемо працювати, давайте згадаємо наші правила.

Концентрація уваги. Повторення правил роботи в групах.

Правила роботи в групах СЛАЙД


  • Перед початком роботи обрати командира групи.

  • Уважно читати завдання.

  • Говорити по черзі, не перебивати одне одного.

  • Дотримуватися відведеного часу.

  • Презентувати роботу має командир групи.

Працювати так, щоб не заважати іншим
1.Гра « Лото спільнокореневих слів»

У грі бере участь 2 групи. Кожна отримує картку і шість фішок.

Ведучий бере малу картку з написаним коренем, називає його. Гравці відшукують на своїх картках слово з цим коренем. Хто знаходить, закриває його фішкою. Ведучий читає наступний корінь. Тур триває доти, доки одна з груп учасників гри не закриє всі слова на картці. Потім група, що перша закрила усі слова, читає з своєї картки слово і називає в ньому корінь. Якщо група-переможець правильно визначила корені в усіх словах, їй зараховується 6 балів. Якщо трапилась 1 помилка, її може виправити 2 група, якій зарахується цей бал.

Матеріали для гри: Малі картки: каз, світ, вод, сад, ліс, дуб, біл, хід, хліб, квіт, пис, спів, біг, хмар, школ, риб.

Великі картки. № 1 казка, підводний, засвітити, садовий, лісочок, біліти, хлібом, розписка, добіг, школа, співати, рибний.

№ 2.Казковий, водиця, лісовий, освітлений, садівниця, дубняк, вихід, квітне, співак, захмарилося, рибка, хлібний

2. Гра «Знайди зайве слово»

- Літо, літечко, літак, літній (1 група)

- Вода, водій, водичка, водяний (2 група)

ВІТАЄМО ГРУПУ-ПЕРЕМОЖЦЯ



  • В'яжемо фіолетову стрічку — символ мудрості.


Гра "Так - ні".

— Зіграти хочеться мені

Із вами, друзі,

В "Так" чи "Ні".

Я вам питання задаю.

Готуйте ж відповідь свою.

(Учні за допомогою сигнальних карток показують відповідь: зелений — "так", червоний — "ні").

—Спільна частина споріднених слів називається коренем.(Так).

—Спільнокореневі слова мають спільний корінь. (Так).

—Слова малина, малиновий, малинка, мальва — споріднені. (Ні).

—Слова мак і макарони — не спільнокореневі. (Так).

—Слова весна, весняний, весело, веснянка - спільнокореневі. (Ні).



Самостійна робота СЛАЙД

Виписати споріднені слова. Позначити корінь.

Тато мій – рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного ясного сонячного дня ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавало безліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитячий садок. Тільки от великі риби, почувши нас, повтікали.


Доповнити вірш влучними словами (таблиця)
в) Люблю я __________ солов'їну,

В пшеничнім золоті ____________ .

Люблю я ___________ Україну -

Це батьківська й моя ____________ !

Люблю я українську _____________ ,

Що розквітає на вустах,

Бо наймиліше – рідне _____________ ,

Воно із ____________ пророста.



Заміни слово сімя на синонім, щоб вийшла рима СЛАЙД
Лютий в гості на гостину

Кличе всю свою сімю




  • Молодці, ви добре впоралися і з цим завданням. В'яжемо тепер у віночок рожеву стрічку -символ щирості, привітності.


"Передбачення".

— Подивіться на наш віночок. Ми вже знаємо про символічне значення стрічок. Тільки про те, що означають жовтий і синій кольори, ми не говорили. Як ви вважаєте, чому? Пригадайте, якого кольору прапор України. Отже, що символізують жовтий і синій кольори? Правильно, синій колір - це колір неба, води, а жовтий - колір пшениці, достиглого збіжжя, сонця.


СЛАЙД

Рефлексія.

Складання сенкану за планом: СЛАЙД

1.Тема.


2.Опис — 2 слова.

3.Дія - 3 слова.

4.Узагальнення, підсумок.

5. Синонім

Віночок

Гарний, чудовий.



Дивує, прикрашає, оберігає.

Оберіг, символ дівочої краси.

Прикраса

В'яжемо у віночок останню, червону стрічку — символ добробуту, багатства, достатку.

—Ось і закінчується наш урок. Пригадайте, про що ви дізналися на уроці?
МІКРОФОН


  • Які слова називають спільнокореневими?

  • Як визначити корінь слова?

—Які квіти вплітають у віночок?

—Яке завдання було найцікавішим?

—Яке завдання для вас виявилося складним?
—Символічне значення яких кольорів запам'ятали?
Збіг урок наш, як коротка мить.

Дуже швидко час біжить.

Та попереду у нас багато кроків,

Безліч веселих і серйозних уроків...



Підсумок уроку.
Просигналізуємо картками.
? – не все зрозумів, потрібна допомога

. – урок сподобався

! – все зрозумів, було цікаво
ОЦІНЮВАННЯ

Домашнє завдання.
С 71, вправа 155 ( виписати спільнокореневі слова, позначити в них основу і корінь)
Вірш Ольги Софієнко
… Над всі багатства і припливи мод

Шануймо мову серцем і вустами,

Народ без мови – це вже не народ,

Без мови всі б ми сиротами стали.

Ідуть гріхи за нами і борги

Від них зреклися – не шукаймо броду.

Шануймо мову на усі боги,

Якщо ми хочемо зватися народом.


СЛАЙД


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка