Урок української мови в 4 класі Тема. Повторення й узагальнення вивченого про займенник. Мета. Повторити вивчене про займенники, поглибити знання учнів, узагальнити вміння визначати особу, число і



Дата конвертації21.02.2016
Розмір98.6 Kb.
Урок української мови в 4 класі

Тема. Повторення й узагальнення вивченого про займенник.

Мета. Повторити вивчене про займенники, поглибити знання учнів, узагальнити вміння визначати особу, число і відмінок займенників, ставити займенники у початковій формі; розвивати мовлення і мислення учнів; збагачувати словниковий запас, виховувати інтерес до вивчення рідної мови.

Обладнання: презентація, малюнковий план уроку, картки.



Хід уроку.

І.Організаційна частина.

Любі діти!

А до нас

Гості завітали в клас!

Гості в домі справжнє свято!

Будемо гостей вітати!

Сяє посмішка хай щиро,

Раді вам! Вітаєм з миром.

І запрошуєм до нас

На урок в 4 клас.



  • До якого уроку покликав дзвоник?

  • Що вивчаємо на цих уроках?

  • Чи потрібні нам ці знання?

- Навіщо?

а) Рефлексія настрою.

- З яким настроєм розпочинаєте урок?

- Сьогодні у нас незвичайний урок.

З давніх-давен повелося в народі:

Справу закінчив складну, при нагоді,

Ярмарок значить пора, а чи свято

Пишне, яскраве тоді влаштувати!

Тему і ми непросту закінчили,

На святкування також заслужили!

Ярмарок нас український чекає!

Годі розмов і хутчіш вирушаєм!


  • Що ж означає слово «ярмарок»?

  • Хто працював із тлумачним словником?

Тож слово ярмарок прийшло з німецької мови й означає щорічний базар. На ярмарку завжди цінувалось все найкраще, тому мені б хотілось, щоб девіз нашого уроку звучав так:

« Не намагайся бути першим, а намагайся бути кращим».

Ну то що готові до ярмарку такого?

Тоді часу не гаємо і ярмарок розпочинаємо.

Та щоб довго не блукать і знання найкращі показать

План – ярмарку ми повинні знать.



б) План уроку.

1. Перша лавка «Мовна розминка», повна цікавих питань.

2. Друга лавка чепурна зветься «Каліграфічна хвилинка».

3. Третя лавка для знавців, вибрати умільців.

4. Четверта чатує на надзвичайних творців.

5. В п’ятій музика і веселий сміх, здоров’ям порадує всіх.

6.В шостій народна мудрість нас навчить, як на світі треба жить.

7. Книжкова лавка всіх чекає – знання у всіх перевіряє.

8. Лавка «Контрольна вага» виміряє на комп’ютері ваші знання.

9. Є лавка що все підсумує,

10. І на домашнє завдання налаштує.

Поки ми з вами розмовляли

ворота до ярмарку позачиняли.

Щоб ворота відчинити,

кодовий замок в кросворді нам треба відкрити.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.



а) Розгадати кросворд.

1. Змінна частина слова?

2. Розділовий знак в кінці розповідного неокличного речення?

3. Службова частина мови яка не називає предметів і дій, а служить для зв’язку слів у реченні?

4. Частина мови, що називає предмет?

5. Частина мови, що змінюється за родами, числами та відмінками?

6. Спільна частина споріднених слів?

7. Частина мови яка відповідає на питання скільки?

8. Розділовий знак який вживається перед це?

9. Службові слова, що поєднують однорідні члени речення?





1з

а

й

м

е

н

н

и

к







2к

р

а

п

к

а







3п

р

и

й

м

е

н

н

и

к










4і

м

е

н

н

и

к







5п

р

и

к

м

е

т

н

и

к










6к

о

р

і

н

ь







7ч

и

с

л

і

в

н

и

к










8т

и

р

е

9с

п

о

л

у

ч

н

и

к



То який-же ключ знайшли?

І над якою темою працювати будемо ми?

Молодці! Швидко впорались з завданням і уже ми на базарі.

Які ж знання вам знадобляться,

щоб з товаром розібраться?



ІII. Актуалізація опорних знань.

Лавка гомінка – наша перша зупинка

нам пропонує вона павутинку.

1.«Асоціативна павутинка- мовна розминка»

- Що про займенники згадав – скажи, будь ласка,

і бублики зв’яжи у справжню в’язку.

( Частина мови, головний член речення, другорядний, І особа, ІІ особа, ІІІ особа змінюється за числами, має рід.)



2. Каліграфічна хвилинка.

Хто вміє писати лиш каліграфічно?

Хто дуже кмітливий і мислить логічно?

Тих лавка чепурна вітає.

Записати назву частини мови яку повторюємо,

Каліграфічно закликає!



  • Яку букву повторимо в розчеркові?

  • Які поєднання?

  • Яке слово запишемо?

  • Яка орфограма?

  • Які є способи переносу?

  • Що можете сказати про букву «йот» при переносі?

Гарно справились, молодці.

До наступної лавки спішіть.



  • 3. Вибірковий диктант.

Хто ж із вас найкращий знавець,

вибирати умілець?



  • З тексту в стовпчик виписуємо займенники. Через риску визначимо їх число та особу.

Українська зимова ніч

Чи бачили ви зимову українську ніч? Ні не бачили її. Сьогодні розповім вам про неї. З середини неба на нас дивиться місяць. Він говорить, наче дихає.

Чудова ніч. Нерухомо сплять ставки, гаї. Вони тихі і спокійні. Нічний вітер, закравшись зненацька цілує їх.

Ви – мн., 2 ос.

Її – одн., 3 ос.

Вам – мн., 2 ос.

Про неї – одн., 3 ос.

На нас – мн., 1 ос.

Він – одн., 3 ос.

Вони – мн., 3 ос.

Їх – мн., 3 ос.

А ось і лавка надзвичайних творців.

В групи збирає, займенники узгодити

з іншими словами вимагає.

4. Творчий іспит. (по групах)

- Допишіть замість питань займенники, узгоджуючи їх з іншими словами.

Дивився (на кого?) я, ти.

Розмовляв (з ким?) я, він.

Сміявся (з кого?) я, вона.

Зайшов (після кого?) ти, ми.

Вибачився(перед ким?) ми, він.

Прийшли (до кого?) ми, я.

Привітався (з ким?) вони, я.

Чекали (на кого?) ми,ти.

Ох і добре працювали

до розваг вже ми дістались.

5. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

ТИ ДО МЕНЕ, ТИ ДО МЕНЕ НЕ ХОДИ

— Ти до мене, ти до мене не ходи,


Куций, коротенький,
Бо до мене, бо до мене ходить хлопець
Високий, тоненький.
Понад сад-виноград,
А у саду — грушка,
Вийди, вийди, вийди, вийди ти до мене,
Моя щебетушка.
Вийди, вийди, вийди, вийди ти до мене,
Моя щебетушка.

— Ти до мене, ти до мене не ходи,


Не міси болота,
Я за тебе, я за тебе не піду,
Хоч би сь був зі злота.
— Чи ти, мила, така гарна,
Чи мені здається?
Через тебе, через тебе, моя мила,
Спання не береться.
Через тебе, через тебе, моя мила,
Спання не береться.

- А зараз конкурс на уважність.

- Які займенники почули у пісні?

- До якої особи відносяться?

Ох і гарно ж ви співали, та завзято танцювали.

Час до лавки парами завітати

Мудрості в ній повні мішки набрати.

6. Робота в групах.

Прислів’я складіть,

його значення поясніть.

Визначте усно особу,число,відмінок займенників.

як, з водою, риба, з тобою, Ми.

( Ми з тобою, як риба з водою.)

Ніхто, має, коли, усміхнутись, не знає, йому щастя.

(Ніхто не знає, коли йому щастя усміхнутись має.)

Правди, коли, Не шукай, в, тебе,нема. Її, інших,в.

(Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема.)

Роботі, то, вона, Як, на, шию, не сядеш, сяде.

(Як роботі на шию не сядеш, то вона тобі сяде.)

До книжкової лавки дійшли, вправу № 70 знайшли.

Самостійно попрацюємо, над завданням поміркуємо.

Відгадку усно ти скажи, 1 та 5 загадку в зошит запиши.

7. Самостійна робота. ( за підручником. Впр.№ 70.)

8.В лавці «Контрольна вага» комп’ютер тестуванням виміряє ваші знання.

Вчитель дає тести по вивченій темі, діти працюють за комп’ютерами.

- Яку частину мови зараз вивчаємо?

- Що таке займенник?

-Назвіть займенники І особи.

-Назвіть займенники ІІ особи.

-Назвіть займенники ІІІ особи.

- Як займенники пишуться з прийменниками?

- Які займенники належать до особових?

-Чому вони так називаються?

- Якими членами речення бувають займенники?

-Який займенник складається з двох звуків, але з однієї букви?(Я)

- Назвіть займенники що вказують на особу. До якої звертаються. (Ви. Ти.)

- Назвіть займенники що вказують на предмет, про який розповідають.( Він, вона, воно, вони.)

А ось і лавка яка підсумок уроку підведе,

трохи пограє з нами

і найкмітливішого знайде.

9. Підведемо підсумок.

- Я спереду, я ззаду, а посередині назва породи коня.

Разом буде назва країни. (Я - ПОНІ – Я).

- Які три займенники найчистіші? (ВИ-МИ-ТИ).

- Які два займенники заважають їздити по дорозі? (Я – МИ)

- Яке жіноче ім’я складається з тридцяти однакових займенників?(ЗО – Я)

- Назвати слово, у якому сім займенників. (Сім - я)

- Додати до займенника першої особи одну букву, перетворити його на антонім до слова «війна». (Ми – р)



10. Рефлексія.

Ось і ярмарку кінець.

Хто старався молодець.

Що найбільше сподобалося – розкажи!

І настрій нам свій покажи!

-Сьогодні на уроці



-дізнався

  • -зрозумів

  • Я -навчився

  • - повторив

  • - запам’ятав

  • -зацікавився

11. Домашнє завдання.

Ст.40 - 41 розгадати ребус.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка