Урок в 3-му класі 2012-2013 н р. Тема. Сім ´я. Родина. Україна. Мета. Розширити уявлення учнів про те, що таке сім´я, родина, рід, їх значе



Дата конвертації03.03.2016
Розмір116 Kb.
Перший урок в 3-му класі

2012-2013 н.р.

Тема. Сім ´я. Родина. Україна.

Мета. Розширити уявлення учнів про те, що таке сім´я, родина, рід, їх значе -

ння у житті людини; пробуджувати пізнавальний інтерес до історії сво-

го родоводу, сім´ї, країни, культури і побуту; поглибити знання учнів

про Україну, ціннісне ставлення до України, як країни, у якій живеш,

почуття особистої відповідальності за долю своєї Батьківщини. Розви-

вати активність, мислення, творчу уяву. Виховувати глибокі почуття лю-

бові й поваги до сім´ї, родини, роду, Батьківщини, гордості за свій народ,

його історію, культуру, традиції.



Обладнання. Магнітофон, плакат «Державні символи», «Дерево роду»

скринька з дзеркалом, предметні малюнки, картки із словами, аудіозаписи пісень.


Хід уроку

Ми малі, та всі ми друзі,

Ми одна сім´я, родина.

А найбільша наша мати –

Рідна ненька – Україна.

І. Організація класу.

Любі діти, Вас вітаю,

Поздоровляю щиро Вас.

І запрошую ласкаво

На перший урок у третій клас.
Психоформула.

Діти сидять за партами, взявшись за руки, хором промовляють.

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю.

Урок новий, цікавий

Я зрадістю почну.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Метод зацікавлення.

Учитель. У мене в руках цікава скринька. У ній найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідайте, кого ви там побачили, аж доки всі найцікавіші та найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки.

Під музику діти почергово заглядають до скриньки, на дні якої дзеркало.

-То кого ви побачили на дні скриньки?

- Так, ви побачили кожен себе. Отже, найцінніший скарб – це ви самі.

Кожен з вас – особистість, і саме такої людини, як ви, більше на цій землі немає і не буде.

А що дитині треба ?

Дім красивий, білий.

І, як світлий образ,

Ммин погляд добрий,

Й батька дорогого

Чути добре слово.

А ще гарно б мати

І сестру, і брата.





  • Про кого йдеться у вірші?

  • Про що мріє дитина?


ІІІ. Актуалізація опорних знань

Читання вірша Дмитра Білоуса (листки на парті)

На світі білому єдине,

Як і Дніпрова течія,

Домашнє вогнище родинне,

Оселя наша і сім´я.

В щасливі і сумні години,

Куди б нам не стелився шлях,

Не згасне вогнище родинне

В людських запалених серцях.


  • Про що розповідається у вірші?

  • Про що мріє дитина?

  • Що таке сім´я?


ІV.Представлення теми та очікування навчальних результатів.

Розв´язування ребусів


  1. 7´ я 2. Р 1 а 3. У , їна


Діти називають слова, а вчитель викладає тему з табличок.
Бесіда.

Ми дуже часто у своєму мовленні використовуємо слово « сім´я », « родина », «Україна » і, здається усе про них знаємо. А чи справді це так? Наприклад, бабуся і дідусь, які живуть з вами, це ваша сім´я чи родина? Хто входить до вашого роду? Що таке Україна?



Діти намагаються відповісти на це запитання.

  • Як ви уже побачили, відповісти вам важко. А якщо я вас попрошу розповісти,

яку сім´ю можна назвати щасливою, то ми просперечаємося цілий день.

  • То що ми повинні з´ясувати на уроці? Чого він навчить кожного із нас?

Діти відповідають, а вчитель уточнює, додає, будує схему.


Після уроку буду знати і вміти…

V. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з поня-ттями.
Кожна людина з великою любов´ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, дитинство з дивосвітом – казкою, з материнською ласкою у затишній батьківській оселі. То родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини. То її велике « Я », з якого починається людина, родина, батьківщина і вся наша велична й неповторна у світі Україна. Ми з вами всі – український народ, який складається з малих та великих, дружних і працьовитих родин. Як могутні Дніпро бере початок з маленьких джерел, так і наша українська культура збагачується традиціями і звичаями маленьких сімей. Сім´я, мов сонечко зігріває людину від її народження до кінця днів. Вона є осередком любові й тепла для дитини, дає їй уявлення про доброту, моральність, культуру поведінки.Тому в народі кажуть: « Які мама й татко – таке й дитятко ».

Отож, зробимо висновок про те, що ж таке сім´я.



Діти читають визначення ( листки на парті ), вчитель будує схему – ланцюжок.
Сім´я

( тато, мама і я )




Родина

( всі, хто живе разом )





Рід

( кілька родин, що походять від одного предка )





Народ

( сім´я – батько, мати і діти )






Україна

( держава, де проживає народ )




  • Сучасні українські сім´ї часто живуть родинами, тобто разом з дідусем, бабусею

або з кимось із родичів. Отже що таке родина? ( Родина – група людей, що склада-ється з батьків, дітей, онуків і близьких родичів, які проживають разом; сім´я ).

  • А що таке рід? ( ряд поколінь, що походять від одного предка; походження лю-дини )

  • Тобто, до складу роду входять уже кілька родин, родичі, рідня. А вже рід до роду – це народ.

  • Україна - суверенна держава, де ми проживаємо.


VІ. Інтерактивні вправи.

Розглядання родовідного дерева.


  • Традиційно історію роду показують у вигляді дерева.

З роду в рід кладе життя мости,

Без коріння саду не цвісти,

Без стремління човен не пливе,

Без коріння сохне все живе.
Як дерево тримається на корінні, так і кожен рід тримається на найстарших його членах, бо саме вони мають великий досвід життя і допомагають молодим. Розгля-немо дерево роду ( малюнок « Дерева роду »).

Коріння – це наші предки, прародичі. У ньому наше минуле, пам´ять.

Стовбур – дідусі та бабусі.

Міцніші гілки – ваші батьки.

А хто ж листочки?

Ми побачили, як « ведеться рід » від найстарших до найменших – це і є родовід. Відповідно дерево – родовідне.

Людське безсмертя з роду і до роду

Увись росте з коріння родоводу.

І тільки той, у кого серце чуле,

Хто знає, береже минуле,

І вміє шанувать сучасне, -

Лиш той майбутнє

Вивершить прекрасне.

Тож, не даймо всохнути « родовому дереву » нашого народу! Вдома кожен з вас складе власне « родовідне дерево », а батьки вам допоможуть. На слідуючий урок

ми « посадимо сад » з ваших родовідних дерев.

Висновок. Допоки кожен з нас буде пам´ятати свій родовід – в українського народу є майбутнє.
Фізкультхвилинка.

Оцей пальчик – мій дідусь,

Цей – моя бабуся,

Оцей пальчик – мій татусь,

Цей – моя матуся,

А цей пальчик – оце я!

А це - вся моя сім´я!
Отже, якщо ми з ваших родовідних деревець посадимо сад: рід до роду і якщо до них додамо родовідні деревця всіх українських сімей, то що ми одержимо?

( Український народ з нашою державою – Україною. )


Кожна сім´я – маленька держава, яка має свої закони, права й обов´язки. Усі сім´ї – різні.
Технологія « Мозковий штурм »
- Якими б різними не були наші сім´ї, у кожній з них існують обов´язки, які виконують найчастіше тато, мама, дитина, бабуся чи дідусь. Назвіть, з ким у вашій родині асоціюються ці предмети? ( Учитель показує предмети, а діти відповідають і пояснюють (мама, батько, дідусь, бабуся, дитина, Україна )
Технологія « Ситуативне моделювання »

Гра – експромт « У сім´ї проблема » ( за оповіданням В. Осєєвої «Сім´я у нас одна»). Учитель читає оповідання не до кінця.



Одна сім´я вирішує покарати хлопчика і залишити вдома самого, інша - залишається вдома разом з ним. Спостерігачі аналізують ситуацію. Учитель підводить дітей до висновку з допомогою запитань.

  • Як ви гадаєте, що відчуває хлопчик з першої сім´ї? ( Образу, злість )

  • А з другої? ( Провину, сором )

  • Яке з цих почуттів є кращим порадником? ( Провина, сором )

  • Як надалі будуть поводитися хлопчики?

  • Отже, яка сім´я розв´язала проблему більш вдало?

  • Перевіримо за текстом. ( Учитель дочитує текст.)


Фізкультхвилинка.

Є великий в вовка рід.

Всім живеться тут як слід.

День планують вони вміло,

Гартують дух і власне тіло.

Вранці всі ідуть до кладки,

Зранку в вовчиків зарядка.

Лапки вгору, хвіст униз

І навколо повернись.

Лапки вниз – і роблять кроки,

Гнуться гарно в усі боки.

Як закінчили зарядку,

В воду всі мерщій із кладки.

День почавши з тренування,



Здолають легко всі завдання.


Робота в парах.

Виведення формули щасливої сім´ ї.

- Порадившись, ви вирішили проблему сім´ї. А що ще потрібно, аби сім´я жила щасливо? ( Перед кожною парою – табличка. Діти мають прибрати слова, що за-важають щастю сім´ ї )


добробут пошана вірність

затишок виховання кохання
порада байдужість турбота

сварки повага піклування
допомога розуміння зрада
- Прибрали непотрібне й одержали таку формулу – павутинку.

затишок порада

виховання

доброб допомога
пошана розуміння




повага Сім´я кохання



вірність турбота

піклування любов

Виведення формули щасливої держави Україна. (Учні у парах підбирають сло- ва, які, на їхню думку, повинні зробити Україну щасливою. )








Україна



VІІ. Узагальнення знань.


  • Для кращого узагальнення знань складемо сенкан на слова СІМ´Я, РОДИНА, УКРАЇНА , пригадаємо, що це за вірш?


Вірш – мініатюра з 5 рядків складений за певною схемою:

  1. 1 іменник, що відбиває тему;

  2. 2 прикметника;

  3. 3 дієслова;

  4. речення з 4 слів;

  5. одне слово – синонім до назви теми.


Україна.

Вільна, велика.

Живе, розквітає, звеселяє.

Я дуже люблю Україну.

Батьківщина.

Сім´я.

Особлива, весела.

Працює, любить, спілкується.

Я люблю свою сім´ю.

Рідня.

Родина.

Працьовита, турботлива.

Любить, поважає, шанує.

Я горджуся своєю родиною.

Сім´я.

VІІІ. Підбиття підсумків уроку.



  • Добігає кінця наш урок.

  • Чи справдились ваші очікування?



  • Про що ми говорили сьогодні?

  • Які нові поняття навчилися розрізняти? ( Учитель повертається до таблиці по-нять, уточнює їх ).

  • Що таке сім´я, родина, рід, народ, Україна?

  • Пригадайте слова, що входять до формули щасливої сім´ї, формули щасливої України? ( За таблицями – павутинками. )

  • Що сподобалось на уроці найбільше?

  • Чи сподобалось працювати парами? Чому? ( Можна допомогти один одному. )

  • Чи можна сказати , що наш клас це теж одна сім´я, родина?



Вчитель.

Родина — стовбур дерева міцного.

Це батько й мати, бабці й дідусі.

Тітки і дядечки всі до одного,

Ну, словом, родичі й близькі усі.

І є ще предки давні — це коріння,

Що глибоко у цій землі лежить.

А діти, діти — нове покоління,

Це пишне гілля, що увись летить.

Родинне дерево ось тут укоренилось,

На цій землі, у рідному краю.

Й новим гіллям так щедро розпустилось

Та має біографію свою.

Потрібно всім це дерево вивчати,

Бо ми господарі на цій святій землі.

Коріння роду треба добре знати,

Дітей навчати, поки ті малі.

Бо що то за людина без коріння?

Як перекотиполе, що летить...

Без роду - племені, його благословення

Не може праведно на цій землі прожить.
ІХ. Творче домашнє завдання.
Скласти дерево свого роду.

Додатковий матеріал.



1. Після уроку буду знати і вміти…
2. Вірш Дмитра Білоуса « Вогнище родинне »
На світі білому єдине,

як і Дніпрова течія,

домашнє вогнище родинне,

оселя наша і сім'я.


В щасливі і в тяжкі години -

куди б нам не стелився шлях

не гасне вогнище родинне,

в людських запалене серцях.




3.Ребуси 1.7´ я 2. Р 1 а 3. У , їна

Сім´я Родина Україна



4.Словничок
Рід – ря поколінь, що походфть від одного предка; походження людини.
Рідня – люди, які походять від спільних із ким – небудь батьків, члени однієї сі-м´ї , що проживають разом, родичі.
Родина – група людей, що складається з батьків, дітей, онуків і близьких родичів, які проживають разом; сім´я.
Родовід – історія поколінь певного роду, розміщення роду за поколіннями.

добробут пошана вірність

затишок виховання кохання
порада байдужість турбота

сварки повага піклування
допомога розуміння зрада

5. Формула - павутинка










Сім´я













Україна




6. Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.

Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.


1. перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник) 2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)

3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).

4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.


Сім´я
Родина
Україна


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка