Урок з історії України з мультимедійною підтримкою в 5 класі за темою «Богдан Хмельницький»



Скачати 159.87 Kb.
Дата конвертації11.03.2016
Розмір159.87 Kb.
Урок з історії України з мультимедійною підтримкою в 5 класі

за темою «Богдан Хмельницький»

Мета: розкрити велич видатного сина українського народу Богдана Хмельницького, використовуючи опорні знання учнів, а також опрацьовану історичну, науково-популярну, художню літератури, матеріали з української літератури, образотворчого мистецтва, встановити причини національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст., зробити короткий огляд перших переможних битв та умов українсько-московського договору 1654 року, показати головний результат перших перемог Б.Хмельницького; розвивати вміння учнів зі складання національно-історичних портретів, роботи з картою, історичними джерелами, основними поняттями та термінами;сприяти формуванню в учнів інтересу до вивчення історії, виховувати в учнів повагу до великих осіб української історії, почуття патріотизму, національної гідності

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок.

Технології: ІКТ, інтерактивні, проектні, ігрові.

Обладнання: 1. Мультимедійний проектор.

2.Ноутбук.

3. Беджі.

4. Портрет Богдана Хмельницького.

5. Костюм гетьмана і символи гетьманської влади.

6.Карта “Національно – визвольна війна українського народу під приводом

Б. Хмельницького”.

7.Альбом “Гетьмани України”.

8.Репродукції картин: Т. Г. Шевченка “Дари в Чигирині” і “Смерть

Богдана Хмельницького “ , В. Івасюка “ В’їзд Богдана Хмельницького до Києва”, М. Самокиша «Бій Максима Кривоноса з Яремою Вишневецьким”,
М. Хмелька “Переяславська Рада”,
І. Петрова “Богдан Хмельницький і польські посли”.


9. Виставка літератури з теми уроку.

10. Стіннівки, малюнки учнів, таблиці.

11. Фото пам’ятників Богдану Хмельницькому, фото Іллінської церкви у

Суботові.

12. Мисан В. Вступ до історії України. –К.: Генеза, 2010.

13. Історичний атлас “ Історія України. 5 клас”- К.:Інститут передових

технологій, 2004.

14. Магнітна дошка.

15. Індивідуальні картки. ( Словник і хронологічна таблиця.)

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація розумової діяльності учнів.

Вчитель. Діти! Який розділ з історії України ми зараз з вами вивчаємо?

Учень. Розділ “Козацька Україна”

Вчитель. Ви розумієте, що неможливо вивчати новій матеріал без міркувань зв’язку з попереднім та наступним матеріалом, тому спробуйте відповісти на такі питання “Мозкового штурму”.

  1. Як ви розумієте слово козак?

  2. Яких козаків називали реєстровими?

  3. Назвіть дату створення Запорізької Січі на острови Мала Хортиця.

  4. Яких орган був головним (вищим) органам влади на Січі?

  5. Де обирали гетьмана та що йому вручали?

  6. Поясніть значення слова клейноди.

  7. Які відрізки належать до клейнодів?

  8. Яка держава називалось Кримським ханство?

  9. Від кого залежало Кримське ханство?

  10. Яка віра була у козаків?

  11. Хто відносився до козацької старшини?

  12. Хто міг стати писарем Запорізької Війська7

  13. Від кого була залежна у цей час Україна?

  14. Під гнітом якої держави перебувала Україна?

Вчитель. Сьогодні на уроці нам буде потрібна карта. Відкрили підручник на сторінці 97 та відкрили атлас на сторінці 14.

[Слайд № 1 –карта]



  • Покажемо на карті:

(Вчитель демонструє матеріал за допомогою проектора, а учні працюють за атласом).

  1. Українські землі.

  2. Річ Посполиту.

  3. Королівство Польське. Велике князівство Литовське.

  4. Кримське Ханство.

  5. Туреччину (Османська імперія)

  6. Князівство Молдавія.

  7. Московське царство.

  8. Чорне море.

  9. Ріку Дніпро.

  10. Запорізьку Січ. (Пороги, острів Хортиця)

  11. Чигирин.

  12. Суботів.

  13. Черкаси.

  14. Дике поле.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та мети

Вчитель. Історичні події в Україні в хронологічних рамках 1647-1657 років складаються так, що необхідно розглянути дуже важливу тему “Богдан Хмельницький”

Учні записують у зошиті число, класну роботу, тему уроку і дати життя Богдана Хмельницького.

(Вчитель відкриває портрет Б. Хмельницького)



Вчитель. Для вивчення цієї важливої теми з вами виконали проект. Ви дуже ретельно готувались. Виконували роботу в групах: науковців, дослідників кореспондентів, преси, про це свідчать Ваші беджі. Ви зібрали багато історичної літератури, зробили малюнки по темі. Підготували п’ять стіннівок, які показують епоху життя великого гетьмана (в репродукціях). Готували необхідний матеріал за темою уроку.

(Вчитель дає коротку характеристику зібраної літератури, після чого повідомляє тему та завдання уроку).

IV. Вивчення нового матеріалу, формування вмінь та навичок.

(На дощці записані поняття і терміни, а в кожного учня є аркуш – словник, який кожен розміщує у зошиті)

  1. Національно - визвольна війна –

  2. Гетьманщина –

  3. Шляхта –

  4. Угода –

  5. Грамота – (Підручник. С. 100)

  6. Хутіч – (Підручник. С. 100)

Вчитель. Сьогодні доповнимо наш словник цими базовими поняттями і термінами.

Вчитель. Діти! Вслухайтесь уважно в слова пісні «Історія», рядки з якої будуть епіграфом до нашого уроку

[Учні дивляться відеоролик на пісню «Історія»]

Вчитель. Який висновок ви зробили з цієї пісні?

Дійсно, історія нашого народу героїчна, її треба добре вчити.



Вчитель. Починаємо вивчати біографію Богдана Хмельницького.

( Біографію починає вчитель:розповідь про батька Богдана, сім’ю та хутір Суботів)

Вчитель. Наступні біографічні сторінки Богдана Хмельницького підготували науковці разом з дослідниками.

1-а учениця: розповідь про дитинство Богдана та навчання у Києві

Кореспондент 1. Чи дізнались ви, як спочатку називали Хмельницького?

(Спочатку його назвали по хрещеному батькові Зіновієм).

Кореспондент 2. А яке ім’я додали ? Чому?

(Потім додали ім’я Теодор. За церковним православним календарем – Богом даний, а в народі Богдан. Ось і отримали: Зіновій Теодор (Богдан) Михайлович Хмельницький).

Кореспондент 3. А хто з вас знайшов історичний портрет Богдана Хмельницького?

(Найбільш достовірний історичний портрет залишив його сучасник венеціанський посол Альберто Віміні, що у 1650 році вів переговори з ним у Чигирині: «…Зросту він скоріше високого, ніж середнього, широкої кості і міцної будови. Розмови його і спосіб управління показують, що він має тверде мислення і гнучкий розум. У поведінці він сумирний, простий, чим притягує до себе любов воїнів, але, з іншого боку, він тримає їх у дисципліні суворими покаранням. Всім, хто входить у його кімнату, він тисне руку і всіх запрошує сідати, якщо вони козаки»)

Вчитель До нас завітав гість. Це учень 10-го класу в історичному костюмі гетьмана. Він буде виконувати роль Богдана Хмельницького і продовжить розповідь його біографії.

(Розповідь біографії з 1609 року по 1620 рік)

Вчитель. Далі розповідь біографії продовжать науковці.

2-й учень. (Біографія з 1622 року по 1629 рік).

3-й учень. ( Біографія з 1637 року. Трагічні події у житті Б. Хмельницького: втрати посади писаря запорізького війська, втрата хутора Суботова, арешт та звільнення, смерть дружини Ганни)

4-й учень. (1-а, 2-га і 3-я спроби вбивства Богдана Хмельницького, рішення йти до Запорізькі Січі. Прибуття у середині грудня 1647 року до Запорізької Січі. Остаточне рішення про звільнення українського народу від гніту Речі Посполитої)

Кор 1. Що це за учбовий заклад - єзуїтський колегіум?

  • У сучасному розумінні – це католицький учбовий заклад.

Кор 2. Що це означає «звільнити ясиром»?

  • Звільнити в обмін на полонених.

Кор 3. Як розуміти слово жовнир?

  • Жовнир - це воїн, солдат.

Вчитель. Повідомляє про пошук союзника у боротьбі з Польщею. Звернення Б. Хмельницького до кримського хана Іслам Гірея ІІІ-го по допомогу, причини, наслідок

Вчитель. Читаємо у підручнику. С. 100 «Цікаво знати»

Вчитель. Чи вірно вчинив Б. Хмельницький, у виборі союзника? Чому?

  • Відповідь учнів.

Вчитель. Повідомляє про обрання Б. Хмельницького у січні 1648 року гетьманом. Війська Запорізького. Оголошення на початку квітня 1648-го року національно - визвольної війни українського народу проти польського панування. Підтримка народам Богдана Хмельницького

[Слайд №2]



Учениця. Богдане! [Слайди на вірш №3-4]

Ти знав меча за віру пресвяту,

За рідний люд, знеможений у муках,-

І по церквах знов дзвони загули.

І люд ожив, повеселів, одягся.

Вся Русь тобі низенько б’є чолом.

…Тобі до рук Господь дав грізний меч,

Так не зверни ж з високої дороги

Ні ради добра, ні ради втіх:

А пам’ятай, що лиш свята потреба

Здала за мить пролиту людську кров.

Увесь народ надію поклада,

Що визволиш від рабства і неволі.

М. Старицький. «Богдан Хмельницький».



Вчитель.Отже, Богдан Хмельницький оголосив національно – визвольну війну українського народу проти гніту могутньої Речі Посполитої. Діти! Як ви розумієте, що було причиною національно – визвольної війни?

Учень Причиною національно – визвольної війни українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького було вкрай важке становище українського народу під владою панської Польщі.

Вчитель. Далі продовжуємо вивчати новий матеріал та будемо складати хронологічну Таблицю перших перемог Богдана Хмельницького.

Діти! У вас є картка хронологічної таблиці.

Але в ній під час роботи слід заповнити розділ «Наслідок»

(хронологічну таблицю вчитель вивішує на дошці)

Хронологічна таблиця





Дата

Місто події

Наслідок

1

Середина грудня 1648р

Запорізька Січ

Б. Хмельницький прибув

2

Січень 1648р

Запорізька Січ

Гетьман

3

Початок квітня 1648р

Запорізька Січ

Оголошує

н-в війну



4

4 -7 травня 1648р

Жовті Води

Перемога

5

16 травня 1648р

Корсунь

Перемога

6

11 вересня 1648р

Пилявці

Перемога

7

Перша половина жовтня 1648р

Львів

Облога

Викуп


8

23 грудня 1648

Київ

Урочиста зустріч

9

Липень -

Серпень 1649



Збараж. Зборів

Зборівський мир

10

Серпень 1649

Чигирин

Гетьманщина

11

Січень 1654р

Переяслав

Переяславська Рада

12

Березень 1654р

Москва

Українсько – московський договір


Вчитель. Розповідає про перші перемоги Б. Хмельницького під Жовтими Водами, Корсунем, Пилявцями, про облогу Львова та здобутий викуп.

Учні поступово заповнюють у хронологічній таблиці розділ «Наслідки»

Вчитель, На сторінці 100 у підручнику прочитайте фрагмент історичного джерела з літопису Самійла Величка.

  • Учні читають. Всі слідкують.

Вчитель. Чи можна на основі тексту з’ясувати, як автор ставиться до козаків і до поляків? У відповіді можете використовувати цитати з тексту.

Вчитель. Знайдіть на карті місто Київ.Звертаємось до підручника. Сторінка 99. Уважно розглядайте картину художника В. Івасюка «В’їзд Богдана Хмельницького в Київ 1648р». Що ви бачите на картині?

  • Учні складають усний опис картини.

Кор1. А нам цікаво! Чи знайшли ви історичний опис в’їзду Б. Хмельницького в Київ? (Учень зачитує опис видатного українського історика Михайла Грушевського)

Вчитель. Б.Хмельницький мріяв про відпочинок для війська і свого народу. Але Україна і Польща могли дуже великі суперечки. Поляки з кінця червня 1649 року, знов пішли війною на Україну. Протягом липня до початку серпня були важкі битви під Збаражем і Зборовом. В наслідок цих битв 18 серпня 1649 року був підписаний Зборівський мир, цього ж року у серпні була створена держава Війська Запорізького або Гетьманщина.

Звернемося до підручника на сторінку 99. Уважно читаємо. А потім будете відповідати на важливі питання.



Учень. Читає від «Звільнена територія дістала назву…» до кінця абзацу.

Вчитель. Дайте відповідь на питання:

  • Як називалась створена вільна держава українського народу?

  • Чому держава називалась Гетьманщиною?

  • Коли була створена держава Війська Запорізького або Гетьманщина?

  • Де розглядались важливіші питання нової держави?

  • Як поділялась територія держави і хто здійснював управління?

  • Що мали козаки на цей час у державі Війська Запорізького або Гетьманщині?

Вчитель. А зараз дуже важливе запитання.

У чому полягав головний результат перших перемог Богдана Хмельницького? Чого він шукав: багатства, слави чи створення вільної козацької держави та звільнення українського народу від гніту панської Польщі?



Учень Головний результат перших перемог Богдана Хмельницького – це створення у серпні 1649-го року держави Військо Запорізького або Гетьманщини.

Вчитель. Богдан Хмельницький розумів, що Польща знов буде робити спроби підкорити український народ. Великий гетьман озирався навколо, шукаючи надійного союзника: татари – зрадники, Туреччина - вічний ворог, князівство Молдавія залежало від Туреччини й поляків. Великий гетьман шукав захист для молодої української держави ї на той час побачив такий захист від Москви.

Робота з підручником (§18 на сторінці 102, читаємо уважно 1-й абзац).

Вчитель. Дайте відповідь на питання:

  • З якого року і по який рік Богдан Хмельницький веде переговори з Російською державою.

  • Назвіть ім’я російського царя.

  • Чому вибір Росії як майбутнього союзника був невипадковим?

  • Коли завершилися тривалі переговори між Україною та Росією?

  • Де і коли було скликано Генеральну раду і прийнято рішення йти «під царя московського православного»?

Вчитель. Знайдіть на карті місто Переяслав.

Читаємо 2-й абзац §16 на сторінці 102. Від слів «У березні 1654 року…» до кінця.

Вчитель. Дайте відповідь на питання.

  • Де і коли остаточно був підписаний українсько - російський договір?

  • Як називали договір між Україною і Росією?

  • Чи підтверджували права і вольності держави Війська Запорізького?

  • Які права мали козаки відносно вибора гетьмана і старшини?

  • Що було сказано в договорі відносно переговорів з іншими державами?

  • Що було сказано в договорі відносно адміністрації і суду.

  • Яке козацьке військо могла мати держава Війська Запорізького?

Вчитель. Отже, держава Війська Запорізького була визнана незалежною. Але після договору 1654-го року були ще довгі три роки війни з Польщею. Були сумління у Богдана Хмельницького відносно союзників. Про це ми з вами поговоримо у 8-му класі. А зараз закінчемо заповнювати хронологічну таблицю.

Звертаємось до підручника §16 сторінки 102-103. Читаємо абзац «Важкий рік».

Вчитель. Читає вірш М. Черновського «Суботівське подзвіння»

[Слайд №5]



Вчитель. Чому так плакали всі у державі після смерті великого гетьмана Богдана Хмельницького?

  • Учні. Відповідають на питання.

Вчитель. Сьогодні на уроці ми познайомились з біографією великого гетьмана, познайомились з першими перемогами національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького та, з результатом цих перемог. Зараз пропоную вам використати ці знання в історичних іграх.

1 гра. “Герой, дата, подія!”

Будь ласка! Уважно дивіться на хронологічну таблицю та назвіть:



  1. Основного героя.

  2. Дві основні дати.

  3. Дві основні події.

Учні.

  1. Гетьман Богдан Хмельницький.

  2. Початок квітня 1648 року.
    Серпень 1649 року.

  3. Оголосив національно-визвольну війну.
    Створив незалежну державу Війська Запорізького.

2 гра. Подорож «Від події до події!»

Дивіться на картку і подорожуйте від події (оголосив національно – визвольну війну), до події (створив незалежну державу Війська Запорізького). Назвіть в хронолігчній послідовності міста битв.



Учень.

  1. Жовті води.

  2. Корсунь.

  3. Пилявці

  4. Збараж, Зборів

3 гра. “Реставратор”

(горизонтальний сувій 3Вчитель на дошку вивішує плакат, у якому в історичному тексті пропущені слова). Пропоную вам реставрувати цей текст:



  1. Народився

  2. Єзуїтському колегіумі.

  3. Писарем.

  4. Гетьманом.

  5. Кошовий атоман.

  6. З срібла, позолочена та оздоблена перлинами і коштовним камінням.

  7. Горіхового дерева.

Вчитель . Все вірно!

Діти! А порахуйте! Зараз 2013 рік, а Богдан Хмельницький народився у 1595 році. Скільки років пройшло зі дня його народження?



Ублок-схема: процес 6чень Пройшло 418 років.

Вчитель. А зараз Чи треба пам’ятати та шанувати Б.Хмельницького? Чи пора забути?

Учень. Моя позиція така – треба пам’ятати, треба шанувати (Учні класу підтримують ту чи іншу позицію).

Вчитель. Так! Богдан Хмельницький був і залишається національним героєм України. І пам'ять про нього свято береже український народ.
Як же вдячно і вірно сказав про Богдана Хмельницького, видатний мислитель України Григорій Сковорода: «Будь славен вовік – муже ізбранне, вольності отче, - герою Богдане».
Передаю слово кореспондентам.

Кор.1 Ми бажаємо щоб ви підтвердили, що в Україні дійсно пам’ятають та шанують великого гетьмана Богдана Хмельницького.
Наше перше запитання: “Чи існує зараз рідний хутір Богдана його улюблений Суботів?

Учень. Суботів існує і зараз. Зараз це село Чигиринського району Черкаської області. Скільки його не руйнували вороги, але народ його відбудував. У селі проживає більш ніж 2000 мешканців. А Іллінська церква, яку побудував Богдан Хмельницький на свої кошти, існує і сьогодні, вона занесена до історичних скарбниць України.

[Слайди №6,7, 8 ]



Кор. 2 Де ми майже кожного дня бачимо Уллінську церкву?

[Слайд №9]



Кор. 3 А чи згадують Богдана Хмельницького у художній та історичній літературі, у мистецтві.

Учень. Відповідь.
[Слайди № 10-12]

Кор. 4 Чиє в Україні місто, яке носить ім’я Богдана Хмельницького ?

Учень. Відповідь.
[Слайд № 13 ]

Кор. 5 Чи є в Україні нагорода на честь Богдана Хмельницького?

Учень. Відповідь.
[Слайд № 14 ]

Кор. 6 Чи є в Україні пам’ятник Богдану Хмельницькому?
Учень. Дуже величний пам’ятник Богдану Хмельницькому є у Чигирині на Богдановій горі.
[Слайд № 15 ]

Є гарний пам’ятник у місті Хмельницькому.


[Слайд №16 ]

Але особливий пам’ятник Богдану Хмельницькому роботи скульптора М. Микешина був установлений у 1898 році на Софіївській площі в Києві. Цей пам’ятник було встановлено на народні кошти це ще один доказ, як народ України цінує і пам’ятає свого великого гетьмана.


Богдан Хмельницький якби увірвався на своєму бойовому коні в рідну Україну проголошує: “Україна незалежна, вільна і неділима!”
[Слайд № 17 ]

Вчитель. Все вірно! Але “Незалежна, єдина і неділима Україна!” – украинский народ твердо сказав 24 серпня 1991 року.
Ось і живимо ми зараз вільні у вільній Україні. У хай вовіки щастить нам усім, бо наша воля дорого коштувала на всіх этапах історічного існування Україні.

[Слайди № 18, 19 ]



IV Підсумки уроку.
Вчитель робить підсумки уроку і оголошує оцінки.

V Повідомлення та інструктаж домашнього завдання.
( На дощці є запис домашнього завдання)

(Вчитель проводить інструктаж по виконанню домашнього завдання).



Використана література

  1. Антонюк Д.В., Шаповалова К.В. та ін.. Ілюстрована енциклопедія Україна, II, IV, V, VI том. – Харків: Ранок, 2010. – С – По темі.

  2. Бекеньова Р. Все для вчителя № 5-6: Збірка конспектів уроків та занять. – К. : Позакласний час, 2008 - С. 57-59.

  3. Волковинський В. газета Історія України №3 (451) – К: Шкільний світ, 2006 – С. 14 – 16.

  4. Гісем О.В., Мартинюк О.О. Вступ до історії України 5 клас: Розробка уроків. – Харків: Веста, 2006 – С. 128-134.

  5. Грушевський М.: Про батька козацького Богдана Хмельницького. – Дніпетровськ: Січ, 1993.- С. 4-54.

  6. Кузнецов Ю. Історія в школах України №1-2 (89-90) - К: Педагогічна преса, 2009-С. 30 – 40.

  7. Кагітіна Н. А., Мокрогуз О.П. Вступ до історії України. 5 клас: Усі уроки курсу. – Харків: Основа, 2009. – С. 45-46.

  8. Кониський Г. Історія Росовъ. – Москва: ВъУниверситетской Типографіи, 1846. – К: Дзвін, 1991. Репринтоване воспроизведение издания 1846. – С.58-142.

  9. Прокопенко І.Ф, Білоцерківський В.Я, Пікалова Т.І. Історія України XV – XVII ст.. 8 клас: Навчально-методичний посібник. – Харків: Скорпіон, 2000-С. 90-106.

  10. Смолій В., Степанков В. Богдан Хмельницький. – К: Вид, дім “Альтернативи”, 2003. С.- По темі.

  11. Тиктор І. Історія українського війська. I частина. – Львів, 1936. – К: МП ”Пам’ятники України”. Репринтоване видання, 1992 С. 197-218.

  12. Шатура Л.Я., Оршак О.Ю., Вівчарук Л.А. Конспекти уроків з історії.
    5 клас: Методичний посібник для вчителів. Тернопіль: Мандрівець, 2001. – С. 50-51.





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка