Урок з курсу «Я і Україна»



Скачати 131.05 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір131.05 Kb.

Відкритий урок

з курсу

«Я і Україна»



в 2 класі

Вчитель:


Іваньо Оксана Михайлівна

2012р.


Конспект відкритого уроку

з курсу» Я і Україна»

у 2 класі

Тема. Як тварини готуються до зими.

Мета. Встановити причинно-наслідкові зв’язки між змінами в неживій природі, житті рослин та тварин; формувати уявлення про перелітних і зимуючих птахів; збагатити словник дітей новими словами;розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання: таблиці з зображенням тварин, запис мелодії для фізкультхвилинки,запис співу птахів, шапка-маска «синоптик», костюм комахи «Сонечко»,костюми звірів, одяг пасічника, стільник, кошик з осінніми листками, годівниця.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Хід уроку



І. Організація класу

Учениця: Знову лунає шкільний наш дзвінок,

Кличе всіх нас на цікавий урок.

У класі сьогодні гостей є багато.

Усі ми зібралися наче на свято.

Учень: Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас ,

І запрошуєм ласкаво

На урок у 2 клас.

Вчитель: Поверніться до гостей,

Скажемо їм «Добрий день»

Урок «Я і Україна» починаємо з вами.

А займемось сьогодні серйозними ділами.

То ж часу не втрачаймо, роботу починаймо.



ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

Тема уроку і завдання записані на дошці. Завдання: довідатись про зміни в поведінці тварин восени; їх підготовкою до зими; збагатити словник новими словами, прагнути допомагати птахам взимку.



ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Зясування змін у природі

  • Спочатку послухаємо синоптика з повідомленням про погоду сьогоднішнього дня. ( За столом зявляється «синоптик» і повідомляє про зміни в погоді).

  • Відкрийте календарі погоди в зошитах, зробіть записи в них.

Синоптик. Сьогодні… (число і місяць), температура повітря…, вітер…, опади, інші явища природи.

Учитель. Дякуємо, синоптику, прогноз є, можемо працювати далі.

Які зміни відбулися в житті рослин восени ?



2. Постановка проблемного запитання.

- Чи відбуваються зміни в житті тварин восени ? Які саме ? Чому ?

- Відповіді на ці запитання отримаємо, працюючи на уроці.

IV. Робота над темою уроку

Бесіда


  • Діти, послухайте загадку.

  • Жовте листячко летить,

  • Під ногами шелестить.

  • Сонце вже не припікає.

  • Коли це буває?

  • І сьогодні на наш урок завітала чарівна гостя. Це - золота Осінь. Саме сьогодні закінчується її володіння. Останні листочки вона роздала, останніми промінчиками сонечка зігріла, останнім дощиком полила. А нам на урок принесла ось цей кошик з різнобарвними листочками.

  • Закрийте очі, прислухайтесь. Щось шепоче, шелестить у кошику. (У цей час до дошки виходить учениця класу в костюмі сонечка).

Сонечко. Ой, ой, ой! Почекайте! Я поспішаю. Як гарно було, тепло влітку! Тепло, а скільки попелиці ( в руках малюнок попелиці). Я їх дуже люблю. Та де ж вона? Стає холодно. І друзів моїх не бачу. Де ж поділися друзі-комахи ?

-Як же допомогти сонечку? Може листочки підкажуть?



Завдання 1на листку х кошика.

  1. Попрацювати з підручником с.45

Прочитати перший абзац і допомогти Сонечку дізнатися:

- Куди саме поділися комахи?

- Розгляньте малюнки. Хто ж куди сховався?

Підсумуємо. З настанням осені змінюється життя комах.

Завдання 2 на кленовому листочку.


  • Осінь пропонує відгадати загадку.

Зимою спить, літом бринить,

Понад квітами літає, медок збирає. (Бджола)

  • А хто доглядає за бджолами?

  • Як називається професія цієї людини?

  • Він може розповісти, як змінюється життя бджіл восени.

Розповідь пасічника.

- З настанням холодів бджоли перестають рухатися, скупчуються. А в цей час продовжують живитися медом, виділяючи при цьому тепло.У вулику підтримується температура до + 20 . А скупчуються вони на листках, які утворені чашечками з воску і називаються стільниками.



Словникова робота.

  • Візьмемо до свого словника слово стільник. Прочитаємо пояснення цього слова з тлумачного словничка, що в підручнику на с. 46.

Завдання 3 на листку з кошика.

  • Яка комаха не замерзає взимку?

Хвилинка – цікавинка. (Розповідає учень )

  • Мурашки не замерзають навіть тоді, коли мороз сягає 30 градусів. Ще з осені вони у своєму тілі накопичують таку в ’язку рідину — гліцерин. Ця рідина рятує їх від морозів.

Словникова робота.

  • Гліцерин — в ’ язка рідина.

Підсумок.

  • Чому відбулися зміни в житті комах ?

  • Поясніть ланцюжок:

Сонячне тепло – рослини – комахи – хижі комахи.

Фізкультхвилинка.

Дидактична гра « Хто що промовляє ».

Зозуля кує :

Ку-ку, ку-ку, ку-ку!

Голуб воркує :

Гу-гу, гу-гу, гу-гу!

Півень кукурікає:

Ку-ку-рі-ку ! Ку-ку-рі -ку!

Сова кричить :

Угу, угу, угу !

Слухання музичного запису.


  • Людина не може точно відтворити голоси птахів.Послухайте,як звучить справжній спів птахів.

Завдання 4 на листку з кошика.

- Дізнайтеся, як змінилася поведінка птахів з настанням осені?

- А чим живляться птахи? ( Різними комахами, жуками, жабами)

Ми вже з’ясували, що восени комахи , жуки, жаби ховаються і сплять аж до весни.

З настанням холодів відбуваються зміни у житті птахів. Вони не мають що їсти і частина птахів відлітає у теплі краї. Пташки, які на зиму покидають свій рідний край називаються перелітними. До перелітних пташок відносяться ластівки, лелеки, зозулі, шпаки, солов’ї, журавлі.

У птахів є цікаві порядки, пов’язані з перельотом. І про них нам хоче розповісти ще один Цікавлик.

Кожного року птахи-мандрівники долають багато тисяч кілометрів, вони знають такі місця, в яких можна якийсь час прожити — добре прогодуватись.

Одні птахи вирушають у мандри малими групами, другі великими зграями. Птахи летять із різною швидкістю. Дрібні співочі птахи — соловей, горихвістка долають відстань зі швидкістю 30–48 км/год. А деяких летунів не наздоженеш і найшвидшим потягом.

Стрижі, ластівки, які годуються в повітрі під час польоту, летять зі швидкістю 130 км/год. Є такі птахи, що летять день і ніч без відпочинку. От, наприклад, журавлі. Як виберуться в дорогу, то не зупиняться доти, доки не прилетять на місце. А деркач, перепілка цілі сотні кілометрів проходять пішки (під час розповіді показує малюнки птахів ).



  • Скільки б разів не гостювали птахи в теплих краях та щороку навесні вони повертаються до рідних домівок.

  • А чи всі пташки відлітають у теплі краї?

  • Ні. Є такі пташки, які залишаються зимувати у нас, бо можуть знайти собі поживу. Птахи, які не відлітають – це зимуючі пташки. До них відносяться горобці, сороки, ворони, сичі, дятли, синиці. Ці пташки полюбляють насіння лободи, подорожника, живляться рештками рослин, а от синиці дуже люблять свіже несолене сало. А ще на зиму до нас прилітають північні гості: снігурі та омелюхи. (Робота з таблицею « Зимуючі птахи»).

  • Вони живляться ягодами калини та горобини.

Робота в парах

  • А зараз, дітки, ми виконаємо завдання: посадимо птахів до годівничок. ( У кожній парі стоїть годівничка). Але будьте уважні. Подумайте, які птахи зимуючі, а які перелітні. Виберіть тільки зимуючих.

I пара – ластівка, горобець, голуб, зозуля, дятел, омелюх.

II пара– журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.

III пара– зяблик, лелека, ворона, галка, соловей, дятел.

IV пара – шпак, горобець, ластівка, омелюх, голуб.

V пара - журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.

Підсумок. Перша причина відльоту птахів – це голод, нічим живитися, немає комах. А зимувати залишаються ті, що живляться різним насінням, рештками рослин.

Завдання 5 на листочку з кошика

Як допомогти птахам взимку ?

Незабаром настане зима. Важко птахам буває тоді, коли снігом занесені поля, сади, ліси.У цей час ваша допомога їм дуже потрібна.

До нас в гості завітала королева Зима. Послухайте її наказ.

(зачитує)



Наказ по Королівству Зими!

Учням 2 класу!

  1. Зібрати якнайбільше крихт.

  2. Збирати тільки білі крихти.

  3. Їх обов’язково сушити.

  4. Зберігати в картонних коробках.

  5. Виготовити їдальні для птахів.

  6. Підгодовувати птахів взимку, турбуватися про них.

  • Дякуємо тобі ,Зимо. Діти 2 класу наказ твій виконають , а ти перевіриш.

Робота з підручником.

  • Чим можна підгодовувати птахів взимку, дізнаймося з підручника на с. 48

Завдання 6 на листочку.

Дізнатися, як звірі готуються до зими.

Релаксація

(Звучить спокійна мелодія)

Уявімо себе в лісі. Тихенько ступаємо по осінньому листю.Слухаємо, як приємно воно шелестить під ногами.Тягнемося вгору за горішками.Схиляємося й беремо грибочки.Та раптом хруснула гілка. Сідаймо.

Перед нами з’являться звірі. А хто саме,відгадайте.


  1. Хоч у нього шуба є,

Та як холод настає,

Він не їсть тоді не. п’є,

І не ходить , не гуляє,

А у лігво спать лягає. (Ведмідь)



Ведмідь (учень в костюмі ):

Запасаюсь я жиром

Й чимчикую на квартиру

В нетрі, хащі лісові,

В недоступні буреломи.

Там засну я до весни.

І насняться мені сни:

Кольорові, чорно-білі,

Часом світлі , часом сірі

2. Загадка.

Дивний звірок,

Круглий, мов клубок.

Голки стирчать.

Спробуй узять.(Їжак)

Їжак

В мене клопоту багато

В цю осінню пору.

Треба жиром запасатись,

Нору вибрати таку,

Щоб вморози і завії

Була тепла і зручна.

Протягів остерігатись,

Поки не прийде весна.

3. Загадка.

Сіре хутро, куций хвіст,

Невеликий сам на зріст.

Лікувальний жир він має,

В глибоких норах проживає.(Борсук)

Борсук.

Я маленький борсучок.

Нагуляв круглий бочок,

Бо прийдеться цілу зиму

Спати довго,безупинно.

Аж до самої весни

мені снитимуться сни

про чудовий рідний край,

поле, річку, ліс і гай.

4. Загадка.

Маленьке, сіреньке,

Тонкий хвостик має,

А по білому сніжку

Сліди — двокрапки залишає. (Миша)

Миша.

Як приходить осінь,

В нас робрти досить.

Носимо в комору

На зиму запас:

І пшеничку, й жито,

Й бурячок з корита,

Навіть і морквину

На цей прикрий час.

5.Загадка.

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає,

Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст.

Як намисто оченята.

Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)

Білка.

Я білочка руденька.

Чорнява в мене спинка

І жваві оченята,

Стрибаю я завзято,

Із гілочки на гілочку

Нанизую поживку:

Грибочки, а чи шишку,

Навіть маленьку мишку.

В дуплі горішки маю,

Хазяйську вдачу маю!

Робота з підручником.


  • Доповнимо наші знання про зміни в житті звірів, прочитавши статтю підручника на сторінці 48-49.

  • Розгляньте малюнок. Яких звірів зображено на ньому? Як вони готуються зустріти зиму?

V. Узагальнення й закріплення знань.

Завдання 7 на листочку з кошика.

Перевірити знання з теми, виконавши завдання 1 в зошитах.

  • Підписати назви тварин, з’єднати їх лініями зі способом підготовки до зими.

(учні виконують роботу самостійно, в кінці — взаємоперевірка).

Робота в малих групах.

  • Утворимо дві групи. Кожна отримає текст з пропущеною назвою тварини. Обговоріть між собою , про кого йдеться. Виберіть одного, хто відповідатиме.



  • Завдання для ‌‌‌‌1 ‌‌групи‌.

………… живе у дуплі дерева — у гнізді, яке будує з хмизу та гілок. У ньому тепло і затишно. А якщовеликий мороз, то ………… згортається клубочком, вкривається пухнастим хвостом і спить. Головна їжа у ……….

в коморі — жолуді, горіхи, сушені гриби. Шубка у …………… взимку сіра.

— Завдання для 2 групи.

…….. старанно готує барліг під корінням дерев або в сушняку. Бурий ………… — всеїдна тварина. Він любить ласувати корінцями, ягодами, дрібними тваринами. Взимку йому не знайти такої їжі. До зими у …….. відкладається багато жиру під шкірою і він залягає у сплячку.



Підсумок уроку.

  • Про що дізналися сьогодні на уроці ?

  • Що цікавого запам’ятали ?

  • Як готуються комахи до зими ?

  • Чому деякі птахи відлітають, а інші залишаються зимувати ?

  • Що цікавого запам’ятали про звірів ?

  • Ще залишився один листок із завданням.

Завдання 8 на листку з кошика.

Оцініть свою роботу на уроці.

  • Щоб отримати оцінку, розгадайте кросворд.

Дати відповідь на запитання, відшукати цю тварину (серед демонстраційних карток). Складемо кросворд.

У кожного учня картка – схема кросворду.



  1. Які комахи не замерзають навіть у великі морози? (Мурахи)

  2. Яка основна причина відльоту птахів? (Голод)

  3. Який птах майже не сідає на землю? (Ластівка)

  4. А ця пташка білобока, а зовуть її… (сорока)

  5. Любить влітку наїдатися, взимку відсипатися (Ведмідь)

  6. Який птах полюбляє сало? (Синиця)

  7. Хто уміло стрибає і горішки полюбляє? (Білка)

1
















2















3






















4





































6
















7













  • На кросворді у виділених клітинках ви прочитали слово «молодці».

  • Діти, ви працювали старанно,

То ж урок пройшов не марно,

Працювали від душі,

Другий клас – ви молодці!

VI І. Домашнє завдання



  1. Вести спостереження за погодою. Опрацювати статті с. 45-49.

  2. Разом з батьками зробити годівнички.

  3. Відшукати цікавий матеріал про зимівлю тварин. ( У довідковій літературі – виставка літератури у куточку позакласного читання)

Додаток.

Пам’ятка


Повідомлення про погоду дня

  1. Сьогодні …

  2. Стан неба .

  3. Температура повітря .

  4. Вітер .

  5. Опади .

  6. Роса . Туман. Іній




НАКАЗ

королеви Зимиc:\program files\microsoft office\media\cagcat10\j0299587.wmf

Словничок

СТІЛЬНИК


ГЛІЦЕРИН

ПЕРЕЛІТНІ ПТАХИ



ЗИМУЮЧІ ПТАХИ

СПЛЯЧКА


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка