Урок з літературного читання для учнів 2 класу за темою: «Українська народна казка



Дата конвертації19.02.2016
Розмір95 Kb.
Урок з літературного читання для учнів 2 класу за темою:

«Українська народна казка «Колобок» з використанням інтерактивних методів навчання

Анотація

Сучасний вчитель початкових класів повинен вдосконалювати свою роботу, використовуючи інноваційні технології на уроках для урізноманітнення процесу навчання й зацікавлення учнів. Уроки читання з використанням інтерактивних технологій у процесі вивчення казки мають великі переваги, а саме: навчальний процес відбувається за умови активної взаємодії всіх дітей; збільшується обсяг виконаної роботи; формується вміння співпрацювати в дитячому колективі; в учнів розвиваються гуманні стосунки; формуються мотиви навчання. Даний урок спрямований на вдосконалення в учнів самостійної читацької, творчої діяльності; вміння давати характеристики головним дійовим особам; виявляти і реалізувати індивідуальні можливості; удосконалювати якості читання; розширювати кут зору.



Мета уроку: поглиблювати знання учнів про казку; формувати комунікативну компетентність;розвивати навички діалогічного мовлення; удосконалювати техніку читання учнів, використовуючи різні види роботи над текстом; збагачувати активний словниковий запас; учити правильно висловлювати власні думки; виховувати любов до народної творчості, слухняність, ввічливість.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: мультимедіа - проектор, магнітофон, фонограма казки,складові таблиці, картки з текстовими завданнями, індивідуальні картка,маски казкових героїв, фішки –призи.

Хід уроку



  1. Організаційний момент

Учитель: Добрий день, діти. Сьогодні у нас надзвичайний урок. На нашому уроці присутні гості. Давайте їх привітаємо.

(Учень читає слова-привітання).



Добрий день, вам люди добрі!

Радо всі ми вас вітаємо,

Щастя і здоров`я вам бажаємо!

Сядьте, діти, всі гарненько,

Руки покладіть рівненько,

Голови вище підніміть,

Свої плечі розведіть.

Мені, діти, посміхніться,

Веселіше подивіться.

Учитель: Діти, погляньте один на одного, посміхніться, доторкніться долоньками, побажайте успіхів. Із промінчиків добра, що засяяли на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок читання.

- Прочитаємо разом девіз нашого уроку: (слайд 2)

(промовляють разом)

Гарно читаємо,

Чітко відповідаємо,

У світ казок пірнаємо,

Мовлення своє розвиваємо.

Вправа «Мікрофон»


  • Яким має бути наш урок…

  • Я на цьому уроці буду…

Учитель: Отже, ми будемо активними, уважними, сміливими, працьовитими, дружніми. Урок буде цікавим, яскравим, пізнавальним.

  1. Мовленнєва розминка(слайд 3)

  1. Розчитування за складовою таблицею

1 строчка – тихо;

2 строчка – голосніше,

3 строчка – голосно, 4 строчка – повільно,

5 строчка – швидко,

6 строчка – весело,

7строчка – сердито.



  1. Робота над чистомовкою

Че - Че - Че – бабуся калачі пече,

Ча–ча–ча–дай,бабусю, калача,

Чі–чі-чі – їж, будь ласка,калачі.


  1. Вправи на розширення кута зору (слайд 4)

Казка казати казковий каска казкар казочка

Учитель: Яке слово зайве? Чому?

  1. Вправи на розвиток навички читання (слайди 5-6)

Учитель: Прочитайте слова з максимальною швидкістю в порядку зростання номерів.

3 та 1 казка 2 вигадка 4 в 6 щось 7 повчальне 5 ній 8 зрозумій



  • Повторіть вислів. Поясніть, як ви його зрозуміли.



  1. Перевірка домашнього завдання

Учитель: Які жанри усної народної творчості вам відомі? Над яким жанром ми почали працювати? Що таке казка?

Вправа «Гронування»(слайд 7)

(учні на дошці складають з карток означення казки)

Картки: диво, доброта, милосердя, радість, чарівність, розвага, роздуми


  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель: Казка –це чарівна країна. Казок чимало є на світі. Казка – давній і мудрий порадник. Це вона дає нам перше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність і справедливість. З перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Упізнайте казкового героя, з якої він казки?

Ой, набридло на віконці

Все на сонечку сидіть.

Я візьму і покочуся,

Щоб побачити весь світ. (Колобок)


  • Сьогодні на уроці ми будемо читати казку «Колобок»

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Технологія «Вмикаємо телевізор»(слайди 8-15)

Учитель: Любі діти, уважно послухайте українську народну казку «Колобок».

(Звучить фонограма)



  • Яких героїв казки запам’ятали?

  1. Словникова робота (слайди 16-18)

Учитель: У цій казці вам зустрінуться незнайомі слова:

Хижка – комора;

Засік – відгороджене місце в коморі або скриня для зберігання зерна, борошна;

Призьба – невисокий земляний насип уздовж стін хати знадвору.

  1. Первинне читання 1 частини

Учитель: Діти, зараз ми будемо читати казку вголос, але перед цим давайте поміркуємо, яким тоном ви будете промовляти слова кожного персонажа?

  • Слова зайчика – тоненьким та тихеньким голосом, бо він маленький та беззахисний.

  • Слова лисички – з хитринкою; слова вовка та ведмедя – голосно, трішки грізно, бо вони великі та страшні.

  • А слова Колобка? Так, вірно, весело і хвалькувато.

  1. Зарядка для очей.

Офтальмотренаж

Пугач. На рахунок 1-4 закрити очі, на рахунок 5-6 широко розкрити їх і подивитися в вдалину (4-5 разів).

Мітли. Часто моргати, не напружуючи очей, на рахунок 1-5 (4-5 разів). Можна супроводжувати моргання промовлянням тексту:

Ви, мітли, втому зметіть,

Очі нам добре освіжіть.

Піжмурки. На дошці поставити маленькі іграшки або кольорові фішки. Діти заплющують очі на рахунок 1-4. За цей час вчитель змінює розташування предметів на дошці. Розплющивши очі, діти намагаються визначити зміни, що відбулися (4-5разів).

Далеко –близько. Діти дивляться у вікно. Учитель називає спочатку предмет, що перебуває далеко, а через 2-3 секунди предмет, який розташований близько. Діти повинні швидко відшукати очима предмети, що їх називає вчитель (6-8 разів).

Упіймай «зайчика». Учитель включає ліхтарик і випускає «сонячного зайчика» на прогулянку. Діти , піймавши очима «зайчика», супроводжують його, не повертаючи голови, 45 секунд.


  1. Розповідання казки учнями (слайди 19-20)

Учитель: Так завершилася перша пригода Колобка. Далі в казці з’являютьсяновігерої, усе повторюється. Продовжте розповідь за малюнками.

  1. Читання 5 частини казки «Бджілкою».

  2. Характеристика головних героїв.

  1. Бесіда за змістом

  • Хто за змістом казки вам сподобався? Чому?

  • На кого з героїв ви б хотіли бути схожим? Чому?

  1. Закріплення та осмислення нових знань

  1. Робота в групах(слайд 21)

Учитель: Зараз, діти, будемо працювати в групах. Вам потрібно визначити риси характеру свого героя казки, зазначити їх стрілкою.

1 група «Колобок»

2 група «Заєць»

3 група «Вовк»

4 група «Ведмідь»

5 група «Лисиця»

Слова для характеристики:

Хитра, підступна, спритна….

Жорстокий, жадібний, злий…

Сильний, незграбний, вайлуватий…

Боязкий, слабкий, несміливий…

Веселий, хвальковитий, неслухняний, неввічливий, довірливий…



  1. Якості характеру головного героя

  • Які вчинки Колобка свідчать про хвалькуватість, неслухняність, неввічливість?

  1. Порівняння образів героїв

  • Чим схожі за характерами Колобок і лисиця? Чим відрізняються?

  1. Казкова задача (слайд 22)

Учитель: Діти, як ви вважаєте, чому саме так закінчилася казка? Які почуття викликає кінцівка казки? Давайте з вами пофантазуємо і придумаємо, як зробити так, щоб лисичка не з’їла Колобка, і він залишився неушкодженим.

Варіанти:



  1. Фізкультхвилинка

(діти проговорюють хором)

Дружно всі ми піднялись, (встати з-за парт)

Вліво, вправо подивились. (нахилити голову ліворуч, праворуч)

Потім хутко повернулись, (руки на пояс, зробити поворот)

Всім навколо посміхнулись,

Поплескали у долоні (поплескати у долоні)

І побігали як поні. (біг на місці)

Хай лунає всюди сміх,

Ми хлоп’ята кращі всіх! (ці слова вимовляють хором)


  1. Інсценізація казки(слайд 23)

Учитель: А ось яку історію нафантазували наші діти. Вони придумали щасливий кінець казки.

Лисичка.

Я лисиця, я сестриця –весела й лукава.

І звірям, і людям добре допікала.

Одних було підведу, другим похвалюся.

Посварю всіх, роздражню –

Та й з усіх сміюся.



  • Ось яка я хитра, яка я гарна. Що це там таке? Здається, хтось іде…

Колобок.

Я веселий Колобок,

Я рум’яний Колобок,

Я від баби утік,

Я від діда утік,

Від усіх утечу ,

Й далі покочусь.

Лисичка.


  • Ой, це ти, Колобочку. Який же ти гарний, кругленький, напевно, смачний, і пісенька у тебе чудова, але щось я стала не дочувати. Сядь мені на мордочку і заспівай ще разок.

Колобок (співає пісню)

Лисичка.

  • А-а-м! Ой-ой-ой, лишенько. Що це за Колобок? Всі зуби поламала. Чому ти такий твердий, черствий та гіркий? Фу-фу, поганий! Хто тебе виліпив? Ти не з тієї казочки, що я знаю. Той був славний, а ти несмачний.(вибігає, тримаючись за зуби)

Колобок.

  • Так тобі й треба. Це мене діти зробили таким несмачним. І завдяки їм я залишився живим. Покочуся собі я далі назустріч новим пригодам. (співає пісню)

  1. Складання «Синквейна»(слайд 24)

Колобок

Який? Який?

Що робив? Що робив? Що робив?

Речення про Колобка.

Слово-висновок


  1. Визначення головної думки казки

Учитель: Кожна казка має свою виховну мету. А чому саме вчить нас казка «Колобок»?

Гра «Так» чи «Ні»(слайд 25)

  1. Казка вчить нас бути слухняними? Так.

  2. Ми повинні бути такими, як Колобок? Ні.

  3. Потрібно з кожним, кого зустрінеш, починати розмову? Ні

  4. Потрібно завжди вітатися з тим, кого зустрінеш? Так.

  • Які слова вітання потрібно вивчити Колобку?

  1. Домашнє завдання(слайд 26)

  • Діти, вдома ви прочитаєте і перекажете казку «Колобок»

Стор. 35-36

Намалюєте свою ілюстрацію до казки.



  1. Підсумок уроку

Учитель: Над якою казкою ми працювали на уроці? Чи є в неї автор?

Гра «Продовж речення»(слайд 27)

  • На уроці мені найбільше сподобалось…

  • Я вчився…..

  • Я дізнався…..

  • Колобок вдячний вам за активність на уроці і дарує вам веселих колобків.

Висновок

На сучасному етапі навчально-виховний процес відбувається за умов постійної, активної взаємодії учнів і вчителя, які є рівноправними, рівнозначними суб’єктами уроку.



Дитина вчиться обґрунтовувати свої думки, критикувати,слухати іншу людину, прагнути до діалогу, не боїться бути почутою. На уроках відбувається розвиток її творчих здібностей, активності, самостійної роботи, вміння спілкуватися з учителем та однокласниками, знаходити спільне розв’язання проблем. І оскільки вчитель є організатором освітнього процесу, то він повинен вчасно почути, помітити і підтримати прагнення кожного учня до пізнання.

Список використаних джерел

  1. Едігей В.Б. Вчимося читати. Малюк. / В.Б.Едігей – К. : освіта,

1992. – с. 97

  1. Науменко В.О. Літературне читання: Підручник для 2 кл. / В.О.Науменко. – К. : Генеза, 2012. – с.35

  2. Нетрадиційні уроки в початковій школі. 2 клас / Л.І.Нечволод. – Х. : Торсінг плюс, 2007. с. 53.

  3. Политун О., Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. / О. Политун, Л. Пироженко К. : А.С.К., 2004. – с.118


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка