Урок з мистецтва у 4 класіСкачати 130.22 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір130.22 Kb.


УРОК З МИСТЕЦТВА У 4 КЛАСІ

(ЗА ПРОГРАМОЮ Л.М.МАСОЛ.

ІНТЕГРАЦІЙНИЙ КОМПОНЕНТ – МУЗИКА)

Мета : ознайомити учнів зі змістом та художніми особливостями календарно-обрядових пісень; повторити розвивати навички виразного виконання пісень; виховувати повагу до прадавніх вірувань наших предків, доброту, щирість, бажання дарувати радість іншим, прищеплювати гордість за свій талановитий народ.

Мета уроку:

навчальна

 • Розширити уявлення учнів про народні свята і обряди;

 • Засвоїти поняття «календарно-обрядові пісні», «орнамент»;

 • Вчити учнів розрізняти колядки, веснянки, купальські та жниварські пісні;

 • Прийти до висновку, що народна музична творчість – є віддзеркалення життя народу, душа народу.

розвиваюча

 • Розвивати вокально-хорові навички, навички активного сприймання музичних творів;

 • Вчити проявляти відношення до музики через пошук виразних жестів, рухів, міміки, відповідних інтонаційній природі музичного образу.

виховна

 • Виховувати пошану до народних звичаїв, любов до народної музики

 • Виховувати музичну культуру та естетичний смак учнів.


Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: урок-подорож по сторінках музичного альбому.

Музичний матеріал: «Подоляночка», «Ой, на Івана, ой, на Купала», «Дивувалися ліси», «Щедрий вечір», «Добрий вечір тобі, пане господарю»

Обладнання: записи народних пісень, ілюстрації до календарно-обрядових пісень; декорації до інсценівки обряду щедрування, обжинок; мультимедійна презентація, фрагмент м/ф «Покрова-покровонько» (А.Трифонова), роздатковий матеріал: картки до гри «Розрізане доміно» та таблиця-кадендар.

ХІД УРОКУ

Епіграф: Пісня така ж давня, як і мова. (О. Потебня)

(Клас заздалегідь поділяється на чотири групи відповідно до пір року й готує за календарно-обрядовими піснями інсценізації українських звичаїв та обрядів, з ними пов’язаних.)

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА.

- Добрий день вам, діти, я вітаю вас!

- Здрастуйте учителю, здрастуй, любий клас!

Сьогоднішній урок - це незвичайний урок, він присвячений жанрам української народної музики. Музичне мистецтво - це відображення явищ дійсності, навколишнього світу, духовного стану людини, його почуття, настрої, переживання. Зверніть увагу на епіграф уроку: «Пісня така ж давня, як і мова» (О. Потебня). На нашому уроці буде звучати українська народна музика, вірші. Все це допоможе нам відтворити життєвий шлях українського народу.Вокально-хорова робота

 • Розспівування .

 • Перевірка домашнього завдання. Виконання укр.нар. пісень «Зеленеє жито», «Як служив же я у пана»


ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.

-Які види українських народних пісень ми щойно заспівали? (родинно-побутові, жартівливі пісні ).

- Існує безліч українських пісень. Здавніх – давен український народ славиться своєю співучістю, люди навіть склали легенду про те, як Бог роздавав таланти.. (Учениця розповідає легенду про Дівчину - Україну, яку Господь обдарував піснею).

- Що, за цією легендою, значила пісня для України, для її народу, чому вона названа «неоціненним даром»?

- Народна пісня - це скарб українського народу. В народі кажуть, що у піснях , як у книжках можна читати нашу історію. В українській пісні і ніжність, і ласка, і любов. Вона була добрим порадником у радості і горі, допомагала в праці. Усі народні звичаї та обряди відтворені в піснях. Недаремно кажуть, що пісня – народний календар.ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 1. Розповідь вчителя.

- Одними з найдавніших серед народних пісень є календарно-обрядові. Вони виникли ще в первісному суспільстві. Наші предки не вміли пояснити різних явищ природи, а тому вважали, що дощ, грім, вітер, сонце є живими істотами-богами, від яких нібито залежали життя й добробут людей. (Слайди 2, 3) Своїм богам вони давали імена. Сварог — бог неба і небесного вогню — навчив людей користуватися плугом. У Сварогабулобагатодітей. Один з них, бог грому і блискавок Перун, посилав на землю дощ, коли залишав за собою незачиненими небесні двері. Богом зимибув Коляда, сонця і весни — Ярило, жнив, добра і достатку — Дажбог. Щоб задобрити своїх богів, люди виконували різні дії — обряди, які супроводжувалися піснями, танцями, іграми.

Пісні, які виконують під час обрядів, називаються обрядовими. (Слайд 4)- Кожної пори року виконувалися певні обряди та відповідні їм пісні. Тому й розрізняють пісні літнього циклу — русальні, купальські, жниварські; пісні зимового циклу — колядки й щедрівки; веснянки. А зараз я пропоную відправитися в цікаву подорож сторінками музичного альбому з ілюстраціями в світ народної пісні.


 1. Вчитель розповідає про обрядово-пісенну творчість весняного циклу (у супроводі мультимедійної презентації)
 1. Сприймання пісні-веснянки «Вийди, вийди, Іванку» (Слайд 5)
 • До якого жанру належить ця пісня? (веснянка)

 • Разом з веснянкою переносимось у місяць березень, з якого власне і починався рік у наших давніх предків. Веснянки - це пісні на честь приходу весни, календарно-обрядові пісні весняного циклу, які мають закличний характер і сприймаються як звертання до весни. І як тільки починали танути сніги, дівчата, парубки, діти виходили на пагорби за село і співали пісень, запрошуючи весну швидше принести тепло «старим бабам кийочки», «а дівчатам - віночки». А ідола зими з голосіннями та похоронними обрядами люди урочисто палили, топили чи ховали у труні, і цим проголошували перемогу тепла над холодом. До найдавніших веснянок належать обрядові хороводи та співи, а також пісні-ігри, наприклад «Подоляночка»

 1. Група «Весна» виконує пісню-гру «Подоляночка»

 • Який візерунок-орнамент ви помітили у таночку «Подоляночка», який виконувала наша група: коло, зірочку чи хвилі? (коло)

 • Перегляньте відео-фрагмент іншого народного танцю – «Гопак», порівняйте його з танком «Подоляночка».

 1. Перегляд відео-фрагмента українського народного танцю «Гопак»

 • Який візерунок-орнамент ви помітили у переглянутому фрагменті? (зірочка)

 • Як ми бачимо, візерунки-орнаменти можна побачити не тільки в образотворчому мистецтві, а й в музиці, хореографії. Пригадаємо, що таке орнамент? Орнамент - це ритмічне чергування різноманітних зображень. Із чергування різних пір року теж складається своєрідний орнамент. (Слайд 6) 1. Творче завдання ( за поданною римою скласти пісеньку-веснянку)(Слайд 7, 8 )

1 група - 
…………………. весна
…………………. красна
…………………..гайочки
…………………..струмочки

2 група - 
………………….діточки
………………….. квіточки
………………… ..закликати
……………………зустрічати

3 група -
…………………співають
………………...вітають
………………...літечко
…………………житечко

4 група -
………………….весняночку
………………….подоляночку
…………………у хаті
…………………багаті5) Учні заповнюють за виступами однокласників таблицю-календар найвизначніших обрядових пісень року. З’єднай стрілочкою ( Слайд 9)

(весна - веснянки - «Подоляночка», «Вийди, вийди, Іванку»)

Пора року

Вид календарно-обрядової пісні
назва пісніВеснянки«Вийшли в поле косарі»

«Подоляночка»Купальські
«Добрий вечір тобі, пане господарю»


Жниварські

«Вийди, вийди, Іванку»


Колядки та щедрівки«Дивувалися ліси»


«Щедрий вечір»

«Ой, на Івана, ой, на Купала»

 1. Вчитель розповідає про обрядово-пісенну творчість літнього циклу (у супроводі мультимедійної презентації) (Слайд 10)

Літо, літо золоте випиває роси

та з пшениченьки плетеУкраїні коси.

Виглядає з-поміж віт вишнями в садочку,одяга на цілий світ сонячну сорочку. А. Загорудний    


 • Обов'язковим звичаєм Іванова дня (з 6 на 7 липня) було масове купання: з цього дня з річок виходила вся нечисть, На свято Івана Купала був традиційним обряд пускання вінків на воду. Дівчата таким чином ворожили, чи вийдуть цього року заміж. В який бік попливе віночок — там і милий живе.

 1. ВОРОЖІННЯ НА КУЛЬБАБІ

Подуйте на дозрілий кульбаба. Якщо полетять всі до єдиного"​​парашутики" - бажання збудеться дуже скоро, приблизно половина-збудеться, але не так швидко, як вам хочеться, менша частина- не збудеться.


 1. ВОРОЖІННЯ БІЛЯ БАГАТТЯ
  У святкову ніч Івана Купала розводять велике багаття і стрибають через нього. Якщо полум'я не стосується стрибнув - сприятливий знак, що передвіщає дівчатам швидке і щасливе заміжжя, хлопцям-удачу в справах і любові.

 • В день Івана Купала зцілювалися росою.Для цього вставали якомога раніше і ходили босоніж по цілющій купальській росі, збирали лікарські трави. Отож, як мовиться, хто рано встає, тому й Бог дає!

 • А головна особливість купальської ночі-очищаючі багаття [вогнища]. Навколо них танцювали, через них стрибали: хто вдаліше і вище стрибне, той буде щасливіший.

 1. Перегляд відео-фрагменту «Обряд Івана Купала». Обговорення

 2. Учні продовжують заповнювати таблицю-календар: (літо - купальські - «Ой на Івана, ой, на Купала») (Слайд 11) • Розгляньте картину Миколи Пимоненка (Слайд 12)

 • Що зображено на картині? Як називали пісні, які виконували під час жнив?

         

 1. Вчитель розповідає про обрядово-пісенну творчість осіннього циклу (у супроводі мультимедійної презентації). Група «Осінь» інсценізує обряд жнив.
 • Великою надією у нашого хліборобського народу були жнива. Це велике свято, і до нього на Україні готувалися заздалегідь. У перший день жнив люди вирушали до сходу сонця в поле. Всі були святково одягнені. Першу зажинку починала найкраща жниця.

Вона розстеляла скатертину або рушник із хлібом – сіллю та свічкою. На узбіччі вона зупинялася, тричі кланялася ниві, промовляючи: „Дай, Боже, легко почати, а ще  легшее дожати”. Косити починав найповноважніший у селі чоловік.

 1. Сприймання української народної пісні «Вийшли в поле косарі»

 • Перший сніп ставили в хаті на почесному  місці під образами – на покуті.  Обмолочувався він окремо. Зерна з цього снопа святили в церкві. Соломою першого снопа годували корів, щоб не хворіли.

 • Про зажинки є прислів’я і приказки: «На Прокопа приготуй плечі для снопа», «Квітує жито – почалося літо, а прихилився колос вусатий - починай його жати».

 • А які прислів’я та приказки про жнива ви знаєте? (Слайд 13)

 • Коли йшли селом, то співали обрядову пісню.

 1. Група «Осінь» виконує жниварську пісню «Дивувалися ліси»

 • Збирання врожаю, жнива - праця, яка хоч і була важкою, усе ж вважалася святом, супроводжувалася піснями. Хліб — невід'ємна частина людського життя, тому до нього ставляться з великою пошаною.


Посієш вчасно

більше хліба мати

Хочеш їсти калачі
Творче завдання: склади прислів’я


вродить рясно

Глибше брати

не сиди на печі
 1. Учні заповнюють таблицю-календар (осінь - жниварські - «Вийшли в поле косарі», «Дивувалися ліси»)

 • Які ще свята відзначали восени?

 • Великим святом був день Різдва Пресвятої Богородиці, Друга Пречиста (21 вересня). В цей день пеклись калачі, готувались різні страви, влаштовувались гостини, дівчата просили у Богородиці добрих і багатих женихів. Але найзначимішим осіннім святом булла Покрова Пречистої Богородиці (14 жовтня). З цього дня починалася пора осінніх весіль, дівчата молилися до Богородиці і просили послати їм щасливу пару.

 1. Перегляд фрагменту мультфільму «Покрово-покровонько». Обговорення.

 2. Вчитель розповідає про обрядово-пісенну творчість зимового циклу (у супроводі мультимедійної презентації) (Слайд 14)

 • За осінніми турботами проходила осінь і наставали великі зимові християнські свята: Різдво Христове, Новий рік, Водохреща, які супроводжувалися колядками та щедрівками. Колядки– це переважно величальні пісні. Колядками зустрічали Святий вечір Христового Різдва. Колядники у масках та костюмах казкових персонажів ходили по хатах, розносячи добру звістку і радість людям: «Христос народився!» Відомі класичні колядки «Нова радість стала», «Добрий вечір тобі, пане господарю!», «Старий рік минає».

 1. Сприймання пісні-колядки «Добрий вечір тобі, пане господарю»

 • А у Щедрий вечір під Новий рік співали щедрівки. Назва «Щедрівка» походить від слова «щедрий», «багатий». І тому основним змістом цих пісень було побажання щедрого врожаю у новому землеробському році, здоров'я, щирих і добрих відносин у сім'ї.

 1. Група «Колядники» виконують щедрівку

Ми прийшли щедрувати до вашої хати!

Щедрий вечір! Добрий вечір!

Тут живе господар – багатий володар.

Щедрий вечір! Добрий вечір!

А його багатство – золотії руки.

Щедрий вечір! Добрий вечір!

А його потіха – хорошії діти.

Щедрий вечір! Добрий вечір!Добрим людям на здоров’я

 1. Учні заповнюють таблицю-календар (зима - колідки, щедрівки - «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Щедрий вечір») (Слайд 15)

ІІІ. РЕФЛЕКСІЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ:

 1. Музичні загадки (слайд 16) - слухання, визначення, де і при яких обставинах можна почути ці пісні?

 2. Барвик переплутав всі народні пісні (слайд 17) - найдіть помилки і дайте правильну відповідь. Перевір себе (слайд 18)

 3. Гра «Розрізане доміно»: на одних картках записано початок назв пісень, а на решті – їх закінчення. Той, у кого картка з початком пісні, починає співати, а той, у кого картка з продовженням, - доспівує фразу. Зміст карток: • «Вийшли в поле косарі… - … Косить ранком на зорі»

 • «Десь тут була подоляночка… - …десь тут була молодесенька»

 • «Добрий вечір тобі, пане господарю… - …Радуйся, ой радуйся, земле, син божий народився»

 • «Вийди, вийди, Іванку… - …заспівай нам веснянку»

 • «Ой, на Івана, ой, на Купала… -… ой, на Івна-Купала»

 • «Дивувалися ліси… - …де поділися вівси» 1. Бесіда за питаннями:

 • Народна пісня-це розвага чи щось інше? (метод «Мікрофон»)

 • Чому пісня пов’язана з життям народу, його звичаями, віруваннями?

 • Чи любите ви співати народні пісні? Чим вони вас приваблюють?

ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

 • Пісня іде поруч з людиною все життя. З нею працюють і відпочивають. З нею ми пов’язані від народження до самої смерті. В усі часи пісня в Українібула і є частиноюлюдськогожиття, невичерпнимджереломнаснаги. Саме народна піснявідроджує в наших душах любов до рідного слова й до рідноїземлі. А якийслід у ваших душах залишилинародніпісні, що ми вивчили?

Учні висловлюють думки за допомогою методу незакінчених речень (слайд 19) • Пісня для народу була…..

 • Пісня допомагає…

 • Народна пісня мене вражає….

 • Вивчаючи народні пісні, я ……. • На цій ноті завершується наш урок. Сподіваюсь, що тепер ми глибше пізнали наших далеких предків, переконалися в справжній глибині їхньої мудрості.

 • Закінчити урок хочу словами народної щедрівки:

Так, радуйся, земле, у пишній обнові. Бувайте щасливі! Бувайте здорові!
База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка