Урок з природознавства 1 клас Вчитель Богданівської зош І-ІІІ ступенів



Скачати 72.93 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір72.93 Kb.
Урок з природознавства
1 клас
Вчитель Богданівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Попович О.М.

2012

Тема. Повітря та його властивості.

Мета уроку: формувати в учнів уявлення про повітря, рух повітря; ознайомити із властивостями повітря, його значенням для живої природи; розвивати спостережливість, дослідницькі вміння, уміння аналізувати й робити висновки; прищеплювати бажання пізнавати навколишній світ, дбати про чистоту повітря.

Очікувані результати: учні повинні називати властивості повітря; учні повинні пояснювати досліди, робити висновки; учні повинні пояснювати, чому повітря треба охороняти.

Обладнання та матеріали:посуд з водою, порожня прозора пляшечка, грудочка ґрунту, крейди, повітряні кульки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

1.Організаційний момент

(Почався урок, звучать музичні позивні «ПіснеЗнайки»).

- Дорогі дітки, розпочинаємо чергове засідання природничої секції Клубу «ПіснеЗнайка». Всі налаштувалися на плідну наукову діяльність? Тоді давайте послухаємо вірш юної піснезнайки Діани Коваль.

«ПіснеЗнайка» в нас чудова,

З нею зустріч у нас знову.

Все про "Всесвіт" нас навчить,

Адже вона не мовчить.

2.Актуалізація опорних знань

– Діаночка написала у вірші, що «ПіснеЗнайка» вчить діток. З нею учні не мовчать, а що роблять?.. співають. Тож давайте і ми поспіваємо і порухаємось з «ПіснеЗнайкою».

Всюди повітря – у ґрунті, воді і рослині,

Є воно в кожній малій і дорослій людині.

Ми, як на дні океану, живем, повсякчас

Тисне своєю вагою повітря на нас.

Не відчуваєм тягар ми, на щастя, оцей,

Адже повітряний тиск в організмі людей

Завжди такий же, як зовнішній тиск ватмосфері,

То ж у повітряний простір відчинимо двері.


- Чи існує повітря на Марсі, Юпітері й інших планетах сонячної системи, крім планети Земля. (Ні, повітря є тільки на Землі).
- Де повітря існує на Землі?.. (Повітря є всюди – навколо нас, у ґрунті, воді, рослинах, людях).

- Чи можуть живі організми жити без повітря? (Ні).

- Для чого повітря людям та іншим живим істотам? (Для дихання).

- Як довго може не дихати людина? (3-4 хвилини).


3. Повідомлення теми уроку.

Відгадування загадки.

Де не ступим — всюди маєм,


Хоч не бачим, а вживаєм. (Повітря.)

-Сьогодні ми з вами поговоримо про повітр’я.

- Що таке повітря? До якої природи воно належить? Кому потрібне?

4.Сприйняття і осмислення нового матеріалу

4.1. Дослідницька діяльність з елементами розповіді.

Дослід 1. Дітям пропонується закрити рот і ніс долонькою і затримати дихання. Полічити, скільки секунд можна не дихати.

Висновок: живі істоти не можуть існувати без повітря.

Дослід 2.Як можна відчути повітря?

Учням пропонується помахати зошитом перед обличчям.

— Відчули, як повітря лагідно торкнулося вас? Ви часто робите так улітку, рятуючись від спеки, і не замислюєтесь, що саме повітря допомагає вам охолонути.

Дослід 3.Як можна почути повітря?

Учні надувають повітряні кульки, потім випускають з них повітря.



Висновок: повітря можна почути.

Дослід 4.Як можна побачити повітря?

Порожню пляшку занурюють у посудину з водою. З неї виходять бульбашки.



Висновок: пляшка була не порожня, у ній було повітря.

Дослід 5.Де існує повітря?

У посудину з водою кидають грудочку крейди, ґрунту. Знову з’являються бульбашки.



Висновок: повітря існує всюди — і в предметах неживої природи, і в предметах, зроблених людиною, і в самих живих організмах.

4.2. Розповідь учителя.

Ми з вами зараз упевнилися в тому, що повітря оточує нас усюди. Саме завдяки йому на планеті Земля існує життя. Повітря, прозорий безколірний газ, оточує нашу Землю товстим шаром — до 20 000 км. Цей шар не пропускає на Землю космічний холод, жар від Сонця, а також астероїди та метеорити. Потрапляючи в атмосферу (так називається товстий шар повітря навколо Землі), вони згорають, не долітаючи до поверхні планети.

Ви впевнилися, що повітря є всюди, у воді також. Тому існує багато видів тварин, які живуть у воді.

4.3. Дослідження руху повітря.

Дослід 1.На партах в учнів — дрібні шматочки папірців. Діти змахують над ними зошитом. Папірці розлітаються.

Висновок: повітря рухається, переміщується в просторі.

4.4. Розповідь учителя про вітер.

Ви впевнилися, що повітря постійно рухається. Переміщення повітря в природі називається вітром. Вітер буває лагідний, ледь помітний, а буває різкий, сильний, навіть руйнівний. Вітер приносить до нас дощі, охолоджує нас у спеку. Його силу люди здавна навчилися використовувати собі на користь.


Фізкультхвилнка.

4.5. Робота за малюнками.

Роздивіться малюнки і поясніть, як людина використовує вітер.










4.6. Перегляд фільму «Атмосфера». Спів пісні. Виконання рухів в так музики.

- Про те, що повітря безбарвне і його гази непомітні для людей співається в пісні «Атмосфера». Давайте поспіваємо і порухаємось в такт музики.


А ще повітря гази непомітні,

Проміння Сонця сіючи згори,

Мов чарівні художники привітні,

Фарбують небо в різні кольори.

Днини погожої небо блакитне щораз

Вабить красою, милує і радує нас.

А коли Сонце за обрій вкладається спати,

То небосхил починає багрянцем палати.

В царстві повітрянім пара ще є водяна,

Високо вгору злітає й холоне вона.

З пари народиться хмара і небом гуляє,

Сивим туманом вона до Землі припадає.



4.7.Бесіда про чистоту повітря.

Повітря потрібно всім живим істотам, щоб дихати і жити. Вони дихають киснем, який є в повітрі, а видихають непотрібний вуглекислий газ. Крім того повітря використовують на хімічних заводах, у металургійній промисловості.

— Чи завжди наше повітря чисте? Що забруднює повітря?

— Чому ж повітря на Землі не стає менше? (Завдяки рослинам.)

Рослини дихають не так, як люди і тварини. Вони використовують вуглекислий газ, а виділяють у повітря кисень.

— Що треба робити, щоб зберегти чистоту повітря? (Дбати про озеленення планети, зменшувати шкідливі викиди в атмосферу.)

4.8. Перегляд фільму (або прослуховування пісні) «Атмосфера». Спів пісні. Виконання рухів в такт музики.

- Зараз ми з вами поспіваємо і порухаємось. Справжні науковці повинні бути не тільки розумними, а й здоровими. А щоб нам краще співалось і дихалось давайте відкриємо віконечко і провітримо клас.


Любо вітрець повіва весняної пори,

Та руйнівними бувають великі вітри.

Нищать усе на шляху урагани нестримні,

Шквали та смерчі-торнадо – загроза людині.

Часто весною чи в літній розпечений час

Тепле й холодне повітря зіткнуться нараз –

І блискавиця півнеба осяяти здатна,

І торжествує природа тоді, усевладна.

Спитали про погоду у матусі

Або звернулись до

Це клімат краю небайдужий вам.
Конкурс «Хто самий уважний і кмітливий».

- Що таке вітер? (Рух повітря).

- Які бувають вітри? (Легкі лагідні, великі руйнівні).

- Про які руйнівні вітри співалося у пісні? (Про урагани шквали, смерч-торнадо).

- Що буває в небі, коли зіштовхується тепле і холодне повітря? (Блискавиці).

- Чи впливає стан повітря на погоду і клімат? (Так).

- Бачите, яку важливу роль в житті людини відіграє «невидимка»-повітря.
5. Узагальнення та закріплення знань

Робота з підручником та робочим зошитом



6. Підсумок уроку.

- Молодці, ви справжні науковці і охоронці природи. Адже розумієте її роль для життя живих істот на Землі. Знаєте, як зберігати і захищати природу.

- Вам сподобалась наша сьогоднішня зустріч в Клубі «ПіснеЗнайка»?

- Ви запам’ятали, які особливості має повітря? (Так, чисте повітря невидиме, не має кольору і запаху).

- Ви будете бережно відноситись до «невидимого» подарунку природи – повітря? (Так).

- Давайте поспіваємо, порухаємось і посміхнемось один одному.


Всюди повітря – у ґрунті, воді і рослині,

Є воно в кожній малій і дорослій людині.

Ми, як на дні океану, живем, повсякчас

Тисне своєю вагою повітря на нас.

Не відчуваєм тягар ми, на щастя, оцей,

Адже повітряний тиск в організмі людей

Завжди такий же, як зовнішній тиск в атмосфері,

То ж у повітряний простір відчинимо двері.

Вінець творіння Всевіту – людина,

В душі у неї полум'я і лід.

Є золота в природі середина,

І нам її сповідувати слід:

Не шквали люті, а погожі днини,

Не смерчі хижі, а любові квіт.

Є золота у серця середина

Тримайсь її і врівноважиш світ.



Гра «Так чи ні?»

Діти плещуть у долоні, якщо твердження правильне.

— Повітря є всюди.

— У воді повітря немає.

— Вітер — це рух повітря.

— Вітер можна створити штучно.

— Рослинам повітря не потрібне.

— Людина може не дихати 15 хвилин.

— Брудне повітря корисне.

— Рослини виділяють кисень у повітря.



— Приміщення не потрібно провітрювати.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка