Урок з природознавства в 4 класі Підготувала вчитель початкових класів



Скачати 194.25 Kb.
Дата конвертації26.03.2016
Розмір194.25 Kb.
Урок з природознавства

В 4 класі


Підготувала вчитель

початкових класів

Колодяжна Л. А.
Тема. Кримські гори.

Мета. Ознайомити учнів з характерними особливостями Кримських гір: географічним положенням, кліматом, рослинним і тваринним світом. Розвивати спостережливість, уяву, пам'ять, мислення. Виховувати любов до Батьківщини, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку. Комбінований.

Обладнання. Фізична карта України, фотографії з виглядом гір, фотографії тварин і рослин Кримських гір, картки для опитування, тестові завдання, матеріали проекту «Тваринний світ Кримських гір», оформлені у вигляді папки і газети, картки із словами «спостережливі», «ерудовані», «старанні», «люблять природу», «наполегливі», «дружні», «уважні».

Епіграф уроку. «Крим - це найпишніша модель, яку сам Бог подарував

земній кулі»

Євген Марков

Хід уроку.

І. Організаційна частина.
1. Організація класу.
2. Рефлексія.

- Розпочинаючи день, кожна людина хоче дізнатися, якою буде погода.Люди якої професії повідомляють нам погоду?

-Ось і ми послухаємо прогноз нашого синоптика на сьогоднішній урок.

# Паспорт синоптика.

- Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці було тільки сонячно.

(Синоптик дарує класу малюнок веселого сонечка.)


II.Сторінка спостережень.
1. Бесіда.

- Прогноз втішний. А до якого уроку приготувалися?

- Що вивчає природознавство?

- Щоб знати природу, треба бути спостережливим. То ж перевіримо вашу спостережливість.

- Яка пора року закінчується?

- Який місяць закінчує зиму?

- Чому лютий має таку назву?

- Як по-іншому в народі називається цей місяць? (Завірюшник, вітродуй, лежень, лютень)

- В народі говорять: «Саме в цьому місяці весна з зимою стрічається, а зустрівшись, сперечається». Зимно, холодно, сніжно, але все частіше вигулькує з-за хмар сонце, і вже не тільки світить, але й пригріває в затінку.

- З чого видно, що зима кінчається?

- Які ознаки весни можна вже помітити в неживій природі?

- Які зміни відбулися в житті дерев? ( У дерев починають бубнявіти бруньки. Найбільші вони у верби, бо вона прокидається першою.)

- Які зміни відбуваються в житті пташок? ( Вони почали веселіше співати, бо чують весну. Скоро повернуться з вирію граки і жайворонки)

- Які зміни відбулися в житті звірів? (У кінці лютого у ведмедів народжуються малята. Прокинувся від сну борсук, бо коли зима нехолодна, борсуки залягають у сплячку на короткий час.)


IIІ. Сторінка ерудита.

- Спостережливими вас назвати можна. (На дошці прикріплюється надпис «спостережливі») А тепер перевіримо, чи ерудовані ви. Визначимо самого ерудованого учня.

# Як називається карпатська ялина? (Смерека)

# В якого хвойного дерева, що росте в Карпатах, шишки ростуть вгору. (Ялиця)

# Як називаються гірські луки Карпат? (Полонини)

# Хвойний кущ, з деревини якого виготовляють олівцеву паличку. (Ялівець)

# Гірський віск, що має запах нафти, і використовується в медицині (Озокерит)

# Річка з найкоротшою назвою (Уж.)

# Найвища вершина Карпат. (Говерла)

# В Карпатах знаходиться єдина в світі долина квітів. Яких? (Нарцисів, м.Хуст).

# Біля якого міста знаходиться центр Європи? (м. Рахів)

# Риба, поширена в річках Карпатських гір. (Форель)

# Найглибше озеро Карпат, яке називають «морським оком». (Синевір)

# Заповідники в Карпатах (Горгани, Карпатський)

Підсумок.

- Хто отримує звання ерудита?

- Молодці. Можна назвати вас ерудованими. . (На дошці прикріплюється надпис «ерудовані»)
IV.Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.

- А зараз перевіримо, як підготували домашнє завдання.

- З якими горами ми познайомились на минулому уроці?

- Як називаються Карпатські гори, які знаходяться на Україні?

- Де розташовані Карпатські гори?

- Яка найвища точка Карпат?

- Які ріки беруть початок у Карпатах?

- Які озера знаєте?

(Карпатські гори, які знаходяться на Україні, називаються Українськими Карпатами. Вони розташовані на заході України. Найвища точка Карпат - гора Говерла. її висота — 2061 м. В Карпатах беруть початок такі великі ріки Дністер, Прут, Уж, Черемош, Тиса. У Карпатах багато озер. Найбільше з них —Синевір. Його називають «морським оком».)
2.. Індивідуальне усне опитування.

а) Погодні умови Карпат.

- Українські Карпати -- надзвичайно мальовничі гори, всі вкриті лісами з пишною рослинністю і багатим тваринним світом. Що ж зумовлює красу і багатство Карпатських гір?

- Розповісти про погодні умови в горах.

(Клімат у Карпатах теплий і вологий. Це місце в Україні, де випадає найбільше опадів. Навесні і влітку випадає багато дощів. Зима тут тепла, багатосніжна. Весною сніг довго лежить на вершинах гір, але згодом тане. Після дощів і танення снігу вода потоками збігає з гір й часто спричиняє повені і селеві потоки. З підняттям угору температура знижується, а на вершинах і влітку лежить сніг.)

- То що можемо сказати про погодні умови Карпат?

б) Рослинний світ Карпат

- Чому на вершинах гір сніг лежить і влітку? (З підняттям угору погодні умови Карпат змінюються.)

- Як це впливає на рослинний світ?

(Біля підніжжя гір теплий клімат. Тут ростуть листяні ліси. З підняттям угору стає холодніше. Тут, крім листяних дерев, ростуть і хвойні.. Вище стає дуже холодно. Тут хвойні ліси змінюють чагарники. Вище розкинулися гірські луки – полонини.


3.Робота на картках.

- Чи добре ви запам'ятали рослини Карпат, я дізнаюся, коли ви виконаєте завдання на картках. З кожної групи рослин підкресліть тільки ті, що ростуть в Карпатах.

КАРТКА

Підкреслити рослини, що ростуть в Карпатах.

Листяні дерева: дуб, липа, магнолія, граб, лавр, клен, бук.

Хвойні дерева: модрина, кедр ліванський, ялиця, кипарис, смерека.

Кущі: брусниця, чорниця, барбарис, ліщина, кизил, ожина, шипшина, малина.

Трав'янисті рослини: тирлич жовтий, ковила, едельвейс, типчак, аконіт жакена, полин.

Підсумок.

- Які листяні дерева ростуть в Карпатах? А хвойні?

- Назвіть кущі. Трав'янисті рослини.

- То що можемо сказати про рослинний світ Карпат? (Рослинний світ Карпат дуже різноманітний)
4. Гра «Знайди зайве слово»

- Гори Карпати вкриті лісами, тому тут є всі необхідні умови для життя тварин. Щоб перевірити, чи добре ви засвоїли тваринний світ Карпат, пограємо в гру. З кожної групи тварин вибрати зайву.

# Олень благородний, заєць, лисиця, зубр, вовк, куниця, видра, борсук, дика свиня, білка.

# Тетерук, рябчик, дятел строкатий, синиця чорна, дрофа, синиця чубата.

# Ведмідь бурий, кіт лісовий, білка, рись.

# Лелека чорний, орел-беркут, тетерук, шишкар ялиновий, дятел чорний, змієїд.

# Саламандра плямиста, тритон карпатський, полоз леопардовий, полоз лісовий, ящірка живородна, жаба прудка, квакша.

- То чому ж тваринний світ Карпат такий різноманітний і багатий?

- Добре підготували домашнє завдання, і я з гордістю назву вас сьогодні ще й старанними. (На дошці прикріплюється надпис «старанні»).

- А зараз час відпочити.


V. Фізкультхвилинка-тренінг.

- Діти, підніміть руки, хто любить природу.

- А як ви до неї ставитеся, я зараз перевірю за допомогою фізкультхвилинки-тренінга. А за одно і відпочинемо.

- Якщо ви розмовляєте з батьками про екологічні проблеми, то підніміть 2 руки.

- Якщо ви не смітите в лісі, то плесніть 3 рази в долоні.

- Якщо розбиваєте скляні пляшки в лісі, то нахиліться вліво.

- Якщо болить душа, коли бачите зламану гілку, то покладіть руку на серце.

- Якщо ви посадили хоч одне деревце — підстрибніть 3 рази.

- Якщо ви любуєтесь весняними квітами в лісі, то поверніться навколо себе.

- Якщо хочете дружити і бути в злагоді з природою — весело посміхніться.

- От і добре. Мені здається, що учні нашого класу люблять природу. (На дошці прикріплюється надпис «люблять природу»)
VI. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і мети уроку.

— Відомий російський мандрівник, письменник, краєзнавець Євген Марков в книзі «Нариси Криму» писав: «Крим - це найпишніша модель, яку сам Бог подарував земній кулі».

- Як ви розумієте ці слова?

- Ці слова будуть епіграфом нашого уроку. На сьогоднішньому уроці ми будемо продовжувати знайомитися з природою України.

- Прочитайте тему уроку.

- Визначимо завдання уроку. Користуючись планом, скажіть, що повинні дізнатися на уроці?

План

1. Що розповідає карта про природну зону?



2. Погода в природній зоні в різні пори року.

3. Рослинний світ природної зони. (Флора)

4. Тваринний світ природної зони. (Фауна)

5. Охорона природи.


2. Розповідь учителя.

— Приблизно 200 млн. років тому на місці Кримських гір був океан. Про це свідчить те, що частина гір складається з вапняку. Кримські гори відносяться до молодих гір. Їх утворення продовжується. Про це нагадують землетруси, які часто бувають там. Найбільший землетрус був у 1927 р., силою 8 балів.


3. Практична робота з картою.

- А тепер поглянемо на карту України. Що вона розповість про Кримські гори?

- Де знаходяться Кримські гори? (Кримські гори знаходяться на півдні України.)

- Яка їх найвища точка? (Найвища точка Кримських гір ~ гора Роман-Кош.)

- Яка її висота? (Її висота -- 1545 м)

- А яка найвища точка Карпат? (Найвища точка Карпат — гора Говерла. Її висота 2061 м)

- Порівняйте висоту Карпат і Кримських гір.

- Визначте за шкалою висот, до яких гір відносяться Кримські гори?

- Високими точками є г. Чатирдаг (1527 м) і г.Ай-Петрі (1234 м).

- Погляньте на карту природних зон. З чим межують Кримські гори на півночі і півдні? (На півночі - степ, а на півдні — Чорне море. Від моря Кримські гори відділяє найтепліша на Україні територія -- Південний берег Криму.)

- Які схили мають гори? (Гори мають круті і положисті схили)

До степу спускаються положисті схили, а до моря -- круті.

- У горах зустрічаються чудернацькі стовпи, піраміди, химерної форми скелі. Багато печер, глибоких колодязів, у яких не тане товстий шар льоду. Це результат роботи сонця, вітру і води. (Демонстрація малюнків)

- Багато ми дізналися з карти про гори. А тепер попрацюємо з підручником.


4. Робота з підручником.

- Прочитайте статтю на с. 135. З'ясуйте, яка погода в Кримських горах і подумайте, що нового ще можна дізнатися з неї.

- То яка погода в різні пори року? Чому Кримські гори називають вологим островом Криму? (Взимку в горах випадає багато снігу, навесні йдуть дощі, влітку зливи).

- Що нового ще дізналися з цієї статті? (Про ріки. Найбільша річка Кримських гір - Салгир, є також річки Чорна, Альма)

- То що найголовніше ми запам'ятаємо про погоду в Кримських горах?
5. Робота в парах.

- Наступний пункт плану — «Флора Кримських гір». Що означає слово «флора»? (Флора — це сукупність видів рослин, від лат. флора - Богиня кольорів і весни).

- Зараз попрацюємо в парах. Прочитайте статтю на с. 135—136, до кожного абзацу доберіть по кілька запитань і відшукайте на них відповідь.

- Який ліс розкинувся найнижче на схилах гір?

- Які рослини ростуть тут в верхньому ярусі? (В верхньому ярусі ростуть дуб пухнастий, ялівець високий, суничне дерево)

- Яке дерево ми не зустрічали в жодній природній зоні? (Фісташака. Це вічнозелене стійке до посухи дерево. Воно має два яруси коренів. Верхнім ярусом вбирає вологу зимою і весною, а нижнім - літом і восени. Плоди фісташки рекомендують вживати при перевтомі. Вони відновлюють сили. На сході фісташку називають «деревом життя»)

- Які рослини ростуть в підліску? (Ялівець колючий, шипшина, вовчі ягоди, кизил, плющ)

- Які рослини утворюють нижній ярус? (Навесні цвітуть підсніжники, крокуси, гіацинти. Влітку - кропива глуха, борщівник пухнастий, жовтець роздільний, аденофора кримська)

(Вчитель демонструє гіацинт у горщику у стадії цвітіння)

- Співставте цю квітку з малюнком і скажіть, як вона називається?

- Які рослини ростуть вище в горах? (Дуб скельний, сосна кримська, граб. З кущів - жасмин, терен колючий)

- Як називаються гірські луки в Кримських горах? (Яйла)

- Чому на яйлах переважають посухостійкі рослини? (На яйлах мало вологи. Частина дощової і талої води збігає по схилах, а частина - випаровується. Тому там рстуть рослини, що пристосувались до посушливих умов. Це - ковила, типчак, шавлія, костриця, стоколос, осока, чебрець, еспарцет)

- Ви наполегливо здобували нові знання. Тому наступне слово для характеристики нашого класу — наполегливі ( На дошці прикріплюється надпис «наполегливі»)



Висновок.
6. Презентація проекту.

- Наступне питання «Фауна Кримських гір». Що означає слово «фауна»? (Фауна-сукупність всіх видів тварин певної території, від лат. фауна -- Богиня полів і лісів, покровителька стад).

- На урок учні приготували проект. Працювало кілька груп «вчених». Вони досліджували тварин Кримських гір
а) Звірі Кримських гір.

- Презентує частину свого проекту група теріологів. Вони займалися вивченням звірів, що живуть в Кримських горах.



1-й учень. В Кримських горах водиться багато різних звірів, бо є необхідні умови для їхнього життя. Це -- заєць-русак, лисиця кримська гірська, куниця кримська, благородний олень, борсук, дика свиня, білка. Такі звірі зустрічаються і в Карпатах. Але є й такі, що водяться лише в Кримських горах. Це — гірський баран — муфлон.

2-й учень. Муфлон — єдиний дикий баран Європи. Живуть муфлони стадами, переважно на гірській, скелястій місцевості. Живляться різними рослинами. Не бояться морозу, але важко переносять глибокий сніг. У муфлона закручені роги, масою 5 кг, у самок рогів немає. Під час їжі та відпочинку виставляють вартових. Ворогами є бродячі собаки та люди, які знищують муфлонів за цінне м'ясо, шкіру, роги. А ще в шлунку тварин є базоаровий камінь, який має лікувальні властивості. Його в давнину цінили дорожче за золото, бо він мав силу проти яду.

Учитель. Працюючи над проектом, діти дізналися багато нового. Найцікавіший матеріал помістили в газету. Скажіть коротко, про що можна дізнатися з вашої рубрики?

Учень. Прочитавши газету, можна дізнатися:

- У яких тварин щороку відпадають роги і виростають нові? (Олень благородний)

- Малята якої тварини не мають запаху і, почувши небезпеку, завмирають без руху? (Козулі)

- Яку тварину називають білодушкою, за її велику білу пляму на шиї? (Куницю кам'яну)

- Які тварини «бачать» вухами? (Кажани)

- Яка хижа тварина була у Стародавньому Римі домашньою і виконувала роль кота? (Ласка)


б) Птахи Криму.

- Презентує частину свого проекту група «Орнітологів». Вони розкажуть про пташиний світ.



1-й учень. У гірських лісах живе багато птахів. Серед них синиця чорна, дятел строкатий, сойка кримська, шишкар ялиновий. Ці птахи зустрічаються і в Карпатах. Але є птахи, які зустрічаються тільки в Кримських горах. Це — сип білоголовий, гриф чорний, орлан-білохвіст.

2-й учень. Це великі птахи, масою до 7 кг. Всі вони занесені до Червоної книги України. Птахи є санітарами, приносять велику користь, бо живляться переважно мертвими тваринами, чим попереджають поширення інфекції. На живих тварин нападають рідко, і то на хворих і ослаблених. Яйця насиджують обидва птахи майже 2 місяці. Зникаючі види. Єдиний ворог -- людина, яка вбиває птахів за те, що красиві, великі і слугують великою мішенню.

- Що цікавого прочитаємо у вашій рубриці?



3-йучень У нашій рбриці дізнаєтеся:

- Який птах має на шиї білий комірець? (Сип білоголовий)

- Який рідкісний птах мостить гнізда на верхівках кримської сосни. (Гриф чорний)

- Який птах-красень не має ворогів у природі. (Орлан-білохвіст)

- Який птах садить дуби? (Сойка)
в) Плазуни.

- Презентує частину свого проекту група «Герпетологів». Вони розкажуть про плазунів.

1-й учень. Рептилій у Кримських горах небагато видів. Більшість із них рідкісні. Це - полоз леопардовий, ящірка скельна, гекон кримський, черепаха болотяна.

2-й учень. Гекон кримський рідкісний вид ящірок занесений до Червоної книги. Це маленька ящірка сіруватого забарвлення. Водиться виключно в Криму. На полювання виходять в сутінках, поїдаючи жуків, павуків, метеликів. Ростуть повільно. Восени впадають в сплячку. Здатні пересуватися вертикальними поверхнями і навіть по стелі. Живиться павуками й комахами.

- Про що цікаве написали ви до газети?

3-й учень. Хто прочитає наші замітки, дізнається слідуюче.

- Який плазун взяв одяг у великої хижої кішки? (Полоз леопардовий)

- Яка ящірка має тонкий слух і вміє лазити по скелях? (Ящірка скельна)

- Яка ящірка зустрічається тільки в Криму і виростає лише за 3 роки? (Генкон кримський)

- Хто з плазунів живиться рибою? (Черепаха болотяна).


г) Комахи Криму.

- І надамо слово ентомологам.

1-й учень.Кримські гори населяють різні комахи: жуки, метелики, бабки, джмелі, цикади. Рідкісними є— богомол, турун кримський, вусач альпійський. 2-й учень. Богомол - велика хижа комаха, довжиною до 7 см. Богомол може годинами сидіти в зручному для охоти місці, готовий схопити будь-яку комаху. Його поза під час засади що нагадує людину, що молиться, і послужила його назвою. Слово богомол в перекладі з грецької означає «релігійний пророк». Богомоли знищують велику кількість шкідливих комах.

3-й учень. А ще можете дізнатися:

- Яка кримська рідкісна комаха полюбляє сидіти на пахучих кущах троянди і лаванди? (Турун кримський)

- Яких комах називають «земляними бджолами»? (Джмелів)

- Комаха, що любить ліси, де багато сухих дерев? (Васач альпійський)

- Спів яких комах високо цінили стародавні греки і складали їм оди? (Цикад)

-- Багато нового дізналися, працюючи над проектом. Що вам допомогло відшукати багато цікавого матеріалу? (Напевно те, що ми працювали разом)

Значить я переконана, що ви - дружні.( На дошці прикріплюється надпис «дружні»)


7. Ознайомлення з заповідниками Кримських гір.
Розповідь учителя.

- А ми переходимо до останнього пункту плану. Якщо ви були уважні, то помітили, що на території Кримських гір багато видів зникаючих рослин і тварин. Для їх збереження створено заповідники Кримський і Ялтинський.

Кримський заповідник - один з найдавніших на Україні. Створений у 1923 р. Там охороняється багато видів рослин і тварин. На його території знаходиться найвища гора Роман-кош, 300 водних джерел. Серед них унікальне Савлух-Су, що в перекладі з кримсько-татарської означає «здорова вода». Аналогів йому немає у світі. Його вода зцілює від багатьох хвороб. .У кінці III століття два брати-близнюки Косма і Даміан за свої добрі справи і поширення християнської віри отримали від Бога чудодійний дар -- лікувати людей молитвами. Саме вони відкрили лікувальні властивості цієї води. Один зависник убив обох братів і поховав вгорі над джерелом. Там виросли два букових дерева, схожих як брати-близнюки. Кримські татари після омивання в цьому джерелі, піднімаються до цих дерев, бо вважають їх надгробними пам'ятниками.

Ялтинський заповідник створений з метою збереження і вивчення природи гір. На території цього заповідника знаходиться найвищий в Україні водоспад Учан-Су, що в перекладі з кримсько-татарської означає «падаюча вода». Його висота 98 м .

- То які заповідники створено в Кримських горах?

VІІ. Закріплення вивченого.

1.Виконання тестових завдань.

- Багато нових знань ми отримали на сьогоднішньому уроці.

- А зараз я хочу перевірити, які ви були уважні. Використовуючи нові знання, виконайте тестові завдання. (Див. додаток.)
2. Самоперевірка.

І в.


1. б 4. б.

2. а, г. 5. б.

3. а, г. 6. а, г.

ІІ в.


1. б. 4. а, в.

2. а, б. 5. а, г.

3. в. 6. в, г.

- Добре справились з цим завданням. Значить були уважними. (На дошці прикріплюється надпис «уважні»)


VII. Підсумок уроку.

- Добігає кінця наш урок. Чи виконали ми завдання, що ставили перед собою на початку уроку?

- Що було найцікавішим?

- Дійсно, на сьогоднішньому уроці ми поповнили свої знання, дізналися багато цікавого про природу Кримських гір, найпишнішого куточка Земної кулі.

- Хто з вас був у Кримських горах?

- Але у вас все попереду. Ви обов'язково побуваєте там, побачите і водоспади, і печери, і химерні скелі, і ще дуже багато цікавого. А можливо , підніметеся на найвищу вершину — Роман-Кош, бо всі ми сьогодні побачили,що ви спостережливі, ерудовані, старанні, любите природу, наполегливі, дружні, уважні. А такі можуть покоряти будь-які вершини.


IX. Домашнє завдання.

-Тому домашнє завдання:

а) для тих, хто вміє спостерігати: порівняти, як змінюються ліси від підніжжя до вершин у Кримських горах і Карпатах.

б) для допитливих: дізнатися щось цікаве про природу Кримських гір.

в) для наполегливих: опрацювати с.135 - 138 підручника і відповідати на запитання «Перевір себе»

- А тепер подумаємо, чи правдивим був прогноз нашого синоптика.

Я бажаю вам завжди сонячної погоди.
Додаток
ТЕСТ. КРИМСЬКІ ГОРИ

І-В.
1. Кримські гори знаходяться ...

а) на півночі України;

б) на півдні України;

в) на Кримському півострові.



2. Які фантастичні фігури можна побачити в Кримських горах?

а) піраміди;

б) казкових героїв;

в) криниці;

г) химерні скелі.

3. Літо у Кримських горах...

а) довге;

б) холодне;

в) коротке;

г) спекотне.

4. Найвища вершина Кримських гір називається...

а) Ведмідь-гора;

б) Ай-Петрі;

в) Роман-Кош.



5. Які трав'янисті рослини. Що ростуть на схилах Кримських гір, занесені до Червоної книги України?

а) ковила;

б) аденофора кримська;

в) гіацинти;

г) шавлія.

6. У горах гніздяться хижі птахи. Серед них...

а) гриф чорний;

б) шишкар ялиновий;

в) дрозди;

г) сип білоголовий.
ТЕСТ. КРИМСЬКІ ГОРИ

II-В.
1. Кримські гори межують із зоною ...

а) мішаних лісів;

б) степів;

в) лісостепу.



2. Зима у Кримських горах...

а) тепла;

б) сніжна;

в) довга;

г) холодна.

3. На плоских вершинах Кримських гір розкинулися гірські луки. Їх називають...

а) полонини;

б) рівнини;

в) яйли.
4. На яйлах зростають трав'яниті рослини...

а) ковила;

б) підсніжник;

в) типчак;

г) крокуси.



5. Кримські гори населяють рідкісні комахи:

а) метелики;

б) турун кримський;

в) джмелі;

г) вусач альпійський.
6. Для збереження природи Кримських гір створено заповідники...

а) Карадазький;

б) Асканія-Нова;

в) Ялтинський;



г) Кримський.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка