Урок з української мови у 3 класі на тему



Скачати 90.96 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір90.96 Kb.
Тернопільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8
Відкритий урок

з української мови у 3 класі

на тему:

Ненаголошені голосні звуки е , и в корені слова. Спостереження за вимовою і написанням.

Робота з орфографічним словником.

Підготувала

вчитель початкових класів

Гладиш О.В.

Тернопіль 2014

Тема: Ненаголошені голосні звуки е , и в корені слова.

Спостереження за вимовою і написанням.

Робота з орфографічним словником.

Мета : продовжувати формувати вміння правильно вимовляти й писати

слова з ненаголошеними голосними е , и в корені слова;

вчити розпізнавати слова, які треба перевіряти;

збагачувати активний словниковий запас учнів;

розвивати вміння порівнювати звуки е , и в ненаголошеному

та наголошеному складах форм одного й того самого слова ;

удосконалювати навичку роботи з орфографічним словником; виховувати щирість і доброту, почуття любові до рідної мови;

любити і берегти природу; створити емоційний настрій.

Обладнання: слайди, картина зими, зображення «братів-близнюків», «дядечка Наголоса», конверти з завданнями, мікрофон, чарівні кульки, запис заметілі, штучний сніг.

ХІД УРОКУ



І. Організаційний момент.

1.1. Привітання з учнями

- Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості – це свято.

Повернімося обличчям до гостей і промовмо разом : «Добрий день!»

Зараз сядуть дівчатка, а за ними і хлопчики.



1.2. Створення сприятливого психологічного комфорту.

- Погляньте мені в очі, усміхніться, поділіться гарним настроєм з товаришем. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми і розпочнемо урок.

Отож,

Слайд 1




1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.

Погляньте на парти , чи немає у ваз зайвих речей.



II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вправа «Очікування».
В кожної групи на парті лежить сніжинка. Вам потрібно разом скласти речення про те, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку і записати на сніжинці.

- Як ви гадаєте, чому я обрала саме сніжинку?



. Ми очікуємо, що урок буде цікавим.

  • Ми очікуємо, що на уроці ми дізнаємося щось нове.

  • Ми очікуємо, що будемо гарно працювати.

  • Ми очікуємо, що наша група виконає всі завдання.

- Усі сніжинки прикріпіть на «Дереві очікування», а в кінці уроку ми побачимо, чи досягли ви очікуваного результату.
ІІ. Актуалізація опорних знань.

2.1. Перевірка домашнього завдання

2.2. Повторення раніше вивченого матеріалу

- А тепер, увага! Я пропоную вам послухати казочку «Хитрі близнюки».



Жили на світі двоє близнюків. Вони були так схожі між собою, що часом, використовуючи це, любили жартувати, міняючись місцями. Проте зразу з»являвся дядечко Наголос. Близнюки побоювались свого старого родича, тому що він був дуже серйозний. Як тільки дядечко Наголос «погукав» близнюків, вони зразу ж ставали на свої місця.

- Чи здогадалися ви , хто ці близнюки? ( ненаголошені Е, И)

- Чим же вони схожі? (у ненаголошених складах вони вимовляються наближено один до одного)

2.3 Мовна розминка.

- На основі цієї казочки , хто може сказати , над якою темою ми сьогодні продовжимо працювати?

- Пригадайте, як можна перевірити написання ненаголошених –е, -и в корені слова? (Правила)

- Сьогодні брати-близнюки знову вирішили пожартувати . Вони стверджують , що всі слова на екрані записані правильно. А як думаєте ви?

Слайд 2


Слайд 3




- Отже , ненаголошені –е та –и з вашою допомогою знову стали на свої місця.

ІІІ. Закріплення правопису слів з ненаголошеними -е, -и в корені слова, що перевіряються наголосом.

    1. . Релаксація. Робота з картиною зими. ( Грає легенька музика)

Закрийте оченята і уявіть зимовий сонячний ранок. Ви йдете лісовою галявиною. Всі дерева довкола вкриті сніговою шубкою, яка від сонячних промінчиків виблискує, немов, кришталь. З неба падають великі пухнасті сніжинки. Ви хочете впіймати їх, але як тільки сніжинки доторкаються до ваших долоньок, одразу зникають. Подув легенький вітерець і закрутив сніжинки у повільному вальсі. Ви милуєтесь, посміхаєтесь і прокидаєтесь.

  • Відкрийте оченята і погляньте на екран. Яка пора року зображена на картині?

Слайд 4

- Чим похожі ваша уявна картина зими з тією, що на екрані?

- Чим вони відрізняються?

- Діти, а ви любите зиму?

- За що ви її любите?

- Сьогодні зима буде подорожувати з нами впродовж уроку.

- Вимовте слово ЗИМА.

- Як вимовляється звук у ненаголошеному складі?



(у вимові наближається до е )

- Кого ми покличемо на допомогу, пригадуючи нашу казку?

- Назвіть номер перевірного слова.

Слайд 5


- Чому № 2 ?



3.2. Каліграфічна хвилинка.

Слайд 6


Зошити свої ми відкриваємо

І під нахилом тримаємо.

Сидимо рівно, не нахиляємось,

А я погляну, як ви стараєтесь.

- Запишіть каліграфічно зимову літеру З з і склади із нею.

Слайд 7


- Зима підготувала вам каліграфічну хвилинку - «переплутанку», щоб переконатися що ви кмітливі і вмієте логічно мислити.

Все снігом замела сала

Кормів доволі вже зима

Синичці я повішу співала

Щоби вона усім нема



(Діти працюють біля дошки, міняючи слова місцями.)

  • Ви допомагаєте птахам взимку?

  • Запишіть речення в якому зустрічається слово зима.

( Слайд із годівницями)

Слайд 8




  • Синичка принесла вам завдання.( Конверт з завданням : зробити звуко –буквений аналіз слова заметіль).

Слайд 9



3.3. Прослуховування звуків зимової заметілі.

- А зараз закрийте оченята і уважно послухайте запис.



  • Яку пору року нагадали вам ці звуки?( Зиму)

  • Яку картину зими ви собі уявили ?

( Гуде сильний вітер, хурделиця, мете сніг, нічого не видно).

- Як ще можна назвати хурделицю? ( метелиця, заметіть, хуга)

- Як називаються слова, близькі за значенням?( Синоніми)

- Коли зима буває доброю?( Коли світить сонечко, немає вітру, сніжинки танцюють довкола).



- Я хочу запропонувати вам цікаве завдання - коли будете йти додому, поспостерігайте, чи всі навколо радіють зимі так само як і ви? Свої враження принесете до класу і поділитеся з нами.

3.4 Робота з деформованим реченням.

- Зима підготувала для вас цікаве завдання. Вам потрібно скласти з поданих слів речення. Метелиця переплутала всі слова.

Слайд 10



  • Сніговий кил . м- це пряме чи переносне значення?)

-Скажіть, будь ласка, яка літера пропущена у слові кил.м?

- Чи можна підібрати перевірне слово?

- Хто ж нам прийде на допомогу? ( Вчитель показує орфографічний словник, в дітей він є на партах).

- Як розміщені слова в орфографічному словнику?



3.5. Робота з орфографічним словником.

Для того щоб правильно написати слова з ненаголошеними голосними - е, - и в корені слова, що не перевіряються наголосом, потрібно звернутися до орфографічного словника.

Слайд 11

- Хто дасть орієнтир, де шукати слово «килим»? ( сторінка 65 , правий стовбчик)

- Отже в слові килим пишемо літеру -И- . Запам»ятайте!

- Запишіть речення в зошит. Позначте граматичну основу.

- Яке це речення за метою висловлювання?

- Уявіть себе чарівниками . Попробуйте перетворити дане речення в питальне.



( Чим вкрила зима все навкруги? Хто вкрив све навкруги сніговим килимом? Яким килимом вкрила зима все навкруги?)

3.6. Визначення спільнокореневих слів.

Слайд 12


Відшукайте спільнокореневі слова. Запишіть їх . Виділіть корінь.



( Один учень працює біля дошки).

ІV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ( Слайд 13 )

Малесенькі сніжиночки, як зірочки малі


Із неба ви спустилися до нашої землі
Малесенькі сніжиночки танцюють свій танок
А вітерець кружляє вас на радість для діток
Сніжиночки, сніжиночки ви донечки зими
малесенькі сніжиночки як любимо вас ми
Сніжиночки, сніжиночки красунечки малі
Із неба ви спустилися до нашої землі

У. Узагальнення знань учнів (Проблемна ситуація)

5.1. Бесіда
- Скільки сніжинок спустилося до нашого класу! Дітки, ви не замерзли в руки? Адже, якщо без рукавичок гратися снігом, то можна захворіти . Чи не так? Але наші сніжинки казкові і ми, звичайно, не захворіємо.

- А це що за чарівні снігові кульки?

- Цікаво, де вони взялися? І чому вони такі важкі?

- Що ж там може бути?



(Діти щупають кульки всі по черзі і відгадують , що там є лимон, апельсин, цибуля, апельсин ( курага).

Вчитель показує дітям апельсин, лимон, цибулю, курагу).

- Як ви думаєте, чому зима передала нам апельсин, лимон, цибулю і абрикос?



  • Правильно, щоб ми не захворіли на грип , треба їсти багато вітамінів.

Довідка:

Лимони потрібно їсти із шкіркою, тому що у ній міститься у три рази більше вітаміну С, ніж у м»якоті.

Цибуля – найбільш корисна у сирому вигляді. Речовина, що є в цибулі знищує шкідливі мікроби при грипі і ангіні.

- Щоб наші подарунки мали лікувальну силу, їх назви потрібно правильно записати.

5. 2. Словникова робота

Слайд 14


Ап . льсин, л . мон, ц . буля, абр.кос.

- Які букви потрібно вставити в дані слова?

- Чи можна підібрати перевірні слова? Чому?

- Хто нам знову прийде на допомогу?

- Перша група шукає по словнику написання слова апельсин, друга – лимон, третя – абрикос і четверта - цибуля.

- «Сфотографуйте» оченятами і «покладіть» на поличку пам’яті написання цих слів Слайд 15

.

- Я знайшла під ялинкою листівку. ( Зачитую)

Дорогі діти !

Їжте цибулю, лимони, апельсини і будьте здорові! Зима.

- До чого нас закликає зима?

- Яке це речення за метою висловлювання? ( Спонукальне)

- Запишемо речення і підкреслимо ненаголошені е, и.



(Діти записують речення під диктовку вчителя).

- На домашнє завдання вам було знайти за допомогою інтернету , чи в художній літературі загадки, прислів»я, приказки про овочі та фрукти .

- Хто знайшов щось цікаве про лимон, апельсин чи цибулю?



5.3 Робота з підручником

- Зима хоче подивитися, чи вмієте ви розмовляти з підручником. Відкрийте вправу 214 на сторінці 91 .

Слайд 16



(Учень зачитує завдання і пояснює ).


    1. Робота в групах. Інтерактивна гра «Займи позицію?( Завдання з сюрпризом) Слайд 17

Наступила пора року зима. 2. Випав пухкий сніг. 3. Він вкрив чорну землю білим килимом. 4. Які гарні дерева і кущі у сніговому вбранні!

Кожна група отримує конверт з словами і складає речення. Один учень записує його на аркуш. Капітани команд виходять на середину і зачитують свої речення. Тоді стають в такому порядку, щоб вийшов зв»язний текст. Потім розгортають листки. Якщо текст складений правильно, то отримують слово-сюрприз МО-ЛОД-ЦІ !)

Слайд 18 ( текст висвітлюється на екрані)



- В яких реченнях є слова з ненаголошеними е, и ? Назвіть їх.



VI. Підсумок уроку

6.1 Підсумкова бесіда (Гра «Мікрофон» , «Незакінчені речення» )

Слайд 19




  • Щоб з’ясувати, яку букву е чи и писати в ненаголошеному складі, треба…

- Голосні звуки в наголошених складах вимовляємо ……( чітко)

- Якщо букву е чи и не можна перевірити наголосом, тоді ( на допомогу нам приходить орфографічний словник).



  • Ми сьогодні поклали на поличку пам»яті такі словникові слова:

  • ……( килим, лимон, апельсин, цибуля, абрикос).

  • А інші слова, написання яких потрібно запам»ятати, ви знайдете в підручнику на сторінці …… і запам»ятаєте їх написання.

  • Наш урок підійшов до кінця. Чи виправдалися ваші очікування ?

  • Наша ялинка дуже щаслива і радіє за вас разом зі мною.

6.2. Оцінювання учнів

- Сьогодні ви гарно попрацювали і отримаєте за свою роботу такі бали…..


6.3. Оголошення домашнього завдання . Побажання .

- Хоч на вулиці зима , я бажаю вам хорошого настрою, і тепла у ваших сердечках по відношенню один до одного. А щоб ви не хворіли, зима передала вам невеличкі подарунки-вітаміни.



Слайд 20



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка