Урок засвоєння нових знань. Хід уроку I. Організаційний момент



Скачати 91.24 Kb.
Дата конвертації21.03.2016
Розмір91.24 Kb.
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 5 КЛАСІ

ЗАГАДКА ЯК ВИД УСНОЇ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ

Мета: розкрити барвистий світ народних загадок, особливості цього оригінального виду фольклору; дати поняття про народну загадку, роль метафори в ній, про класифікацію загадок за змістом; розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву школярів; виховувати допитливість, інтерес до фоль­клору, зокрема до народних загадок.

Обладнання: записи на дошці, ілюстрації, картки із завданнями.

Тин уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ



I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
-Що таке фольклор? Якы жанри фольклору ви знаєте?
III. Повідомлення теми та мети уроку

-Діти, подивіться на дошку. Сьогодні у нас тема уроку яка? (Загадки)

-Сьогодні на уроці ми ознайомимося із загадками як видом усної творчості, розглянемо зміст і форму загадок, з'ясуємо роль метафори в ній, а також навчимося визначати види загадок та відгадувати їх.

IV. Вивчення нового матеріалу

І. Бесіда за питаннями.

• Ми продовжуємо вивчення фольклору.

• Як ви гадаєте, чому цей жанр фольклору, тобто загадка, має таку назву? Від якого слова походить слово загадка? (Від слова «гадати» думати, здогадуватися). Умінню відгадувати загадки колись надавали великого значення. Вони були мірилом мудрості й розуму. Від цього вміння залежала подальша доля людини.

• Пригадайте прочитані народні казки, де персонажі рятують когось або себе від лиха, відгадуючи поставлені їм загадки. («Мудра дівчина», «Близнята», «Летючий корабель» )

У сиву давнину відгадування загадок було частиною весільного об­ряду — своєрідним екзаменом на розумову зрілість молодої чи мо­лодого. У ліричних піснях, широко відомих і нині, живуть спогади про цю давню традицію.
 2. Розгляд побудови загадок. Робота за картиною.

Розгляньте картини за мотивами загадок:

1) «Стоїть півень на току у червонім ковпаку». (Мак)

2) «Що то за віконця, що допомагають бачити сонце?» (Окуляри)

• Опишіть предмети, зображені на картині. Що подібне є у зовнішньому вигляді півня і маку?

• Які слова в загадці вказують на схожість предметів, зображених на картині? (Червоний ковпак)

• Що ж допомагає відгадати цю загадку? (Схожість в описі зовнішньо­го вигляду).

• А яка ж подібність між окулярами і совою? (Загадка «Що то за вікон­ця, що допомагають бачити сонце?»)

• Отже, які є способи приховування задуманих предметів? (Опис зовнішнього вигляду, дії, властивостей; на основі протиставлення.)

• То що ж називається загадкою?Відкрийте підручники на стор. 110 (Загадка-невеликий твір, в якому в прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відга­дати.)



Записи визначення в зошитах.

• А зараз у нас ще цікавіша робота. Подумайте, як можна назвати цю групу загадок?


1)Часто умивається, та рушником не витирається. (Кіт)
2)За горами, за долами ходить свита і кожух. (Вівця)
3)Зимою в білому, як сніг, а літом в сірому гуляє,

  Вловить його ніхто не зміг, тому що ноги довгі має. (Заєць)



4)Серед двору стоїть копа, спереду вила, а ззаду мітла. (Корова) 

   5)Прийшла вона із довгим віником

      На бесіду із нашим півником,

      Схопила півня на обід

      Та й замела метлою слід. (Лисиця)

  


6)Я великий, я красивий,

      Як біжу я – в'ється грива.

      Хвіст у мене довгий-довгий,

      Він у мене, мов шовковий. (Кінь)

  

7)Не говорить, не співає, а коли хто йде, господаря

      сповіщає. (Собака)



3. Робота з підручником (с.108-109)

•Теми (види) загадок дуже різноманітні.Давайте зачитаємо звами ряд загадок та визначимо їх тематику( по 2 загадки за групами).



І-природа; ІІ- рослини; ІІІ- тварини; ІV-людина;V-предмети побуту; VI-почуття.
- У чому ж полягає основна особливість загадки? (У тому, що в її осно­ві лежить метафоричне запитання.) А що таке метафора?

      «Чорна корова всіх людей поборола, а біла кобила всіх зведе»

1.      Про що йдеться в загадці? (Про зміну дня і ночі)

2.      Звідки ви дізналися, адже слів «день» і «ніч» немає в загадці? (У загадці про ніч і день говориться не прямо, а в переносному значенні. Ніч – чорна корова, день – біла кобила).



Метафора – перенесення рис живої істоти на предмет чи явище. Наприклад: перешіптуються листочки, сміється сонце, стогне буря. Цей художній засіб робить нашу мову образною, поетичною.

Метафора (від грецького — переміщення, віддалення) перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності.

Гра «Ми – поети»

Учні зачитують першу частину речення, добирають до неї другу так, щоб вислів став метафоричним, тобто речення буде мати переносне значення.

 

  


За садом сховалося…

сонце.

Плинув…                                                 

теплий, тихий вечір.

Зоря…

заграла золотом у яблуневому цвіті.

Завиває…

вітер.

Обличчя…

розцвіли.

Легенька хмара…

закриває сонце своїми полами.

Зашуміли…

струни.

Прийде…

весна.

 


  • Отже, предмет зображення в загадці називається не прямо, а інакомовно, приховано. Щоб дати відповідь на метафоричне запитання, треба вміти зіставити життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності.

4. Форми загадок.

- Діти, давайте з'ясуємо форму загадок. У якій формі складено цю загадку?

Біжить свинка,

Вирізана спинка,

Оглянеться назад,

А й сліду не знать.(Човен)

Хто мовчить, а всіх людей навчить? (Книга)

- Зверніть увагу. Що ви бачите? Правильно, картинку, проте вона не проста. Це картинка-загадка.





Розгадування загадок за картинками.

-Але найцікавішими є загадки-жарти або загадки-задачі. Читаємо.



Вправа «Відгадай загадку».


  1. Яких каменів немає в морі?

  2. Під яким кущем ховається заєць в дощ?

  3. Що стоїть між небом і землею?

4. У мене в двох кишенях є гроші; коли з одної перекласти в другу одну гривню, то буде порівну; коли з другої перекласти в першу одну гривню, то в першій буде вдвічі більше, ніж у другій. (П'ять і сім.) (Загадка-задача, математична.)

• Яку форму можуть мати загадки?



VI. Закріплення нового матеріалу


  1. Вправа «Перебудова прислів’я в загадку»

- Одним із способів приховування задуманого предмета є форма запитання.


Давайте й ми прислів’я спробуємо перебудувати в загадку.
Таблиця 1

 


Загадки

Відгадки

Прислів'я

1. Хто людей годує?

1. Праця.

1. Праця людей годує.

2. Що старше від розуму?

2. Увага.

2. Увага старша від розуму.

3. Що у світі найшвидше?

3. Думка.

3. Найшвидша у світі думка.

 

 

  Таблиця 2



 

Прислів'я

Загадки

Відгадки

1. Наймиліше у світі – сон.

1. Що у світі наймиліше?

                1. Сон.

2. Правда у вогні не горить, у  воді не тоне.

2. Що у вогні не горить, у воді не тоне?

2. Правда.

 


3. Сором пече без вогню.

3. Що пече без вогню?

3. Сором.

 

 

І команда


Маленька праця краща за велике неробство. – Що краще за велике неробство? (Маленька праця)
ІІ команда
Хліб усьому голова. – Що усьому голова? (Хліб)

2. Вправа «Я знаю!» (Пригадування або складання загадки ).

- Оскільки ви діти творчі, то я не могла пропустити такого завдання, як пригадування або складання загадки.

На основі поданих слів скласти загадки:

1.      Крейда – білий зайчик, дошка – чорне поле, пише – скаче;

2.      Місяць – золотий серп або мідна підкова, нічне небо – темний луг, перебуває у певному місці – загублено.

 

Зразок. Білий зайчик чорним полем скаче.


3. Бліц-опитування.
1 правильна відповідь – 1 бал (одна дитина допомагає записувати бали).


І команда
1) Головний компонент загадки - … (відгадка);
2) Компонент загадки, який не є обов’язковим? (питання);
3) Художній засіб, який розкриває сутність предмета чи явища через перенесення на нього ознак або дії іншого предмета чи явища за подібністю або контрастом - … (метафора);
4) Хто збирав і вивчав українські загадки? (І.Франко, Б.Грінченко, П.Чубинський та ін.)
5) Головною особливістю загадки є те, що предмет зображення називається … (не прямо, а приховано);
6) До якого різновиду за змістом віднесемо таку загадку: «Повзун повзе, на базар голки везе»? («Тварини»);
7) У якій народній казці герой розгадує загадки? («Мудра дівчина»)

ІІ група
1)    Крім відгадки, обов’язковим компонентом загадки є … (її текст);
2)    Яка ознака лежить в основі більшості загадок? (метафорична);
3)    Що у перекладі з грецької означає «метафора»? («перенесення»);
4)    Вид усної народної творчості, невеликий твір, у якому у прихованій формі описується певний предмет чи явище, котрий слід назвати - … (загадка);
5)    Художнє образне означення, яке підкреслює у зображуваному якусь особливу рису - … (епітет);
6)    До якого різновиду за змістом віднесемо таку загадку: «Чия голова не має носа»? («Рослини»);
7)    В залежності від чого ми класифікуємо загадки? (від змісту).

V. Підсумок уроку

-Діти, яка ж була мета нашого уроку. Чого ви навчилися, що пізнали? Яку роль відіграють загадки в житті людини, у вашому житті?( мудрими, добрими, кмітливими)

-Сьогодні на уроці ви доторкнулися до мовної скарбниці нашого народу, до його чарівного світу мудрості.



VI. Домашнє завдання

1.    Скласти самостійно загадки;


2.    Намалювати ілюстрації до загадок.

-Послухайте варіант мною складеної загадки-віршика.

І сміється, і регоче,

Скаче, плаче, як захоче.

Все підкаже, все розкаже.

Поки спати він не ляже.

Хто він – швидко розгадай,

Руку вгору підіймай.(телевізор)


Він не зрадить, він надійний,

І кумедний, і спокійний.

Вчасно збудить тебе вранці,

Повернешся подасть капці.(собака)



- Сьогодні я спостерігала високу активність усіх учнів, але остаточні підсумки буде зроблено на наступному уроці.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка