Урок змагання узагальнення і систематизації знань



Скачати 271.04 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір271.04 Kb.


Навчальний предмет. Біологія. 7 клас.

Розділ. Покритонасінні.

Тема. Різноманітність рослин класу Дводольні

Тип уроку: Урок – змагання узагальнення і систематизації знань.

Мартенко Олена Анатоліївна

вчитель біології Березанського навчально-виховного комплексу м. Березані, Київської області.

Програма з біології для загальноосвітніх навчальних закладів, К: Перун, 2005
Мета: поглибити знання учнів про родини класу Дводольні, познайомити з місцевими сільськогосподарськими, лікарськими та декоративними рослинами, акцентувати увагу на практик ній цінності окремих видів, розвивати логічне мислення, увагу, вміння працювати в групах, виховувати екологічну культуру, бережливе ставлення до природи.

Обладнання та наочність: Слайди, таблиці. Рослини класу Дводольні, живі кімнатні рослини, муляжі, малюнки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Конкурс знавців

Клас поділений на ІV команди, які відповідають на питання про будову Дводольних. Виграє команда, яка набирає більшу кількість балів.


  • Якими життєвими формами представлені рослини класу Дводольні

(Дерева, кущі, трави).

  • Який тип жилкування в Дводольних?

  • До якого класу належить вороняче око?

  • До якого класу належить подорожник?

  • В чому переваги покритонасінних над голонасінними?

  • Чим пояснюється різноманітність покритонасінних?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Вчитель на попередньому уроці дав завдання чотирьом групам підготувати презентацію різних рослин класу Дводольні. Кожна команда презентує свою родину у вигляді подорожі за такими пунктами:



  1. Історична

  2. Біологічна

  3. Географічна

  4. Літературна.

І група презентує родину Пасльонові



1-й учень: Батьківщина картоплі – Центральна та Південна Америка, звідкіля вона потрапила до Іспанії, а потім до Європи. Італійці помітили підземні бульби і дуже скоро вони стали незамінною їжею європейців. В ХVІ столітті в Європі спалахнув голод, але завдяки картоплі мільйони жителів були врятовані.

До Росії картопля потрапила за часів Петра І. Селяни спочатку вживали плоди ягоди картоплі, якою труїлись і відмовлялись їсти так звані ,,чортові яблука". А дами на балах прикрашали квітками картоплі свої зачіски. Згодом картоплю почали подавати як десерт. Зараз навіть неможливо уявити собі наш стіл без картоплі.

2-й учень: Картопля належить до родини Пасльонові. До цієї родини належать такі с/г рослини як томати, баклажани, перець, отруйні бела-донна, дурман. Родоначальником родини є паслін гіркий. Квітка у Пасльонових має подвійну оцвітину. Будова квітки Ч5П5Т5М1. Плід – ягода або коробочка.

3-й учень: Пасльонові поширені на всіх континентах, крім Антарктиди. Вони представлені переважно травами, хоча є серед них і дерева, які зустрічаються в тропічних районах. Це брунфельсія, або ,,дощове дерево". Воно вкривається квітами лише в сезон дощів.

Представники родини Пасльонових згадуються в літературних творах. Це знаменитий Синьйор Помідор з казки ,,Пригоди Цибуліно". В загадках теж згадуються Пасльонові:

Хто ховає під кущі

Наші супи і борщі?

Я росла в темній темниці

Як зросла – взяли в світлиці.

З мене шкуру всі деруть

Мене варять, мене труть,

Пироги з мене печуть.

Відгадайте, хто я є,

Скажіть ім`я ви моє.
ІІ група презентує родину Розові.


1-й учень:

Назва родини пов`язана з королевою квітів – трояндою. Вона була виведена з дикоростучої шипшини. Троянда була відома вже в давньому Вавілоні. До Європи троянда потрапила під час хрестових походів. Прекрасна квітка швидко завоювала серця людей у всьому світі.

В Росії троянда з`явилась у ХVІІ столітті, з того часу вона є королевою квітів. Розповідь про троянду (Додаток А)

2-й учень:

Крім троянди до родини Розових належать багато інших рослин. Ця родина є збірною, оскільки об`єднує різні за будовою рослини. Їх нараховують до 2000 видів. Серед них рослини різних життєвих форм: дерева плодові, кущі та багаторічні трави. Рослини даної родини мають прості і складні листки.

Квітка Розових має подвійну оцвітину. Віночок складається з п`яти пелюсток. Тичинок та маточок багато. Квітки можуть бути поодинокі (шипшина, айва) або зібрані в суцвіття (яблуня, вишня, горобина). Розові мають різноманітні плоди: яблуко (горобина, яблуня), багато кістянка (малина, ожина), кістянка (черешня, абрикос).

Рослини цієї родини мають важливе значення. Серед них є лікарські рослини (глід, суниця, малина), декоративні (троянда, спірея), плодово

ягідні культури.

3-й учень:

Розові поширені на всіх материках, крім Антарктиди, та найбільше видів зустрічаються в Євразії.

Рослини даної родини оспівані в піснях ,,Ой, у лузі калина", ,,Цвіте терен" і т.д. Калина є символом України і згадується в багатьох віршах, ну а всім відомий ,,Садок вишневий" є чи не найулюбленішим з творів Шевченка.

Рослини родини Розових зустрічаються в прислів`ях, приказках, загадках.

Одну з таких загадок пропонуємо вам: про які рослини родини Розові йде мова (відповідь шукайте в тексті):



Я таке, що всякий знає,

Бо на мене світ увесь

Ласо дуже поглядає

Усміхнувся хтось і десь.

«Кращі може є від тебе» -,



Обізвавсь чийсь голосок,

І приманює до себе

Гарні очі і роток.

Роздивися, милий друже,

У кого краса видніш

Шелестиш про себе друже,

А мене кохають більш.

ІІІ група презентує родину Складноцвіті або Айстрові.




1-й учень

Назва родини Айстрові походить від типового представника цієї родини – айстри. Поширені вони на всіх континентах, крім Антарктиди. Батьківщиною більшості Складноцвітих є Південна Америка та Центральна Америка.

Соняшник або ,,квітка сонця" був завезений до Європи ще у першій половині ХVІ сторіччя з Мексики. Айстра – одна із перших дико рослих рослин, яка була одомашнена людиною. А одна з найкращих квіток осені – хризантема, була відома ще в древньому Китаї. Так що предки сучасних Айстрових відомі людині з давніх давен.

2-й учень:

Родина Айстрові – найбільша за різноманітністю рослин. Вона нараховує понад 25000 видів. Серед життєвих форм є багаторічні і однорічні трави. Від решти рослин представники цієї родини відрізняються

наявністю суцвіття кошик, у яке зібрані квітки різних типів: трубчасті, лійкоподібні, язичкові. Таке суцвіття робить дрібні квіточки більш помітними для комах. Всі квітки мають п`ятичленну оцвітину.

У всіх складноцвітих плоди сім`янки. Вони мають різні пристосування до поширення.

Серед представників є харчові (цикорій, артишок), лікарські (ромашка, волошка, нагідки), декоративні (жоржина, айстра, хризантема), технічні (соняшник).

Соняшник родом з Америки, але став головною кормовою, технічною і харчовою культурою в Україні. Він є прекрасним медоносом, з його насіння виробляють олію.

3-й учень:

В літературі і мистецтві досить часто зустрічаються рослини даної родини. Пропонуємо загадки про представників Складноцвітних:

Нас із зорями рівняють,

родичами називають,

сині, білі і бордові,

і рожеві, й пурпурові.

Фарбував нас чудо-майстер.

Ми осінні квіти (Айстри).

Коли я молоденька,

То платтячко жовтеньке.

Як тільки постарію,

Враз платтячко біліє.

Тоді я стану бабою,

А зовуть мене (Кульбаба).

Синім – синім цвітом

Квітуєм в полі літом.

Згадайте нас хоч трошки,

Ми квіточки (Волошки).
В нашім краї на зорі

Квіти сіють матері.

Гарним строєм у рядочку

Квітнуть квіти ці в садочку.

Дрібно січені листки, і яскраві пелюстки,

Жовтий колір, аж гарячий,

Його здалеку побачиш.

А якщо листок пом`яти, він духм`яніший за м`яту.

Квіти рвали у букети, затикали за портрети.

Скрізь, де селяться вкраїнці,

Вони сіють (Чорнобривці).

ІV група Перезентує родину Капустяні, або Хрестоцвіті.



1-й учень:

Представники цієї родини були знайомі людині ще за часів життя первісної людини. Капуста – один з перших овочів, одомашнених людиною. Ще не знаючи про вітаміни нічого, наші предки помітили цілющі якості капусти. Давньогрецький лікар і філософ Авіцена використовував сік цього чудового овоча для лікування хвороб шлунку. Чорна редька також знайома людині здавна і смаковими і цілющими властивостями.

2-й учень:

Родина Хрестоцвіті також має важливе значення в нашому житті. Представники цієї родини це одно-, дво- та багаторічні трави. Листки

перистороздільні, іноді зібрані в прикореневу розетку. Квітки дрібні, утворюють суцвіття китицю, запилюються комахами. Оцвітина подвійна. Формула квітки Ч4П4Т4+2М1. Квітка має 4 довгі і 2 короткі тичинки.

Плід у всіх представників цієї родини подібний – стручок (капуста, редька, редис), або стручечок (грицики). У деяких рослин цієї родини верхня частина кореня може видозмінюватись в коренеплід (редис, редька). У родині Хрестоцвіті багато олійних культур (ріпак, гірчиця),

Видатний вчений Карл Лінней назвав цю рослину ,,вовчим персиком" і вважав її отруйною. Про яку рослину йде мова, як називають її плід?

У білокачанної капусти є близькі родичі. Одна родичка має червоно-фіолетовий капелюх, друга – прикрашає себе білими квітами, а третя – схожа на колобок. Назвіть імена. До якої родини належить капуста?

V. Закріплення знань.

Групи працюють за індивідуальними завданнями (Додаток Б).



VІ. Домашнє завдання:

Вивчити §39, 40.

Кожній групі підготувати презентацію родин Бобові, Гарбузові, Лілійні, Злакові.

Додаток А

Богиня Флора, яка тривалий час не любила і уникала зустрічі з богом Амуром, була нарешті вражена його стрілою і відразу ж загорілася до нього палким коханням. Але хитрий божок почав тепер сам уникати Флори, і тоді вона вирішила створити квітку, яка сміється й плаче. Побачивши чудову квітку, що виросла в її руці, Флора вигукнула ,,Рос", що означало ,,троянда".

Троянда кохання, троянда душі

Все це заслуги прекрасні її.

Тендітність і ніжність, любов і краса,

Все об`єднала тендітна краса.

Зі слів одного поетів, троянда була подарунком самого Аллаха. До нього одного разу з`явились всі діти Флори з проханням призначити над ними нового володаря. Тоді Аллах призначив правителькою білу троянду з гострими шипами. Коли соловейко побачив цю нову квітку, був вражений її красою і притулив до грудей. Але гострі шипи вп`ялися йому в серце, і яскрава кров зросила ніжні пелюстки дивовижної квітки. Ось чому стверджують, що безліч зовнішніх пелюсток троянди і досі зберігають рожевий відтінок.

Додаток Б

Головоломка ,,Дерева"

Використавши код, прочитайте назви дерев, що закодовані. В одному варіанті їх може бути кілька. Дерева всі належать до одної родини. Якої?


С

М

О

Р

=



*

Й

К

П

Х

_

У

Н

И

Ч

+

А

В

Г

Ш

1


=

В

Й

К

Н

Я

*

У

Ц

С

_

Ш


Щ

О

Т

Б

+

2

Ж

Л

З


=

С

І

Р

Б

*


А

В

_


Д

Л

Н


У

И

+

О

Е

К

И

=

Ч

О

3

П

Й

Т

Л

Я

Д

У

Й

Р

Н

Ш

І

*


С

Є


_

Г


+

4


Варіант І

Варіант ІІ





Варіант ІІІ

Варіант ІV



Головоломка ,,Цікаві квадрати"

Користуючись наведеним кодом, прочитайте назву рослини. Як називається плід в цієї рослини?


Ч

Г


О

О

Р

З

Л

Н

Н

Н

Б

М

х


х

В

х


х

х

х



х

П

А

К

х


Головоломка ,,Телефонна"

Користуючись, як кодом цифровим і буквеним диском прочитайте закодовані назви рослин, які належать до однієї родини. Яке їх господарське значення.



1 – а, б, в

2 – г, д, е

3 – є, ж, з

4 – и, й, і, ї

5 – к, л, м

6 – н, о, п

7 – р, с, т

8 – у , ф, х

9 – ц,ч,ш,щ

0 – ю, я, ь

Завдання


1) 2,6,7,6,1,4,6,1 2) 5,1,5,4,6,1

3) 9,2,7,2,9,6,0 4) 1,4,9,6,0

5) 1,1,7,4,5,6,7 6) 5,1,5,4,6,1

Гра ,,Телефонний принцип"

За кодом літер, як на телефонному диску, зашифровано назви рослин.

Прочитайте їх.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

А,Б,В

Г,Д,Е

Є,Ж,З

И,І,

Ї,Й


К,Л,М

Н,О,

П,Р


С,Т,

У,Ф


Х,Ч,

Ц,Ш


Щ,Ю,

Я,Ь


Варіант І. Кісточкові дерева



  1. 5-4-3-4-5

  2. 1-1-6-4-5-6-7

  3. 1-4-8-6-9

  4. 7-5-4-1-1

  5. 6-2-6-7-4-5

  6. 1-5-4-8-1

  7. 8-2-6-2-8-6-9

Варіант ІІ. Зерняткові дерева

  1. 9-1-5-7-6-9

  2. 2-6-7-8-1

  3. 1-4-1-1

  4. 2-6-6-6-1-4-6-1

  5. 2-5-4-2

  6. 4-6-2-1

Варіант ІІІ. Ягідні рослини

  1. 1-2-6-7-7

  2. 7-5-6-6-6-2-4-6-1

  3. 6-6-6-4-8-5-4

  4. 5-1-5-4-6-1

  5. 6-3-4-6-1

Список літератури

  1. Межжерін С.В., Межжерін Я.О. Біологія. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. –К:,,Освіта", 1997 р, 225с.

  2. Задорожній К.М. Цікаві уроки біології. Харків:,,Основа", 2006.

  3. Задорожній К.М. Цікаві уроки біології. Позакласні заходи Харків:,,Основа", 200.

  4. Задорожній К.М. Шляхи підвищення ефективності уроку біології. Харків:,,Основа", 2006.

Навчальний предмет. Біологія. 9 клас.

Розділ. Харчування і здоров’я.

Тема. Травлення

Тип уроку: урок-подорож узагальнення і систематизації знань.

Мартенко Олена Анатоліївна

вчитель біології Березанського навчально-виховного комплексу м. Березані, Київської області.

Програма з біології для загальноосвітніх навчальних закладів, К: Перун, 2005


Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми, розкрити взаємозв’язок між будовою органів травної системи та виконуваними ними функціями; розвивати пізнавальний інтерес до власного організму, вміння застосовувати набуті знання в повсякденному житті і формувати здоровий спосіб життя.
Обладнання та наочність: інтерактивна дошка, модель будови зуба, таблиця «Будова травної системи», роздатковий матеріал – кросворди, роз даткові картки, завдання для команд (бліцтурнірів, конкурсів знавців), біологічна валюта (квіточки, метелики, ягідки), музичні композиції.
Епіграф уроку.

«Здоров'я набагато більше залежить від наших звичок і харчування, аніж від лікарського мистецтва.»

Джон Леббок

І. Актуалізація опорних знань.

1. Розв’язати кросворд (Додаток 1). Учням роздаються кросворди, перший хто розв’яже, ілюструє відповідь на інтерактивній дошці.

2. Біологічний диктант.

а) ферменти слини – АМІЛАЗА, МАЛЬТАЗА;

б) орган травної системи, утворений посмугованою скелетною тканиною – ЯЗИК;

в) вчений, що започаткував вивчення вітамінів – ЛУНІН;

г) інша назва вірусного гепатиту – ХВОРОБА БОТКІНА;

д) червоподібний відросток товстої кишки – АПЕНДИКС;

е) найбільша залоза організму – ПЕЧІНКА;

є) фермент, що розщеплює білки – ТРИПСИН;

ж) прозора рідина, що має кислу реакцію – ШЛУНКОВИЙ СІК;

з) захисний слиз – МУЦИН;

и) найпоширеніша хвороба зубів – КАРІЄС;

й) сполучна тканина порожнини зуба – ПУЛЬПА;

к) найтвердіша тканина людського організму, що вкриває зуб – ЕМАЛЬ.

Учні обмінюються зошитами і здійснюють взаємоперевірку.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя: у середні віки вчені поділили внутрішні органи людини на благородні і неблагородні…відносяться органи травної системи. Що відбувається з їжею , коли вона «мандрує» по нашій травній системі? Які таємниці таїть в собі наша травна система? На ці та інші запитання ми зможемо відповісти під час нашої віртуальної подорожі різними відділами травної системи.

ІІІ. Повідомлення теми. (слово вчителя)

Отже, тема нашого уроку "Подорож бутерброду"

Сьогодні наш урок пройде не просто у формі подорожі. Подорожуючи різними відділами травної системи, ви водночас будете змагатись між собою на кращого знавця даної теми. Тому клас ваш працює у складі 2-х команд (поділяється клас на дві команди).

Будь-яка подорож передбачає наявність квитка. Сьогодні замість квитків у вас буде біологічна «валюта» - це картки вартістю 1, 2 і 3 таланти, квіточка – 1 талант, метелик – 2 таланта, ягідка – 3 таланта. Щоб оцінити команду-переможця пропоную обрати компетентне журі (учні обирають журі). Журі отримує картки (додаток 2) та біологічну «валюту» (додаток 3) – метелик, квіточка, ягідка. (На дошці малюнок «Будова травної системи (додаток 4))


Тож починаємо нашу подорож. Звучить музика.

Перша зупинка – Ротова порожнина (додаток 5).

Бліцтурнір – кожна правильна відповідь – квіточка (1 талант).


  • скільки зубів у дорослої людини? (32 зуба);

  • чому коли довго жувати чорний хліб він стає солодким? (амілаза розщеплює вуглеводи);

  • де знаходяться смакові рецептори? (на язиці);

  • яка найбільша залоза людського організму? (печінка);

  • який зуб виростає останнім? (мудрості)

Конкурс знавців (кожна правильна відповідь – ягідка - 3 таланта).

  1. Який орган ми тримаємо за зубами? Які функції він виконує? (язик; проштовхує їжу, розпізнає смак, бере участь в артикуляції)

  2. Чому один з зубів називається зубом мудрості? (бо виростає в людини у віці 20-25 років, а в цей період людина вже має життєвий досвід)

  3. Що спільного між зубами вовка і людини? (вони диференційовані).

  4. Що спільного між зубами і цегляною стіною? (зуб містить цемент, цегла скріплюється розчином – цементом)

Друга зупинка – Стравохід і шлунок (додаток 6)

Бліцтурнір (1 бал)



  • чому суха їжа горло дере? (їжа, не змочена слиною, важко ковтається)

  • що відбувається з білками у шлунку? (набухання і розщеплення).

  • Чому не можна довго жувати гумку? ( шлунковий сік роз’їсть стінки шлунку).

  • Які функції травної системи? (рухова, секреторна, видільна).

  • Що активує ферменти шлункового соку? (хлорид на кислота).

  • Від чого залежить тривалість перебування їжі в шлунку? (від її складу. Жирна їжа затримується 6-8 годин, вуглеводна – 4 години).

Конкурс знавців (3 бали – ягідка)

  1. Які вітаміни синтезуються в тонкому кишечнику? (вітамін К і групи В).

  2. Чим пояснити той факт, що поблизу вхідного отвору шлунка слизова оболонка забезпечує кислу реакцію, а біля виходу з нього – слабо лужну? (кисла реакція активує пепсин, лужна – соки підшлункової залози)

  3. Де розташований пілоричний сфінктер? (між шлунком і 12- палою кишкою).

  4. Де знаходиться центр виділення шлункового соку? (в довгастому мозку).

Третя зупинка. Тонкий і товстий кишечник. (додаток 7)

Бліцтурнір (1 бал – квіточка)



  • Який кишечник має ворсинки? (тонкий).

  • Що допомагає в емульгації жирів? (жовч).

  • Які фізичні явища використовуються в процесі всмоктування? (дифузія, фільтрація).

  • Який фермент розщеплює жири? (ліпаза)

  • Де відбувається всмоктування води? (в товстому кишечнику).

  • Які функції виконує печінка? (секреторну, захисну, обмінну, синтетичну).

Конкурс знавців (3 бали – ягідка)

  1. Яку роль в організмі відіграє апендикс? (він є антимікробним фільтром).

  2. Чому фізіологи називають печінку «хімічною лабораторією, продуктовим складом і диспетчером організму? (печінка бере участь в обміні вуглеводів, білків, жирів, вітамінів, кровотворенні, утилізує зруйновані еритроцити)

  3. Підшлункову залозу називають залозою змішаної секреції. Які секрети вона виробляє? (як залоза зовнішньої секреції - виділяє трипсин, ліпазу, амілазу; як залоза внутрішньої – продукт інсулін)

  4. Як зберегти вітаміни в продуктах? (низька температура, чистити і нарізати овочі безпосередньо перед варінням).


Підсумок уроку.

Вчитель пропонує обом командам підвести підсумок уроку у віршованій формі, кожній команді по 2 бали – метелики.

Подорож бутерброду

1 команда

Навіщо нам треба травнева система –

Щоб їжа не стала для тебе проблема.

У кожного із нас є рот.

Туди мандрує бутерброд

2 команда

У роті в кожного є зуби.

Їх 32 і більш не буде.

Вони працюють наче млин

Дуже тверді – там є дентин.

Усі вони заемальовані

І, звісно ж, диференційовані.

Різці кусають, ікла – рвуть,

А кутні все жують, жують.

І їжу нам перетирають,

Харчову грудку виробляють.

1 команда

А ще у роті слина є.

Вона ферменти нам дає –

Це амілаза і мальтоза,

Крохмаль розщеплюють відразу.

2 команда

Язик у роті також є.

Він нам сигнали подає

Про гірке, кисле і солоне,

Про те, що їжа вже холодна.

Як поршень їжу він штовхає

І розмовлять допомагає.

1 команда

А далі їжа йде у глотку

З’їв ти картоплю чи шарлотку.

В трахею зась їй потрапляти –

У стравохід слід мандрувати.

2 команда

Шлунок іде за стравоходом –

Чекає зустріч з бутербродом.

У шлунку зробимо зупинку,

Перепочинемо хвилинку.

На поміч нам прийдуть ферменти.

Найважливіші тут моменти:

Пепсин білочки розщепляє,

Ліпаза також не дрімає

Жирам знаходить дислокацію

І здійснює їх емульгацію.

1 команда

Допомагає їм печінка

Ця працьовита мила жінка.

Не лиш ліпіди емульгує –

Кишок активність стимулює.

Ще жовч вона тут виробляє,

Яка активно захищає

Від речовин шкідливих, грізних

І неприємностей від різних.

Вона є друг нам і кур’єр,

Утилізатор і бар’єр.

2 команда

Тонкий кишечник весь в ворсинках.

Зупинимось тут на хвилинку.

Згадаєм фізику, ти маєш рацію,

Згадаєм дифузію, а також фільтрацію.

1 команда

А далі вже товста кишка.

Робота в неї не легка.

Води багато засмоктати

І кишці прямій передати усі відходи….

Пряма кишка їх видаляє,

Мандрівку нашу завершає.

У мандрах ми не знали броду

Шлях описали бутерброду.

2 команда

Такий маршрут для їжі звичний,

Жирний то борщ чи дієтичний.

Бажаєм вам добра, любові

І будьте завжди всі здорові.

Травну систему бережіть

Та й з іншими також дружіть.

Вчитель надає слово журі, яке визначає команду – переможця та найактивнішого учня, який заробив найбільше біологічної «валюти». Також високими оцінками заохочує учнів, які набрали найбільше біологічної «валюти».



Домашнє завдання

  1. Повторити §35-43

  2. Скласти вірш, тест або кросворд з даної теми.
























Х































А






















Р

























Ч

























У








































В
















А


































Н

























Н










Я












Додаток 1

Запитання до кросворду



  1. Трубка, по якій рухається їжа.

  2. Введення в порожнину шлунка гнучкої трубки для взяття шлункового соку.

  3. Біологічно активні речовини, здатні прискорювати біохімічні реакції.

  4. Найбільша залоза в організмі людини.

  5. Найрозширеніша частина травного каналу.

  6. Травлення, яке проходить у клітині.

  7. В клітинах деяких залоз утворюються ферменти.

  8. Процес розщеплення складних органічних речовин на прості.

  9. Слиз, який захищає стінки шлунка від подразнюючих речовин їжі.

  10. Рухливий орган, утворений м’язовою посмугованою скелетною тканиною.

Додаток 2
Картка для журі

команди


Сума талантів

Загальна сума

Бліцтурнір

Конкурс знавців

Поетичні рядки














Додаток 3

Метелик – 2 таланти

Квіточка – 1 талант



Ягідка – 3 таланти




Додаток 4

Будова травної системи




Додаток 5

Будова ротової порожнини


Будова зуба

1 – емаль;

2 – дентин;

3 – пульпа;

4 – десна;

5 – кісткова тканина

Додаток 6

Будова стравоходу і шлунку




Додаток 7

Будова тонкого і товстого кишечника





Список літератури

  1. Познанська Н.Ф. Цікава біологія. Харків: ,,Основа", 2006.

  2. Задорожній К.М. Цікаві уроки біології. Позакласні заходи Харків:,,Основа", 200.

  3. Задорожній К.М. Шляхи підвищення ефективності уроку біології. Харків:,,Основа", 2006.

  4. Ярошенко О.Г. ,,Групова діяльність школярів: теорія і методика.-К: ,,Партнер", 1997 р – 207 с.




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка