Урок змагання Вчитель початкових класів Ізяславської школи-інтернату Антонюк Ніна Борисівна 2013 рік



Скачати 79.61 Kb.
Дата конвертації06.03.2016
Розмір79.61 Kb.
Усна народна творчість

Урок - змагання



c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3375.jpg

Вчитель початкових класів

Ізяславської школи-інтернату

Антонюк Ніна Борисівна

2013 рік

Мета. Поглиблювати знання учнів про жанри усної народної творчості.

Розвивати кмітливість, образність і точність мовлення школярів.

Коригувати увагу, логічне мислення, пам’ять. Виховувати любов

до рідної землі, до рідної мови; повагу до старших.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Добрий день вам, любі друзі,

Рада вас вітати,

Щастя та добра всім

Хочу побажати.

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3372.jpg

ІІ. Актуалізація знань учнів.



  1. Слухання вірша М. Чернявського.

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніше їм своя пустиня,

Аніж земний в пустині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без корення рослини ,

А нас, людей, без Батьківщини.


  1. Перегляд відео «Моя Україна» (К. Бужинська)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

Слово вчителя.



  • Ми народилися і живемо на цій чудовій, мальовничій землі – в Україні.

Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть ваші батьки, - тут коріння роду українського, що сягає сивої давнини.

У кожного народу здавна існує культура усного слова, своєрідна усна література. Протягом своєї багатовікової історії український народ склав безліч пре красних казок, прислів’їв, загадок, пісень, прикмет, народних усмішок.

Сьогодні ми продовжуємо « Літературний тиждень». Я знаю, що ви також вивчаєте, знаєте багато скоромовок, пісень, прикмет, загадок. Усі ці жанри називають «золотими зернятками мудрості» або «Усна народна творчість».

Бо як відомо: у простоті слова - найбільша мудрість.



  • А зараз у нас відбудеться змагання знавців усної народної творчості. Змагатимуться дві команди.

ІV. Привітання команд.

«Книголюби»

Книголюби – молодці,

Залюбки читаємо.

Перемогу в боротьбі

Здобути бажаємо.

«Читайки»

День і ніч ми все читаємо,

Ми про все на світі знаємо,

Ви замало їли каші!

Перемога буде наша!


  • Оцінювати ваші знання буде компетентне, поважне журі.

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3374.jpg

V. Змагання.

1 конкурс «Загадки».

Вчитель. Загадка – один з найдавніших і найбільш поширених видів усної народної творчості. З давніх – давен у них фіксувався життєвий досвід народу, знання про різноманітні явища навколишнього світу, за їх допомогою перевірялися також розумові здібності дітей.



  • А ви знаєте загадки? Чудово! Тоді команди загадають загадки один одному.

Загадки

Що сходить без насіння? (Сонце).

Що підійме і найменша дитина, а через хату не перекине і доросла людина? (Пір’їну).

На літо одягаються, а на зиму одежі цураються? ( Дерева).

Хто завжди правду каже? (Дзеркало).

Чорний Іван, дерев’яний каптан, де носом проведе, там помітку кладе. (Олівець).

Яким стане білий камінь, як його вкинути в чорне море? ( Мокрим ).

Нагороді в нас росте

Сонце ясне, золоте.

Жовте око, жовті вії,

Та чомусь воно не гріє. ( Соняшник ).

Стоять коні на припоні. Не їдять, не п’ють, а все гладкими стають. (Гарбузи).

Чим більше миється ,тим меншим стає. ( Мило ).

Сама мала, шубка пухка,

З гілки на гілку стрибає,

Шишки, горішки збирає. (Білка ).



c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3377.jpg

2 конкурс «Прислів’я. Приказки.”

Вчитель. Прислів’я – це влучні, короткі вислови, які мають повчальний зміст.

Приказки – це влучні, короткі вислови без повчального змісту.



  • Діти, ви мабуть, і прислів’я та приказки гарні знаєте. Тож давайте позмагаємося:хто з вас швидше і більше назве.

( Команди по черзі називають прислів’я.)

Не той друг, хто медом маже, а той хто правду каже.

Дружба та братство – найбільше багатство.

Більше діла – менше слів.

Без охоти нема роботи.

Щоб рибу їсти, треба в воду лізти.

Очам страшно, а руки зроблять.

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3373.jpg


Де багато пташок, там нема комашок.

Бджола мала, а й та працює.

Добре діло - твори сміло.

Не одежа красить людину, а добрі справи.

Не кажи не вмію, а кажи навчуся.

Щасливо там уміють жити, де вміють дружити.

3 конкурс «Скоромовки»

Вчитель. Скоромовки – жартівливі вислови, складені зі слів, важких для швидкого читання.



  • А чи вмієте ви скоромовки швидко промовляти? Тож давайте позмагаємося.

Мишка мишку запитала:

  • Що сьогодні поробляла?

Відказала мишка мишці:

  • Букву А шукала в книжці.

При дорозі, де тополі

Синій льон зацвів у полі.

Біля льону синя річка.

В небі синьому синичка.

Їжачок, їжаченя

Їздять по гриби щодня,

Їжачиха помагає-

Сироїжки їм збирає.

Міла митися не вміла.

Міла мило з рук не змила.

Жатка жваво жито жне,

Жатку жнець не дожене.

Бабин біб розцвів у дощ,

Буде бабі біб у борщ.

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3380.jpg

«Музична пауза»

Вчитель. Український народ – дуже співучий.

Народна пісня – голос невмирущий,

Душі людської вічне відкриття.

Вона ніколи. Як і хліб насущний,

Не вийде з моди сущого життя.


  • А зараз послухаємо українську народну пісню «Ой, співаночки мої».

(Звучить запис пісні).

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3376.jpg

5 конкурс «Пісні»

Вчитель. – Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні.

Народні колискові пісні зачаровують усіх, хто їх чує, надзвичайною ніжністю і простотою.

(Слухання колискової «Сонько»).


Ходить сон біля вікон

А дрімота біля плота

Питається сон дрімоти:

Та де будем ночувати?

Де хатина теплесенька,

Де дитина малесенька.

Отам будем ночувати,

І дитину колихати.

Котику сіренький, котику біленький,

Котку волохатий, не ходи по хаті,

Дитя буде спати, котик воркотати.

Ой на кота воркота, на дитину дрімота.

6 конкурс «Народні усмішки»

Вчитель. Народні усмішки – дотепні гумористичні твори, у яких висміюються негативні явища людського життя.



  • А які ви знаєте веселі історії? (Виступи учнів).

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3379.jpg

«Хитрий Івась»



  • Івасю, ти вже такий великий, а примушуєш малого Петрика нести і твого портфеля.

  • Хай вчиться допомагати старшим.

«Знову двійка»

  • Що ж це в тебе знову двійка з англійської?

  • Вчителька сказала, що ми з нею розмовляємо різними мовами.

«Не забула про сестру»

  • Маринко, ти чого так швидко їси шоколад?

  • Чи забула, що в тебе є сестра?

  • Не забула. Тому й поспішаю.

« А де ж Юрко?»

На уроці малювання вчителька запитала у Петрика:



  • Що це зображено на твоєму малюнку?

  • Пустун Юрко, який упав з дерева.

  • Дерево-то я бачу, а де ж Юрко?

  • Він вдарився і побіг додому.

7 конкурс «Прикмети»

Вчитель. – Люди здавна спостерігали за природними явищами. Так з’явилися народні прикмети.



  • Необхідно знайти на картках закінчення народних прикмет.

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3381.jpg

Ворони каркають – на погану погоду.

Літо з дощами – осінь з грибами.

Багато снігу – багато хліба.

Сніг на полях – зерно в засіках.

Акація рясно цвіте – на врожайний рік.

Ластівки літають низько – на дощ.

VІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.

Підбиття підсумків змагання. Оголошення рахунку.

Слово вчителя. – Чарівний наш край, чудові наші люди, наша мова, пісні, вбрання. Діти, любіть свій рідний край, де народилися і живете. Любіть свою рідну мову. А вивчати мову, розширювати свої знання, звичайно вам допоможуть книги. (Робота з виставкою книг).

Мова рідна, слово рідне,

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько,

Тільки камінь має.



c:\documents and settings\admin\рабочий стол\img_3385.jpg

Ти постаєш в ясній обнові,

Як пісня, линеш, рідне слово.

Ти наше диво калинове,

Кохана українська мово!

Буду я навчатись мови золотої,

У трави-веснянки, у гори крутої.

В потічка веселого, що постане річкою.

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

Мова в нас така чудова,малодійна і ясна.

Солов’їна, світанкова, і чарівна, як весна!

VІІ. Підсумок уроку.



  • Чи сподобався вам урок? Що саме сподобалося?


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка